Προς το περιεχόμενο

Βελτιώσεις - Μετατροπές - Αναβαθμισεις - Πατέντες όλα εδώ!


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, imr είπε

Εχει καποιος καμια ιδεα τι να κανω με το car scanner και το cmax?

Εχω την εκδοση car scanner pro και ενα φτηνο konwei bluetooth adapter. Το προβλημα μου ειναι οτι ενω συνδεομαι κανονικα, διαβαζει και σβηνει σφαλματα δεν μου φερνει δεδομενα απο ολους τους σενσορες αλλα μονο τα βασικα. (πχ για dpf ειναι ολα κενα)

Εχω δοκιμασει με πολλα προφιλ και απο αλλα αυτακινητα με το ιδιο μοτερ (πχ volvo) αλλα και παλι τα ιδια.

Εχω  δοκιμασει και torque και odb mary αλλα και παλι τα ιδια (και δεν εχουν τοσες επιλογες για προφιλ συνδεσης)

Μηπως απλα δεν στελνει ο εγκεφαλος πληροφοριες και να το παρω αποφαση? 

 

Ενδεχομένως να μη δίνει ο εγκέφαλος πληροφορίες ή να μη μπορεί το εργαλείο να τις διαβάσει σωστα. Έχεις θέμα ή απλά για το χάζι τα κοιτάς;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 540
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, imr είπε

Εχει καποιος καμια ιδεα τι να κανω με το car scanner και το cmax?

Εχω την εκδοση car scanner pro και ενα φτηνο konwei bluetooth adapter. Το προβλημα μου ειναι οτι ενω συνδεομαι κανονικα, διαβαζει και σβηνει σφαλματα δεν μου φερνει δεδομενα απο ολους τους σενσορες αλλα μονο τα βασικα. (πχ για dpf ειναι ολα κενα)

Εχω δοκιμασει με πολλα προφιλ και απο αλλα αυτακινητα με το ιδιο μοτερ (πχ volvo) αλλα και παλι τα ιδια.

Εχω  δοκιμασει και torque και odb mary αλλα και παλι τα ιδια (και δεν εχουν τοσες επιλογες για προφιλ συνδεσης)

Μηπως απλα δεν στελνει ο εγκεφαλος πληροφοριες και να το παρω αποφαση? 

 

Tα generic διαγνωστικά ποτέ δεν διαβάζουν ολους τους αισθητήρες, θέλεις το δικό του.

Το πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να πάρεις κάτι που να διαβάζει είναι άλλη ιστορία, στα vag πχ που ξέρω,  παίρνεις καλώδιο και με 20 € απο το ebay που θα σου δουλέψει καποιους μήνες μεχρι να αχρηστευτεί και εχει κυκλοφορήσει και το vcds επίσημα σε "enthusiast version"  με updates και τα πάντα για 3 vin αν θυμάμαι σωστά καπου στα 200€ που δεν καθόλου άσχημο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, imr είπε

Εχει καποιος καμια ιδεα τι να κανω με το car scanner και το cmax?

Εχω την εκδοση car scanner pro και ενα φτηνο konwei bluetooth adapter. Το προβλημα μου ειναι οτι ενω συνδεομαι κανονικα, διαβαζει και σβηνει σφαλματα δεν μου φερνει δεδομενα απο ολους τους σενσορες αλλα μονο τα βασικα. (πχ για dpf ειναι ολα κενα)

Εχω δοκιμασει με πολλα προφιλ και απο αλλα αυτακινητα με το ιδιο μοτερ (πχ volvo) αλλα και παλι τα ιδια.

Εχω  δοκιμασει και torque και odb mary αλλα και παλι τα ιδια (και δεν εχουν τοσες επιλογες για προφιλ συνδεσης)

Μηπως απλα δεν στελνει ο εγκεφαλος πληροφοριες και να το παρω αποφαση? 

 

Σε Ford Focus mk2,5 με καλώδιο ELM 327 OBDII σε USB με μετατροπή για να διαβάζει όλους τους εγκεφάλους (πουλάνε στο ebay τέτοια) και με το ELMConfig μπορούσες να διαβάσεις τα σφάλματα, να ενεργοποιήσεις λειτουργίες του αυτοκινήτου , να κάνεις αναβάθμιση του λογισμικού του καντράν κτλ. Υπάρχουν και με bluetooth αλλά δεν κάνουν τις αναβαθμίσεις firmware.

Τα σφάλματα επίσης διαβάζονται κατευθείαν από την οθόνη του καντράν: 

1.Κρατάς πατημένο το πλήκτρο του αριστερού λεβιέ (των φλας) 

2. Γυρνάς το κλειδί να πάρει μπροστά το αυτοκίνητο

3. Περιμένεις να εμφανιστεί το "test" και αφήνεις το πλήκτρο του λεβιέ. Μετά με το ίδιο πλήκτρο αλλάζεις την ένδειξη

4. Οι κωδικοί σφαλμάτων είναι με DTC κι έναν αριθμό, στο internet μπορεί να βρεθεί τι σημαίνει ο κάθε κωδικός.

Αν θυμάμαι καλά το C-max βασίζεται στην ίδια πλατφόρμα οπότε ίσως ισχύουν τα ίδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, paylidis είπε

Ενδεχομένως να μη δίνει ο εγκέφαλος πληροφορίες ή να μη μπορεί το εργαλείο να τις διαβάσει σωστα. Έχεις θέμα ή απλά για το χάζι τα κοιτάς;;

Δεν έχω θέμα απλά θέλω να παρακολουθώ κυρίως για το dpf ποτέ θα χρειαστεί αναγέννηση. 

Στο note ήταν αρκετά χρήσιμο, έδειχνε και θερμοκρασία καυσαεριων οπότε καταλάβαινα ότι στα 600ρια κάνει αναγέννηση 

 

1 ώρα πριν, and_64 είπε

Tα generic διαγνωστικά ποτέ δεν διαβάζουν ολους τους αισθητήρες, θέλεις το δικό του.

Το πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να πάρεις κάτι που να διαβάζει είναι άλλη ιστορία, στα vag πχ που ξέρω,  παίρνεις καλώδιο και με 20 € απο το ebay που θα σου δουλέψει καποιους μήνες μεχρι να αχρηστευτεί και εχει κυκλοφορήσει και το vcds επίσημα σε "enthusiast version"  με updates και τα πάντα για 3 vin αν θυμάμαι σωστά καπου στα 200€ που δεν καθόλου άσχημο

Ναι απλά  ένα άλλο του 5ευρου  που το έκλεψαν μαζί με το nissan έδειχνε τα πάντα, για αυτό αναρωτιέμαι αν φταίει το διαγνωστικό η το αυτοκινητο, η η εφαρμογη. Το vcdc oficial στα 200 ειναι τρομερο

 

43 λεπτά πριν, dapostolidis είπε

Σε Ford Focus mk2,5 με καλώδιο ELM 327 OBDII σε USB με μετατροπή για να διαβάζει όλους τους εγκεφάλους (πουλάνε στο ebay τέτοια) και με το ELMConfig μπορούσες να διαβάσεις τα σφάλματα, να ενεργοποιήσεις λειτουργίες του αυτοκινήτου , να κάνεις αναβάθμιση του λογισμικού του καντράν κτλ. Υπάρχουν και με bluetooth αλλά δεν κάνουν τις αναβαθμίσεις firmware.

Τα σφάλματα επίσης διαβάζονται κατευθείαν από την οθόνη του καντράν: 

1.Κρατάς πατημένο το πλήκτρο του αριστερού λεβιέ (των φλας) 

2. Γυρνάς το κλειδί να πάρει μπροστά το αυτοκίνητο

3. Περιμένεις να εμφανιστεί το "test" και αφήνεις το πλήκτρο του λεβιέ. Μετά με το ίδιο πλήκτρο αλλάζεις την ένδειξη

4. Οι κωδικοί σφαλμάτων είναι με DTC κι έναν αριθμό, στο internet μπορεί να βρεθεί τι σημαίνει ο κάθε κωδικός.

Αν θυμάμαι καλά το C-max βασίζεται στην ίδια πλατφόρμα οπότε ίσως ισχύουν τα ίδια

Αρκετά χρήσιμο αυτό! Τα σφάλματα τα δείχνει πάντως και το bluetooth διαγνωστικο

Επεξ/σία από imr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεχάσω το θέμα με τα λάδια, έβαλα ζάντες στο αυτοκίνητο.

Καταρχην, δεν μπορούσα να το βλέπω με τα τάσια και δεύτερον ήθελα ένα ξεχωριστό i10, όχι ίδιο με όλα τα άλλα που κυκλοφορούν.

IMG_2193.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αυτοκίνητο είναι καινούριο, έχει 3.000 χλμ  οπότε δεν ήθελα να αλλάξω διάσταση (να πάω δηλαδή σε μεγαλύτερη για ομορφιά) και να πάνε χαμένα τα ελαστικά.

Είναι 14x5,5 ΕΤ40 οι ζάντες και κόστισαν 100 ευρώ η μία. Προφανώς είναι replica αλλά ο τύπος ήταν ωραίος και έβαλε καπάκια hyundai.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adi32 είπε

Ωραίο feature εμένα το είχε έξτρα στο πακέτο εξοπλισμού (πλέον δεν υπάρχει καν λόγω έλλειψης ημιαγωγών). Δε ξέρω βέβαια αυτά τα αφτερμαρκετ τι λένε…

για τη εγκατάσταση έχει σχέδιο 

294AAC40-B4D4-404F-B611-1D5BA31CC04D.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ωραίο feature εμένα το είχε έξτρα στο πακέτο εξοπλισμού (πλέον δεν υπάρχει καν λόγω έλλειψης ημιαγωγών). Δε ξέρω βέβαια αυτά τα αφτερμαρκετ τι λένε…

για τη εγκατάσταση έχει σχέδιο 

294AAC40-B4D4-404F-B611-1D5BA31CC04D.png

Ειχε μια μερσεντες διπλα μου και μου αρεσε 

Δεν ηξερα οτι υπηρχε κατι τετοιο

Οχι φυσικα απο το ebay

Χρειαζεται σε πολλους οδηγους ωστε να γλιτωνουμε στουκες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, adi32 είπε

Ειχε μια μερσεντες διπλα μου και μου αρεσε 

Δεν ηξερα οτι υπηρχε κατι τετοιο

Οχι φυσικα απο το ebay

Χρειαζεται σε πολλους οδηγους ωστε να γλιτωνουμε στουκες

Παρά πολύ χρήσιμο. Θεωρω ότι θα έπρεπε να γίνει υποχρεωτικό μαζί με τα lane assist front assist κλπ στα καινουργια αμαξια 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, paylidis είπε

Παρά πολύ χρήσιμο. Θεωρω ότι θα έπρεπε να γίνει υποχρεωτικό μαζί με τα lane assist front assist κλπ στα καινουργια αμαξια 

θα ψαξω αν υπαρχει κατι με πιο απλη εγκατασταση γιατι αυτο θελει ηλεκτρολογο και να ανοιξει πορτες κλπ 

Ισως και με μπαταρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adi32 είπε

θα ψαξω αν υπαρχει κατι με πιο απλη εγκατασταση γιατι αυτο θελει ηλεκτρολογο και να ανοιξει πορτες κλπ 

Ισως και με μπαταρια?

Μπα δεν υπάρχει λίγο που τα είχα ψάξει θέλει δουλειά. Ηλεκτρολόγο ίσως όχι αλλά σίγουρα πολύ άνοιγμα 

Με μπαταρια δεν έχει αλλά κ να είχε θα ήθελε πάλι καλωδίωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αισθητήρες σαν παρκαρίσματος δουλεύει, όπως και τα εργοστασιακά βέβαια...

Αλλά η συγκεκριμένη αγγελία είναι μόνο για τα λαμπάκια...

Όλο το κιτ έχει 60-70€...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αλλάξω τα λαμπάκια πινακίδας και εσωτερικού χώρου με led canbus. Πως μπορώ να μάθω ποια ακριβώς είναι για το αμάξι μου γιατί τώρα έχει τα παλιά. hyundai i20 bc3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...