Προς το περιεχόμενο

Βελτιώσεις - Μετατροπές - Αναβαθμισεις - Πατέντες όλα εδώ!


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, imr είπε

Για λαστιχα NEXEN εχει καποιος εικονα?

Ειναι για αλλαγη το ford και εχει ακριβη διασταση (215 50 17)

Τα premium πανε 130 το ενα, τα μη επωνυμα (πχ hankook που εχω πολυ καλη εμπειρια) δεν εχουνβ τοσο μεγαλη διαφορα, ειναι στα 110 και δεν βρισκω διαθεσιμα

Tα nexen παιζουν  στα 100 με label Β-Β . Δεν την ειχα υποψιν και λιγο που εψαξα ειναι Κορεατικη με αξιολογα αποτελεσματα στα τεστ.

Σε θυγατρικες και "δευτερα" (kormoran κτλ) δεν θα ηθελα να παω

 

θα ελεγα αν ειναι να πας σε φθηνα να δεις falken κ hankook... εχω βαλει Falken σε παλιοτερο αμαξι και ηταν αψογα (στο Q3 που τα ειχε απο το εργοστάσιο δε με ικανοποιησαν), ομοιως τα Hankook τα βρηκα εξαιρετικα σε εργοστασιακη τοποθετηση... Εναλλακτικα δηλωνω ευχαριστημένος και απο τα uniroyal...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 542
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, paylidis είπε

θα ελεγα αν ειναι να πας σε φθηνα να δεις falken κ hankook... εχω βαλει Falken σε παλιοτερο αμαξι και ηταν αψογα (στο Q3 που τα ειχε απο το εργοστάσιο δε με ικανοποιησαν), ομοιως τα Hankook τα βρηκα εξαιρετικα σε εργοστασιακη τοποθετηση... Εναλλακτικα δηλωνω ευχαριστημένος και απο τα uniroyal...

 

Για hankook κοιταζα αρχικα αλλα βγαινουν στα 120 το λαστιχο και δεν υπαρχουν γενικα για αυτην την διασταση. Εκει ειναι μικρη η διαφορα απο τα επωνυμα με αλλα 10 ευρω/λαστιχο παραπανω παω στα επωνυμα που θα εχουν και Α στην καταναλωση.

Κοιταζω η κατω απο 100 το λαστιχο, αλλιως παω σε premium contact και ξεμπερδευω

 

Παραλληλα ψαχνω μηπως βρω και καμια 16ρα εργοστασιακη ζαντα αλλα και με τις 17 ειναι υπερανετο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, imr είπε

 ….παω στα επωνυμα που θα εχουν και Α στην καταναλωση.

 Σεντονάκι Αλερτ…Παραθέτω αυτό το βίντεο να κοιτάξεις τι πραγματικά συμβαίνει με την βαθμολόγηση της κατηγορίας για αντισταση κύλησης-κατανάλωσης καυσίμου…fast forward συμπέρασμα η διαφορά ενός Α ελαστικού με Ε είναι απειροελάχιστη στην κατανάλωση…πιο σημαντικό είναι να κοιτάξεις τι βαθμολογία στο βρεγμένο αλλά και εκεί υπάρχει παγίδα..πχ το ελαστικό Ecocontact 6έχει Α βαθμολογία για το βρεγμένο αλλά σε όλα τα τεστ θα το δεις στον πάτο των τεστ σε φρενάρισμα βρεγμένου,αίσθηση,aquaplaning κτλπ…γενικά παρά το Α είναι ένα άθλιο και επικίνδυνο ελαστικό όσον αφορά το βρεγμένο…όποτε γνώμη μου κοιτά τις ταμπέλες με τις βαθμολογίες αλλά μετά ψάξε να δεις αποτελέσματα των τεστ..το συγκεκριμένο κανάλι κάνει παρα πολλά  τεστ με πολλά ελαστικά και είναι πολύ έγκυρο και αξιόπιστο..διαθέτει και ιστοσελίδα να δεις περισσότερες πληροφορίες για τα ελαστικά και τα τεστ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/7/2022 στις 9:24 ΠΜ, paylidis είπε

λευτερη απο εμενα runflat με κλειστα τα ματια... με εχουν σωσει στα προηγουμενα μου αυτοκινητα (ειδικα στο τελευταίο σκιστηκε πλευρικα το λαστιχο με μεγαλη ταχυτητα και δε καταλαβα τιποτα-παρα μονο απο την ενδειξη του αισθητηρα ειδα οτι ειχα παθει ζημια) κ στο τωρινο δεν εχει (ουτε ρεζερβα εχει) - οταν ερθει η ωρα να αλλαξω μονο runflat θα βαλω και ας πληρωσω κατι παραπανω...

Εβαλα αυτα τελικα.

Bridgestone Turanza T005 DriveGuard Runflat 205/55 R16 94W XL

400 συν 20 ευρω ευθυγραμμιση γιατι μπροστα ροδες ειχαν ανοιξει προς τα εξω.

Πονεσα, που ειναι το Corsaki που αλλαζα με 250 λαστιχα. :(

Απο την αλλη αν ειχα το Corsaki σε 7 μηνες θα ειχα πληρωσει με το παραπανω την διαφορα γιατι ηταν βενζινη ενω τωρα εχω υγραεριο.

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Εβαλα αυτα τελικα.

Bridgestone Turanza T005 DriveGuard Runflat 205/55 R16 94W XL

400 συν 20 ευρω ευθυγραμμιση γιατι μπροστα ροδες ειχαν ανοιξει προς τα εξω.

Πονεσα, που ειναι το Corsaki που αλλαζα με 250 λαστιχα. :(

Απο την αλλη αν ειχα το Corsaki σε 7 μηνες θα ειχα πληρωσει με το παραπανω την διαφορα γιατι ηταν βενζινη ενω τωρα εχω υγραεριο.

Πολύ καλό λαστιχο. Καλά χλμ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Πονεσα, που ειναι το Corsaki που αλλαζα με 250 λαστιχα. :(

 

Τι εβαζες με 250 και εγω δεν μπορω να πεσω κατω απο τα 350? (195/55/16)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Τι εβαζες με 250 και εγω δεν μπορω να πεσω κατω απο τα 350? (195/55/16)

175/65/14 ειχε το Corsaki

205/55/16 εχει το Meriva B παιρνει και 17 και 18 ζαντα αλλα τα θελω τα νεφρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Εβαλα αυτα τελικα.

Bridgestone Turanza T005 DriveGuard Runflat 205/55 R16 94W XL

400 συν 20 ευρω ευθυγραμμιση γιατι μπροστα ροδες ειχαν ανοιξει προς τα εξω.

Πονεσα, που ειναι το Corsaki που αλλαζα με 250 λαστιχα. :(

Απο την αλλη αν ειχα το Corsaki σε 7 μηνες θα ειχα πληρωσει με το παραπανω την διαφορα γιατι ηταν βενζινη ενω τωρα εχω υγραεριο.

Πολύ καλό λάστιχο τα είχα στο note, μια χαρά θα εισαι

Είναι γενικα ακριβά αυτόν τον καιρό τα λάστιχα αλλά θα τα κρατήσεις χρονια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bridgestone Turanza T005 DriveGuard Runflat 205/55 R16 94W XL

Runflat γιατί; Έχεις σύστημα παρακολούθησης της πίεσης;

Αν όχι πρέπει να βάλεις οπωσδήποτε γιατί δεν ξεφουσκώνει αλλά αν έχει χάσει τον αέρα καταρέει απότομα.

Τα απλά έχουν 100€ λιγότερα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

175/65/14 ειχε το Corsaki

 

Ααα οκ για αυτο εβρισκες τοσο φθηνα. Ποιου ετους?

Εγω εχω φαει μεγαλη ηττα...ειναι περιεργη η διασταση και τωρα ειναι να αλλαξω και ψαχνω 1 μηνα.

 

Runflat θεωρειται αξιζει ασυζητητι?

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ααα οκ για αυτο εβρισκες τοσο φθηνα. Ποιου ετους?

Εγω εχω φαει μεγαλη ηττα...ειναι περιεργη η διασταση και τωρα ειναι να αλλαξω και ψαχνω 1 μηνα.

 

Runflat θεωρειται αξιζει ασυζητητι?

Δεν εχω ρεζερβα γιατι ειναι με υγραεριο και επειδη κουβαλαω 3 παιδια τα εβαλα για καπως ποιο μεγαλη ασφαλεια.

Crosa C 1.2 2003 ειχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα!

Έχει κανείς να προτείνει κάποιο κατάστημα για να αλλάξω ζάντες σε Hyundai i10 2022; 14άρες ή 15άρες θέλω να βάλω, είναι με τα τάσια και εκνευρίζομαι.

Πήγα στο λαστιχά μου αλλά δεν είχε και εδώ στην περιοχή (Βάρη) δεν έχουν ποικιλία σε ζάντες. Έχετε καμιά ιδέα για το πού θα μπορούσα να πάω; Εντός Αττικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bomber-21 είπε

Καλημέρα!

Έχει κανείς να προτείνει κάποιο κατάστημα για να αλλάξω ζάντες σε Hyundai i10 2022; 14άρες ή 15άρες θέλω να βάλω, είναι με τα τάσια και εκνευρίζομαι.

Πήγα στο λαστιχά μου αλλά δεν είχε και εδώ στην περιοχή (Βάρη) δεν έχουν ποικιλία σε ζάντες. Έχετε καμιά ιδέα για το πού θα μπορούσα να πάω; Εντός Αττικής.

μπες στο car κ ριξε μια ματια, ισως βρεις κ κανενα σετ γνησια ζαντολαστιχα απο ιδιωτη κ σε συμφερει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχει καποιος καμια ιδεα τι να κανω με το car scanner και το cmax?

Εχω την εκδοση car scanner pro και ενα φτηνο konwei bluetooth adapter. Το προβλημα μου ειναι οτι ενω συνδεομαι κανονικα, διαβαζει και σβηνει σφαλματα δεν μου φερνει δεδομενα απο ολους τους σενσορες αλλα μονο τα βασικα. (πχ για dpf ειναι ολα κενα)

Εχω δοκιμασει με πολλα προφιλ και απο αλλα αυτακινητα με το ιδιο μοτερ (πχ volvo) αλλα και παλι τα ιδια.

Εχω  δοκιμασει και torque και odb mary αλλα και παλι τα ιδια (και δεν εχουν τοσες επιλογες για προφιλ συνδεσης)

Μηπως απλα δεν στελνει ο εγκεφαλος πληροφοριες και να το παρω αποφαση? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...