Προς το περιεχόμενο

Βελτιώσεις - Μετατροπές - Αναβαθμισεις - Πατέντες όλα εδώ!


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/12/2022 στις 8:40 ΠΜ, filarhos είπε

Με αισθητήρες σαν παρκαρίσματος δουλεύει, όπως και τα εργοστασιακά βέβαια...

Αλλά η συγκεκριμένη αγγελία είναι μόνο για τα λαμπάκια...

Όλο το κιτ έχει 60-70€...

Όντως κάποιες φτηνές υλοποιήσεις το κάνουν με τους αισθητήρες παρκαρίσματος, αλλά τα περισσότερα (ή έστω τα καλύτερα) συστήματα έχουν και 2 ξεχωριστά ραντάρ πίσω για να ελέγχουν τον χώρο σε μεγαλύτερη απόσταση(κάτι τέτοιο https://www.bosch-mobility-solutions.com/en/solutions/sensors/corner-radar-sensor/). Σίγουρα πάντως αν με 60-70E μπορείς να βάλεις έστω με αισθητήρες σίγουρα θα είναι χρήσιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 540
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, έχω φανάρια Η4 me xenon kit (amio), σε 206 1.4 8v του 2002. Γενικά έχουν θολώσει, έχει σπάσει η βάση εσωτερικά στο δεξί, και έτσι ο μηχανισμός ρύθμισης δεν παίζει σωστά, με αποτέλεσμα να φέγγει λίγο στραβά. Με τα παραπάνω, κάηκε κιόλας η δεξιά λάμπα.
 
Επειδη εκανα ξεθαμπωμα πριν 3χρονια, και θελει παλι τωρα, και λογο του σπασμενου, σκεφτομαι να τα βγαλω και να βαλω νεα. Αξιζει? Κοιταω απο σελιδες οπως το autodoc, αλλα δεν εχω κανει αγορα απο εκει, εχει κανεις αποψη?
 
Διαφορετικα, μπορω να βάλω/αγοράσω διαφορετικα φώτα (μτχ) και στις 2 πλευρες, πχ Η1 ή Η7? Θα χρειαστεί κάποια μοντα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, jimakos234 είπε
Καλησπέρα, έχω φανάρια Η4 me xenon kit (amio), σε 206 1.4 8v του 2002. Γενικά έχουν θολώσει, έχει σπάσει η βάση εσωτερικά στο δεξί, και έτσι ο μηχανισμός ρύθμισης δεν παίζει σωστά, με αποτέλεσμα να φέγγει λίγο στραβά. Με τα παραπάνω, κάηκε κιόλας η δεξιά λάμπα.
 
Επειδη εκανα ξεθαμπωμα πριν 3χρονια, και θελει παλι τωρα, και λογο του σπασμενου, σκεφτομαι να τα βγαλω και να βαλω νεα. Αξιζει? Κοιταω απο σελιδες οπως το autodoc, αλλα δεν εχω κανει αγορα απο εκει, εχει κανεις αποψη?
 
Διαφορετικα, μπορω να βάλω/αγοράσω διαφορετικα φώτα (μτχ) και στις 2 πλευρες, πχ Η1 ή Η7? Θα χρειαστεί κάποια μοντα?

Λογικά αυτά που βλέπεις στις διάφορες σελίδες είναι aftermarket, τα original είναι συνήθως valeo/hella και δεν είναι φθηνά! 

Και τα άλλα μια χαρά θα είναι για αρχή, αλλά έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να κιτρινίσουν πιο γρήγορα ειδικά. Ίσως το καθυστερήσεις με προστασία (μεμβράνη διάφανη ή ceramic coating) 

Τώρα το τελευταίο δεν το κατάλαβα, εκτός αν η peugeot άλλαξε σχεδιασμό φαναριού και τύπο λάμπας σε κάποιο facelift ή αν πας σε aftermarket τελείως διαφορετικό (που έχει πχ projectors) δεν βλέπω πως θα αλλάξεις τύπο λάμπας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, and_64 είπε

Τώρα το τελευταίο δεν το κατάλαβα, εκτός αν η peugeot άλλαξε σχεδιασμό φαναριού και τύπο λάμπας σε κάποιο facelift ή αν πας σε aftermarket τελείως διαφορετικό (που έχει πχ projectors) δεν βλέπω πως θα αλλάξεις τύπο λάμπας 

Μετα το 2002, εβγαιναν και με Η7 και με Η1, δεν ξερω βεβαια το κριτηριο πως εμπαινε που τι, αλλα πλεον τα Η7 ειναι καπως πιο κοινα, και τα aftermarket κατα κυριο λογο ειναι για Η7. Λιγο που ειδα παιζει και σε Η4 με ενα καλωδιο/ανταπτορα Η4-->Η7, αλλα θα πρεπει να ξυλωσω και τα xenon.

 

Πχ βλεπω και τα valeo για Η4 (με βαση τον αριθμο ΟΕΜ για το δικο μου), αλλα ειναι οντως πιο ακριβα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Μετα το 2002, εβγαιναν και με Η7 και με Η1, δεν ξερω βεβαια το κριτηριο πως εμπαινε που τι, αλλα πλεον τα Η7 ειναι καπως πιο κοινα, και τα aftermarket κατα κυριο λογο ειναι για Η7. Λιγο που ειδα παιζει και σε Η4 με ενα καλωδιο/ανταπτορα Η4-->Η7, αλλα θα πρεπει να ξυλωσω και τα xenon.

 

Πχ βλεπω και τα valeo για Η4 (με βαση τον αριθμο ΟΕΜ για το δικο μου), αλλα ειναι οντως πιο ακριβα

 

Εννοείς να βαλεις το φανάρι του facelift; Που εχουν το "καθαρό" καπακι μπροστά, βλέπεις δλδ τις λάμπες μέσα;

Πάντως αντάπτορα (ή πατέντα!) ίσως και να θέλεις για τη φύσα του φαναριού, δεν είναι στάνταρ οτι θα είναι ίδια.

Αν δεν είναι τρελό το κόστος καντο, το h4 είναι παλιού τύπου με 1 λάμπα και για τις 2 σκάλες, ενώ με h7+h1 έχεις πολύ πιο σωστό φως + οτι δεν σβήνει η μεσαία όταν ανάβεις μεγάλη σκάλα.

Τωρα για λάμπες xenon σε απλά φανάρια χωρίς projectors νομίζω εχει ξαναειπωθεί και πιο πίσω οτι δεν ειναι το ιδανικό αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν κυκλοφορούν με το κιλό γύρω μας :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω για πατάκια, έχω κάνει διάφορες παραγγελίες και δεν βγάζω άκρη.. 

Το αυτοκίνητο είναι cmax 2010 mk2

Ποιο είναι το πρόβλημα? Ότι έχει οβάλ κλιπ. Όσα βρίσκω για mk2 είναι με στρογγυλά.. 

Πήγα στο auto planet που είχε αρκετά αυθεντικά και με μια πολύ εξυπηρετική υπάλληλο βγάλαμε όλα τα πατάκια που υπήρχαν.. 

Για mk2 είναι σωστό μέγεθος αλλά δεν ταιριάζουν τα κλιπ, για mk1 η kuga που έχουν οβάλ ταιριάζουν τα κλιπ αλλά είναι μικρά σε μέγεθος

Κάποια που είδαμε είχαν δικά τους κλιπ, μήπως αλλάζουν σε στρογγυλά? 

 

Καμια ιδέα για κάποιον να φτιάχνει custom πατάκια με κλιπ που να ταιριάζουν σωστα?? Η που μπορώ να βρω τα σωστά αυθεντικά? Ιδανικά θέλω λαστιχένια αλλά βολεύομαι και με υφασματινα

 

τα κλιπ ειναι αυτα:

https://www.amazon.co.uk/Retaining-1692342-Compatible-Replacement-Accessories/dp/B09P178V4V

Επεξ/σία από imr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, atrigane είπε

Ο ρέλλας φτιάχνει ό,τι του πεις αλλά νομίζω ότι δουλεύει μόνο δέρμα/τεχνοδέρμα

Τα εχω δει, ιδανικα θελω λαστιχενια να τα βγαζω και να πλενω με το λαστιχο οπως ειναι

Αν δεν βρω καποια αλλη λυση θα κοιταξω μηπως εχουν καποιο απλο υφασματινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατάκια / σκάφη για Civic mk8 (2008,hatchback) μπορώ να βρω εδώ Ελλάδα;

Έχω βρει πλαστική σκάφη για το πορτμπαγκάζ από aliexpress αλλά θέλω να βρω (αν υπάρχουν) και για το εσωτερικό.

(δεν το πήρα ακόμη, αλλά κάνω λίστα με πράγματα που θα χρειαστώ 😛 )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, imr είπε

Ψάχνω για πατάκια, έχω κάνει διάφορες παραγγελίες και δεν βγάζω άκρη.. 

Το αυτοκίνητο είναι cmax 2010 mk2

Ποιο είναι το πρόβλημα? Ότι έχει οβάλ κλιπ. Όσα βρίσκω για mk2 είναι με στρογγυλά.. 

Αυτά ψάχνεις; https://www.ebay.com/itm/165570579578?hash=item268cc68c7a:g:SgsAAOSwFvVaBX2Y&amdata=enc%3AAQAHAAAAsE5bS%2FwMF3SiZtmbVgDTAt86%2BkRyWmvgFhSZNulXxQwJUsWy%2B%2BadbRloZRCXn2cFri%2FHFy3ALH21nwVPfAvs4r5rGDCOm0BMa%2FpFZ9CU8s%2F1xfyCFpgvVR14qKZ0IIZmlMd6r7CGYakv11KPjtMHJjJU%2B190cIEcwPqzzRufzcCyvpgCXGhJIkGtZ2EHvaZUupaYcLm0NMuTtqavVzLaw7uXOGs28WPo1dkTlXrfgQVY|tkp%3ABk9SR8D5uuLGYQ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, imr είπε

Μία χαρά, ακριβώς αυτό! 

Του έστειλα και Vin να το επιβεβαιώσει και παραγγελνω

Να ξέρεις ebay και ειδικά το Γερμανικό είναι η νο1 πηγή για αυτοκίνητο, από βίδες μέχρι τουρμπίνες 😛

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, imr είπε

Καμια ιδέα για κάποιον να φτιάχνει custom πατάκια με κλιπ που να ταιριάζουν σωστα??

https://dragonshop.gr/patakia-aftokinitou-ford-c-max-2005-2011

 

 

 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Σήμερα έβαλα τα Michelin Pilot sport 5.

Δεν μπορώ να σας πω εντυπώσεις ακόμα, αλλά αφού έμεινα πολύ ευχαριστημένος από τα Pilot sport 3, νομίζω θα ανέβουμε επίπεδο.

Λόγο διάστασης (205/45-17) ήταν τσιμπημένα και δυσεύρετα. Τα βρήκα στα 560€ και χρησιμοποιώντας εκπτωτικό κουπόνι από το Anytime club, πήγαν 535€.

Επίσης, τα Michelin έχουν 2 προσφορές που τρέχουν. Η μία αφορά δωρεάν αντικατάσταση έως 2 ελαστικών για το ίδιο συμβαν (12μηνη) και η 2η αφορά δωροεπιταγή από το Πλαίσιο ανάλογα τη διάσταση.

Ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Goodyear έχει προσφορά μέχρι τέλος του μήνα.

Με αγορά 4 ελαστικών 16 ιντσών και άνω σου δίνουν prepaid (μάλλον Edenred) έως 80€.

https://goodyear2win.gr/

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...