Προς το περιεχόμενο

Ιδιοκτησία Βεράντας


Polaris13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/3/2021 στις 6:52 ΜΜ, agiannesg59 είπε

Εχουν σπασει οι αρμοι απο τα μαρμαρα.Ενα καλο στοκαρισμα θελει και σαφως ειναι δικια της ευθηνη.Οι προσοψεις των μπαλκονιών ειναι ευθηνη κοινοχρηστη και το ταβανι σου του μπαλκονιου δικια σου ευθύνη κανονικα αλλα εκει παιζει γιατι το προβλημα προκαλειτε απο την απο πανω.Εξωδικο τονίζοντας οτι αν φυγουν τα κούτελα και σκοτωθεί κανενας εχει την ευθύνη.

 

 

Στις 21/3/2021 στις 9:24 ΜΜ, Hellfire45 είπε

Να πώ και εγώ την γνώμη μου μια και έχω παρόμοια μπλεξίματα άλλης φύσεως με Συνιδιοκτήτη - και τον ενοικιαστή του.

Για να γλυτώσεις το Άγχος σου και όλη την ταλαιπωρία μέχρι να φτάσεις στο σημείο που θα το πιείς μόνος σου όπως λένε και οι περισσότεροι όντως προέρχεται από τα πλακάκια και σπασμένους αρμούς του από πάνω περνά το νερό και έχει κάνει την ζημιά και όλη αυτή την εικόνα .

- Τίποτα άλλο Δικηγόρο ..να είναι λίγο σχετικός με αυτά να έχει ασχοληθεί και με άλλες περιπτώσεις ίδιου στυλ δηλαδή . >Εξώδικο και πας παρακάτω 

δεν υπάρχει πλέον καμία συνεννόηση με κανένα και δεν πρεπει να χαρίζεσαι σε κανένα ούτε στο παραμικρό ( μικρό - μεγάλο- ηλικιωμένο ...ως συνήθως οι χειρότεροι που καλύβονται πίσω από την ηλικία τους ως πρόφαση και προσπαθούν να αποφύγουν τα πάντα ) ΚΑΙ να μην τους καλύψεις τίποτα απολύτως γιατί το έκανα και εγώ και με πέρασαν για κορόιδο και προσπαθήσαν να εκμεταλλευτούν και περισσότερο την κατάσταση. Τα μπαλκόνια είναι τον ιδιοκτητών με τις εσωτερικές υδρορροές τους και μόνο οι κάθετες αν υπάρχουν στο πλάι της πολυκατοικίας είναι κοινόχρηστες ..εάν είναι εσωτερικές στον τοίχο τού μπαλκονιού ο καθένας έχει το δικό του κομμάτι συντήρησης.

φαίνεται με το μάτι αυτή η φθορά? ρωτάω γιατί πριν έναν χρόνο που είχα ανέβει στο μπαλκόνι δεν είχα δει κάτι σπασμένο ή ρωγμή ή χαραμάδρα.
ύπάρχει πιθανότητα να οφείλεται στην ελλειψη σοβατεπί στο μπαλκόνι?

Επεξ/σία από Polaris13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

59 λεπτά πριν, Polaris13 είπε

 

 

φαίνεται με το μάτι αυτή η φθορά? ρωτάω γιατί πριν έναν χρόνο που είχα ανέβει στο μπαλκόνι δεν είχα δει κάτι σπασμένο ή ρωγμή ή χαραμάδρα.
ύπάρχει πιθανότητα να οφείλεται στην ελλειψη σοβατεπί στο μπαλκόνι?

Οχι δεν φαίνεται απαραίτητα με το μάτι. Στην δική μου ταράτσα πχ που χάλασε η υγρομονωση και κάναμε χρόνια να την φτιάξουμε με πολύ άσχημα αποτελέσματα, όταν ήρθαν οι μάστορες και αφαίρεσαν την παλιά από κάτω υπήρχε μάρμαρο ελαφρύ και δεν καταλάβαινες καμία ρωγμή. Το νερό εισέρχεται από τις ενώσεις μεταξύ των μαρμάρων. Η ύπαρξη σοβατεπί παίζει έναν ρόλο αλλά αν δεν είναι σωστά μονωμένο μπαίνει και από εκεί υγρασία. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Οχι δεν φαίνεται απαραίτητα με το μάτι. Στην δική μου ταράτσα πχ που χάλασε η υγρομονωση και κάναμε χρόνια να την φτιάξουμε με πολύ άσχημα αποτελέσματα, όταν ήρθαν οι μάστορες και αφαίρεσαν την παλιά από κάτω υπήρχε μάρμαρο ελαφρύ και δεν καταλάβαινες καμία ρωγμή. Το νερό εισέρχεται από τις ενώσεις μεταξύ των μαρμάρων. Η ύπαρξη σοβατεπί παίζει έναν ρόλο αλλά αν δεν είναι σωστά μονωμένο μπαίνει και από εκεί υγρασία. 

δεν έχει σοβατεπί στα μπαλκόνια η πολυκατοικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Polaris13 είπε

δεν έχει σοβατεπί στα μπαλκόνια η πολυκατοικία.

Τότε δεν νομίζω να φταίει αυτό για την υγρασία δεδομένου οτι θα έπρεπε να εμφανιστεί σε όλα τα μπαλκόνια εδώ και χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Τότε δεν νομίζω να φταίει αυτό για την υγρασία δεδομένου οτι θα έπρεπε να εμφανιστεί σε όλα τα μπαλκόνια εδώ και χρόνια.

όχι απαραίτητα. εξαρτάται πόσο γρήγορα στεγνώνουν τα μπαλκόνια και που έχουν την ρύση τους. όπως επίσης και το πόσο συχνά ρίχνει νερό ο εκάστοτε χρήστης.

αν δεν προχωρήσει ο φίλος με τα νόμιμα μέσα και τους κατάλληλους ανθρώπους (διαχειριστή, δικηγόρο, μηχανικό) δε θα ξεμπλέξει ποτέ διακινδυνεύοντας την οικογένεια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Τότε δεν νομίζω να φταίει αυτό για την υγρασία δεδομένου οτι θα έπρεπε να εμφανιστεί σε όλα τα μπαλκόνια εδώ και χρόνια.

η ελλειψη σοβατεπί, δεν αυξάνει τις πιθανότητες να περάσει νερό ?

1 ώρα πριν, greekfragma είπε

όχι απαραίτητα. εξαρτάται πόσο γρήγορα στεγνώνουν τα μπαλκόνια και που έχουν την ρύση τους. όπως επίσης και το πόσο συχνά ρίχνει νερό ο εκάστοτε χρήστης.

αν δεν προχωρήσει ο φίλος με τα νόμιμα μέσα και τους κατάλληλους ανθρώπους (διαχειριστή, δικηγόρο, μηχανικό) δε θα ξεμπλέξει ποτέ διακινδυνεύοντας την οικογένεια.

η ελλειψη σοβατεπί, δεν αυξάνει τις πιθανότητες να περάσει νερό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Polaris13 είπε

η ελλειψη σοβατεπί, δεν αυξάνει τις πιθανότητες να περάσει νερό ?

 

φυσικά αλλά όπως σου έγραψα δεν είναι ο μόνος παράγοντας. λέω να αφήσεις τις τεχνικές ερωτήσεις στο φορουμ και να προχωρήσεις το διαδικαστικό. έχει εξαντληθεί το θέμα με το πως πρέπει να κινηθείς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, greekfragma είπε

 

φυσικά αλλά όπως σου έγραψα δεν είναι ο μόνος παράγοντας. λέω να αφήσεις τις τεχνικές ερωτήσεις στο φορουμ και να προχωρήσεις το διαδικαστικό. έχει εξαντληθεί το θέμα με το πως πρέπει να κινηθείς.

αντιλαμβάνομαι αυτό που λέτε. απλά θέλω να σιγουρευτώ 100% ότι η ζημία είναι απο πάνω. ευχαριστω΄.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Polaris13 είπε

αντιλαμβάνομαι αυτό που λέτε. απλά θέλω να σιγουρευτώ 100% ότι η ζημία είναι απο πάνω. ευχαριστω΄.

Η ζημιά είναι 100% από επάνω διότι από εκεί κατεβαίνουν τα νερά, δεν γίνεται να είναι αλλού. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, greekfragma είπε

 

φυσικά αλλά όπως σου έγραψα δεν είναι ο μόνος παράγοντας. λέω να αφήσεις τις τεχνικές ερωτήσεις στο φορουμ και να προχωρήσεις το διαδικαστικό. έχει εξαντληθεί το θέμα με το πως πρέπει να κινηθείς.

επισης το άλλο που σκέφτομαι είναι το εξής. και εξώδικο να στείλω, το πιθανότερο είναι ο δικηγόρος τους να πεί "μην ασχολήστε δεν λειτουργούν τα δικαστήρια θα πάρει χρόνια"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Polaris13 είπε

επισης το άλλο που σκέφτομαι είναι το εξής. και εξώδικο να στείλω, το πιθανότερο είναι ο δικηγόρος τους να πεί "μην ασχολήστε δεν λειτουργούν τα δικαστήρια θα πάρει χρόνια"

Τι σχέση έχει το εξώδικο με το αν λειτουργούν ή όχι τα δικαστήρια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Τι σχέση έχει το εξώδικο με το αν λειτουργούν ή όχι τα δικαστήρια? 

αν δεν συμμορφωθει με αυτά που θα ζητήσω στο εξώδικο θα πρέπει να να προχωρίσω σε μήνυση και μετά να γίνει δικαστίριο. έτσι δεν είναι?

Επεξ/σία από Polaris13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Polaris13 είπε

αν δεν συμμορφωθει με αυτά που θα ζητήσω στο εξώδικο θα πρέπει να να προχωρίσω σε μήνυση και μετά να γίνει δικαστίριο. έτσι δεν είναι?

Έτσι όπως το γράφεις τώρα βγάζει νόημα.

Δε νομίζω όμως να φτάσετε μέχρι εκεί 😉 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Έτσι όπως το γράφεις τώρα βγάζει νόημα.

Δε νομίζω όμως να φτάσετε μέχρι εκεί 😉 

Ένας δικηγόρος όμως, θα μπορούσε τους πεί ότι λόγο της κατάστασης με covid δεν λειτουργούν τα δικαστήρια και θα πάρει ενδεχομένως χρόνια όλο αυτό και να αποφασίσουν να μην ασχοληθούν. έτσι εγώ βγαίνω χαμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Polaris13 είπε

Ένας δικηγόρος όμως, θα μπορούσε τους πεί ότι λόγο της κατάστασης με covid δεν λειτουργούν τα δικαστήρια και θα πάρει ενδεχομένως χρόνια όλο αυτό και να αποφασίσουν να μην ασχοληθούν. έτσι εγώ βγαίνω χαμένος.

Ενώ πριν που λειτουργούσαν έβγαιναν οι αποφάσεις άμεσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...