Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, paylidis είπε

τιποτα απολυτως... ιδιο ακριβως μοτερ, μονο οτι ειπα, το 118 με τα 170 εχει μεγαλυτερο IC

τοτε να παρω και το 114 και να αλλαξω την χαρτογραφηση απ οσο καταλαβαινω θα μπορεσω να ανεβασω την υποδυναμη σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο.

1 ώρα πριν, atrigane είπε

Δεν εχουν διαφορα στη μηχανη; Ενισχυμενα πιστονια, χαμηλοτερη συμπιεση κλπ;

Δεν μου κανει εντυπωση.

Για το Ν12 ας πουμε, η διαφορα του με το Ν14 ειναι το τουρμπο απ οσο μου εχουν πει.

Το ιδιο και με τον Ν16 και τον Ν18.

Αναφερω συνεχως αυτα τα μοτερ γιατι ειναι καποια που εχω διαβασει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά στα fiesta του '09-'10 ξέρετε αν υπήρχε σαν έξτρα τα πίσω παράθυρα να είναι ηλεκτρικά;

Προφανώς για τα δικά μας εδώ εννοώ, όχι αν υπήρχε στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Παιδιά στα fiesta του '09-'10 ξέρετε αν υπήρχε σαν έξτρα τα πίσω παράθυρα να είναι ηλεκτρικά;

Προφανώς για τα δικά μας εδώ εννοώ, όχι αν υπήρχε στο εξωτερικό.

Ναι εξτρα ήταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας,

Γραφω αυτο το post με την ελπιδα να λαβω τα φωτα σας στην αναζητηση αυτοκινητου. 

Αρχικα, να αναφερω οτι ειμαι νεος οδηγος. Εχω το διπλωμα καποια χρονια τωρα, αλλα πλεον θα ξαναπαω σε δασκαλο πριν βγω στους δρομους.
Το αμαξι, το χρειαζομαι για ελευθερια κυριως και οχι για καθημερινη χρηση (δουλευω απο το σπιτι). 
 
Τα χαρακτηριστικα που ψαχνω μεχρι στιγμης ειναι:

~125000 χλμ
Βενζινη (επειδη θα καθεται πολυ, διαβασα οτι πετρελαιο μπορει να προκαλεσει προβληματα)
2011+ (ειπα να ειναι 10ετιας)
~8000€
Ψαχνω κατι σε γενικες γραμμες να εχει καποια extras (πχ parktronic) και να μην ειναι τελειως "φτωχο".
Ενα θεμα που εχω εγω, ειναι οτι θελω το αυτοκινητο να μου αρεσει καπως εμφανισιακα, γιαυτο πχ εχω αποκλεισει απλα ασπρα fiesta και απλα μαυρα corsa που κυκλοφορουν πολυ.

Αρχικα, τα παραπανω κριτηρια, τα κρινετε σωστα; Πιστευετε οτι κατι θα επρεπε να αλλαξει / ζηταω υπερβολικα πραγματα;
Μπορω, κατα τη γνωμη σας να βρω κατι με αυτα τα κριτηρια; Δε θα ηθελα να δωσω παραπανω χρηματα, διοτι μετα μπαινουμε στο range της προκαταβολης και δοσεων για καινουργιο (θα δεχτω, αν κρινετε οτι αυτο πρεπει να κανω)

Εννοειται, επειδη ειμαι τελειως καινουργιος με τα αμαξια / οδηγηση.. οποιαδηποτε συμβουλη ευπροσδεκτη.

Υ.Γ
Ιδανικα το αυτοκινητο θα ηθελα να το κρατησω καποια χρονια, και αν ολα πανε καλα αργοτερα να κοιταξω για ηλεκτρικο.


Ευχαριστω για το χρονο σας! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά τα λεφτά λογικά μπορείς να βρεις Fiesta του 2015+ και ίσως κανένα Focus 2010+.

Ανάλογα την έκδοση θα δεις τι "έξτρα" υπάρχουν από αυτά που θες.

Κοίτα και για i20/30.

Κατηγορία βέβαια δεν μας έχεις πει, θες Fiesta/Yaris/Rio/Ibiza, θες πιο μεγάλο, θες πιο μικρό;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Σε αυτά τα λεφτά λογικά μπορείς να βρεις Fiesta του 2015+ και ίσως κανένα Focus 2010+.

Ανάλογα την έκδοση θα δεις τι "έξτρα" υπάρχουν από αυτά που θες.

Κοίτα και για i20/30.

Κατηγορία βέβαια δεν μας έχεις πει, θες Fiesta/Yaris/Rio/Ibiza, θες πιο μεγάλο, θες πιο μικρό;

Κατα βαση μεσαια κατηγορια κοιταω, δε θελω μικρο, οσο για μεγαλο απλα το φοβαμαι σα 1ο αυτοκινητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Hellwarrior είπε

Κατα βαση μεσαια κατηγορια κοιταω, δε θελω μικρο, οσο για μεγαλο απλα το φοβαμαι σα 1ο αυτοκινητο

Έβαλα μόνο από ιδιώτη, στην περιοχή της Αττικής.

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/317339900-ford-fiesta

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/315875602-suzuki-swift

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/317260356-ford-fiesta

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Astra 1400 του '07 είναι αξιόπιστα - οικονομικά; 

Μιλάς λογικά για το Η

Και ναι και όχι… πονάνε πχ στις καδένες πολύ, επίσης σε egr και διαφορά αλλά σκατολοιδια, αλλά όχι κάτι τραγικό. Εάν το συμμαζέψεις ή βρεις ένα συμμαζεμένο ήδη δεν ειναι κακή επιλογή θα έλεγα…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zio10 είπε

Δεν ξέρω αν φταίει η περιοχή, η εποχή ή και τα δύο άλλα δυσκολεύομαι. Είναι λίγες οι επιλογές!

Όλα μαζί φταίνε…. Ειδικά αν είναι μικρό το budget μπαίνει ακόμα ένα επιπλέον ζορι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα auris του '07-'09 έχουν θέμα με τον 1.4 και τα λάδια, σωστά;

Δεν βρίσκω και κανένα Civic 1.4 (2006+) μέχρι τα 6000. :(

2/2 με τα Fiesta που έχουμε δει, λίγο στούκα αλλά δεν κουμπώνει καλά ο πίσω προφυλακτήρας, σασί κομπλέ και το 2ο είχε μπει σε καλίμπρα. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...