Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το εσωτερικό δείχνει ταλαιπωρημένο. Επίσης εγώ δε θα έπαιρνα ατμοσφαιρικό 1.2, ούτε για πόλη κάνει ούτε για εθνική...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Το εσωτερικό δείχνει ταλαιπωρημένο. Επίσης εγώ δε θα έπαιρνα ατμοσφαιρικό 1.2, ούτε για πόλη κάνει ούτε για εθνική...

 Για πόλη γιατί δεν κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί καίει πολύ χωρίς να έχει ιδιαίτερη δύναμη. Ένα 1.2 με ένα 1.4 δεν έχουν σημαντική διαφορά στην κατανάλωση όμως μπορεί να έχουν σημαντική διαφορά στο δρόμο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Το εσωτερικό δείχνει ταλαιπωρημένο. Επίσης εγώ δε θα έπαιρνα ατμοσφαιρικό 1.2, ούτε για πόλη κάνει ούτε για εθνική...

Το εσωτερικο, το ειδα απο κοντα πριν το στειλω - ειναι ΟΚ. Σιγουρα, εχει καποια σημαδια χρησης (πχ φθαρμενα καουτσουκ) αλλα δε το θεωρησα τραγικο προσωπικα. 

Το ατμοσφαιρικο 1.2 δε το καταλαβαινω η αληθεια ειναι, θεωρεις οτι ειναι λιγα τα κυβικα; Αν δε σου κανει κοπο, θα μπορουσες να μου δωσεις καποια σημεια να ελεγχω να μη σας ταλαιπωρω αδικα; π.χ 1.4+, 100 hp+ κλπ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό απο τη χρήση που του κάνεις. Αν θες κάτι αυστηρά για πόλη, πάρε και 1.2, πέτα του πάνω και γκάζι και όργωσε το λεκανοπέδιο. Το αμάξι όμως δε κάνει για αυτοκινητόδρομο, εκτός αν πηγαίνεις πίσω απο τις νταλίκες. Ούτε άνετο, ούτε ασφαλές είναι με αυτό το κινητήρα. Αν θες ένα all-rounder που λέμε και στο χωριό μου, καλύτερα κάποιο με μεγαλύτερη δύναμη κι αν γίνεται τούρμπο, σα τα Fiestακια τα Ecoboost. Να μη χρειάζεσαι να περιμένεις να βρεις κατηφορά για να σανιδώσεις το 208 μπας και περάσεις...

Λοιπόν ας το γράψω πιο αναλυτικά. Ένα μικρό ατμοσφαιρικό δίνει την όποια λίγη ροπή του σε ψηλές στροφές. Για να κάνεις μια προσπέραση πρέπει κυριολεκτικά να το σανιδώσεις και σίγουρα να κατεβάσεις ταχύτητα. Φυσικά για να πάει 120 θα βαράει 4,000σαλ στο νερό (που σημαίνει θόρυβος, κατανάλωση κλπ). Ένα τουρμπάτο θα σου δίνει ροπή πολύ χαμηλά, συνήθως απο τις 1,500 σ.α.λ. κι έπειτα. Οπότε αυτή την έξτρα "κλωτσιά" που χρειάζεσαι για να περάσεις τη παίρνεις πιο νωρίς. Και 120 θα πηγαίνει στις 3,000 σ.α.λ. μπορεί και χαμηλότερα (τόσο θυμάμαι μου είχε πει φίλος με το 100αρι Ecoboost). Προφανώς στις υψηλές ταχύτητες θα σε κρεμάσει αλλά ούτως ή άλλως δεν είναι αυτοκίνητα αυτά για να πηγαίνεις σταθερά 150-160

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το πήρε πάνω της η γυναίκα :) Προτίμησε το Chevrolet. Μιλήσαμε με τον άνθρωπο, αποδεσμεύσαμε το fabia χωρίς πρόβλημα αφού έχει ενδιαφέρον από αρκετούς και θα πάρουμε το aveo με την ελπίδα να κάνουμε τη σωστή επιλογή!

Υπάρχει και μια σκέψη να δίναμε το bravo και να τα παίρναμε και τα δύο άλλα προς το παρόν δεν το κάνουμε.

Αύριο θα κάνουμε τη μεταβίβαση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, zio10 είπε

Λοιπόν, το πήρε πάνω της η γυναίκα :) Προτίμησε το Chevrolet. Μιλήσαμε με τον άνθρωπο, αποδεσμεύσαμε το fabia χωρίς πρόβλημα αφού έχει ενδιαφέρον από αρκετούς και θα πάρουμε το aveo με την ελπίδα να κάνουμε τη σωστή επιλογή!

Υπάρχει και μια σκέψη να δίναμε το bravo και να τα παίρναμε και τα δύο άλλα προς το παρόν δεν το κάνουμε.

Αύριο θα κάνουμε τη μεταβίβαση.

Κάποιος γνωστός μας είχε πει ότι δεν υπάρχει αντιπροσωπεία πλέον και δεν βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικά, γι'αυτό βλέπεις πολλά Aveo για πούλημα.

Καλορίζικο ότι και να πάρεις.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Κάποιος γνωστός μας είχε πει ότι δεν υπάρχει αντιπροσωπεία πλέον και δεν βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικά, γι'αυτό βλέπεις πολλά Aveo για πούλημα.

Καλορίζικο ότι και να πάρεις.

Δεν το είχα υπόψη μου αυτό, τι να πω πιστεύω να μην έχουμε θέμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nemom είπε

Αυτός με το aveo πρέπει να βρίσκεται απόψε ολονυκτία στην εκκλησία.
Το τάμα βλέπεις.

Έκανα μια καλή πράξη δηλαδή, γιορτινές μέρες! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nemom είπε

Προλαβαίνεις να αμαρτήσεις θα έλεγα... 😂

Όχι θα το πάρω τώρα, δεν μπορώ άλλο να ψάχνω. 

Εντάξει ένα δεύτερο οικονομικό αμάξι θέλαμε. Αυτό είναι θεωρητικά καλή περίπτωση γιατί είναι αρκετά σύγχρονο, 1ο χέρι, με ούτε 100000 χλμ συν αέριο που το θεωρούμε υπέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Κάποιος γνωστός μας είχε πει ότι δεν υπάρχει αντιπροσωπεία πλέον και δεν βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικά, γι'αυτό βλέπεις πολλά Aveo για πούλημα.

ισχύει χρόνια , έκλεισε απο Ευρώπη απο το 2013 , αν παίζουν ιμιτασιόν ανταλλακτικά οκ , αλλιώς αν είναι να ψάχνει κάποιος σε μάντρες ούτε καν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω να υπάρχει τόσο θέμα παντως... Αλλα σίγουρα κάποιες ελλειψεις και αισχροκερδιες ισως υπάρχουν (το εχω ζησει με τα daihatsu). Σε καθε περιπτωση σε ιμιτασιον υπάρχουν στα περισσότερα κομματια...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...