Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου - γνώμες ιδέες


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, zio10 είπε

Μακάρι να βγει καλό να κάνουμε τη δουλειά μας για κάποια χρόνια.

Καλορίζικο! Να το χαρείς!

Προσοχή μόνο μη σου μπαίνουν ιδέες στα φανάρια..... χαχαχα

Επεξ/σία από Peugeot208
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, zio10 είπε

Μακάρι να βγει καλό να κάνουμε τη δουλειά μας για κάποια χρόνια.

Θα την κανετε πιστευω, ποιας χρονιας μοντελο εκλεισες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Του 05 αν δεν κάνω λάθος είπε

Αρα το παλιο σουλουπι απο ότι καταλαβαινω. το 09-10 αλλαξε και εγινε πιο συμπαθητικουλι.

Δεν εχω ακουσει κάτι κακο για αυτο το μοντέλο, πλην του θέματος των πολλαπλασιαστών που καιει οποτε καλο ειναι να υπαρχει εστω ενας στο πορτ μπαγκαζ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια γνωμη για αυτο:
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/318408084-honda-civic ?

Φαινεται προσεγμενο γενικα, λιγο εκτος budget βεβαια. Με ανησυχει κυριως το αν ειναι καλη ιδεα τοσο "δυνατο" σα 1ο αμαξι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2021 στις 10:25 ΜΜ, Grim Ripper είπε

Τα auris του '07-'09 έχουν θέμα με τον 1.4 και τα λάδια, σωστά;

Δεν βρίσκω και κανένα Civic 1.4 (2006+) μέχρι τα 6000. :(

2/2 με τα Fiesta που έχουμε δει, λίγο στούκα αλλά δεν κουμπώνει καλά ο πίσω προφυλακτήρας, σασί κομπλέ και το 2ο είχε μπει σε καλίμπρα. :(

Ο 1.4 δεν έχει κανένα μηχανικό θέμα, και χωρίς σέρβις πάει. Έχει όμως αρκετά άλλα κουσούρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Hellwarrior είπε

Καποια γνωμη για αυτο:
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/318408084-honda-civic ?

Φαινεται προσεγμενο γενικα, λιγο εκτος budget βεβαια. Με ανησυχει κυριως το αν ειναι καλη ιδεα τοσο "δυνατο" σα 1ο αμαξι

Δεν είναι τούρμπο οπότε είναι αρκετά γραμμικό μην σε φοβίζει για πρώτο αμάξι.

Αν δεν έχεις όμως εμπειρία ,  επειδή σκεφτόμουν να το πάρω όταν είχε πρωτοβγεί , να ξέρεις ότι θα σε δυσκολεύει αρκετά η ορατότητα πίσω . Είναι αρκετά φουσκωμένο , έχει και την αεροτομή που σου κόβει το τζάμι στα δύο

Τέλος να σκεφτείς αν σε πειράζουν και τα έξοδα για τέλη , τεκμήριο για 1800cc

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Hellwarrior είπε

Καποια γνωμη για αυτο:
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/318408084-honda-civic ?

Φαινεται προσεγμενο γενικα, λιγο εκτος budget βεβαια. Με ανησυχει κυριως το αν ειναι καλη ιδεα τοσο "δυνατο" σα 1ο αμαξι

Καγκουρό εναντίον ανθρώπων στην Αυστραλία

 

πολλα λεφτα ανευ λόγου... με 9 χιλιαρικα παιρνεις πολυ καλυτερα αυτοκινητα (εκτος εαν θες καγκουρικο οντως)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δεν είναι τούρμπο οπότε είναι αρκετά γραμμικό μην σε φοβίζει για πρώτο αμάξι.

Αν δεν έχεις όμως εμπειρία ,  επειδή σκεφτόμουν να το πάρω όταν είχε πρωτοβγεί , να ξέρεις ότι θα σε δυσκολεύει αρκετά η ορατότητα πίσω . Είναι αρκετά φουσκωμένο , έχει και την αεροτομή που σου κόβει το τζάμι στα δύο

Τέλος να σκεφτείς αν σε πειράζουν και τα έξοδα για τέλη , τεκμήριο για 1800cc

Hmm, αυτο με την ορατοτητα ειναι κατι που θα πρεπει να προσεξω οντως. Θα το δω αν ειναι και οταν το δω απο κοντα. Τα τελη/τεκμηριο στη παρουσα φαση δε μου ειναι προβλημα αλλα ευχαριστω για τη παρατηρηση, καθως ειναι σημαντικη. 

Ειχα δει ενα modification που ειχε κανει ενας ταξιτζης, και ειχε βαλει τη καμερα πισω στο καθρεφτη. Ισως μπορω να κανω κατι αντιστοιχο. Θα το κοιταξω σιγουρα παντως.

Αναρωτιεμαι κιολας αν η αεροτομη μπορει να αφαιρεθει με ασφαλεια, η το αμαξι εχει βασιστει πανω της. Αν ειναι, θα το δω και αυτο.

33 λεπτά πριν, paylidis είπε

Καγκουρό εναντίον ανθρώπων στην Αυστραλία

 

πολλα λεφτα ανευ λόγου... με 9 χιλιαρικα παιρνεις πολυ καλυτερα αυτοκινητα (εκτος εαν θες καγκουρικο οντως)...

Δεν ειμαι καγκουρας, απλα σε "πολης" δε βρισκω κατι εδω και καποιο καιρο που να μου αρεσει. Αυτα που βρισκω κατα κυριο λογο ειναι fiesta/corsa τα οποια σαν αυτοκινητα, επειδη δε τα θελω για καθημερινη χρηση δε με ελκυουν.

Τα civic απο οσο εχω ακουσει βγαζουν πολλα χιλιομετρα και εχουν καλο ονομα. Γενικα το συγκεκριμενο φαινεται προσεγμενο (που απο οσο εχω διαβασει εδω στο φορουμ, ειναι το 1ο που λενε σε κοσμο να προσεξει). 

Αν εχεις καποια αλλη προταση, σιγουρα θα το εκτιμουσα και σιγουρα θα τα εξετασω!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

Αρα το παλιο σουλουπι απο ότι καταλαβαινω. το 09-10 αλλαξε και εγινε πιο συμπαθητικουλι.

Δεν εχω ακουσει κάτι κακο για αυτο το μοντέλο, πλην του θέματος των πολλαπλασιαστών που καιει οποτε καλο ειναι να υπαρχει εστω ενας στο πορτ μπαγκαζ...

Του '05 ναι... είναι πιο συμπαθητικός το πιο καινούργιο αλλά οκ καλό είναι κι αυτό :)

Θα το έχω υπόψη για τους πολλαπλασιαστές, ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Hellwarrior είπε

Hmm, αυτο με την ορατοτητα ειναι κατι που θα πρεπει να προσεξω οντως. Θα το δω αν ειναι και οταν το δω απο κοντα. Τα τελη/τεκμηριο στη παρουσα φαση δε μου ειναι προβλημα αλλα ευχαριστω για τη παρατηρηση, καθως ειναι σημαντικη. 

Ειχα δει ενα modification που ειχε κανει ενας ταξιτζης, και ειχε βαλει τη καμερα πισω στο καθρεφτη. Ισως μπορω να κανω κατι αντιστοιχο. Θα το κοιταξω σιγουρα παντως.

Αναρωτιεμαι κιολας αν η αεροτομη μπορει να αφαιρεθει με ασφαλεια, η το αμαξι εχει βασιστει πανω της. Αν ειναι, θα το δω και αυτο.

Δεν ειμαι καγκουρας, απλα σε "πολης" δε βρισκω κατι εδω και καποιο καιρο που να μου αρεσει. Αυτα που βρισκω κατα κυριο λογο ειναι fiesta/corsa τα οποια σαν αυτοκινητα, επειδη δε τα θελω για καθημερινη χρηση δε με ελκυουν.

Τα civic απο οσο εχω ακουσει βγαζουν πολλα χιλιομετρα και εχουν καλο ονομα. Γενικα το συγκεκριμενο φαινεται προσεγμενο (που απο οσο εχω διαβασει εδω στο φορουμ, ειναι το 1ο που λενε σε κοσμο να προσεξει). 

Αν εχεις καποια αλλη προταση, σιγουρα θα το εκτιμουσα και σιγουρα θα τα εξετασω!

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/317234712-ford-focus

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/318192926-peugeot-3008

κατι τετοιο; https://www.car.gr/classifieds/cars/view/318569202-bmw-114

αξιζει σαν μοντελο πολύ... παιζουν και φθηνότερα (αυτο ειναι απο spotmechnanic Που γενικα ειναι ακριβοι)

9 λεπτά πριν, zio10 είπε

Θα το έχω υπόψη για τους πολλαπλασιαστές, ευχαριστώ!

Ναι, παρε εναν να τον εχεις ευκαιρο καλου κακου... αλλαζει αρκετά ευκολα!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Hellwarrior είπε

Καποια γνωμη για αυτο:
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/318408084-honda-civic ?

Φαινεται προσεγμενο γενικα, λιγο εκτος budget βεβαια. Με ανησυχει κυριως το αν ειναι καλη ιδεα τοσο "δυνατο" σα 1ο αμαξι

Εχω ακούσει ότι παρόλο που έχει 140 άλογο το αισθάνεσαι αργό, βέβαια δεν ξέρω τι ακριβώς ψάχνει κάποιος.

Ο μόνος λόγος που ξέρω ότι δεν θα πάρω Civic είναι ότι στα ίδια λεφτά μπορείς να πάρεις κάτι νεότερο, όπως π.χ Focus, δυστυχώς είναι πολύ ακριβά.

Είμαι δηλαδή σε φάση που λέω βάλε άλλο ένα χιλιάρικο και πήγαινε έστω σε Civic του '12-'14 (1.339cc / 100hp).

 

Edit: Ελπίζω να το γνωρίζεις ότι δεν έχετε έτσι εργοστασιακά, η αεροτομή τουλάχιστον κάνει μπαμ. 😛

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Εχω ακούσει ότι παρόλο που έχει 140 άλογο το αισθάνεσαι αργό, βέβαια δεν ξέρω τι ακριβώς ψάχνει κάποιος.

Όπως όλα τα ατμοσφαιρικά γιατί λείπει η ροπή απο χαμηλά και ειδικά τα honda θέλει κυνήγι στους κόφτες για να πάρεις και το τελευταίο άλογο. Το ενοχλητικό είναι οτι δεν έχει και 6αρι σασμάν αυτο...

 

H αεροτομή πάντως αυτή είναι aftermarket και ΤΕΡΜΑ καγκούρικη θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες 😂

Επεξ/σία από and_64
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι επίσης ένα τέτοιο αυτοκίνητο πέρα απο το θέμα της μηχανής, λογικά καίει πολύ, είναι άβολο όντας τέτοιο τρίπορτο και με όλα τα καλούδια που ο σύντροφος του έχει φορέσει, το έχει κάνει ακόμα δυσκολότερο να το πουλήσεις, ήταν που ήταν ένα τέτοιο αυτοκίνητο, πειραγμένο είναι η δυσκολία *2

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...