Προς το περιεχόμενο

LG OLED BX/CX 6LA/B


Innersense

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Όταν βάζω περιεχόμενο με dolby Vision από το Netflix το αναγνωρίζει και αλλάζει αυτόματα το προφίλ. Το ίδιο και όταν βάζω ένα παιχνίδι που υποστηρίζει HDR από το Xbox One X.

Όταν πάω να βάλω από Youtube κάποιο demo με dolby ή HDR δεν γίνεται τπτ. Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση?

Οχι έτσι κάνει. Το HDR το αναγνωρίζει και αποδίδει ανάλογα στα πλαίσια της υπάρχουσας ρύθμισης. Με το Dolby Vision κάνει Override τις ρυθμίσεις και τρέχει το σαλάκι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 560
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, ezioioannis είπε

Μόλις διάβασα τους όρους, δεν αναγράφει κάπου για χρόνο, παρά μόνο ότι θεωρείται ότι έληξε η σύμβαση εφόσον έχει γίνει ήδη μια αντικατάσταση. Για του λόγου το αληθές σας παραθέτω screenshot. 

Screenshot_20210417_154126_com.google.android.apps.docs.jpg

Οι όροι που παραθέτεις είναι από το Παράρτημα Ι και αφορούν την απλή επέκταση της εγγύησης. Η προνομιακή είναι στο Παράρτημα ΙΙ και αντίστοιχος πίνακας είναι στην σελίδα 19.

Τώρα για τη θράση εγώ είμαι επιφυλακτικός καθώς γράφει στις σελ 16-17 τί καλύπτει:

Οι περιπτώσεις που καλύπτονται από την υπηρεσία LG Προνομιακή Προστασία είναι:
α) Μετά την εκπνοή της διάρκειας της Συμβατικής Εγγύησης της LGE:
- Ελαττώματα στη σχεδίαση, τα υλικά ή την κατασκευή που εμφανίζονται μετά την λήξη της διάρκειας της Συμβατικής Εγγύησης της LGE (κατά τη διάρκεια της περιόδου της Συμβατικής Εγγύησης της LGE, ο Πελάτης δύναται να ανατρέξει στους συνήθεις όρους εξυπηρέτησης μετά την πώληση που εφαρμόζονται σύμφωνα με την ανωτέρω εγγύηση)
β) Από την έναρξη ισχύος της Σύμβασης:
- Ανεπαρκής ή ελαττωματική σταθερότητα της Συσκευής σε κανονικές συνθήκες πίεσης που προκαλούνται από τη χρήση σύμφωνα με τις προδιαγραφές (κάλυψη ισχύουσα για όλους τους τύπους Συσκευών)
- Βραχυκυκλώματα ή μεταβολές ή πτώσεις τάσης υπό την προϋπόθεση ότι δεν προκλήθηκαν εξαιτίας της μη λήψης μέτρων ασφαλείας ή της λήψης μέτρων ασφαλείας ελλιπών ή σε κάθε περίπτωση μη συμμορφούμενων με τις εγκαταστάσεις όπου οι Συσκευές έχουν συνδεθεί (αυτή η κάλυψη ισχύσει μόνο για τις ακόλουθες κατηγορίες Συσκευών: Τηλεοράσεις, Οθόνες, Συσκευές Ανάγνωσης και Εγγραφής DVD και/ή BlueRay)
- Ζημίες λόγω οξείδωσης ή επαφής με υγρά υπό την προϋπόθεση ότι θα έχουν επισυμβεί κατά τη χρήση σε κανονικές συνθήκες (αυτή η κάλυψη δεν ισχύει για τις ακόλουθες κατηγορίες Συσκευών: Τηλεοράσεις, Οθόνες, Συσκευές Ανάγνωσης και Εγγραφής DVD και/ή BlueRay)
- Ζημίες στην επιφάνεια, στα διακοσμητικά στοιχεία και στα φίλτρα (αυτή η κάλυψη ισχύει αποκλειστικά για τις ακόλουθες κατηγορίες Συσκευών: Ψυγεία, πλυντήρια ρούχων, στεγνωτήρια ρούχων, πλυντήρια-στεγνωτήρια ρούχων).

 

Στην ουσία , η βασική κάλυψη είναι η προστασία από το ρεύμα αν κάνει κανένα tsaf η ΔΕΗ

Επεξ/σία από k_dinos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, k_dinos said:

Όταν βάζω περιεχόμενο με dolby Vision από το Netflix το αναγνωρίζει και αλλάζει αυτόματα το προφίλ. Το ίδιο και όταν βάζω ένα παιχνίδι που υποστηρίζει HDR από το Xbox One X.

Όταν πάω να βάλω από Youtube κάποιο demo με dolby ή HDR δεν γίνεται τπτ. Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση?

Στην CX όταν παίζει youtube με hdr εμφανίζεται πάνω δεξιά η ένδειξη του HDR (σκέτο hdr προφανώς όχι vision κλπ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε demo στο YouTube μου βγάζει στην πάνω δεξιά γωνία  HDR ή  HLG HDR

παράδειγμα HDR demo

παράδειγμα HLG (Hybrid Log Gamma;) HDR demo

 

Επεξ/σία από kournias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, k_dinos είπε

Οι όροι που παραθέτεις είναι από το Παράρτημα Ι και αφορούν την απλή επέκταση της εγγύησης. Η προνομιακή είναι στο Παράρτημα ΙΙ και αντίστοιχος πίνακας είναι στην σελίδα 19.

Τώρα για τη θράση εγώ είμαι επιφυλακτικός καθώς γράφει στις σελ 16-17 τί καλύπτει:

Οι περιπτώσεις που καλύπτονται από την υπηρεσία LG Προνομιακή Προστασία είναι:
α) Μετά την εκπνοή της διάρκειας της Συμβατικής Εγγύησης της LGE:
- Ελαττώματα στη σχεδίαση, τα υλικά ή την κατασκευή που εμφανίζονται μετά την λήξη της διάρκειας της Συμβατικής Εγγύησης της LGE (κατά τη διάρκεια της περιόδου της Συμβατικής Εγγύησης της LGE, ο Πελάτης δύναται να ανατρέξει στους συνήθεις όρους εξυπηρέτησης μετά την πώληση που εφαρμόζονται σύμφωνα με την ανωτέρω εγγύηση)
β) Από την έναρξη ισχύος της Σύμβασης:
- Ανεπαρκής ή ελαττωματική σταθερότητα της Συσκευής σε κανονικές συνθήκες πίεσης που προκαλούνται από τη χρήση σύμφωνα με τις προδιαγραφές (κάλυψη ισχύουσα για όλους τους τύπους Συσκευών)
- Βραχυκυκλώματα ή μεταβολές ή πτώσεις τάσης υπό την προϋπόθεση ότι δεν προκλήθηκαν εξαιτίας της μη λήψης μέτρων ασφαλείας ή της λήψης μέτρων ασφαλείας ελλιπών ή σε κάθε περίπτωση μη συμμορφούμενων με τις εγκαταστάσεις όπου οι Συσκευές έχουν συνδεθεί (αυτή η κάλυψη ισχύσει μόνο για τις ακόλουθες κατηγορίες Συσκευών: Τηλεοράσεις, Οθόνες, Συσκευές Ανάγνωσης και Εγγραφής DVD και/ή BlueRay)
- Ζημίες λόγω οξείδωσης ή επαφής με υγρά υπό την προϋπόθεση ότι θα έχουν επισυμβεί κατά τη χρήση σε κανονικές συνθήκες (αυτή η κάλυψη δεν ισχύει για τις ακόλουθες κατηγορίες Συσκευών: Τηλεοράσεις, Οθόνες, Συσκευές Ανάγνωσης και Εγγραφής DVD και/ή BlueRay)
- Ζημίες στην επιφάνεια, στα διακοσμητικά στοιχεία και στα φίλτρα (αυτή η κάλυψη ισχύει αποκλειστικά για τις ακόλουθες κατηγορίες Συσκευών: Ψυγεία, πλυντήρια ρούχων, στεγνωτήρια ρούχων, πλυντήρια-στεγνωτήρια ρούχων).

 

Στην ουσία , η βασική κάλυψη είναι η προστασία από το ρεύμα αν κάνει κανένα tsaf η ΔΕΗ

Οταν πας να κανεις την εγγυηση το γραφει καθαρα ομως στην αρχικγ σελιδα. Κρατησα το screen για παν ενδεχομενο

LG_SITE_EGGYHSH.jpg

Επεξ/σία από POUARO
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, POUARO είπε

Οταν πας να κανεις την εγγυηση το γραφει καθαρα ομως στην αρχικγ σελιδα. Κρατησα το screen για παν ενδεχομενο

LG_SITE_EGGYHSH.jpg

Συμφωνώ, αλλά όταν προχωρήσεις στην παραγγελία δεν σε αφήνει να την ολοκληρώσεις αν δεν έχεις αποδεχθεί τους όρους οι οποίοι έχουν hyperlink σε αυτό το αρχείο το οποίο αναφέρει τα όσα έγραψα.

terms.jpg.145d5c220725f5db923279c0d97f4e1f.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, k_dinos είπε

Συμφωνώ, αλλά όταν προχωρήσεις στην παραγγελία δεν σε αφήνει να την ολοκληρώσεις αν δεν έχεις αποδεχθεί τους όρους οι οποίοι έχουν hyperlink σε αυτό το αρχείο το οποίο αναφέρει τα όσα έγραψα.

terms.jpg.145d5c220725f5db923279c0d97f4e1f.jpg

Εχεις δικιο και εγω διαβασα τους ορους και δεν υπαρχει αυτο. Προφορικα μου ειπαν οτι ισχυει, αλλα αφου υπαρχει στο site φατσα καρτα δεν νομιζω να αρνηθουνε να σε καλυψουν , γιατι θα εχουν αλλα προβληματα για παραπλανηση κλπ...αν καποιος το τραβηξει. .. Γι αυτο κρατησα και τις πληροφοριες τις οποιες δεν τις εχουν αφαιρεσει .. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να ρωτήσω σχετικά με τις πληροφορίες που βγάζει η τηλεόραση LG OLED48CX6LA ασχετο οι ιντζες.

Στα settings κάπου πας με το τηλεκοντρολ  και σου βγάζει πλήρη στοιχεία λειτουργίας και κάτω έχει ώρες λειτουργίας.

Επειδή έχω πάθει από Praktiker και media markt ζημιά με αγορά τηλεόρασης (μου έδωσαν δίθεν καινούργια τηλεόραση από βιτρίνα)

Το ερώτημά μου είναι

αν αυτές οι ώρες τώρα καταγράφονται μπορούν να γίνουν reset η όχι έτσι ώστε να μπορούμε να δούμε αν μας έδωσαν παιγμένη η καινούργια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως τυχόν έχει βρει κανένας φίλος άκρη με το έλεγχο Xbox Series X μέσω του τηλεκοντρόλ της TV (CEC - Simplink); Μου έχει σπάσει τα νεύρα, μετά από 2 εντολές σταματά να λειτουργεί τελείως, υποψιάζομαι ότι το πρόβλημα είναι στο ΧΒΟΧ και όχι στην τηλεόραση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akmakas είπε

Το ερώτημά μου είναι

αν αυτές οι ώρες τώρα καταγράφονται μπορούν να γίνουν reset η όχι έτσι ώστε να μπορούμε να δούμε αν μας έδωσαν παιγμένη η καινούργια...

Το θέμα είναι πως για να δεις τις ώρες που έχει λειτουργήσει η τηλεόραση, θα πρέπει να μπεις στo service menu της τηλεόρασης. Πρόσβαση η οποία χρειάζεται συγκεκριμένο κοντρόλ που χρησιμοποιούν στο service. Υπάρχει τρόπος (δοκιμασμένος) μέσω αυτής της εφαρμογής. Το θέμα είναι αν ακυρώνεται η εγγύηση στη περίπτωση που κάποιος μπει στο service menu...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω αν μπορώ να αλλάξω την λειτουργία κάποιων πλήκτρων του τηλεκοντρόλ έχει βρει κανείς τίποτα;
Το dedicated πλήκτρο του Amazon "prime video" πχ ή του άλλου που λέει "MOVIES".
Στο παρακάτω βίντεο ο τύπος εξηγεί μεταξύ άλλων πως να δημιουργείς shortcut στο τηλεκοντρόλ στα νούμερα 0-9, αλλά δεν ισχύει για όλα τα πλήκτρα.

 

Επεξ/σία από Innersense
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
48 minutes ago, Innersense said:

Ψάχνω αν μπορώ να αλλάξω την λειτουργία κάποιων πλήκτρων του τηλεκοντρόλ έχει βρει κανείς τίποτα;
Το dedicated πλήκτρο του Amazon "prime video" πχ ή του άλλου που λέει "MOVIES".
Στο παρακάτω βίντεο ο τύπος εξηγεί μεταξύ άλλων πως να δημιουργείς shortcut στο τηλεκοντρόλ στα νούμερα 0-9, αλλά δεν ισχύει για όλα τα πλήκτρα.

 

Δε νομίζω πως αξίζει τον κόπο να κάνεις κάτι τέτοιο μιας και δεν είναι κάτι που προβλέπεται να το κάνει ο απλός χρήστης. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα dev account στην LG, να μπεις στην τηλεόραση σε dev mode, να τη συνδέσεις με το PC και να πειράξεις διάφορες παραμέτρους που δεν ξέρω και το κατά πόσο μπορεί να επηρεάσουν την τηλεόραση αν κάτι πάει στραβά καθώς και το θέμα της εγγύσης... Εγώ έμεινα απλά στον προγραμματισμό των πλήκτρων 1-9 και είναι όλα μια χαρά! :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, coyote2 είπε

για να μην το ψάχνω

το sleep μπαίνει στο shortcut για quick access link

Έλα μου ντε,  γίνεται;

Και το σβήσιμο της οθόνης θα ήθελα σε quick access που υπάρχει στο menu του eco mode, για να σβήνω την οθόνη όταν παιζει μουσική από Spotify ή YouTube...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...