Προς το περιεχόμενο

Apple vs Epic Games. Αποκαλυπτική η κατάθεση του Tim Cook στο δικαστήριο


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν αντιλαμβάνομαι καμία κατάσταση λάθος. Δεν μιλάω για την Epic συγκεκριμένα. Ο ξάδερφος μου ο Γιαννάκης έφτιαξε μια εφαρμογή ειδική παραγγελία για μένα. Μου την πουλάει 100€. Θα πρέπει να πάρει την ταρίφα της η Apple αλλιώς ο Γιαννάκης δεν μπορεί να μου δώσει την εφαρμογή. Σωστά?

Εσύ βλέπεις τα πράγματα όπως θες. Καμία εταιρεία δεν συμφώνησε να φτιάχνει εφαρμογές ΓΙΑ την Apple. Στα τέτοια τους η Apple. Για τους χρήστες τις φτιάχνουν τις εφαρμογές οι developers, απλά η Apple μπαίνει μπροστά σαν μπράβος. Κανένα όνομα δεν έκανε κανένας developer ΑΠΟ την apple. Μια εφαρμογή γίνεται γνωστή από τους χρήστες γιατί...είναι καλή εφαρμογή. Το store δεν έχει κάποια σχέση με αυτό, αλλιώς και η εφαρμογή του ξαδέρφου μου του Γιαννάκη θα ήταν γνωστή.

Το ότι αντιλαμβάνεσαι λίγο ανορθόδοξα κάποια πράγματα το είχα καταλάβει... το ότι θα έφτανες να αναφέρεις ότι οι προγραμματιστές δεν ασχολούνται σε πια πλατφόρμα θα προγραμματίσουν με ξεπερνάει... είδες πόσα εκατοντάδες χιλιάδες προγράμματα υπάρχουν στο linux? Είδες πως πέσανε στα windows phone όλοι οι devs και μέσα σε μια μέρα είχαμε όλες τις εφαρμογές και μάλιστα καλύτερες από android/ios... θέλεις και άλλα παραδείγματα που αποδεικνύουν οτι οι devs πρώτα κοιτάνε το λειτουργικό και τι ευκολίες τους δίνει στον προγραμματισμό, μετά πόσους χρήστες έχει και στο τέλος αν οι χρήστες θα το τιμήσουν????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαι εγώ μπορώ να πιώ Pepsi αντί για Κόλα. Δεν κάνει αυτό λιγότερο βλακώδη την τακτική της Κόλα, σωστά?

Εσύ έχεις έρθει σε συμφωνία με έναν κατασκευαστή ποτηριών (software) να σου φτιάξει το τάδε ποτήρι. Πετάγεται λοιπόν η Κόκα Κολά και σου λέει NOPE, δεν μου έδωσε την ταρίφα ο κατασκευαστής ποτηριού άρα δεν μπορείς να τα αγοράσεις / χρησιμοποιείς για κόκα κολά. Πάρτα και πιές Pepsi αν θες. Αν το παράπανω σου φαίνεται λογικό τότε πάω πάσο

Δεν βγάζω γνωμάτευση για το νόμιμος / παράνομος, αυτό είναι για τα δικαστήρια. Εγώ απλά θεωρώ την τακτική γελοία. Και απλά για κάποιο περίεργο λόγο σας φαίνεται φυσιολογικό. 

 

36 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν αντιλαμβάνομαι καμία κατάσταση λάθος. Δεν μιλάω για την Epic συγκεκριμένα. Ο ξάδερφος μου ο Γιαννάκης έφτιαξε μια εφαρμογή ειδική παραγγελία για μένα. Μου την πουλάει 100€. Θα πρέπει να πάρει την ταρίφα της η Apple αλλιώς ο Γιαννάκης δεν μπορεί να μου δώσει την εφαρμογή. Σωστά?

Εσύ βλέπεις τα πράγματα όπως θες. Καμία εταιρεία δεν συμφώνησε να φτιάχνει εφαρμογές ΓΙΑ την Apple. Στα τέτοια τους η Apple. Για τους χρήστες τις φτιάχνουν τις εφαρμογές οι developers, απλά η Apple μπαίνει μπροστά σαν μπράβος. Κανένα όνομα δεν έκανε κανένας developer ΑΠΟ την apple. Μια εφαρμογή γίνεται γνωστή από τους χρήστες γιατί...είναι καλή εφαρμογή. Το store δεν έχει κάποια σχέση με αυτό, αλλιώς και η εφαρμογή του ξαδέρφου μου του Γιαννάκη θα ήταν γνωστή.

Λοιπόν, θα κάνω μια τελευταία ύστατη προσπάθεια να σου απαντήσω.

Πάμε λοιπόν με την Coca-Cola μιας και είναι αγαπημένο σου παράδειγμα.

Η Coca-Cola είναι προϊόν. Το AppStore είναι κατάστημα πώλησης. Ο καταναλωτής είναι προφανώς ο καταναλωτής.

Coca-Cola = Fortnite

AppStore   = Super Market, Ψητοπωλείο, Περίπτερο

Παράδειγμα 1:

Η 3Ε πουλάει ένα προϊόν το οποίο λέγεται Coca-Cola. Η προτεινόμενη τιμή πώλησης που γράφει επάνω στο κουτάκι της λέει 0,70€.
Την πηγαίνει στο κατάστημα πώλησης, στη συγκεκριμένη περίπτωση το περίπτερο. Ο περιπτεράς αποφασίζει πως θέλει να την πουλήσει 1€. Η 3E δεν έχει το δικαίωμα να πάει στον περιπτερά να του πει "Όχι, εγώ την πουλάω 0,70€. Δεν μπορείς να την πουλάς 1€"

Παράδειγμα 2:

Η 3Ε πουλάει ένα προϊόν το οποίο λέγεται Coca-Cola. Η προτεινόμενη τιμή πώλησης που γράφει επάνω στο κουτάκι της λέει 0,70€.
Την πηγαίνει στο ψητοπωλείο "Η ωραία γουρουνοπούλα".  Ο ιδιοκτήτης του ψητοπωλείου την πουλάει 1,50€. Η 3E δεν έχει το δικαίωμα να πάει στον περιπτερά να του πει "Όχι, εγώ την πουλάω 0,70€. Δεν μπορείς να την πουλάς 1,50€"

Καταναλωτής:
Στην μία περίπτωση τη βρίσκει 0,70 στην άλλη 1,50. Αν δε θέλει να πληρώσει παραπάνω, σηκώνεται και πάει και επιλέγει να την αγοράσει από το περίπτερο. Αν βαριέται να κάνει όλη αυτή τη διαδρομή πηγαίνει και την αγοράζει από το ψητοπωλείο και την πίνει εκεί που είναι. Δε γίνεται να πας εσύ και να την αγοράζεις απ'το περίπτερο και να κάθεσαι να την πίνεις στο ψητοπωλείο. Ο ιδιοκτήτης πουλάει το προϊόν και εκεί, οπότε απαγορεύεται.

Παράδειγμα 3:

Η 3Ε σου δίνει την δυνατότητα να σου φέρει είτε δωρεάν είτε σε προνομιακή τιμή ένα ψυγείο, και να το βάλεις στο κατάστημα "Η ωραία μπουγάτσα". Εσύ χρησιμοποιείς το ψυγείο για να το γεμίσεις με τα προϊόντα σου.
Για να το κάνεις αυτό, υπάρχουν κάποιοι κανόνες. Αν έρθει ο εξωτερικός πωλητής της Coca Cola και δει μέσα προϊόντα της Pepsi, θα σου πει πως αυτό απαγορεύεται και πως δε γίνεται να βάλεις προϊόντα άλλης εταιρείας στο ψυγείο της εταιρίας του.
Επίσης θα σου δηλώσει πως θέλει να χρησιμοποιήσεις με συγκεκριμένο τρόπο τα ράφια του ψυγείου. Στα πρώτα δύο που φαίνονται θέλει να τα γεμίσεις με Coca - Cola, και πχ στο τελευταίο ράφι θα σου βάλει τα νερά Αύρα. Αυτός θα έρχεται και θα σου το γεμίζει, θα στο συντηρεί αν χρειαστεί ή και ακόμα θα σου φέρει καινούριο.
ΔΕ μπορεί να έρθει να σου πει στο κατάστημά σου ΣΕ ΠΟΙΑ ΤΙΜΗ ΘΑ ΤΗΝ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ.

Παράδειγμα 4:

Ψητοπωλείο "Το ωραίο μοσχάρι". Τον πλησιάζει η Pepsi&CO και του λέει θέλω να μου πουλάς ΜΟΝΟ τα δικά μου προϊόντα. Θα σου δώσω 30% προμήθεια στις συνολικές πωλήσεις των προϊόντων της εταιρίας μας από τις παραγγελίες που κάνεις από τις κάβες.
Έρχεται μετά η Coca - Cola και σου λέει "Γεια σας. Ήρθα να βάλω τα προϊόντα μου στο κατάστημά σου". Εξηγείς ότι δε γίνεται και μετά σου κάνει μήνυση επειδή δεν πουλάς τα προϊόντα της και σου λέει "Δε γίνεται να με αποκλείεις από την αγορά".

Παράδειγμα 5:

Στην αλυσίδα σούπερ μάρκετ "Τα πάντα όλα και σε καλές τιμές" το οποίο έχει 100.000 καταστήματα σε όλη την Ελλάδα, η αλυσίδα μπορεί να πουλήσει ειδικούς χώρους στα ράφια τα οποία είναι τα κεντρικά, αυτά που βλέπει το μάτι σου, και τα οποία φαίνονται γύρω γύρω από όλο το μαγαζί. Εκεί έρχονται εταιρίες που κάνουν merchanding και γεμίζουν τα ράφια με τα δικά τους προϊόντα. H Coca Cola έχει αγοράσει αυτά τα ράφια και πληρώνει ένα Χ ποσό, ή ένα Χ ποσοστό για να φαίνονται εκεί σε προνομιακή θέση σε σχέση με τον ανταγωνισμό της. ΔΕ μπορεί να έρθει η Pepsi, και να ζητήσει από το σούπερ μάρκετ και να αγοράσει τον ίδιο χώρο ΧΩΡΙΣ να πληρώσει.

Εν Κατακλείδι:

Αν ο μικρός Γιαννάκης έκανε μια συμφωνία με εμένα και θέλει να πουλήσει σε εμένα την Coca - Cola, τότε δε μπορεί να έρθει και να απαιτήσει από το Γυράδικο που θα είναι το μαγαζί στο οποίο πηγαίνω για φαγητό να μου πουλήσει το προϊόν, και να μου το δώσει 100€ επειδή έχει κάνει ειδική συμφωνία με εμένα.

Και το ξανακλείνω:
- Η Apple έχει συγκεκριμένους κανόνες για να μπορείς να μπεις στο κατάστημά της. Εφόσον τους ακολουθείς, δεν απαγορεύει σε κανέναν να μπει
- H Apple ΔΕ σε υποχρεώνει το προϊόν το οποίο θα πουλήσεις να υπάρχει σε αποκλειστικότητα ΜΟΝΟ στο κατάστημά της.

- Η Epic έχει τη δυνατότητα να δίνει τα προϊόντα της σε τουλάχιστον 6 ακόμη αγορές: PC, Android, Mac, Playstation, Xbox, Switch. Το γεγονός πως ΘΕΛΕΙ να συνεχίζει να πουλάει τα παιχνίδια της και στο iOS και iPadOS, ΔΕ σημαίνει πως μπορεί να απαιτήσει ευνοϊκότερους όρους ή να απαιτεί να αλλάξουν αυτοί.

 

Τώρα αν θέλεις να το καταλάβεις, καλώς. Αν θέλεις να είσαι "Όποιος βιάζεται και στην κορφή κανέλα" και να μου παρομοιάζεις συγκρίνοντας ένα κατάστημα πώλησης με ένα προϊόν τότε δικαίωμά σου.

Επεξ/σία από yazidis
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, SeaLion είπε

1. Αν δεν παρανομεί γιατί να λογοδοτεί;

 

2. 14 ημέρες έχει δικαίωμα επιστροφής. Την καλύτερη ίσως αξία μεταπώλησης σε σχέση με κάθε άλλο κινητό από κει και πέρα.

 

3. Γιατί το hardware δε το σχεδίασε η Apple για αυτό τον σκοπό. Δεν πουλάει συσκευές γενικής χρήσης η Apple. Πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε; Από πού κι ως πού είναι υποχρεωμένη να υποστηρίζει ό,τι του κατέβει του καθενός; Τι φάση;

Παιδικές απορίες.

 

4. Παραδεχτείτε πλέον πως σας την δίνει στα νεύρα η Apple επειδή είναι ακριβή, επειδή πουλάει lifestyle και επειδή μέσα σε όλα αυτά έχει και top λειτουργικά συστήματα!

 

 

1. Αυτό προσπαθεί να δείξει η Epic. Ότι η Apple παρανομεί.

Αν τα καταφέρει ή όχι, είναι διαφορετικό πράγμα, από το να γράφουμε ότι... το μαγαζί είναι δικό της και κάνει ό,τι θέλει.

Όχι δεν μπορεί να κάνει ό,τι θέλει.

 

 

2. 14 μέρες και μπορείς να επιστρέψεις συσκευή που έχει χρησιμοποιηθεί;

 

 

3. Δεν ενδιαφέρει για ποιον σκοπό το σχεδίασε η Apple.

Επίσης δεν είπα ότι η Apple είναι υποχρεωμένη να υποστηρίζει τις διαφορετικές επιλογές του αγοραστή.

Αυτό που λέω είναι ότι το αγόρασε και είναι δικό μου, άρα μπορεί να του περάσει ό,τι λειτουργικό ή εφαρμογές θέλει.

Όπως ακριβώς με τον υπολογιστή.

Δεν μπορώ να καταλάβω την διαφορά...

(Για αυτό και ο Tim το γύρισε στην ασφάλεια...)

 

 

4. Έλα τώρα...

8 ώρες πριν, AtiX είπε

Οποτε με το σκεπτικό σου αγοράζεις μια τηλεόραση και ο κατασκευαστής είναι υποχρεωμένος να σου βάλει να βλέπεις nova, αγοράζεις αυτοκίνητο και ο κατασκευαστή σε είναι υποχρεωμένος να σου πουλάει μαϊμού ανταλλακτικά, αγοράζεις ένα παντελόνι και ο κατασκευαστής είναι υποχρεωμένος να στο ανοίξει αφού πάχυνες… και αλλά πολλά τραγικά πράγματα που μας λες με άνεση… θέλεις να συνεχίσω????

Tα παραδείγματα δεν είναι σωστά.

Πουθενά δεν έγραψα ότι η Apple είναι υποχρεωμένη να υποστηρίζει τις διαφορετικές επιλογές του αγοραστή.

Αυτό που λέω είναι ότι η εταιρία δεν μπορεί να εμποδίζει τον αγοραστή να περάσει στο κινητό όποια εφαρμογή ή λειτουργικό θεωρεί ότι τον εξυπηρετεί.

Όπως ακριβώς με τον υπολογιστή.

Δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, AtiX είπε

Το ότι αντιλαμβάνεσαι λίγο ανορθόδοξα κάποια πράγματα το είχα καταλάβει... το ότι θα έφτανες να αναφέρεις ότι οι προγραμματιστές δεν ασχολούνται σε πια πλατφόρμα θα προγραμματίσουν με ξεπερνάει... είδες πόσα εκατοντάδες χιλιάδες προγράμματα υπάρχουν στο linux? Είδες πως πέσανε στα windows phone όλοι οι devs και μέσα σε μια μέρα είχαμε όλες τις εφαρμογές και μάλιστα καλύτερες από android/ios... θέλεις και άλλα παραδείγματα που αποδεικνύουν οτι οι devs πρώτα κοιτάνε το λειτουργικό και τι ευκολίες τους δίνει στον προγραμματισμό, μετά πόσους χρήστες έχει και στο τέλος αν οι χρήστες θα το τιμήσουν????

Ουδεμία σημασία δεν έχει το λειτουργικό και οι ευκολίες που τους δίνει. Ένα απλό argumentum ad absurdum το αποδεικνύει. Έστω το Χ λειτουργικό που είναι το καλύτερο στο προγραμματισμό και δίνει τις περισσότερες ευκολίες αλλά με 0 users, και το Ψ λειτουργικό που είναι εντελώς δύσχρηστο αλλά με 8 δις users. Εσύ λές οι devs θα προγραμματισούν για το 1ο :P 

Εξορισμού πάντως η ίδια η Apple δεν πιστεύει ότι τα tools της αξίζουν τα λεφτά που ζητάει. Αν τα άξιζε, δεν θα κλείδωνε το OS της. Θα άφηνε παράλληλα stores, αλλά κανείς δεν θα έφτιαχνε μιας και είναι τόσο θελκτικά τα tools της Apple και η διαφήμιση μέσω του store για μόλις 30%, που κανείς developer δεν θα ασχολιόταν να φτιάξει άλλο store. Για να μην το κάνει...

Μόλις τώρα, yazidis είπε

 

Λοιπόν, θα κάνω μια τελευταία ύστατη προσπάθεια να σου απαντήσω.

Πάμε λοιπόν με την Coca-Cola μιας και είναι αγαπημένο σου παράδειγμα.

Η Coca-Cola είναι προϊόν. Το AppStore είναι κατάστημα πώλησης. Ο καταναλωτής είναι προφανώς ο καταναλωτής.

Coca-Cola = Fortnite

AppStore   = Super Market, Ψητοπωλείο, Περίπτερο

Παράδειγμα 1:

Η 3Ε πουλάει ένα προϊόν το οποίο λέγεται Coca-Cola. Η προτεινόμενη τιμή πώλησης που γράφει επάνω στο κουτάκι της λέει 0,70€.
Την πηγαίνει στο κατάστημα πώλησης, στη συγκεκριμένη περίπτωση το περίπτερο. Ο περιπτεράς αποφασίζει πως θέλει να την πουλήσει 1€. Η 3E δεν έχει το δικαίωμα να πάει στον περιπτερά να του πει "Όχι, εγώ την πουλάω 0,70€. Δεν μπορείς να την πουλάς 1€"

Παράδειγμα 2:

Η 3Ε πουλάει ένα προϊόν το οποίο λέγεται Coca-Cola. Η προτεινόμενη τιμή πώλησης που γράφει επάνω στο κουτάκι της λέει 0,70€.
Την πηγαίνει στο ψητοπωλείο "Η ωραία γουρουνοπούλα".  Ο ιδιοκτήτης του ψητοπωλείου την πουλάει 1,50€. Η 3E δεν έχει το δικαίωμα να πάει στον περιπτερά να του πει "Όχι, εγώ την πουλάω 0,70€. Δεν μπορείς να την πουλάς 1,50€"

Καταναλωτής:
Στην μία περίπτωση τη βρίσκει 0,70 στην άλλη 1,50. Αν δε θέλει να πληρώσει παραπάνω, σηκώνεται και πάει και επιλέγει να την αγοράσει από το περίπτερο. Αν βαριέται να κάνει όλη αυτή τη διαδρομή πηγαίνει και την αγοράζει από το ψητοπωλείο και την πίνει εκεί που είναι. Δε γίνεται να πας εσύ και να την αγοράζεις απ'το περίπτερο και να κάθεσαι να την πίνεις στο ψητοπωλείο. Ο ιδιοκτήτης πουλάει το προϊόν και εκεί, οπότε απαγορεύεται.

Παράδειγμα 3:

Η 3Ε σου δίνει την δυνατότητα να σου φέρει είτε δωρεάν είτε σε προνομιακή τιμή ένα ψυγείο, και να το βάλεις στο κατάστημα "Η ωραία μπουγάτσα". Εσύ χρησιμοποιείς το ψυγείο για να το γεμίσεις με τα προϊόντα σου.
Για να το κάνεις αυτό, υπάρχουν κάποιοι κανόνες. Αν έρθει ο εξωτερικός πωλητής της Coca Cola και δει μέσα προϊόντα της Pepsi, θα σου πει πως αυτό απαγορεύεται και πως δε γίνεται να βάλεις προϊόντα άλλης εταιρείας στο ψυγείο της εταιρίας του.
Επίσης θα σου δηλώσει πως θέλει να χρησιμοποιήσεις με συγκεκριμένο τρόπο τα ράφια του ψυγείου. Στα πρώτα δύο που φαίνονται θέλει να τα γεμίσεις με Coca - Cola, και πχ στο τελευταίο ράφι θα σου βάλει τα νερά Αύρα. Αυτός θα έρχεται και θα σου το γεμίζει, θα στο συντηρεί αν χρειαστεί ή και ακόμα θα σου φέρει καινούριο.
ΔΕ μπορεί να έρθει να σου πει στο κατάστημά σου ΣΕ ΠΟΙΑ ΤΙΜΗ ΘΑ ΤΗΝ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ.

Παράδειγμα 4:

Ψητοπωλείο "Το ωραίο μοσχάρι". Τον πλησιάζει η Pepsi&CO και του λέει θέλω να μου πουλάς ΜΟΝΟ τα δικά μου προϊόντα. Θα σου δώσω 30% προμήθεια στις συνολικές πωλήσεις των προϊόντων της εταιρίας μας από τις παραγγελίες που κάνεις από τις κάβες.
Έρχεται μετά η Coca - Cola και σου λέει "Γεια σας. Ήρθα να βάλω τα προϊόντα μου στο κατάστημά σου". Εξηγείς ότι δε γίνεται και μετά σου κάνει μήνυση επειδή δεν πουλάς τα προϊόντα της και σου λέει "Δε γίνεται να με αποκλείεις από την αγορά".

Παράδειγμα 5:

Στην αλυσίδα σούπερ μάρκετ "Τα πάντα όλα και σε καλές τιμές" το οποίο έχει 100.000 καταστήματα σε όλη την Ελλάδα, η αλυσίδα μπορεί να πουλήσει ειδικούς χώρους στα ράφια τα οποία είναι τα κεντρικά, αυτά που βλέπει το μάτι σου, και τα οποία φαίνονται γύρω γύρω από όλο το μαγαζί. Εκεί έρχονται εταιρίες που κάνουν merchanding και γεμίζουν τα ράφια με τα δικά τους προϊόντα. H Coca Cola έχει αγοράσει αυτά τα ράφια και πληρώνει ένα Χ ποσό, ή ένα Χ ποσοστό για να φαίνονται εκεί σε προνομιακή θέση σε σχέση με τον ανταγωνισμό της. ΔΕ μπορεί να έρθει η Pepsi, και να ζητήσει από το σούπερ μάρκετ και να αγοράσει τον ίδιο χώρο ΧΩΡΙΣ να πληρώσει.

Εν Κατακλείδι:

Αν ο μικρός Γιαννάκης έκανε μια συμφωνία με εμένα και θέλει να πουλήσει σε εμένα την Coca - Cola, τότε δε μπορεί να έρθει και να απαιτήσει από το Γυράδικο που θα είναι το μαγαζί στο οποίο πηγαίνω για φαγητό να μου πουλήσει το προϊόν, και να μου το δώσει 100€ επειδή έχει κάνει ειδική συμφωνία με εμένα.

Και το ξανακλείνω:
- Η Apple έχει συγκεκριμένους κανόνες για να μπορείς να μπεις στο κατάστημά της. Εφόσον τους ακολουθείς, δεν απαγορεύει σε κανέναν να μπει
- H Apple ΔΕ σε υποχρεώνει το προϊόν το οποίο θα πουλήσεις να υπάρχει σε αποκλειστικότητα ΜΟΝΟ στο κατάστημά της.

- Η Epic έχει τη δυνατότητα να δίνει τα προϊόντα της σε τουλάχιστον 6 ακόμη αγορές: PC, Android, Mac, Playstation, Xbox, Switch. Το γεγονός πως ΘΕΛΕΙ να συνεχίζει να πουλάει τα παιχνίδια της και στο iOS και iPadOS, ΔΕ σημαίνει πως μπορεί να απαιτήσει ευνοϊκότερους όρους ή να απαιτεί να αλλάξουν αυτοί.

 

Τώρα αν θέλεις να το καταλάβεις, καλώς. Αν θέλεις να είσαι "Όποιος βιάζεται και στην κορφή κανέλα" και να μου παρομοιάζεις συγκρίνοντας ένα κατάστημα πώλησης με ένα προϊόν τότε δικαίωμά σου.

Tα παραδείγματα σου ουδεμία σχέση δεν έχουν με το τι συμβαίνει. Η Apple δεν αποφασίζει πόσο να πουλήσει τα apps όπως στο παραδείγμα σου, απλά ζητάει 30% από την τιμή που θα επιλέξει ο developer. Το παράδειγμα σου είναι εκτός θέματος με λίγα λόγια.

 Επίσης δεν καταλαβαίνεις το διαχωρισμό store και πλατφόρμας. Στο store της η Apple μπορεί να κάνει ότι θέλει. Ας ζητήσει και 180% προμήθεια. Θα πρέπει όμως να επιτρέπει πώληση και από άλλα stores. Αλλιώς...μονοπωλιακή τακτική λέγεται. Σε αναγκάζει, και εσένα σαν καταναλωτή, και τους developers, για να χρησιμοποιείς ένα προιόν της που θες (iOS) να χρησιμοποιείς και ένα προιόν της που δεν θες (store). Σαν να λέμε τα η microsoft να σε υποχρεώνει να χρησιμοποιείς τον Internet explorer, και να χρεώνει και 30% τις ιστοσελίδες!! Απλά παραλογισμός. Και εσύ το....δέχεσαι. Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω.

Για να οδηγείς BMW θα πρέπει να βάζεις βενζίνη Shell 100+ (και με 30% ταρίφα στον βενζινά), για να φοράς nike παπούτσια θα πρέπει να αγοράζεις και κάλτσες από το κατάστημα της nike (με 30% ταρίφα στον παραγωγό), για να έχεις κινητό cosmote θα πρέπει να έχεις και κινητό OTE. Αν όλα αυτά σου φαίνονται παράλογα δεν καταλαβαίνω πως η τακτική της Apple δεν σου φαίνεται παράλογη

3 λεπτά πριν, fuz10n είπε

 

σα να λεμε εγω θελω με το φιλο μου να παμε στην καφετερια να τα πουμε χωρις να παρουμε απο κει καφε. θα φερουμε δικους μας. αντε απατεωνες με τις καφετεριες να πουμε.

Τσου. Σαν να λέμε θα πας στη καφετέρια και μαζί με το προιόν που θες (καφέ-ios) να σε αναγκάζει να παραγγειλείς και προιόν που δεν θες (sandwitch - apple store).

Κλασσικά το παράδειγμα σου άκυρο για πολλούς λόγους. Αν πας στην καφέτερια θα πιάσεις ένα τραπέζι / wifi / νερό και ότι άλλο προσφέρει η καφετέρια, χωρίς να πληρώσεις τίποτα. Θα την χρεώσεις δηλαδή. Την Apple όμως την έχεις πληρώσει αγοράζοντας iPhone, και δεν την χρεώνεις τίποτα αν αντί για το store της χρησιμοποιείς το store κάποιου τρίτου. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, yazidis είπε

Καταρχάς επειδή πολλοί αναφέρθηκαν στο ότι έγραψα για κομουνισμό και Βενεζουέλα. Επειδή τα γνωρίζω εκ τον έσω διότι ο παππούς ήταν εκεί, να σου αναφέρω πως το σπίτι το οποίο του ανήκε, όταν έφευγε από την Βενεζουέλα για να έρθει για καλοκαίρι στην Ελλάδα, έβαζε να μένουν μέσα γνωστοί του, διότι αν έμενε κενό και έμπαιναν μέσα άγνωστοι, μετά είχαν δικαίωμα να μείνουν εκείνοι. Κοινώς με τον κόπο και τα χρήματα άλλου, κάποιος 3ος μπορούσε να μείνει εκεί και να το κάνει "ιδιοχρησία" σα να λέμε και να μείνει εκεί ο ίδιος.

Από εκεί και πέρα, δε μπορώ να καταλάβω γιατί σε μία περίπτωση είναι έτσι και στην άλλη όχι. Υπάρχει κάποιος νόμος ο οποίος να λέει πως αν ας πούμε γίνεις η πλουσιότερη εταιρία στον κόσμο αλλάζει το εμπορικό δίκαιο για εσένα και θα πρέπει να αλλάξουν και οι νόμοι για τη δική σου περίπτωση; Όπως γράφεις και για την Epic πως ζητάει ελεύθερη αγορά, έτσι και η Apple είναι σε ελεύθερη αγορά και ουσιαστικά επιλέγει την πολιτική που θα ακολουθήσει. Δε σου έδωσε κάποιος με το ζόρι μία συσκευή Apple και σου είπε "Είσαι αναγκασμένος να χρησιμοποιείς αυτή τη συσκευή" οπότε να έχω εγώ πρόβλημα επειδή αυτή η συσκευή δεν υποστηρίζει κάποιες λειτουργίες. Αν ήταν υποχρεωτικό, να χαρώ εγώ την Epic και την κάθε εταιρία που θα είχε πρόβλημα.

Το θέμα είναι πως υπήρξε ένας δημιουργός, ο οποίος απ'το 0 έβγαλε μία εφεύρεση, και πάνω στον κόπο του, κάποιος 3ος θέλει να επωφεληθεί και να πληρώνει λιγότερα. Το βρίσκεις σωστό;
Και για πολλοστή φορά θα γράψω, δε μιλάμε αν είναι ηθικά σωστό ή αν είναι λογικό το ποσοστό του 30% (εντωμεταξύ για όλες τις μικρές επιχειρήσεις είναι 15% πλέον), το οποίο ούτε εγώ συμφωνώ πως είναι λογικό, αλλά αν μπορεί κάποιος 3ος να σου επιβάλλει το τι πολιτική θα ακολουθήσεις.

Περί Βενεζουέλας, αυτό που λες πρώτη φορά το ακούω. Κατά σύμπτωση, οι γείτονες μου και πολύ καλοί φίλοι είναι βενεζουελανοι (και φουλ κατά του καθεστώτος) και δε μου έχουν πει ποτέ κάτι τέτοιο! Σίγουρα, πάντως, δεν είναι χαρακτηριστικό του κομμουνισμού.

Στα υπόλοιπα, ωραία τα περιγράφεις θεωρητικά αλλά επειδή από το laissez-faire του Adam Smith έχουν περάσει 250 χρόνια και ξέρουμε ότι δε δουλεύει, για αυτό όλες οι σύγχρονες οικονομίες έχουν επιτροπές ανταγωνισμού που εξασφαλίζουν ότι η αγορά λειτουργεί ελεύθερα και δίκαια προς όλους.

Και προφανώς δεν έφτιαξε η Apple κάτι από το μηδέν για να έρθουν οι άλλοι να της το κλέψουν. Τεράστιο μερίδιο επιτυχίας της οφείλεται στους ίδιους τους προγραμματιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Herald είπε

Σαν να λέμε θα πας στη καφετέρια και μαζί με το προιόν που θες (καφέ-ios) να σε αναγκάζει να παραγγειλείς και προιόν που δεν θες (sandwitch - apple store).

ποιος σου λεει οτι οσοι αγοραζουν iphone δε θελουν το appstore?

παιδια σορρυ δεν αξιζει η συζητηση που γινεται. πανω σε παγκοσμια παιχνιδια εταιριων βρηκατε αφορμη να κανετε το κομματι σας με επιλεκτικη μεθοδο (πχ λες καφε - ios το σταματας στο ios, γιατι να μη μπορω να παρω μονο το hardware? ανουσιες κουβεντες) για το ποιος ειναι απατεωνας και παρανομος απο τον καναπε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, fwtonio είπε

 

1. Αυτό προσπαθεί να δείξει η Epic. Ότι η Apple παρανομεί.

Αν τα καταφέρει ή όχι, είναι διαφορετικό πράγμα, από το να γράφουμε ότι... το μαγαζί είναι δικό της και κάνει ό,τι θέλει.

Όχι δεν μπορεί να κάνει ό,τι θέλει.

 

 

2. 14 μέρες και μπορείς να επιστρέψεις συσκευή που έχει χρησιμοποιηθεί;

 

 

3. Δεν ενδιαφέρει για ποιον σκοπό το σχεδίασε η Apple.

Επίσης δεν είπα ότι η Apple είναι υποχρεωμένη να υποστηρίζει τις διαφορετικές επιλογές του αγοραστή.

Αυτό που λέω είναι ότι το αγόρασε και είναι δικό μου, άρα μπορεί να του περάσει ό,τι λειτουργικό ή εφαρμογές θέλει.

Όπως ακριβώς με τον υπολογιστή.

Δεν μπορώ να καταλάβω την διαφορά...

(Για αυτό και ο Tim το γύρισε στην ασφάλεια...)

 

 

4. Έλα τώρα...

Tα παραδείγματα δεν είναι σωστά.

Πουθενά δεν έγραψα ότι η Apple είναι υποχρεωμένη να υποστηρίζει τις διαφορετικές επιλογές του αγοραστή.

Αυτό που λέω είναι ότι η εταιρία δεν μπορεί να εμποδίζει τον αγοραστή να περάσει στο κινητό όποια εφαρμογή ή λειτουργικό θεωρεί ότι τον εξυπηρετεί.

Όπως ακριβώς με τον υπολογιστή.

Δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η διαφορά.

Όταν συνειδητοποιήσεις ότι επειδή έστησες έναν υπολογιστή αγοράζοντας μια μητρική από τον κο. Τάκη, μια κάρτα γραφικών από τον κο. Σάκη και λειτουργικό σε προσφορά με 8€ από κάποιο άγνωστο site, αυτό δεν το κάνει ολοκληρωμένο προϊόν έλα να συζητήσουμε για το τι δικαιώματα έχεις σαν καταναλωτής πάνω στο προϊόν και μέχρι που φτάνουν… στο λέω γιατί αυτό το ωραίο “Πουθενά δεν έγραψα ότι η Apple είναι υποχρεωμένη να υποστηρίζει τις διαφορετικές επιλογές του αγοραστή”  το λες τώρα, και εκ του ασφαλούς, όταν θα την κάνεις την ζημιά θα τρέχεις στα φόρουμ και θα λες για την κακιά Apple που ενώ πήρε τα ωραία σου χρήματα και μετά σε ξέχασε και ότι είναι υποχρέωση της να σε υποστηρίξει… 

7 ώρες πριν, Herald είπε

Ουδεμία σημασία δεν έχει το λειτουργικό και οι ευκολίες που τους δίνει. Ένα απλό argumentum ad absurdum το αποδεικνύει. Έστω το Χ λειτουργικό που είναι το καλύτερο στο προγραμματισμό και δίνει τις περισσότερες ευκολίες αλλά με 0 users, και το Ψ λειτουργικό που είναι εντελώς δύσχρηστο αλλά με 8 δις users. Εσύ λές οι devs θα προγραμματισούν για το 1ο :P 

Δεν βαρέθηκες να με επιβεβαιώνεις?

Εσυ δεν έγραψες ότι “Καμία εταιρεία δεν συμφώνησε να φτιάχνει εφαρμογές ΓΙΑ την Apple. Στα τέτοια τους η Apple.” Να που μέσα σε ένα ποστ “συμφωνείς” και με τους τρεις λόγους που έγραψα και γιατί οι devs επιλέγουν την πλατφόρμα της Apple…

8 ώρες πριν, Herald είπε

Εξορισμού πάντως η ίδια η Apple δεν πιστεύει ότι τα tools της αξίζουν τα λεφτά που ζητάει. Αν τα άξιζε, δεν θα κλείδωνε το OS της. Θα άφηνε παράλληλα stores, αλλά κανείς δεν θα έφτιαχνε μιας και είναι τόσο θελκτικά τα tools της Apple και η διαφήμιση μέσω του store για μόλις 30%, που κανείς developer δεν θα ασχολιόταν να φτιάξει άλλο store. Για να μην το κάνει..

Δεν βγάζει κανένα νόημα αυτό που γράφεις μιας και το σκεπτικό σου βασίζεται σε λάθος βάση… όλοι οι προγραμματιστές λένε ότι δίνει τα καλύτερα tools και μάλιστα σε τίμια τιμή…

οπότε αν στο 1+1 κάνεις λάθος φαντάσου πόσο “ξεφεύγεις” στις επόμενες “πράξεις”…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Δεν βαρέθηκες να με επιβεβαιώνεις?

Εσυ δεν έγραψες ότι “Καμία εταιρεία δεν συμφώνησε να φτιάχνει εφαρμογές ΓΙΑ την Apple. Στα τέτοια τους η Apple.” Να που μέσα σε ένα ποστ “συμφωνείς” και με τους τρεις λόγους που έγραψα και γιατί οι devs επιλέγουν την πλατφόρμα της Apple…

Δεν βγάζει κανένα νόημα αυτό που γράφεις μιας και το σκεπτικό σου βασίζεται σε λάθος βάση… όλοι οι προγραμματιστές λένε ότι δίνει τα καλύτερα tools και μάλιστα σε τίμια τιμή…

οπότε αν στο 1+1 κάνεις λάθος φαντάσου πόσο “ξεφεύγεις” στις επόμενες “πράξεις”…

Mα δεν φτιάχνυον ΓΙΑ την Apple. Δεν ξύπνησε ο developer και είπε φοβερή η εταιρεία η Apple, πάμε να φτιάξουμε εφαρμογές. Το userbase τους θέλουν και απλά αναγκάζονται να πληρώσουν και προμήθεια στον μπράβο.

Και ξαναρωτάω, γιατί δεν αφήνει άλλα stores να υπάρχουν? Αφού έτσι και αλλιώς, κανένας developer δεν θα τα χρησιμοποιήσει, μιας και όλα αυτά που κερδίζει από το apple store με αυτο το προνομιακό 30% κανένας δεν θα το αφήσει.

Μόλις τώρα, fuz10n είπε

ποιος σου λεει οτι οσοι αγοραζουν iphone δε θελουν το appstore?

παιδια σορρυ δεν αξιζει η συζητηση που γινεται. πανω σε παγκοσμια παιχνιδια εταιριων βρηκατε αφορμη να κανετε το κομματι σας με επιλεκτικη μεθοδο (πχ λες καφε - ios το σταματας στο ios, γιατι να μη μπορω να παρω μονο το hardware? ανουσιες κουβεντες) για το ποιος ειναι απατεωνας και παρανομος απο τον καναπε. 

Δεν είπα ότι δεν θες το appstore, απλά δεν κάνεις συνδιαστική σκέψη. Λέω ότι θες δεν θες το appstore, δεν έχεις επιλογή, το φορτώνεσαι. Για τα ΠΑΝΤΑ. Και εγώ θέλω τον explorer στα windows για να μπορώ να κατεβάσω άλλον browser μετά, αλλά αμα έπρεπε μόνιμα να μείνω μετον explorer θα είχαμε θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Herald είπε

Mα δεν φτιάχνυον ΓΙΑ την Apple. Δεν ξύπνησε ο developer και είπε φοβερή η εταιρεία η Apple, πάμε να φτιάξουμε εφαρμογές. Το userbase τους θέλουν και απλά αναγκάζονται να πληρώσουν και προμήθεια στον μπράβο.

Και όμως οι περισσότεροι devs λένε τι καλό λειτουργικό που έφτιαξε η Apple και κατάφερε να είναι ασφαλές, γρήγορο, που δεν εξαρτιόνται από τον κάθε δευτερατζα κατασκευαστή που θέλει να σπρώξει και αυτός τις «δικές» του εφαρμογές και το σημαντικότερο δεν έχει το άγχος της πειρατείας… γιατί νομίζεις όλοι θέλουν να είναι στο iOS? Κοινώς φτιάχνουν για το iOS που οσο και να σκούζεις είναι της Apple!!!!

 

44 λεπτά πριν, Herald είπε

Και ξαναρωτάω, γιατί δεν αφήνει άλλα stores να υπάρχουν? Αφού έτσι και αλλιώς, κανένας developer δεν θα τα χρησιμοποιήσει, μιας και όλα αυτά που κερδίζει από το apple store με αυτο το προνομιακό 30% κανένας δεν θα το αφήσει.

Γιατί όπως και στο Android θα γίνει ξέφραγο αμπέλι… αν θέλεις ένα τέτοιο ios έχεις την επιλογή να το κάνεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Και όμως οι περισσότεροι devs λένε τι καλό λειτουργικό που έφτιαξε η Apple και κατάφερε να είναι ασφαλές, γρήγορο, που δεν εξαρτιόνται από τον κάθε δευτερατζα κατασκευαστή που θέλει να σπρώξει και αυτός τις «δικές» του εφαρμογές και το σημαντικότερο δεν έχει το άγχος της πειρατείας… γιατί νομίζεις όλοι θέλουν να είναι στο iOS? Κοινώς φτιάχνουν για το iOS που οσο και να σκούζεις είναι της Apple!!!!

 

Γιατί όπως και στο Android θα γίνει ξέφραγο αμπέλι… αν θέλεις ένα τέτοιο ios έχεις την επιλογή να το κάνεις…

Μα πως θα γινει ξεφραγο αμπελι. Το store της Apple ας παραμεινει ως εχει. Οποιος ομως δεν θελει να πληρωνει κερατιατικα στην apple μπορει να πουλάει απο αλλου. Πως αυτο θα κανει το apple store ξεφραγο αμπελι. 

 

Οτι και να λενε οι devs αδιαφορο μου ειναι. Αν κάτι είναι καλο δεν χρειαζεται να το επιβαλλεις, θα το διαλεξουν ολοι ετσι και αλλιως. Δες το playstore ας πουμε, παρα το οτι υπαρχουν εναλλακτικά storewls, κανεις δεν παει σε αυτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα πως θα γινει ξεφραγο αμπελι. Το store της Apple ας παραμεινει ως εχει. Οποιος ομως δεν θελει να πληρωνει κερατιατικα στην apple μπορει να πουλάει απο αλλου. Πως αυτο θα κανει το apple store ξεφραγο αμπελι. 

Οποτε είναι στο χέρι των devs να μαζευτούν και να φτιάξουν ένα παράλληλο store που με τα κατάλληλα εργαλεία, που θα φτιάξουν οι ίδιοι, να “σπάει” το τρύπιο, για σένα, λειτουργικό της Apple… πιστεύω ότι κάτι τέτοιο θα ήταν αρκετό και μαζί με τους εκατομμύρια καταναλωτές που τους ενδιαφέρει κάτι τέτοιο θα μπορούσε να έχει μια βάση ύπαρξης… ίσως έτσι καταφέρετε και πιέσετε και την apple να ανοίξει το λειτουργικό της…

25 λεπτά πριν, Herald είπε

Οτι και να λενε οι devs αδιαφορο μου ειναι. Αν κάτι είναι καλο δεν χρειαζεται να το επιβαλλεις, θα το διαλεξουν ολοι ετσι και αλλιως. Δες το playstore ας πουμε, παρα το οτι υπαρχουν εναλλακτικά storewls, κανεις δεν παει σε αυτα. 

Αρχίζει και γίνεται εκνευριστικό αυτό που κάνεις… αποφάσισε αν σε ενδιαφέρουν ή όχι οι devs… αν σε ενδιαφέρουν συνέχισε ή παραδέξου το λάθος σου, αν δεν σε ενδιαφέρουν μην τους αναφέρεις στα επιχειρήματα σου από την αρχή…

ΥΓ: μου αρέσει που τόσα ποστ μας λες ότι οι devs φτιάχνουν εφαρμογές για τους χρήστες και όχι για τις εταιρίες και μόνο σου ακυρώνεσαι, για άλλη μια φορά, λέγοντα ότι οι devs επιλέγουν της Google το store από των άλλων… 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Όταν συνειδητοποιήσεις ότι επειδή έστησες έναν υπολογιστή αγοράζοντας μια μητρική από τον κο. Τάκη, μια κάρτα γραφικών από τον κο. Σάκη και λειτουργικό σε προσφορά με 8€ από κάποιο άγνωστο site, αυτό δεν το κάνει ολοκληρωμένο προϊόν έλα να συζητήσουμε για το τι δικαιώματα έχεις σαν καταναλωτής πάνω στο προϊόν και μέχρι που φτάνουν… στο λέω γιατί αυτό το ωραίο “Πουθενά δεν έγραψα ότι η Apple είναι υποχρεωμένη να υποστηρίζει τις διαφορετικές επιλογές του αγοραστή”  το λες τώρα, και εκ του ασφαλούς, όταν θα την κάνεις την ζημιά θα τρέχεις στα φόρουμ και θα λες για την κακιά Apple που ενώ πήρε τα ωραία σου χρήματα και μετά σε ξέχασε και ότι είναι υποχρέωση της να σε υποστηρίξει…

 

Το τι είναι "ολοκληρωμένο προϊόν" το ξέρει αυτός που έχει την ανάγκη του. Και πάλι υπάρχει περίπτωση να μην του βγει όπως το περίμενε, πράγμα που συμβαίνει πολύ συχνά και ανεξάρτητα από την κάθε Apple.

Και πουθενά δεν υπονόησα ότι η Apple δεν έχει "ολοκληρωμένο προϊόν".

Το παράδειγμα πάλι είναι άστοχο.

Πχ ακόμα και αν αγοράσει κάποιος το Super Laptop από την Lenovo με Windows... κανείς, μα κάνεις, δεν τον απαγορεύει να εγκαταστήσει ό,τι θέλει έτσι γιατί Microsoft και Lenovo.

Μόνο στο iphone γίνεται αυτό για κάποιον απροσδιόριστο λόγο.

Για αυτό και ο Tim το έχει ρίξει στην ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, fwtonio said:

 

Το τι είναι "ολοκληρωμένο προϊόν" το ξέρει αυτός που έχει την ανάγκη του. Και πάλι υπάρχει περίπτωση να μην του βγει όπως το περίμενε, πράγμα που συμβαίνει πολύ συχνά και ανεξάρτητα από την κάθε Apple.

Και πουθενά δεν υπονόησα ότι η Apple δεν έχει "ολοκληρωμένο προϊόν".

Το παράδειγμα πάλι είναι άστοχο.

Πχ ακόμα και αν αγοράσει κάποιος το Super Laptop από την Lenovo με Windows... κανείς, μα κάνεις, δεν τον απαγορεύει να εγκαταστήσει ό,τι θέλει έτσι γιατί Microsoft και Lenovo.

Μόνο στο iphone γίνεται αυτό για κάποιον απροσδιόριστο λόγο.

Για αυτό και ο Tim το έχει ρίξει στην ασφάλεια.

Η ασφάλεια δεν εξαρτάται άμεσα από τι βάζεις στη συσκευή σου και από το κατά πόσο αυτό μπορεί να επηρεάσει το core του λειτουργικού?

Πες πως εγώ φτιάχνω ένα λειτουργικό στο οποίο επιλέγω εγώ τα επίπεδα ασφαλείας, τους περιορισμούς και διάφορα άλλα χαρακτηριστικά. Εξηγώ στον κόσμο το σκεπτικό μου και αποφασίζει ο κάθε ένας αν του αρέσει ή όχι και έτσι μου δίνει τα χρήματα του ή επιλέγει κάτι άλλο που τον εξυπηρετεί. Δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, fwtonio είπε

 

Το τι είναι "ολοκληρωμένο προϊόν" το ξέρει αυτός που έχει την ανάγκη του. Και πάλι υπάρχει περίπτωση να μην του βγει όπως το περίμενε, πράγμα που συμβαίνει πολύ συχνά και ανεξάρτητα από την κάθε Apple.

Και πουθενά δεν υπονόησα ότι η Apple δεν έχει "ολοκληρωμένο προϊόν".

Το παράδειγμα πάλι είναι άστοχο.

Πχ ακόμα και αν αγοράσει κάποιος το Super Laptop από την Lenovo με Windows... κανείς, μα κάνεις, δεν τον απαγορεύει να εγκαταστήσει ό,τι θέλει έτσι γιατί Microsoft και Lenovo.

Μόνο στο iphone γίνεται αυτό για κάποιον απροσδιόριστο λόγο.

Για αυτό και ο Tim το έχει ρίξει στην ασφάλεια.

Ελπιζω κάποια στιγμή να καταλάβεις ότι άλλο laptop και άλλο κινητό… 

έγκυρο παράδειγμα θα ήταν αν πχ μου έδειχνες ένα κινητό που ο χρήστης χωρίς root ή χάσιμο της εγγύησης, θα έκανε εγκατάσταση όποια έκδοση ήθελε…

ΥΓ: και στα laptop της Apple μπορείς να βάλεις ότι λειτουργικό θέλεις… έτσι για την ιστορία και για να καταλάβεις τα ατοπήματα σου…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...