Προς το περιεχόμενο

Apple vs Epic Games. Αποκαλυπτική η κατάθεση του Tim Cook στο δικαστήριο


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, intensobank είπε

Τελικά θα μας πεις τι είναι Μονοπώλιο;

 

γιατι δεν καταλαβαινεις οτι η ερωτηση σου ειναι προσβλητικη, μια εξυπναδα και απαξιω να σου απαντησω;

κοινως σε αγνοω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, intensobank είπε

Μονοπωλιο τι ειναι θα μας πεις?

Εχεις απο το πρωι που αφρισες με το μονοπωλιο.

Πες μας και τι ειναι τελικα.

Δεν έχει σημασία, κανείς δεν κατηγορεί την Apple για μονοπώλιο αλλά για μονοπωλιακές τακτικές. Προφανώς δεν καταλαβαίνεις την διαφορά. Δεν πειράζει, google it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις μου φαίνεται. Στο παράδειγμα με την κόκα κολά, εγώ είμαι ο καταναλωτής. Εμένα λοιπόν τον καταναλωτή η coca cola (apple) με αναγκάζει να αγοράζω ποτήρια από συγκεκριμένους κατασκευαστές στους οποίους η ίδια δίνει άδεια μόνο αν της δώσουν 30% ταρίφα. 

Και δε μου λες ρε μάγκα, επειδή απ ότι φαίνεται δεν καταλαβαίνω τι διαβάζω. Στο συγκεκριμένο σούπερ ντουπερ παράδειγμα η Epic τι είναι; Εταιρία ποτηριών;

Γιατί btw αν θελήσω να παίξω αυτή τη στιγμή Fortnite, σου έγραψα πως έχω τουλάχιστον 5 διαφορετικές πλατφόρμες να το πράξω. Δε με περιορίζει κάτι στο να ΠΡΕΠΕΙ να το παίξω μόνο σε iPhone ή iPad. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Herald είπε

Δεν έχει σημασία, κανείς δεν κατηγορεί την Apple για μονοπώλιο αλλά για μονοπωλιακές τακτικές. Προφανώς δεν καταλαβαίνεις την διαφορά. Δεν πειράζει, google it.

Εσενα πρεπει να θυμηθω καποια στιγμη να σε μπλοκαρω.

😂

1 λεπτό πριν, yiorgos7 είπε

γιατι δεν καταλαβαινεις οτι η ερωτηση σου ειναι προσβλητικη, μια εξυπναδα και απαξιω να σου απαντησω;

κοινως σε αγνοω;

οκ.

ειπε ο ανθρωπος που δεν εχει γραψει κατι αλλο περα απο εξυπναδες.

😂

καλο βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiorgos7 είπε

μηπως αυτο που παραθετεις ειναι απαντηση στην ερωτηση σου;

βαρεθηκα τους μικρους γκεμπελισκους

αντε γεια

 

  8 ώρες πριν, AtiX είπε

Να κάνω μια ερώτηση… αυτή την άποψη την έχεις για όλα τα προϊόντα που εχεις αγοράσει??? Πχ για την τηλεόραση σου, ή το αυτοκίνητο, ή στα ρούχα…

Αυτό που νομίζεις ότι απαντάς να το προσέξεις…

Ειδες που δεν καταλαβαίνεις και εκτίθεσαι άδικα… στο λέω γιατί αν βάλω το μήνυμά σου που σου απαντώ είναι πολύ πιο ξεκάθαρο το τι λες περί “δικό μου είναι ότι θέλω το κάνω”…

ΥΓ: από ευγένεια έβαλα κάτι πιο ήπιο μπας και δεν σε εκθέσω τόσο πολύ και ίσως έτσι καταλάβενες το λάθος σου… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, intensobank είπε

Εσενα πρεπει να θυμηθω καποια στιγμη να σε μπλοκαρω.

😂

οχι μην το κανεις σε παρακαλωωωωωωω

απλα δεν μου αρεσει η ειρωνια

κι απο το να αρχιζω να σε ειρωνευομαι κι εγω προτιμω να μην σου απαντησω.....

αν δεν εβαζες σε παρεθενση το (χωρις να το γκουγκλαρεις) θα σου απαντα σοβαρα

θα προτιμησω να πω αντεπιχειρηματα στα δικα σου επιχειρηματα παρα να απαντησω κι εγω ειρωνικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, yiorgos7 είπε

οχι μην το κανεις σε παρακαλωωωωωωω

απλα δεν μου αρεσει η ειρωνια

κι απο το να αρχιζω να σε ειρωνευομαι κι εγω προτιμω να μην σου απαντησω.....

αν δεν εβαζες σε παρεθενση το (χωρις να το γκουγκλαρεις) θα σου απαντα σοβαρα

θα προτιμησω να πω αντεπιχειρηματα στα δικα σου επιχειρηματα παρα να απαντησω κι εγω ειρωνικα

Το μπλοκ δεν πηγαινε σε εσενα...🤣

το ινσομνια <<μαζευει>> τις απαντησεις σε μια καμια φορα.

😂

αλλα αμα τοσο θες να σε μπλοκαρω κανενα προβλημα.

Γουστα ειναι αυτα, να σου χαλασω χατηρι.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν μου βρεις το νομοθετικό πλαίσιο που θα μπορούσες να ασκήσεις το οποιοδήποτε δικαίωμα, εδώ ήμαστε να τα πούμε και εκεί είναι τα δικαστήρια…

το να κρύβεσαι πίσω από μηνύσεις εταιριών ή ελέγχους άλλων, νομίζοντας ότι όχι απλά κάτι κάνεις αλλά και έχεις και γνώση της κατάστασης, μάλλον πιο πολύ για καφενείο μου κάνει πάρα για σοβαρή συζήτηση…

εεε; Τι χαλασμένο τηλέφωνο είναι αυτό;

Το νομοθετικό πλαίσιο που θα μπορούσα να ασκήσω το οποιοδήποτε δικαίωμα; Τι εδώ είμαστε να τα πούμε κι εκεί τα δικαστήρια;

Εγώ δεν  μιλάω για τα δικαστήρια μεταξύ των εταιρειών και τι και ποιος έχει δίκιο. Εγώ μιλάω για συλλογική οργάνωση μέσα από σκέψεις και συζητήσεις, ενεργό πολιτικά κόσμο που θα πάρει στα χέρια του την πορεία της κοινωνίας.

Δεν κρύβομαι πίσω από καμιά μήνυση κανενός, δεν υποστηρίζω καμιά εταιρεία. Θα έλεγα έχεις μπερδέψει τα σχόλια αν δεν είχες παραθέσει την απάντησή μου. Προσπάθησα να γενικεύσω τη συζήτηση λέγοντας πως το θέμα είναι που πάμε και τι κάνουν αυτές οι εταιρείες, κι όχι ποια και πώς θα βγάζει μεγαλύτερο κέρδος. Πως δηλαδή στην τελική λίγο έως καθόλου νόημα έχει αυτή η συζήτηση γιατί είναι πολύ περιορισμένη...

 

Τώρα τι καταλαβαίνει ο καθένας, άλλο θέμα φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Όχι βέβαια. Η Sony πληρώνει για να φτιάξει ένα παιχνίδι. Μπορεί να το διαθέσει σε όποια πλατφόρμα θέλει. Μπορεί να το διαθέσει μόνο στο store της. Κανένα πρόβλημα. Το πρόβλημα προκύπτει όταν αναγκάζει τους υπόλοιπους developers, και κατα επέκταση εμένα τον καταναλωτή να προμηθευόμαι το software μου από εκεί που θέλει εκείνη και αφού έχει πάρει την ταρίφα της. 


Είναι σαν τους μπράβους που πληρώνεις για προστάσια.

-Δώσμου 30% για να σε προστατεύσω

-Από τί να με προστατεύσεις?

-Από αυτό που θα σου κάνω αν δεν μου δώσεις 30% 


Για κάποιο περίεργο λόγο στα physical goods αυτή η τακτική θα ήταν αστεία, στα digital την αποδέχεσται και σας φαίνεται και παράλογη η αντίθετη άποψη. 

Αρα στο no disk ps5 είναι παράνομη οσο και η Apple…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Ειδες που δεν καταλαβαίνεις και εκτίθεσαι άδικα… στο λέω γιατί αν βάλω το μήνυμά σου που σου απαντώ είναι πολύ πιο ξεκάθαρο το τι λες περί “δικό μου είναι ότι θέλω το κάνω”…

ΥΓ: από ευγένεια έβαλα κάτι πιο ήπιο μπας και δεν σε εκθέσω τόσο πολύ και ίσως έτσι καταλάβενες το λάθος σου… 

ναι ρε φιλε δικο μου ειναι βαζω οτι software θελω πως θα γινει δηλαδη;

εσυ μπορει να εισαι χαρουμενος με 8γιγα ραμ εν ετη 2021 

εγω δεν ειμαι

εσυ εκτιθεσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yazidis είπε

Και δε μου λες ρε μάγκα, επειδή απ ότι φαίνεται δεν καταλαβαίνω τι διαβάζω. Στο συγκεκριμένο σούπερ ντουπερ παράδειγμα η Epic τι είναι; Εταιρία ποτηριών;

Γιατί btw αν θελήσω να παίξω αυτή τη στιγμή Fortnite, σου έγραψα πως έχω τουλάχιστον 5 διαφορετικές πλατφόρμες να το πράξω. Δε με περιορίζει κάτι στο να ΠΡΕΠΕΙ να το παίξω μόνο σε iPhone ή iPad. 

 

Kαι εγώ μπορώ να πιώ Pepsi αντί για Κόλα. Δεν κάνει αυτό λιγότερο βλακώδη την τακτική της Κόλα, σωστά?

Εσύ έχεις έρθει σε συμφωνία με έναν κατασκευαστή ποτηριών (software) να σου φτιάξει το τάδε ποτήρι. Πετάγεται λοιπόν η Κόκα Κολά και σου λέει NOPE, δεν μου έδωσε την ταρίφα ο κατασκευαστής ποτηριού άρα δεν μπορείς να τα αγοράσεις / χρησιμοποιείς για κόκα κολά. Πάρτα και πιές Pepsi αν θες. Αν το παράπανω σου φαίνεται λογικό τότε πάω πάσο

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Αρα στο no disk ps5 είναι παράνομη οσο και η Apple…

Δεν βγάζω γνωμάτευση για το νόμιμος / παράνομος, αυτό είναι για τα δικαστήρια. Εγώ απλά θεωρώ την τακτική γελοία. Και απλά για κάποιο περίεργο λόγο σας φαίνεται φυσιολογικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, intensobank είπε

Το μπλοκ δεν πηγαινε σε εσενα...🤣

 

δεκτον

εγω σε απανταω σε ολα

αρκει να εχουν επιχειρηματα

δεν συμφωνω με τον atix θα κοντραριστω μαζι του 

δεν συμφωνω μαζι του δεν συμφωνει μαζι μου

εγω θελω να εχω την λιγη ελευθερια που εχει απομεινει στη ζωη μας δεν θα μου επιβαλει καμια εταιρια τι θα ψωνισω κι απο που θα ψωνισω και το πως θα ψωνισω

γιατι δες το κι απο την αλλη οταν καποιος πηρε ενα μακ πριν 2 χρονια μπορουσε να παιξει φορτναιτ πχ

τωρα δεν μπορει

και βασικα εγω δεν παιζω καν τετοια παιγνιδια οποτε να!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, capila είπε

εεε; Τι χαλασμένο τηλέφωνο είναι αυτό;

Το νομοθετικό πλαίσιο που θα μπορούσα να ασκήσω το οποιοδήποτε δικαίωμα; Τι εδώ είμαστε να τα πούμε κι εκεί τα δικαστήρια;

Εγώ δεν  μιλάω για τα δικαστήρια μεταξύ των εταιρειών και τι και ποιος έχει δίκιο. Εγώ μιλάω για συλλογική οργάνωση μέσα από σκέψεις και συζητήσεις, ενεργό πολιτικά κόσμο που θα πάρει στα χέρια του την πορεία της κοινωνίας.

Δεν κρύβομαι πίσω από καμιά μήνυση κανενός, δεν υποστηρίζω καμιά εταιρεία. Θα έλεγα έχεις μπερδέψει τα σχόλια αν δεν είχες παραθέσει την απάντησή μου. Προσπάθησα να γενικεύσω τη συζήτηση λέγοντας πως το θέμα είναι που πάμε και τι κάνουν αυτές οι εταιρείες, κι όχι ποια και πώς θα βγάζει μεγαλύτερο κέρδος. Πως δηλαδή στην τελική λίγο έως καθόλου νόημα έχει αυτή η συζήτηση γιατί είναι πολύ περιορισμένη...

 

Τώρα τι καταλαβαίνει ο καθένας, άλλο θέμα φαίνεται.

Ξανα διάβασε τότε τι έγραψες ως απάντηση… 🙂

 

3 λεπτά πριν, yiorgos7 είπε

ναι ρε φιλε δικο μου ειναι βαζω οτι software θελω πως θα γινει δηλαδη;

εσυ μπορει να εισαι χαρουμενος με 8γιγα ραμ εν ετη 2021 

εγω δεν ειμαι

εσυ εκτιθεσε

είμαι μαζί σου… δικαίωμα σε ολά τα γκαγκουρια που κάνουν ντισκοτέκ τα αμάξια τους και να νομίζουν ότι όλος ο κόσμος κάνει το ίδιο… 

ικανοποιημένος???

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαι εγώ μπορώ να πιώ Pepsi αντί για Κόλα. Δεν κάνει αυτό λιγότερο βλακώδη την τακτική της Κόλα, σωστά?

Εσύ έχεις έρθει σε συμφωνία με έναν κατασκευαστή ποτηριών (software) να σου φτιάξει το τάδε ποτήρι. Πετάγεται λοιπόν η Κόκα Κολά και σου λέει NOPE, δεν μου έδωσε την ταρίφα ο κατασκευαστής ποτηριού άρα δεν μπορείς να τα αγοράσεις / χρησιμοποιείς για κόκα κολά. Πάρτα και πιές Pepsi αν θες. Αν το παράπανω σου φαίνεται λογικό τότε πάω πάσο

Ειδες που αντιλαμβάνεσαι λάθος τις καταστάσεις??? Στο παράδειγμα σου η εταιρία συμφώνησε να φτιάχνει για χάριν της κόκα κόκας ποτήρια και με συγκεκριμένες κρατήσεις, αφού έκανε όνομα από την κόκα κόλα τώρα θέλει να μπορεί να μην πληρώνει καθόλου την κόκα κόλα αλλά να συνεχίζει να βγάζει ποτήρια για αυτήν…

εάν σου φαίνεται δίκαιο εγώ πάσο…

10 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν βγάζω γνωμάτευση για το νόμιμος / παράνομος, αυτό είναι για τα δικαστήρια. Εγώ απλά θεωρώ την τακτική γελοία. Και απλά για κάποιο περίεργο λόγο σας φαίνεται φυσιολογικό. 

Αρα θεωρείς γελοίο και αυτό που κάνει η Sony…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Ειδες που αντιλαμβάνεσαι λάθος τις καταστάσεις??? Στο παράδειγμα σου η εταιρία συμφώνησε να φτιάχνει για χάριν της κόκα κόκας ποτήρια και με συγκεκριμένες κρατήσεις, αφού έκανε όνομα από την κόκα κόλα τώρα θέλει να μπορεί να μην πληρώνει καθόλου την κόκα κόλα αλλά να συνεχίζει να βγάζει ποτήρια για αυτήν…

εάν σου φαίνεται δίκαιο εγώ πάσο…

Αρα θεωρείς γελοίο και αυτό που κάνει η Sony…

Δεν αντιλαμβάνομαι καμία κατάσταση λάθος. Δεν μιλάω για την Epic συγκεκριμένα. Ο ξάδερφος μου ο Γιαννάκης έφτιαξε μια εφαρμογή ειδική παραγγελία για μένα. Μου την πουλάει 100€. Θα πρέπει να πάρει την ταρίφα της η Apple αλλιώς ο Γιαννάκης δεν μπορεί να μου δώσει την εφαρμογή. Σωστά?

Εσύ βλέπεις τα πράγματα όπως θες. Καμία εταιρεία δεν συμφώνησε να φτιάχνει εφαρμογές ΓΙΑ την Apple. Στα τέτοια τους η Apple. Για τους χρήστες τις φτιάχνουν τις εφαρμογές οι developers, απλά η Apple μπαίνει μπροστά σαν μπράβος. Κανένα όνομα δεν έκανε κανένας developer ΑΠΟ την apple. Μια εφαρμογή γίνεται γνωστή από τους χρήστες γιατί...είναι καλή εφαρμογή. Το store δεν έχει κάποια σχέση με αυτό, αλλιώς και η εφαρμογή του ξαδέρφου μου του Γιαννάκη θα ήταν γνωστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

απλά η Apple μπαίνει μπροστά σαν μπράβος

 

σα να λεμε εγω θελω με το φιλο μου να παμε στην καφετερια να τα πουμε χωρις να παρουμε απο κει καφε. θα φερουμε δικους μας. αντε απατεωνες με τις καφετεριες να πουμε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...