Προς το περιεχόμενο

Apple vs Epic Games. Αποκαλυπτική η κατάθεση του Tim Cook στο δικαστήριο


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, liberostelios είπε

Η Apple δεν είναι μονοπώλιο, αλλά ανήκει στο ολιγοπώλιο. Επίσης, η εταιρεία έχει τρομερή επιρροή στη βιομηχανία πλέον. Οπότε δεν είναι απλά ένας τύπος που πουλάει στη λαϊκή, αλλά ένα μεσάζοντας με τεράστια ισχύ.

Επίσης, τα παραδείγματα σου είναι λίγο άκυρα. Δε μιλάμε για μια απλή εταιρεία χονδρικής, εδώ. Δεν μπορεί κάποιος να αγνοήσει το αγοραστικό κοινό της Apple απλά και μόνο επειδή διαφωνεί με τις πρακτικές της. Στην ουσία, η εταιρεία χρησιμοποιεί το κοινό της ως leverage απέναντι στις προγραμματιστές. Και, φυσικά, αυτό βολεύει και τη Google που έχει δημιουργήσει το έτερο σκέλος του ολιγοπωλίου.

Επίσης, please, λίγο προσοχή όταν μιλάμε για κοινωνικό οικονομικές θεωρίες όπως ο κομμουνισμός. Δεν είμαι κομμουνιστής, αλλά πονέσανε τα μάτια μας με αυτό που έγραψες περί Βενεζουέλας!

Η Epic δε ζητάει κομμουνισμό, αλλά ελεύθερη αγορά. Μην μπλέκουμε τις έννοιες. Έτσι δουλεύει ο καπιταλισμός: κάθε εταιρεία και καταναλωτής επιδιώκει το προσωπικό του κέρδος και (υποτίθεται ότι) η αγορά βρίσκει τη βέλτιστη λύση.

Καταρχάς επειδή πολλοί αναφέρθηκαν στο ότι έγραψα για κομουνισμό και Βενεζουέλα. Επειδή τα γνωρίζω εκ τον έσω διότι ο παππούς ήταν εκεί, να σου αναφέρω πως το σπίτι το οποίο του ανήκε, όταν έφευγε από την Βενεζουέλα για να έρθει για καλοκαίρι στην Ελλάδα, έβαζε να μένουν μέσα γνωστοί του, διότι αν έμενε κενό και έμπαιναν μέσα άγνωστοι, μετά είχαν δικαίωμα να μείνουν εκείνοι. Κοινώς με τον κόπο και τα χρήματα άλλου, κάποιος 3ος μπορούσε να μείνει εκεί και να το κάνει "ιδιοχρησία" σα να λέμε και να μείνει εκεί ο ίδιος.

Από εκεί και πέρα, δε μπορώ να καταλάβω γιατί σε μία περίπτωση είναι έτσι και στην άλλη όχι. Υπάρχει κάποιος νόμος ο οποίος να λέει πως αν ας πούμε γίνεις η πλουσιότερη εταιρία στον κόσμο αλλάζει το εμπορικό δίκαιο για εσένα και θα πρέπει να αλλάξουν και οι νόμοι για τη δική σου περίπτωση; Όπως γράφεις και για την Epic πως ζητάει ελεύθερη αγορά, έτσι και η Apple είναι σε ελεύθερη αγορά και ουσιαστικά επιλέγει την πολιτική που θα ακολουθήσει. Δε σου έδωσε κάποιος με το ζόρι μία συσκευή Apple και σου είπε "Είσαι αναγκασμένος να χρησιμοποιείς αυτή τη συσκευή" οπότε να έχω εγώ πρόβλημα επειδή αυτή η συσκευή δεν υποστηρίζει κάποιες λειτουργίες. Αν ήταν υποχρεωτικό, να χαρώ εγώ την Epic και την κάθε εταιρία που θα είχε πρόβλημα.

Το θέμα είναι πως υπήρξε ένας δημιουργός, ο οποίος απ'το 0 έβγαλε μία εφεύρεση, και πάνω στον κόπο του, κάποιος 3ος θέλει να επωφεληθεί και να πληρώνει λιγότερα. Το βρίσκεις σωστό;
Και για πολλοστή φορά θα γράψω, δε μιλάμε αν είναι ηθικά σωστό ή αν είναι λογικό το ποσοστό του 30% (εντωμεταξύ για όλες τις μικρές επιχειρήσεις είναι 15% πλέον), το οποίο ούτε εγώ συμφωνώ πως είναι λογικό, αλλά αν μπορεί κάποιος 3ος να σου επιβάλλει το τι πολιτική θα ακολουθήσεις.

10 ώρες πριν, vorlon68 είπε

Πραγματικα δεν καταλαβαίνω.... Κάποιοι κάνετε λες και τα χρήματα απο το store μπαίνουν στις δικες σας τσεπες και θα τα χάσετε εσεις αντι η apple.....

Εδώ κάνουμε μία συζήτηση το οποίο παίρνει κάποιες κοινωνικές διαστάσεις. Αν εσύ αύριο μεθαύριο που έχεις μια επιχείρηση σου έρθει ένας πελάτης και σου κάνει μήνυση επειδή πουλάς τον καφέ 4€ ενώ εσένα σου κοστίζει 0,30€ και βγάζεις ένα τεράστιο κέρδος, τι θα κάνεις;

9 ώρες πριν, capila είπε

@yazidis Και εσύ και άλλοι κάθεστε και γράφετε κατεβατά δίχως ουσία. Ειλικρινά η σκέψη σας είναι πολύ συγκεχυμένη. Λες δηλαδή πως η microsoft & apple που μπορείς στα windows & mac να βάλεις ό,τι πρόγραμμα θέλεις, δίνουν τσάμπα την πλατφόρμα τους; Καλά δεν πληρώνονται για αυτά; Πρέπει να πληρώσει ο ένας κι ο άλλος και γιατί να τα θέλει τσάμπα και το R&D και βλακείες.

Αντί να κοιτάτε λέω εγώ να λύσετε τα θέματα των εταιρειών πώς θα έχουν μεγαλύτερο κέρδος λες κι είστε μεγαλομέτοχοι, κοιτάξτε λίγο πιο απελευθερωμένα από τα μικρο και μεγαλο-συμφέροντα των εταιρειών και της υποστήριξης του status quo. Γιατί και η apple ούτε την τεχνολογία touchscreen ανέπτυξε η ίδια, ούτε το gps, ούτε την τηλεφωνία. Με χρήματα κρατικά κυρίως έγιναν όλα αυτά.

Και ξεφεύγοντας από το κατεστημένο, όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές θα έπρεπε να είναι όσο το δυνατόν πιο εύκολα επισκευάσιμες, να υπάρχουν τα schematics και όσο περισσότερα standards ώστε να μπορείς εύκολα να χρησιμοποιήσεις διαφορετικά ανταλλακτικά (και καλώδια ας πούμε) σε πολλές συσκευές. Θα έπρεπε τα λογισμικά που τρέχουν να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο ελεύθερα (F/LOSS) γιατί αυτή είναι η μόνη ουσιαστικά ηθική λύση που έχουμε αυτή τη στιγμή.

Αν θέλουμε να υπάρχει πλανήτης να ζούμε πρέπει να δούμε και τις επιπτώσεις που έχει αυτός ο υπερκαταναλωτισμός και η δήθεν "πρόοδος". Και τι έκανες που πήρες το τελευταίο κινητό της τάδε εταιρείας; Σου δίνουν λύσεις σε επίπλαστες ανάγκες αλλά τα βασικά προβλήματα παραμένουν, κι όχι μόνο παραμένουν αλλά παραγκωνίζονται. Ένα καλό πράγμα να κάνουν αυτό έρχεται με 100 κακά μαζί, περισσότερο αποσπούν κι αποξενώνουν τους ανθρώπους. Και μήπως δεν βγάζουν τρομερά κέρδη για τα οποία πληρώνουν ελάχιστους φόρους με διάφορα κόλπα, μήπως δεν εκμεταλλεύονται φτηνά εργατικά χέρια σε Κίνα και προσεχώς και στην Ινδία, μήπως δεν καταπατούν αξίες, ελευθερίες και την ιδιωτικότητα των ανθρώπων κατά πως βολεύει (πάλι βλέπε Κίνα και Ινδία);

Εταιρείες όπου πάνω και πρώτα από όλα έχουν το κέρδος, με τεράστιο πολύπλευρο αρνητικό αντίκτυπο για τις κοινωνίες των ανθρώπων και αμφίβολα οφέλη. Κι αν δεν υπήρχαν οι εταιρείες αυτές, κι αν το κομμάτι της προόδου της τεχνολογίας που τους αναλογεί απουσίαζε, θα ήταν ο κόσμος χειρότερος; Δε νομίζω.

 

Έχω εγώ συγκεχυμένη σκέψη που μιλάω μόνο για την πολιτική που προσπαθεί να επιβάλει η Epic στην Apple, και όχι εσύ που μου μιλάς για το θέμα Right to Repair, που μου μπλέκεις τα κοινωνικά προβλήματα και την αποξένωση του ανθρώπου μαζί με τον υπερκαταναλωτισμό; Που μου μπλέκεις το οικονομικό με το τι φόρους πληρώνουν και το τι εργατικά χέρια χρησιμοποιούν;
Τι σχέση έχει το ένα θέμα με όλα αυτά που μου παραθέτεις;

7 ώρες πριν, dkmaster είπε

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την Apple, πέραν του Right For repair που είναι άλλο ζήτημα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση εφόσον το 30% είναι δίκαιο ποσοστό, όπως και η έλλειψη εναλλακτικής για το οικοσύστημά της είναι δίκαιο (γούστο και καπέλο της σαφώς), τι θα λέγαμε να γίνει το εξής;

Έστω ένας Αμερικανός που έχει iPhone και ο κολλητός του έχει Android, μπαίνει ο iPhone να κάνει netflix με 26 δολάρια και μπαίνει ο φίλος με 20. Πώς θα μας φαινόταν; Τι θα γίνει αν χάσει η Epic τη δίκη και ξεκινήσει το 30% να περνά στον πελάτη γιατί ορισμένες εταιρείες δε το θεωρούν λογικό;

Φαντάζομαι πολλούς δε θα χαλούσε να πληρώνουν 26 δολάρια αντί για 20 το netflix ή ένα in game item 10 δολάρια αντί 7,5 που το αγοράζουν όλοι οι υπόλοιποι.

Θεωρώ πως θα μπορούσε να υπάρξει ένα πιο ελκυστικό μοντέλο χρέωσης για τις εταιρείες από τη στιγμή που για να χρησιμοποιήσουν οι μελλοντικοί πελάτες τις εφαρμογές της, αναγκάζονται να μπουν στο Appstore και δε μπορούν να χρησιμοποιήσουν το site τους για κατέβασμα της εφαρμογής.

Για εμένα προσωπικά, ναι, να μην ξεκλειδώσει την εγκατάσταση τρίτων εφαρμογών, καλό θα ήταν όμως να υπάρξει μια πιο ανθρώπινη προσέγγιση στο ποσοστό που λαμβάνει. Επίσης, μην ξεχνάμε πως όταν πολλές φορές το σηκώνομαι και φεύγω δεν είναι λύση, σαφώς και έχουν ανάγκη τη μερίδα πελατών τους, αλλά να μη δώσουν και κορμί για να το αποκτήσουν. Αν δώσουν, θα δείτε ότι στο τέλος θα δώσει και ο πελάτης.

Πολύ απλά ο χρήστης θα έμπαινε και θα αγόραζε τη συνδρομή του Netflix μέσω της σελίδας της εταιρίας και όχι μέσω του in-app purchase της Apple. Δεν σε υποχρεώνει η Apple να αγοράσεις τη συνδρομή του Netflix μόνο μέσω του AppStore για να μπορείς να παρακολουθείς το Netflix. Αν σε υποχρέωνε, τότε ναι εκεί θα υπήρχε πρόβλημα.

Και επειδή το πας αλλού, τι έχεις να πεις για το νέο μοντέλο των εταιριών όπου αντί πλέον να σου παρέχουν one-time purchase, όπως πχ έκανε το 1password μέχρι πριν από λίγα χρόνια, πλέον σε χρεώνουν ένα μηνιαίο μοντέλο για να χρησιμοποιείς τις υπηρεσίες τους; Θα έπρεπε δηλαδή να εναντιωθούμε διότι πλέον ένα πρόγραμμα μας βγαίνει πολύ ακριβότερο σε σχέση με το παρελθόν;

4 ώρες πριν, Herald είπε

Όπως έχω εξηγήσει, ΔΕΝ πάει έτσι. Δεν είμαστε ζούγκλα. Δυστηχώς για σένα θα πρέπει να αρέσει στα δικαστήρια. Αν δεν αρέσει στα δικαστήρια δυστηχώς θα φύγει η Apple

 Επί του τζίρου εννοείς, γιατί το appstore επί του τζίρου χρεώνει ,όχι επί των κερδών.

Ωραίο παράδειγμα. Και μετά ανοίγει το efood και εστιατόριο και επειδή δεν χρειάζεται να πληρώνει προμήθεια στον εαυτό του όλα τα εστιατόρια κλείνουν

Σοβαρά τώρα;

5 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Αν δεν ξέρεις (άπειρος κόσμος δεν ξέρει) από τεχνολογία και τι είναι το iOS και τι το Android και πάρεις iPhone, η Apple έχει μονοπώλιο μέσα στην πλατφόρμα που βρίσκεσαι και δεν υπάρχει καμία επιλογή για να το αποφύγεις εκτός αν πάρεις άλλη συσκευή. Είναι μονοπώλιο ή δεν είναι; Είναι. 

Αν είσαι developer έχεις επιλογή να χάσεις κοινό επειδή η Apple χρεώνει 30% επί όλων των κερδών, με το να μην πας σε iOs την εφαρμογή σου ή να πληρώσεις την Apple το 30%. Δεν μπορείς να πεις ότι θα διανεμηθεί η εφαρμογή μου με άλλον τρόπο στο iOS. Όταν δύο παίκτες μονοπωλούν την αγορά όπως και να έχει, αναγκαστικά πρέπει να συμμορφωθούν σε νόμους και αυτή την στιγμή η Apple είναι λάθος γιατί δεν επιτρέπει εναλλακτικές λύσεις για να κατεβάσεις εφαρμογές εκτός app-store, ενώ η Google παρέχει. 

Δεν είναι debatable το παραπάνω, αυτό ισχύει και η συζήτηση είναι αν η Apple επιτρέπεται να συνεχίσει έτσι ή όχι.

Το αν δεν γνωρίζεις πράγματα ως καταναλωτής δεν είναι πρόβλημα της κάθε εταιρίας. Εσύ ο ίδιος θα πρέπει να κάνεις την έρευνα αγοράς σου και να μάθεις τις δυνατότητες του προϊόντος που θέλεις να χρησιμοποιήσεις. Δε βγαίνει κανείς να σου πει "Κάνει ότι φανταστείτε, αγοράστε το".

Επίσης, όσον αφορά το θέμα του developer, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί νομίζετε πως είναι αναπόσπαστο συγναγματικό δικαίωμα του καθένα να μπορεί να καταχωρεί είτε τζάμπα είτε με συγκεκριμένα χαμηλά ποσοστά τη δική του δουλειά σε μία πλατφόρμα η οποία είναι δουλειά κάποιου άλλου. Είτε Android, είτε Windows, είτε MacOS, είτε iOS, είναι πλατφόρμες που τις έχουν βγάλει ιδιωτικές εταιρίες. Αν κάποιος δε θέλει να πληρώνει και να έχει όλα αυτά τα δικαιώματα, ας πάει σε λειτουργικά ανοιχτού κώδικα.

4 ώρες πριν, Herald είπε

Συγκρίνεις άσχετα πράματα. Το iOS και το store δεν το έφτιαξε η Apple με δικά της λεφτά όπως ο ιδιοκτήτης του ακινήτου. Το store και το iOS το πληρώνεις εσύ, ο καταναλωτής. Μετά η Apple χρησιμοποιωντάς εσένα τον καταναλωτή αναγκάζει τους developers να πληρώσουν 30% σε εκείνη (για ένα προιόν / υπηρεσία που έχεις ΗΔΗ πληρώσει) αλλιώς αφαιρεί από ΕΣΕΝΑ την δυνατότητα να αποκτήσεις τις εφαρμογές του εν λόγω developer. 

Φαντάζομαι καταλαβαίνεις και την διαφορά. Αν το κράτος ή όποιο άλλο από τα παραδείγματα αναφέρθηκαν πιο πίσω σε χρέωνε 30% επί του τζίρου δεν θα είχε μείνει επιχείρηση ανοιχτή :P 

Συγνώμη, το iOS και το store με ποιανού τα λεφτά τα έφτιαξε δηλαδή η Apple; Με τα λεφτά της Epic ή της κάθε άλλης εταιρίας και δεν το ξέρω; Ή επειδή πλήρωσαν οι καταναλωτές τα προϊόντα της Apple θεωρούμε πως τα λειτουργικά φτιάχτηκαν από αυτούς; Άμα είναι έτσι, να πάω κάτω στον κυρ Χρήστο τον σουβλατζή που παραγγέλνω 4 φορές την εβδομάδα, και να διεκδικήσω κατιτίς διότι τις ανακαινίσεις που έκανε, τις έκανε με τα λεφτά μου; Αυτή είναι η λογική;
Και επίσης, το ακίνητο το έφτιαξε με τα λεφτά του ο κατασκευαστής, εγώ πήγα και το αγόρασα. Αυτό σημαίνει πως ο κατασκευαστής που το έφτιαξε θα πρέπει να έχει δικαιώματα στο ακίνητο;

Από εκεί και πέρα, η Apple στο Appstore πουλάει τον "χώρο" της. Εδώ σου λέει θα βρεις τόσα εκατομμύρια καταναλωτές. Η τιμή για να μπεις είναι αυτή. Θέλεις; Καλώς. Δε θέλεις; Μη μπαίνεις.

Επίσης ποια υπηρεσία έχω ήδη πληρώσει που γράφεις; Εγώ αγοράζω τη συσκευή η οποία παρέχει τις Χ δυνατότητες, δεν αγοράζω όλες τις εφαρμογές του κόσμου. Με αυτή τη λογική επειδή έχω πληρώσει όπως λες την υπηρεσία, θα έπρεπε να έρχονται οι developers και να δίνουν δωρεάν τις εφαρμογές;

1 ώρα πριν, yiorgos7 είπε

με καθε αγορα apple υπολογιστη ναι και συμπεριλαμβανεται στην τιμη αγορας

το να βαλεις αλλο λειτουργικο ειναι στη δικια σου γνωση

τα υπολοιπα μηχανηματα μπορεις αν θες να τα αγορασεις χωρις λειτουργικο με μικροτερο κοστος

αρα υπαρχει δυνατοτητα επιλογης βαζεις οτι θες windows linux η ακομα hackindos

θα το συζητησουμε αν η apple  πουλαγε τα μηχανηματα της και χωρις λειτουργικο

αρα ναι κατα την αποψη μου ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ  το ios 

και μην μου πεις apple επελεξες αρα επιλογη σου

το εχουμε εξαντλησει το θεμα

δικο μου το εργαλειο εγω το πληρωσα και θελω να βαλω οτι με φωτισει ο θεος απο λειτουργικο

Η Apple σου πουλάει μια ολοκληρωμένη λύση. Η τιμή της βασίζεται κυρίως στο λειτουργικό το οποίο σου προσφέρει. Αν εσύ δε θέλεις αυτό το λειτουργικό, τότε με τα μισά χρήματα μπορείς να αγοράσεις κάποιο άλλο μηχάνημα. Το iOS μπορεί να είναι υποχρεωτικό, αλλά η συγκεκριμένη συσκευή ΔΕΝ είναι. Αν θέλεις πήγαινε σε Dell (αν μιλάμε για υπολογιστές), σε Toshiba σε HP, ή πήγαινε σε Xiaomi, σε Huawei, ή σε Samsung, (αν μιλάμε για κινητά)

Το ότι το αγόρασες δε σημαίνει πως έχεις το δικαίωμα να κάνεις ότι θέλεις στο λειτουργικό του. Αν είναι έτσι πάνε κάνε μήνυση και στην LG ή στην Samsung, γιατί δεν υπάρχει δυνατότητα να βάλεις ότι λειτουργικό θέλεις στις τηλεοράσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
19 λεπτά πριν, fwtonio είπε

Αλλά για κάποιον απροσδιόριστο λόγο η Apple, δεν χρειάζεται να λογοδοτεί πουθενά.

Αν δεν παρανομεί γιατί να λογοδοτεί;

21 λεπτά πριν, fwtonio είπε

Αγοράζει κάποιος iphone και μετά από λίγο καιρό ανακαλύπτει ότι δεν του αρέσει το περιβάλλον.

14 ημέρες έχει δικαίωμα επιστροφής. Την καλύτερη ίσως αξία μεταπώλησης σε σχέση με κάθε άλλο κινητό από κει και πέρα.

25 λεπτά πριν, fwtonio είπε

Γιατί να μην μπορεί να περάσει στο hardware που αγόρασε άλλο λειτουργικό ή άλλες εφαρμογές;

Γιατί το hardware δε το σχεδίασε η Apple για αυτό τον σκοπό. Δεν πουλάει συσκευές γενικής χρήσης η Apple. Πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε; Από πού κι ως πού είναι υποχρεωμένη να υποστηρίζει ό,τι του κατέβει του καθενός; Τι φάση;

Παιδικές απορίες.

Παραδεχτείτε πλέον πως σας την δίνει στα νεύρα η Apple επειδή είναι ακριβή, επειδή πουλάει lifestyle και επειδή μέσα σε όλα αυτά έχει και top λειτουργικά συστήματα!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Γιατί το hardware δε το σχεδίασε η Apple για αυτό τον σκοπό. Δεν πουλάει συσκευές γενικής χρήσης η Apple.

κατσε ρε συ κι ομως. αμα γουσταρει ο γιωργος ας κατσει να φτιαξει ενα λειτουργικο για το συγκεκριμενο hardware και να στησει μετα store μεσα. οριστε ανοιχτα ειναι ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, fuz10n είπε

κατσε ρε συ κι ομως. αμα γουσταρει ο γιωργος ας κατσει να φτιαξει ενα λειτουργικο για το συγκεκριμενο hardware και να στησει μετα store μεσα. οριστε ανοιχτα ειναι ολα.

Αν έχει τόσο χρόνο, να μας κάνει κι ένα presentation στο τέλος πως τα κατάφερε!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει όμως (αυτό που δεν έχω καταλάβει) αν ξεκινήσεις να παίζεις πχ fortnite στο pc , αλλά είσαι διακοπές και έχεις το tablet (iPad) …αγοράζεις vbucks, skins κλπ … χρεώνεται ένα ποσό στην apple? Kαι μετά αν συνεχίζεις να το παίξεις στο ps4 ξανά χρεώνεται εκεί άλλο; Παίρνει η κάθε πλατφόρμα το μερίδιο που της αναλογεί αναλόγως τον χρόνο που παίζεις σε αυτή; 
 

Το λέω επειδή κάποιας ανέφερε το Netflix που εγω έχω το πλήρες σε Android tv, iPad, iPhone και άμα ταξιδεύω σε άλλη πόλη κει δεν έχω μαζί μου το iPad , χρησιμοποιώ εκεί υπολογιστή ! Κάθε μια πλατφόρμα παίρνει ένα ποσό από τα 14 ευρώ;

Επεξ/σία από teovag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AtiX είπε

Πήγαινε ρωτά έναν καταστηματάρχη στην Ερμού, στο Mall…

@Dinos_12345σοβαρέψου..

Για εκει μιλαω, Σύνταγμα στη μεση. Καμια σχεση το πολυ πανω απο 30% του τζίρου που λες. Ουτε το 5% δεν ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, teovag είπε

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει όμως (αυτό που δεν έχω καταλάβει) αν ξεκινήσεις να παίζεις πχ fortnite στο pc , αλλά είσαι διακοπές και έχεις το tablet (iPad) …αγοράζεις vbucks, skins κλπ … χρεώνεται ένα ποσό στην apple? Kαι μετά αν συνεχίζεις να το παίξεις στο ps4 ξανά χρεώνεται εκεί άλλο; Παίρνει η κάθε πλατφόρμα το μερίδιο που της αναλογεί αναλόγως τον χρόνο που παίζεις σε αυτή; 
 

Το λέω επειδή κάποια ανέφερε το Netflix που έχω έχω το πλήρες σε Android tv, iPad, iPhone και άμα ταξιδεύω σε άλλη πόλη κει δεν έχω μαζί μου το iPad , χρησιμοποιώ εκεί υπολογιστή ! Κάθε μια πλατφόρμα παίρνει ένα ποσό από τα 14 ευρώ;

Αν κάνεις την αγορά από συσκευή Apple (χρησιμοποιείς την κάρτα που έχεις στο Apple account σου δηλαδή) παίρνει το 15% ή 30% η Apple (το ποσοστό ανά περίπτωση μπορεί να διαφέρει, στο Fortnite πάντως ήταν 30%)
Αν αγοράζεις από αλλού δεν παίρνει κάτι η Apple μόνο και μόνο για να παίξεις στο iPad.

Ένα σημείο που ενοχλεί και το πιθανότερο να χάσει η Apple στην εν λόγω δίκη (γιατί είναι όντως λίγο υπερβολικό) είναι πως απαγορεύει να αναφέρεται μέσα σε μια εφαρμογή πως μπορείς να ψωνίσεις και από αλλού και να σε παραπεμπει εκεί - το Netflix δεν επιτρέπεται να λέει στην εφαρμογή του "γίνε συνδρομητής στο site μας'

Fortnite τώρα δεν υπάρχει στο iPhone/iPad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeaLion είπε

Το παρουσιάζουν όλοι σα να είμαστε δέσμιοι οι χρήστες macOS/iOS κάποιου διαβολικού σχήματος, και δεν μπορούν απλά να δεχτούν πως είναι θέμα προτιμήσεων.

Δεν ειπε κανεις οτι εισαι δεσμιος. Και ο τυπας που εδωσε το νεφρό του για ενα iPhone απο προτιμηση το έκανε. Δεν σημσινει οτι η εν λογω συναλλαγη ειναι νομιμη. Η αγορα διεπεται απο καποιους κανονες. Το οτι εσενα δεν σε πειραζει οταν μια εταιρεια καταπατα ολα τα δικαιωματα και τους κανονες δεν σημαινει οτι καλα κανει και τα καταπατα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν ειπε κανεις οτι εισαι δεσμιος. Και ο τυπας που εδωσε το νεφρό του για ενα iPhone απο προτιμηση το έκανε. Δεν σημσινει οτι η εν λογω συναλλαγη ειναι νομιμη. Η αγορα διεπεται απο καποιους κανονες. Το οτι εσενα δεν σε πειραζει οταν μια εταιρεια καταπατα ολα τα δικαιωματα και τους κανονες δεν σημαινει οτι καλα κανει και τα καταπατα. 

"Ψηφιακός σκλάβος" ενημερώθηκα πως είμαι προχτές από τον Ρώσο Ζούκι και ουκ ολίγους που συμφώνησαν παθιασμένα! Μη με βάλεις τώρα να κάνω cherry picking σχολίων που θεωρούν πως η Apple με κρατά από τ@@ και δεν μπορώ να φύγω...

Δεν δίνει ο κόσμος "το νεφρό του για ένα iPhone" κυριολεκτικά, οπότε η παρανομία πού είναι;
Ποιοι κανόνες καταπατούνται; Ποια δικαιώματά μου;

Στο right to repair θα μου το γυρίσεις, φαντάζομαι, με το οποίο συμφωνώ, αλλά το κλειστό λειτουργικό, το κλειστο store, το όποιο ποσοστό απαιτεί από τους app publishers, που κολλάει και πού είναι η παρανομία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.theverge.com/2021/5/21/22448023/epic-apple-fortnite-antitrust-lawsuit-judge-tim-cook-app-store-questions

Αναφορά σε κείμενο

Rogers noted that most of Apple’s App Store revenue comes from games, and she asked Cook why developers can’t use other payment methods to sell in-app purchases, or at least tell users they can make those transactions elsewhere. “If they wanted to go and get a cheaper Battle Pass or V-Bucks, and they don’t know they’ve got that option, what is the problem with Apple giving them that option?” she asked.

“If we allowed people to link out like that, we would in essence give up our total return on our [intellectual property],” Cook said bluntly. Apple has talked repeatedly about the work it puts into maintaining the App Store and the iOS platform, and it’s accused companies like Epic of wanting a free ride.

Rogers made the opposite case. “The gaming industry seems to be generating a disproportionate amount of money relative to the IP that you are giving them and everybody else. In a sense, it’s almost as if they’re subsidizing everybody else,” she said.

Cook countered that Apple’s many free apps attracted a larger audience than developers could get on their own. “We need a return on our IP. We have 150,000 APIs that we create and maintain, and numerous developer tools, and the customer service piece of dealing with all these transactions,” he said.
"“You’re charging the gamers to subsidize Wells Fargo.”"

But Rogers didn’t sound convinced. She asked why Apple wouldn’t take a cut of something like a banking app transaction: “You don’t charge Wells Fargo, right? Or Bank of America? But you’re charging the gamers to subsidize Wells Fargo.” When Cook said it was because Apple specifically charged for digital goods sales, Rogers noted that Apple itself had defined that rule — saying it was a deliberate choice of business model.

“I understand this notion that somehow Apple’s bringing the customers to the users. But after that first time, after that first interaction, the [developers] are keeping the customer with the games. Apple’s just profiting off that, it seems to me,” Rogers said.

She also said it didn’t sound like Apple’s recent App Store price drops were motivated by competition — just fear of regulation and lawsuits. “The issue with the $1 million Small Business Program, at least from what I’ve seen thus far: that really wasn’t the result of competition. That seemed to be a result of the pressure that you’re feeling from investigations, from lawsuits, not competition,” said Rogers.

Απίστευτο γέλιο με τις ερωτήσεις της δικαστίνας και τις απαντήσεις του αστείου cook, αλλά ντάξει μωρέ τι να πει κι αυτός, την κονόμα υπερασπίζεται, θα πει 350 βλακείες για να υπερασπιστεί μια προφανώς βλακώδη για το κέρδος πολιτική

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiorgos7 είπε

ομοιως η εξυπναδα δεν ειναι απαντηση

και ναι στο σπιτι που θα μεινω θα βαλω οτι επιπλα γουσταρω θα γκρεμισω κι εναν τοιχο και θα το διαμορφωσω οπως θελω εγω

στο αυτοκινητ θα βαλω λαστιχα μπουζι βενζινη ραδιοφωνο που θελω εγω θα το βαψω με ενα μπαμπα μην τρεχεις ειναι δικια μου περιουσια

στα ρουχα σαφεστατα θα τα κοντινω θα τα μικρινω θα βαλω ενα στικερ αμα γουσταρω

και οταν θα παω σε ενα εμπορικο κεντρο (apple) θελω να ψωνιζω οτι θελω εγω γιατι εχει 10 διαφορετικα καταστηματα σε 5 διαφορετικους οροφους

αυτο θα κανω εγω

εσυ κανε οτι θες, και επειδη η epic  και καθε epic που θα κερδιζει καθε φορα σε δικαστηριο και καθε φορα που θα χανει η apple  νο προβλεμ τα χαμενα θα τα βγαλει απο τους χρηστες θα αφησει 1 θυρα και θα πρεπει να παρεις 200 ανταπτορες

αλλα θα εχεις apple

 

ξερω ξερω θα το προσεξω νομιζω οτι απαντησα παλι

και δεν απανταω ξανα

εμεις ολοι οι τσοπαναραιοι ειμαστε αντι-μακ εσεις ξερετε καλυτερα

Καταλαβαίνεις βέβαια ότι τα επιχειρήματα σου είναι ότι του φανεί… όταν θα μάθεις τι αγοράζεις και ποια τα όρια σου πχ άλλο το πήρα και δεν ασχολούμαι με τον κατασκευαστή άλλο τον ζαλίζω γιατί τη βλακεία που έκανα την ρίχνω σε αυτόν… στα υπόλοιπα έχουν απαντήσει δυο τρεις και συμφωνώ σε ότι έγραψαν οπότε μην επαναλαμβάνομαι…

1 ώρα πριν, fwtonio είπε

Αυτά τα 2 φανερώνουν ακριβώς αυτό: Κρατική παρέμβαση.

Οπότε, κανένας δεν είναι ελεύθερος να κάνει ό,τι θέλει.

Αλλά για κάποιον απροσδιόριστο λόγο η Apple, δεν χρειάζεται να λογοδοτεί πουθενά.

Είναι και θα σου φέρω ένα απλό παράδειγμα.

Αγοράζει κάποιος iphone και μετά από λίγο καιρό ανακαλύπτει ότι δεν του αρέσει το περιβάλλον. Δεν του κάνει. Δεν το βρήκε όπως το φανταζόταν.

Γιατί να μην μπορεί να περάσει στο hardware που αγόρασε άλλο λειτουργικό ή άλλες εφαρμογές;

Οποτε με το σκεπτικό σου αγοράζεις μια τηλεόραση και ο κατασκευαστής είναι υποχρεωμένος να σου βάλει να βλέπεις nova, αγοράζεις αυτοκίνητο και ο κατασκευαστή σε είναι υποχρεωμένος να σου πουλάει μαϊμού ανταλλακτικά, αγοράζεις ένα παντελόνι και ο κατασκευαστής είναι υποχρεωμένος να στο ανοίξει αφού πάχυνες… και αλλά πολλά τραγικά πράγματα που μας λες με άνεση… θέλεις να συνεχίσω????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαθηκε ολο το νοημα στην συζητηση

παμε για να καταληξω

στην ερωτηση του παληκαριου γιατι αγοραζω και μακ η απαντηση ειναι απλη ειμαι computer freak  δεν ειπα οτι αγοραζω μονο μακ ή εχω στην κατοχη μου μονο μακ

εχω στην κατοχη μου παραδειγμα ισως απο τους λιγους [email protected] που εχω εγκαταστησει 3 λειτουργικα επανω απο chrome OS μεχρι W7

 

το προβλημα δεν ειναι στο καθεαυτου ios ή στο καθεαυτου apple store

αλλα στην πολιτικη οτι πηρες μακ; απο εκει ψωνιζεις και τελος γιατι δηθεν σου παρεχω περισσοτερη ασφαλεια

και στα δικα μου μακ φυσικα και τρεχουν 2 λειτουργικα και windows & ios  απλα επειδη εγω ξερω 3 πραγματα και μπορεσα να εκμεταλευτω ολες τις δυνατοτητες του υπολογιστη μου και μαλιστα τρεχω πρωτο boot windows παρα macOS για τον απλουστατο λογο οτι ειναι ποιο γρηγορο το boot το hardware των μακ (πλην m1 που δεν εχω πιασει στα χερια μου) μια χαρα υποστηριζει ολες τις πλατφορμες

 

αλλα κι εδω ειναι η διαφορα το ιδιο προγραμμα  που ειναι δωρεαν στα windows ειναι χρεωσιμο στα μακ ενα απλο φαν κοντρολερ πχ σε περιβαλον windows ειναι δωραν στα μακ κανει 20$

 

καποιοι αντι να ειναι υπερ τις τσεπης τους ειναι υπερ της apple  λες και τα βαζουν στην δικια τους τσεπη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Herald είπε

Για εκει μιλαω, Σύνταγμα στη μεση. Καμια σχεση το πολυ πανω απο 30% του τζίρου που λες. Ουτε το 5% δεν ειναι

Έτυχε να μιλάω με φίλη που έχει κατάστημα σε παράλληλη οδό της Ερμού… το ποσοστό των ενοικίων ως προς τον τζίρο είναι πολύ μεγάλο μιας και για μια τρύπα ζητάνε μηνιάτικο πενταψήφιο νούμερο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Καταλαβαίνεις βέβαια ότι τα επιχειρήματα σου είναι ότι του φανεί… όταν θα μάθεις τι αγοράζεις και ποια τα όρια σου πχ άλλο το πήρα και δεν ασχολούμαι με τον κατασκευαστή άλλο τον ζαλίζω γιατί τη βλακεία που έκανα την ρίχνω σε αυτόν… στα υπόλοιπα έχουν απαντήσει δυο τρεις και συμφωνώ σε ότι έγραψαν οπότε μην επαναλαμβάνομαι…

Οποτε με το σκεπτικό σου αγοράζεις μια τηλεόραση και ο κατασκευαστής είναι υποχρεωμένος να σου βάλει να βλέπεις nova, αγοράζεις αυτοκίνητο και ο κατασκευαστή σε είναι υποχρεωμένος να σου πουλάει μαϊμού ανταλλακτικά, αγοράζεις ένα παντελόνι και ο κατασκευαστής είναι υποχρεωμένος να στο ανοίξει αφού πάχυνες… και αλλά πολλά τραγικά πράγματα που μας λες με άνεση… θέλεις να συνεχίσω????

δεν μπορω πραγματι να σε αντιμετωπισω πραγματικα ειχε δικιο η ιδιοφυια του προηγουμενου αιωνα

αγοραζω μια android tv και κατεβαζω kodi netflix ertflix appletv disney+ κτλ απο οπου θελω

στοαυτοκινητο ποιος σου ειπε οτι τα λαστιχα ειναι μαιμου ή τα μπουζι ή μια τουρμπινα ή οι ζαντες που θα φορεσεις

 

στα δε παντελονια κι εκει ακομα ολοι οι οικοι εχουν προνοησει να μπορει να ανοιξει το παντελονι σε περιπτωση που παχυνεις

 

οποτε αστο φιλαρακι...ειπαμε εσυ ανηκεις στην κατηγορια οτι σου πει η apple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Απίστευτο γέλιο με τις ερωτήσεις της δικαστίνας και τις απαντήσεις του αστείου cook

Πολύ ωραία τα λέει η δικαστίνα, και βέβαια τίποτα δεν χαρακτηρίζει παράνομο!

 

Δηλαδή σου ακούγεται παράλογο το γεγονός πως επιλέχτηκε το συγκεκριμένο business model?

Αγνοείτε μάλλον το business model που η Apple τους τρέχει τους developers συνεχώς (άρα έχουν και συνεχώς δουλειά!) και φυσικά δεν κοστίζει τίποτα το να τους τρέχει έτσι.
Αγνοείτε το ότι η είσοδος στο macOS/iOS etc είναι $99, χαρακτηριστικά πιο φτηνά από το να αγοράσεις ένα cheap signing certificate και μόνο για Windows!

Όοοχι θα πρέπει να ευαισθητοποιηθώ για τα coins, τον αέρα κοπανιστό, που θέλει να πουλά η Epic από το δικό της unmonitored store με τις εφαρμογές που δεν θα σέβονται τίποτα προφανώς.

Next thing: Play Store στο iOS γιατί.... είναι δικαίωμά μας!

 

14 λεπτά πριν, yiorgos7 είπε

αγοραζω μια android tv και κατεβαζω kodi netflix ertflix appletv disney+ κτλ απο οπου θελω

Μείνε στο Android!

Ή δώσε (προαιρετικά) άλλα $99 και βάλε ό,τι θες! https://kodi.wiki/view/HOW-TO:Install_Kodi_for_iOS

Έλεος κάπου με την μίρλα πως δεν μπορείς να βάλεις ένα app στο iOS.

Επεξ/σία από SeaLion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...