Προς το περιεχόμενο

Apple vs Epic Games. Αποκαλυπτική η κατάθεση του Tim Cook στο δικαστήριο


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

δεν μπορει ρε φίλε να μην καταλαβαίνεις πόσο ωραίο που είναι όταν φέρνεις τον άλλον αντιμέτωπο με το ίδιο του το σκεπτικό και αναιρείται… 🙃

αν μου πεις που αναιρέθηκα σε οποιοδήποτε σημείο της κουβέντας εχει καλως

αλλιώς σαν στρατιωτάκι της απλ χρησιμοποιείς γκεμπελικές πρακτικές

ασε που υποψιαζομαι οτι το πιο καινουριο μακ που θα εχεις στα χερια σου θα ειναι κανενα core2duo

αναξιος διαλογου 😐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
25 λεπτά πριν, yiorgos7 είπε

αν μου πεις που αναιρέθηκα σε οποιοδήποτε σημείο της κουβέντας εχει καλως

αλλιώς σαν στρατιωτάκι της απλ χρησιμοποιείς γκεμπελικές πρακτικές

ασε που υποψιαζομαι οτι το πιο καινουριο μακ που θα εχεις στα χερια σου θα ειναι κανενα core2duo

αναξιος διαλογου 😐

Τελικά θα μας πεις τι είναι Μονοπώλιο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, yiorgos7 είπε

αν μου πεις που αναιρέθηκα σε οποιοδήποτε σημείο της κουβέντας εχει καλως

Ελα πάρε το σημερινό…

5 ώρες πριν, yiorgos7 είπε

ομοιως η εξυπναδα δεν ειναι απαντηση

και ναι στο σπιτι που θα μεινω θα βαλω οτι επιπλα γουσταρω θα γκρεμισω κι εναν τοιχο και θα το διαμορφωσω οπως θελω εγω

στο αυτοκινητ θα βαλω λαστιχα μπουζι βενζινη ραδιοφωνο που θελω εγω θα το βαψω με ενα μπαμπα μην τρεχεις ειναι δικια μου περιουσια

στα ρουχα σαφεστατα θα τα κοντινω θα τα μικρινω θα βαλω ενα στικερ αμα γουσταρω

και οταν θα παω σε ενα εμπορικο κεντρο (apple) θελω να ψωνιζω οτι θελω εγω γιατι εχει 10 διαφορετικα καταστηματα σε 5 διαφορετικους οροφους

αυτο θα κανω εγω

εσυ κανε οτι θες, και επειδη η epic  και καθε epic που θα κερδιζει καθε φορα σε δικαστηριο και καθε φορα που θα χανει η apple  νο προβλεμ τα χαμενα θα τα βγαλει απο τους χρηστες θα αφησει 1 θυρα και θα πρεπει να παρεις 200 ανταπτορες

αλλα θα εχεις apple

 

ξερω ξερω θα το προσεξω νομιζω οτι απαντησα παλι

και δεν απανταω ξανα

εμεις ολοι οι τσοπαναραιοι ειμαστε αντι-μακ εσεις ξερετε καλυτερα

Έτσι γιατί όταν γράφετε κάτι δεν έχετε αίσθηση του τι γράφετε…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yazidis είπε

Έχω εγώ συγκεχυμένη σκέψη που μιλάω μόνο για την πολιτική που προσπαθεί να επιβάλει η Epic στην Apple, και όχι εσύ που μου μιλάς για το θέμα Right to Repair, που μου μπλέκεις τα κοινωνικά προβλήματα και την αποξένωση του ανθρώπου μαζί με τον υπερκαταναλωτισμό; Που μου μπλέκεις το οικονομικό με το τι φόρους πληρώνουν και το τι εργατικά χέρια χρησιμοποιούν;
Τι σχέση έχει το ένα θέμα με όλα αυτά που μου παραθέτεις;

Δεν μιλάς μόνο για την πολιτική που προσπαθεί να επιβάλει η Epic στην Apple. Παράλληλα φέρνεις ένα σωρό παραδείγματα και έτσι δείχνεις τις απόψεις σου (πολύ λανθασμένες κατά την άποψή μου) για πάρα πολλά θέματα.

Αλλά πέραν τούτου, όλα αυτά που παραθέτω έχουν άμεση σχέση με την ιδιότητα, τη θέση και το αντίκτυπο των εταιρειών στις σημερινές κοινωνίες. Για να κάνω ένα παραλληλισμό που βλέπω σου αρέσουν:

***Warning*** ακραίο παράδειγμα, εκτός νομικού πλαισίου, που όμως δεν είναι άτυχές

Εάν υπήρχε μια διαφωνία μεταξύ δυο μεγάλων ναρκέμπορων για τις σχέσεις εξουσίας γενικά μεταξύ τους θα μπορούσαμε (εφόσον ήμασταν μέσα στα πράγματα) να συζητάμε για τα δίκια και τις προσπάθειες που έχει κάνει πχ ο Μαρινάκης (τυχαίο όνομα) για να έχει τη θέση που έχει σε αυτή την αγορά και το πόσους έχει πληρώσει/σκοτώσει κλπ και γιατί έχει περισσότερο δίκιο από τον άλλον για το χ,ψ ζήτημα. Θεωρητικά θα μπορούσε μυωπικά να γίνει μια τέτοια συζήτηση βασισμένη στα όποια κριτήρια δύναμης/ισχύος/δικαίου έχουν οι συνομιλητές.

Εξίσου μυωπική θεωρώ τη συζήτηση για το πώς ακριβώς θα κοιτάξει η μια ή η άλλη εταιρεία να βγάλει κι άλλα χρήματα. Ουσιαστικά πως θα έχει μεγαλύτερο κέρδος από τα ήδη τρομερά κέρδη που έχει. Όπως θα πει κανείς, σκατά να φάνε οι ναρκέμπορες καλύτερα να μην είχαμε καθόλου, το ίδιο λέω κι εγώ για όλες αυτές τις εταιρείες σε ένα μεγάλο βαθμό. Δεν με ενδιαφέρει πώς είναι οι νόμοι και πώς θα τα καταφέρουν να τους χρησιμοποιήσουν. Με ενδιαφέρει πως έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης για ένα σωρό ασχήμιες στην κοινωνία που ζούμε, διαιωνίζουν και επιτείνουν πολλά προβλήματα. Ως εκ τούτου μόνη λύση θεωρώ την αλλαγή στην κοινωνία, τους νόμους της και την εφαρμογή τους ώστε να αλλάξουμε πορεία.

Δεν με ενδιαφέρει ποιο τέρας θα εκμεταλλευτεί τον κόσμο αλλά να σταματήσει αυτή η εκμετάλλευση. Δεν βλέπω κανένα δίκιο καμιάς από αυτές τις εταιρείες κι ας είναι τα περισσότερα από αυτά που κάνουν νόμιμα.

Σε κάλυψα;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yazidis είπε

Και σου φαίνεται λογικό δηλαδή εσένα μια εταιρία όπως η Sony, που ξεκ*λόθηκε να φτιάξει από το 0 μία παιχνιδομηχανή, και μιλάω για το 1ο Playstation, να χτίζει τόσα χρόνια το brandname της, να γίνεται η νο1 παιχνιδομηχανή εκθρονίζοντας τότε την Nintendo και τη 2η Sega, για να έρχονται τώρα και να της λένε τι; Ότι θα πρέπει να ανοίξει το λειτουργικό της για να μπορούν να μπαίνουν εταιρίες παιχνιδιών να βάζουν τα παιχνίδια της εκεί μέσα και να μην μπαίνουν στο Playstore της;

Απολύτως λογικό. Παράλογο είναι αν μου υπαγορεύει εμένα η Sony και η κάθε Sony από που θα αγοράζω τα παιχνίδια μου! Τι διάολο, συνεταιρικά την έχουμε την κονσόλα? Εντύπωση μου κάνει που αποδέχεσται τέτοιες τακτικές. Σαν η κόκα κολά να με αναγκάζει να πίνω σε συγκεκριμένο ποτήρι μόνο, και να βάζει και 30% ταρίφα σε όσους θέλουν να μου πουλήσουν ποτήρι για την κόκα κόλα. Όχι απλά αστεία πράγματα, ΤΡΑΓΙΚΑ. Και τα υπερασπιζέσαι!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
15 λεπτά πριν, capila είπε

πχ ο Μαρινάκης (τυχαίο όνομα)

Κλάμα!

Πρόσεχε που κυκλοφορείς!

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Παράλογο είναι αν μου υπαγορεύει εμένα η Sony και η κάθε Sony από που θα αγοράζω τα παιχνίδια μου! Τι διάολο, συνεταιρικά την έχουμε την κονσόλα? Εντύπωση μου κάνει που αποδέχεσται τέτοιες τακτικές. Σαν η κόκα κολά να με αναγκάζει να πίνω σε συγκεκριμένο ποτήρι μόνο, και να βάζει και 30% ταρίφα σε όσους θέλουν να μου πουλήσουν ποτήρι για την κόκα κόλα. Όχι απλά αστεία πράγματα, ΤΡΑΓΙΚΑ. Και τα υπερασπιζέσαι!!!!!

Ρε φίλε... τι λες...

Η Sony δεν μπορεί να σου απαγορεύσει τίποτα από όλα αυτά. Σπάσ΄το, κάψε το, χάκαρε το, κάνε ό,τι θες στο hardware που πήγες κι αγόρασες.

Αλλά κι εσύ δεν μπορείς να επιβάλεις στην Sony ούτε το σκεπτικό σου, ούτε τους όρους σου - εκτός κι αν είσαι το κράτος.

Μου φαίνεται περίεργο που δεν έχετε καταλάβει πως:

- το hardware είναι προϊόν πνευματικής ιδιοκτησίας, κι ενώ αγοράζοντάς το σου ανήκει μεν το υλικό, δεν σου ανήκει ο σχεδιασμός του
- το software είναι προϊόν πνευματικής ιδιοκτησίας επίσης, ακόμα και το open source
- και τα δύο τα παίρνει κανείς με άδεια χρήσης και όχι με κάποιο de facto δικαίωμα μετατροπής της λειτουργικότητάς τους, που δηλαδή αν θες κάνε την μετατροπή αυτή αλλά από τον κατασκευαστή δεν έχεις πλέον αξιώσεις
- η αξία των παραπάνω στην αγορά ποτέ δεν είναι το υλικό κόστος, υπάρχει ολόκληρο δίκτυο επαγγελματιών που ζει από την διανομή/πώλησή τους 
- η αξία αυτή δεν είναι σταθερή στον χρόνο

Στην τελική, γιατί όλοι προτιμάτε closed-source και περιοριστικής άδειας λογισμικό, παιχνίδια αλλά και hardware;
Πώς γίνεται να απαιτείτε το καλύτερο αλλά και ταυτόχρονα με κάποιους δικούς σας ιδεατούς όρους;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, capila είπε

Δεν μιλάς μόνο για την πολιτική που προσπαθεί να επιβάλει η Epic στην Apple. Παράλληλα φέρνεις ένα σωρό παραδείγματα και έτσι δείχνεις τις απόψεις σου (πολύ λανθασμένες κατά την άποψή μου) για πάρα πολλά θέματα.

Αλλά πέραν τούτου, όλα αυτά που παραθέτω έχουν άμεση σχέση με την ιδιότητα, τη θέση και το αντίκτυπο των εταιρειών στις σημερινές κοινωνίες. Για να κάνω ένα παραλληλισμό που βλέπω σου αρέσουν:

***Warning*** ακραίο παράδειγμα, εκτός νομικού πλαισίου, που όμως δεν είναι άτυχές

Εάν υπήρχε μια διαφωνία μεταξύ δυο μεγάλων ναρκέμπορων για τις σχέσεις εξουσίας γενικά μεταξύ τους θα μπορούσαμε (εφόσον ήμασταν μέσα στα πράγματα) να συζητάμε για τα δίκια και τις προσπάθειες που έχει κάνει πχ ο Μαρινάκης (τυχαίο όνομα) για να έχει τη θέση που έχει σε αυτή την αγορά και το πόσους έχει πληρώσει/σκοτώσει κλπ και γιατί έχει περισσότερο δίκιο από τον άλλον για το χ,ψ ζήτημα. Θεωρητικά θα μπορούσε μυωπικά να γίνει μια τέτοια συζήτηση βασισμένη στα όποια κριτήρια δύναμης/ισχύος/δικαίου έχουν οι συνομιλητές.

Εξίσου μυωπική θεωρώ τη συζήτηση για το πώς ακριβώς θα κοιτάξει η μια ή η άλλη εταιρεία να βγάλει κι άλλα χρήματα. Ουσιαστικά πως θα έχει μεγαλύτερο κέρδος από τα ήδη τρομερά κέρδη που έχει. Όπως θα πει κανείς, σκατά να φάνε οι ναρκέμπορες καλύτερα να μην είχαμε καθόλου, το ίδιο λέω κι εγώ για όλες αυτές τις εταιρείες σε ένα μεγάλο βαθμό. Δεν με ενδιαφέρει πώς είναι οι νόμοι και πώς θα τα καταφέρουν να τους χρησιμοποιήσουν. Με ενδιαφέρει πως έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης για ένα σωρό ασχήμιες στην κοινωνία που ζούμε, διαιωνίζουν και επιτείνουν πολλά προβλήματα. Ως εκ τούτου μόνη λύση θεωρώ την αλλαγή στην κοινωνία, τους νόμους της και την εφαρμογή τους ώστε να αλλάξουμε πορεία.

Δεν με ενδιαφέρει ποιο τέρας θα εκμεταλλευτεί τον κόσμο αλλά να σταματήσει αυτή η εκμετάλλευση. Δεν βλέπω κανένα δίκιο καμιάς από αυτές τις εταιρείες κι ας είναι τα περισσότερα από αυτά που κάνουν νόμιμα.

Σε κάλυψα;

 

 

Η άποψη μου είναι πως σε μία ιδιωτική επιχείρηση δεν μπορείς να της επιβάλεις το επιχειρηματικό μοντέλο το οποίο θα ακολουθήσει. Αν δε σ'αρέσει, πολύ απλά σταματάς να είσαι πελάτης αυτής.

Από εκεί και πέρα να μας στείλεις να μας πεις τι επιχείρηση έχεις να έρθουμε και να απαιτήσουμε εκπτώσεις και να προβούμε σε μηνύσεις σε περίπτωση που δεν μας αρέσουν οι τιμές.

Βαρέθηκα να δίνω παραδείγματα, και τα οικονο-πολιτικο-κοινωνικο υποθέσεις που βάζεις είναι να'χαμε να λέγαμε. Μπορώ και εγώ να ξεκινήσω και να γράφω και να καταλήξω στο Νο1 τομέα μόλυνσης του πλανήτη που λέγετε Fashion Industry, να φτάσω στο γεγονός πως οι επιχειρήσεις χρησιμοποιούν ρεύμα και καταστρέφουν τον πλανήτη, να το πάω στην οικολογία και στο τέλος ότι υπάρχει σε αυτή τούτη τη γη να το βγάζω σκάρτο.

15 λεπτά πριν, Herald είπε

Απολύτως λογικό. Παράλογο είναι αν μου υπαγορεύει εμένα η Sony και η κάθε Sony από που θα αγοράζω τα παιχνίδια μου! Τι διάολο, συνεταιρικά την έχουμε την κονσόλα? Εντύπωση μου κάνει που αποδέχεσται τέτοιες τακτικές. Σαν η κόκα κολά να με αναγκάζει να πίνω σε συγκεκριμένο ποτήρι μόνο, και να βάζει και 30% ταρίφα σε όσους θέλουν να μου πουλήσουν ποτήρι για την κόκα κόλα. Όχι απλά αστεία πράγματα, ΤΡΑΓΙΚΑ. Και τα υπερασπιζέσαι!!!!!

Το πιάνεις από εκεί που σε συμφέρει ή δεν καταλαβαίνεις; Δεν γράφω για ένα παιχνίδι το οποίο κυκλοφορεί και στο Playstore και στα καταστήματα. Σου μιλάω για Exclusive τιτλους. Μπορείς να πας να αγοράσεις τον Super Mario και να το παίξεις στο Playstation; Να κάνουμε μια μήνυση στην Nintendo επειδή δεν το αφήνει σε άλλες πλατφόρμες;
Να κάνουμε μήνυση στην Sony που προφανώς θα παίρνει και αυτή προμήθεια για τα παιχνίδια που βάζει ας πούμε η Ubisoft είτε στο Playstore, είτε όταν πουλάει physical disks, επειδή δεν αφήνει να υπάρχει κάποιο ουδέτερο Playstore από το οποίο θα παίρνει προμήθειες;

Αν δεν καταλαβαίνεις αυτά που γράφω, συνέχισε να μου φέρνεις παραδείγματα για Coca cola και ποτήρια, ο άλλος να γράφει για Ford και ζάντες, άλλος να απαιτεί αυτό που αγοράζει να βάζει ότι γουστάρει, και ο τελευταίος να μου γράφει για το Right to Repair.

 

 

Εγώ τελείωσα. Κουράστηκα. Η δική μου άποψη είναι πως δε γίνεται να έρθει μία εταιρία και να επηρεάσει τον τρόπο που επιλέγει η άλλη με το επιχειρηματικό της μοντέλο. Δεν είναι υποχρεωμένη να να συνεχίσει κάποιος (Epic) να είναι πελάτης μιας εταιρίας (Apple) από τη στιγμή που δεν της αρέσει η τιμολογιακή της πολιτική.

Συμφωνούμε πως διαφωνούμε (με όσους μίλησα). Έχετε την άποψη σας, έχω τη δική μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yazidis είπε

Η άποψη μου είναι πως σε μία ιδιωτική επιχείρηση δεν μπορείς να της επιβάλεις το επιχειρηματικό μοντέλο το οποίο θα ακολουθήσει. Αν δε σ'αρέσει, πολύ απλά σταματάς να είσαι πελάτης αυτής.

Ναι, αν έχεις μειώσει τον εαυτό σου στη θέση του καταναλωτή αυτό κάνεις. Εγώ δεν δέχομαι για τον εαυτό μου τέτοιες θέσεις, είμαι πολίτης σε ένα κράτος που υποτίθεται έχει κάποια σχέση με τη δημοκρατία. Οπότε αν δεν μου αρέσουν οι πρακτικές μιας επιχείρησης μπορώ ως πολίτης να αντιδράσω, να οργανωθώ, να ασκήσω τα πολιτικά μου δικαιώματα, έστω να τολμήσω να εκφράσω τις διαφωνίες μου και να προτείνω άλλες λύσεις δηλαδή με στόχο ένα καλύτερο κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yazidis είπε

Το πιάνεις από εκεί που σε συμφέρει ή δεν καταλαβαίνεις; Δεν γράφω για ένα παιχνίδι το οποίο κυκλοφορεί και στο Playstore και στα καταστήματα. Σου μιλάω για Exclusive τιτλους. Μπορείς να πας να αγοράσεις τον Super Mario και να το παίξεις στο Playstation; Να κάνουμε μια μήνυση στην Nintendo επειδή δεν το αφήνει σε άλλες πλατφόρμες;
Να κάνουμε μήνυση στην Sony που προφανώς θα παίρνει και αυτή προμήθεια για τα παιχνίδια που βάζει ας πούμε η Ubisoft είτε στο Playstore, είτε όταν πουλάει physical disks, επειδή δεν αφήνει να υπάρχει κάποιο ουδέτερο Playstore από το οποίο θα παίρνει προμήθειες;

Αν δεν καταλαβαίνεις αυτά που γράφω, συνέχισε να μου φέρνεις παραδείγματα για Coca cola και ποτήρια, ο άλλος να γράφει για Ford και ζάντες, άλλος να απαιτεί αυτό που αγοράζει να βάζει ότι γουστάρει, και ο τελευταίος να μου γράφει για το Right to Repair.

Εγώ τελείωσα. Κουράστηκα. Η δική μου άποψη είναι πως δε γίνεται να έρθει μία εταιρία και να επηρεάσει τον τρόπο που επιλέγει η άλλη με το επιχειρηματικό της μοντέλο. Δεν είναι υποχρεωμένη να να συνεχίσει κάποιος (Epic) να είναι πελάτης μιας εταιρίας (Apple) από τη στιγμή που δεν της αρέσει η τιμολογιακή της πολιτική.

Συμφωνούμε πως διαφωνούμε (με όσους μίλησα). Έχετε την άποψη σας, έχω τη δική μου.

Μα δεν σου είπε κανείς να βγάλει τους exclusive τίτλους σε άλλη πλατφόρμα. Σου εξηγώ ότι αυτό που κάνει η Apple (και η Sony που έφερες ως παράδειγμα) είναι σαν να σε αναγκάζει η κόκα κολά να την πίνεις ΜΟΝΟ από συγκεκριμένα ποτήρια που τα κατάσκευαζει κάποιος που τις δίνει 30% ταρίφα. Αν θες να μου υποδείξεις που είναι η διαφορά, όλος αυτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα δεν σου είπε κανείς να βγάλει τους exclusive τίτλους σε άλλη πλατφόρμα. Σου εξηγώ ότι αυτό που κάνει η Apple (και η Sony που έφερες ως παράδειγμα) είναι σαν να σε αναγκάζει η κόκα κολά να την πίνεις ΜΟΝΟ από συγκεκριμένα ποτήρια που τα κατάσκευαζει κάποιος που τις δίνει 30% ταρίφα. Αν θες να μου υποδείξεις που είναι η διαφορά, όλος αυτιά.

Ρε με δουλεύεις τώρα; Αναγκάζει κανείς την Epic να μπει στο App Store; Διαλέγει ή όχι αν θέλει να μπει; Έχει το δικό της store για αγορές παιχνιδιών για PC, έχει μπει μέσα σε PlayStation, είναι μέσα στο Xbox, στο Switch, στα Android και πουλάει σε όλα αυτά τα stores. ΝΤΕ και καλά θέλει να υπάρχει και στα IPhone και IPad και απαιτεί η Apple να αλλάξει του κανόνες του AppStore επειδή δεν της αρέσει η τιμολογιακή της πολιτική ουτωσ Ώστε για να βγάλει η ίδια η εταιρία παραπάνω κέρδος. 
 

Στο παράδειγμα σου μου επιβάλει η Coca Cola όπως λες να την πιω μόνο σε συγκεκριμένα ποτήρια. Ανάγκασε η Apple την Epic να πουλάει ΜΟΝΟ στο App Store και πουθενά άλλου, και να παίρνει και στα καπάκια και 30% προμήθεια; Γιατί εσυ μου λες ότι με αναγκάζει να την πιω μόνο από συγκεκριμένο ποτήρι και πουθενά άλλου. 

Ελεος να πούμε με αυτά που γράφετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, capila είπε

Ναι, αν έχεις μειώσει τον εαυτό σου στη θέση του καταναλωτή αυτό κάνεις. Εγώ δεν δέχομαι για τον εαυτό μου τέτοιες θέσεις, είμαι πολίτης σε ένα κράτος που υποτίθεται έχει κάποια σχέση με τη δημοκρατία. Οπότε αν δεν μου αρέσουν οι πρακτικές μιας επιχείρησης μπορώ ως πολίτης να αντιδράσω, να οργανωθώ, να ασκήσω τα πολιτικά μου δικαιώματα, έστω να τολμήσω να εκφράσω τις διαφωνίες μου και να προτείνω άλλες λύσεις δηλαδή με στόχο ένα καλύτερο κόσμο.

Αν μου βρεις το νομοθετικό πλαίσιο που θα μπορούσες να ασκήσεις το οποιοδήποτε δικαίωμα, εδώ ήμαστε να τα πούμε και εκεί είναι τα δικαστήρια…

το να κρύβεσαι πίσω από μηνύσεις εταιριών ή ελέγχους άλλων, νομίζοντας ότι όχι απλά κάτι κάνεις αλλά και έχεις και γνώση της κατάστασης, μάλλον πιο πολύ για καφενείο μου κάνει πάρα για σοβαρή συζήτηση…

25 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα δεν σου είπε κανείς να βγάλει τους exclusive τίτλους σε άλλη πλατφόρμα. Σου εξηγώ ότι αυτό που κάνει η Apple (και η Sony που έφερες ως παράδειγμα) είναι σαν να σε αναγκάζει η κόκα κολά να την πίνεις ΜΟΝΟ από συγκεκριμένα ποτήρια που τα κατάσκευαζει κάποιος που τις δίνει 30% ταρίφα. Αν θες να μου υποδείξεις που είναι η διαφορά, όλος αυτιά.

Γιατί τους exclusive τίτλους τους βγάζεις απέξω, αυτό μορφή μονοπωλίου δεν είναι????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yazidis είπε

Ρε με δουλεύεις τώρα; Αναγκάζει κανείς την Epic να μπει στο App Store; Διαλέγει ή όχι αν θέλει να μπει; Έχει το δικό της store για αγορές παιχνιδιών για PC, έχει μπει μέσα σε PlayStation, είναι μέσα στο Xbox, στο Switch, στα Android και πουλάει σε όλα αυτά τα stores. ΝΤΕ και καλά θέλει να υπάρχει και στα IPhone και IPad και απαιτεί η Apple να αλλάξει του κανόνες του AppStore επειδή δεν της αρέσει η τιμολογιακή της πολιτική ουτωσ Ώστε για να βγάλει η ίδια η εταιρία παραπάνω κέρδος. 
 

Στο παράδειγμα σου μου επιβάλει η Coca Cola όπως λες να την πιω μόνο σε συγκεκριμένα ποτήρια. Ανάγκασε η Apple την Epic να πουλάει ΜΟΝΟ στο App Store και πουθενά άλλου, και να παίρνει και στα καπάκια και 30% προμήθεια; Γιατί εσυ μου λες ότι με αναγκάζει να την πιω μόνο από συγκεκριμένο ποτήρι και πουθενά άλλου. 

Ελεος να πούμε με αυτά που γράφετε. 

Δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις μου φαίνεται. Στο παράδειγμα με την κόκα κολά, εγώ είμαι ο καταναλωτής. Εμένα λοιπόν τον καταναλωτή η coca cola (apple) με αναγκάζει να αγοράζω ποτήρια από συγκεκριμένους κατασκευαστές στους οποίους η ίδια δίνει άδεια μόνο αν της δώσουν 30% ταρίφα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Ελα πάρε το σημερινό…

Έτσι γιατί όταν γράφετε κάτι δεν έχετε αίσθηση του τι γράφετε…

μηπως αυτο που παραθετεις ειναι απαντηση στην ερωτηση σου;

βαρεθηκα τους μικρους γκεμπελισκους

αντε γεια

 

  8 ώρες πριν, AtiX είπε

Να κάνω μια ερώτηση… αυτή την άποψη την έχεις για όλα τα προϊόντα που εχεις αγοράσει??? Πχ για την τηλεόραση σου, ή το αυτοκίνητο, ή στα ρούχα…

Αυτό που νομίζεις ότι απαντάς να το προσέξεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Γιατί τους exclusive τίτλους τους βγάζεις απέξω, αυτό μορφή μονοπωλίου δεν είναι????

Όχι βέβαια. Η Sony πληρώνει για να φτιάξει ένα παιχνίδι. Μπορεί να το διαθέσει σε όποια πλατφόρμα θέλει. Μπορεί να το διαθέσει μόνο στο store της. Κανένα πρόβλημα. Το πρόβλημα προκύπτει όταν αναγκάζει τους υπόλοιπους developers, και κατα επέκταση εμένα τον καταναλωτή να προμηθευόμαι το software μου από εκεί που θέλει εκείνη και αφού έχει πάρει την ταρίφα της. 


Είναι σαν τους μπράβους που πληρώνεις για προστάσια.

-Δώσμου 30% για να σε προστατεύσω

-Από τί να με προστατεύσεις?

-Από αυτό που θα σου κάνω αν δεν μου δώσεις 30% 


Για κάποιο περίεργο λόγο στα physical goods αυτή η τακτική θα ήταν αστεία, στα digital την αποδέχεσται και σας φαίνεται και παράλογη η αντίθετη άποψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, yiorgos7 είπε

μηπως αυτο που παραθετεις ειναι απαντηση στην ερωτηση σου;

βαρεθηκα τους μικρους γκεμπελισκους

αντε γεια

 

  8 ώρες πριν, AtiX είπε

Να κάνω μια ερώτηση… αυτή την άποψη την έχεις για όλα τα προϊόντα που εχεις αγοράσει??? Πχ για την τηλεόραση σου, ή το αυτοκίνητο, ή στα ρούχα…

Αυτό που νομίζεις ότι απαντάς να το προσέξεις…

Μονοπωλιο τι ειναι θα μας πεις?

Εχεις απο το πρωι που αφρισες με το μονοπωλιο.

Πες μας και τι ειναι τελικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...