Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2021


elmario88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 555
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 6/9/2021 στις 1:37 ΠΜ, agnostos13 είπε

Αν πληρώνω πχ λογαριασμούς σε διαφορετικό όνομα είναι προφανές οτι δεν είναι δικές μου οι δαπάνες

Και ποιος θα κατσει να ψαξει ποιανου ηταν οι λογσμοι που πληρωθηκαν απ το δικο σου μητρωο?

Αν εχω 0 εισοδημα αλλα πληρωνω λογσμους αλλων, των γονεων, των γειτονων και των φιλων πχ. 15χιλ. το χρονο, θεωρεις οτι δε υπαρχει κανενα προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, rus είπε

Και ποιος θα κατσει να ψαξει ποιανου ηταν οι λογσμοι που πληρωθηκαν απ το δικο σου μητρωο?

Αν εχω 0 εισοδημα αλλα πληρωνω λογσμους αλλων, των γονεων, των γειτονων και των φιλων πχ. 15χιλ. το χρονο, θεωρεις οτι δε υπαρχει κανενα προβλημα?

Αν σε καλέσουν για έλεγχο θα τα εξηγήσεις (με τα αντίστοιχα αποδείκτικα), αν όχι...κανείς.

Θεωρητικά από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει (αυτή τη στιγμή τουλάχιστον) υποχρέωση να καλύπτονται οι ηλεκτρονικές πληρωμές από το εισόδημα μιας και ο σκοπός της ύπαρξης τους είναι να πραγματοποιούνται όσες περισσότερες γίνεται ωστέ να κόβονται αποδείξεις.

Πρακτικά αν πχ για δέκα χρόνια δηλώνεις μηδενικό εισόδημα αλλα πληρώνεις και 15.000 το χρόνο ενώ οι καταθέσεις σου μένουν σταθερές ή αυξάνονται δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς οτι δεν θα σε καλέσουν σε έλεγχο. 

 

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Αν σε καλέσουν για έλεγχο θα τα εξηγήσεις (με τα αντίστοιχα αποδείκτικα), αν όχι...κανείς.

Αν σε καλεσουν για ελεγχο ποιος σου εγγυαται οτι τελικα δε θα σου κοψουν καποιο προστιμο και μετα θα τρεχεις στα δικαστηρια να δικαιωθεις?

 

14 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Πρακτικά αν πχ για δέκα χρόνια δηλώνεις μηδενικό εισόδημα αλλα πληρώνεις και 15.000 το χρόνο ενώ οι καταθέσεις σου μένουν σταθερές ή αυξάνονται δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς οτι δεν θα σε καλέσουν σε έλεγχο.

Αν φτασουν στο σημειο να ελεγξουν και τις καταθεσεις σου τοτε τα πραγματα θα ειναι σοβαρα 🙂

Οταν επικαλεισαι αναλωση εισοδηματος προηγουμενων ετων, αυτο δεν εχει να κανει με καταθεσεις αλλα με τα δηλωμενα εισοδηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/9/2021 στις 11:05 ΜΜ, Exodia The Forbidden One είπε

Ξέρει κανείς τι γίνεται με τις τροποποιητικές για το 19 ακόμα δεν έχει ενημερωθεί το σύστημα 

Πρέπει πρώτα να τελειώσουν οι τωρινές φορολογικές (πήραν παράταση ως τις 15/9). Υπολόγιζε μετά τις 1/10...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, rus είπε

Αν σε καλεσουν για ελεγχο ποιος σου εγγυαται οτι τελικα δε θα σου κοψουν καποιο προστιμο και μετα θα τρεχεις στα δικαστηρια να δικαιωθεις?

 

Αν φτασουν στο σημειο να ελεγξουν και τις καταθεσεις σου τοτε τα πραγματα θα ειναι σοβαρα 🙂

Οταν επικαλεισαι αναλωση εισοδηματος προηγουμενων ετων, αυτο δεν εχει να κανει με καταθεσεις αλλα με τα δηλωμενα εισοδηματα.

Είναι χρόνια τώρα που ελέγχουν τις καταθέσεις. Έχουν πλήρη πρόσβαση. 

Αν λοιπόν δεν έχεις εισόδημα  ξοδεύεις ένα σημαντικό ποσό με κάρτες ,και οι καταθέσεις σου αυξάνονται έχεις πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησαν να μας δίνουν στη δουλειά Edenred (ticket restaurant), που είναι σε μορφή χρεωστικής κάρτας.

Ξέρετε αν αυτά τα χρήματα που θα ξοδέψω σε Edenred θα εμφανιστούν αυτόματα του χρόνου μαζί με τις ηλεκτρονικές αποδείξεις στο Ε1? Αν όχι, μπορούν να δηλωθούν σαν ηλ. αποδείξεις, οπότε θα πρέπει να τα συμπληρώσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

Είναι χρόνια τώρα που ελέγχουν τις καταθέσεις. Έχουν πλήρη πρόσβαση. 

Αν λοιπόν δεν έχεις εισόδημα  ξοδεύεις ένα σημαντικό ποσό με κάρτες ,και οι καταθέσεις σου αυξάνονται έχεις πρόβλημα.

Eιπε κανεις οτι δεν τις ελεγχουν ή οτι εχουν περιορισμενη προσβαση?

Αν οι καταθεσεις σου αυξανονται χωρις να υπαρχουν τα αναλογα εισοδηματα, εξυπακουεται οτι εχεις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2021 στις 1:22 ΠΜ, ekrepali είπε

Πρέπει πρώτα να τελειώσουν οι τωρινές φορολογικές (πήραν παράταση ως τις 15/9). Υπολόγιζε μετά τις 1/10...

οποτε αφηνω ανοικτη την τροποποιητικη και περιμενω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, swstost είπε

Ξεκίνησαν να μας δίνουν στη δουλειά Edenred (ticket restaurant), που είναι σε μορφή χρεωστικής κάρτας.

Ξέρετε αν αυτά τα χρήματα που θα ξοδέψω σε Edenred θα εμφανιστούν αυτόματα του χρόνου μαζί με τις ηλεκτρονικές αποδείξεις στο Ε1? Αν όχι, μπορούν να δηλωθούν σαν ηλ. αποδείξεις, οπότε θα πρέπει να τα συμπληρώσω?

Δεν εμφανίζονται αυτές οι δαπάνες στο Ε1. Δεν ξέρω αν μπορείς/επιτρέπεται να τις δηλώσεις manually. Πάντως, επειδή λογίζονται ως διατακτικές γευμάτων και δεν μετράνε ως εισόδημα (ούτε φορολογείται, ούτε εμφανίζεται ως πόσο (ούτε ως αφορολογητο) πουθενά στο Ε1 το ετήσιο που πήρες σε edenred) καθώς και δεν υπολογίζονται στο ετήσιο ατομικό/ οικογενειακό εισόδημα, θεωρώ ότι δεν μπορούν αυτές οι δαπάνες να μπουν ως ηλεκτρονικές αποδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/9/2021 στις 1:33 ΜΜ, MikeJ είπε

Να πω πως μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι μια μικρή επιστροφή φόρου που είχα (23 ευρώ) την πήρα αυτόματα μέσα σε μερικές μέρες. Έκανα φορολογική το Σάββατο και μπήκαν εχθές τα λεφτά. Τέρμα απρόβλεπτο.

Άλλες χρονιές έβγαινε πρώτα ο ενφια, γινόταν συμψηφισμός και αν είχε ακόμα υπόλοιπο παίζει να περίμενες μήνες ολόκληρους και πάλι δεν στα έβαζαν. Θυμάμαι που έπρεπε να πάω στη ΔΟΥ και να τους τα ζητήσω με αντιγραφο του ΙΒΑΝ, το οποίο είναι εντελώς αχρείαστο σαν διαδικασία αφού το δήλωνες και στη δήλωση αλλά και στο ταξις.  Ουσιαστικά στα παρακρατούσαν μέχρι να ασχοληθείς να πας να τα ζητήσεις.

Και εγώ πήρα σε μόλις 7 μέρες επιστροφή και μάλιστα πολύ μεγάλο ποσό.

Ποτέ δεν είχα μεγάλο προβλημα με τις επιστροφές πάντα τις έπαιρνα αυτόματα  το πολύ σε 30-40 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

οποτε αφηνω ανοικτη την τροποποιητικη και περιμενω ?

Θα πας στο έτος 2020 (που αφορά τα έσοδα του 2019). Πατάς "τροποποιητική".

Δε θα πατήσεις μετά "Δήλωσης Ε1". Αυτό αφορά τροποποιητική για άλλους λόγους και πέφτει και πρόστιμο 100 ευρώ αν είναι εκπρόθεσμη. Αν υπάρχει ήδη τροποποιητική σε εκκρεμότητα δε πειράζει, απλά φρόντισε μην την οριστικοποιήσεις.

Όταν είναι έτοιμη η πλατφόρμα θα σου βγάλει κάτω μια έξτρα επιλογή που θα λέει "Δήλωση αναδρομικών Ε1". Εκεί θα πατήσεις, θα φορτώσει αυτόματα τα ποσά και θα κάνεις οριστική υποβολή. Έκανα τα αναδρομικά 2015 / 2016 του πατέρα μου με τον ίδιο τρόπο... εύκολο είναι.

Επίσης τώρα βλέπω ότι στο 2021 πέρασαν στις βεβαιώσεις αποδοχών τα αναδρομικά του 2019, οπότε λογικά σύντομα θα ανοίξει η τροποποιητική των αναδρομικών.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2021 στις 9:48 ΠΜ, agnostos13 είπε

Αν σε καλέσουν για έλεγχο θα τα εξηγήσεις (με τα αντίστοιχα αποδείκτικα), αν όχι...κανείς.

Θεωρητικά από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει (αυτή τη στιγμή τουλάχιστον) υποχρέωση να καλύπτονται οι ηλεκτρονικές πληρωμές από το εισόδημα μιας και ο σκοπός της ύπαρξης τους είναι να πραγματοποιούνται όσες περισσότερες γίνεται ωστέ να κόβονται αποδείξεις.

Πρακτικά αν πχ για δέκα χρόνια δηλώνεις μηδενικό εισόδημα αλλα πληρώνεις και 15.000 το χρόνο ενώ οι καταθέσεις σου μένουν σταθερές ή αυξάνονται δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς οτι δεν θα σε καλέσουν σε έλεγχο. 

 

εχω την εντυπωση οτι καποτε θα κοιταξουν κ τις μικρες καταθεσεις , κ θα πουν

κανε διακανονισμο δωσε τοσα ή θα γινει ελεγχος, οποτε θα μαζευτει χρήμα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/9/2021 στις 10:10 ΜΜ, peiraiask είπε

εχω την εντυπωση οτι καποτε θα κοιταξουν κ τις μικρες καταθεσεις , κ θα πουν

κανε διακανονισμο δωσε τοσα ή θα γινει ελεγχος, οποτε θα μαζευτει χρήμα.. 

Μελλοντρολόγος δεν είμαι για να ξέρω από που θα πάρουν λεφτά κάποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/9/2021 στις 7:16 ΜΜ, ekrepali είπε

Θα πας στο έτος 2020 (που αφορά τα έσοδα του 2019). Πατάς "τροποποιητική".

Δε θα πατήσεις μετά "Δήλωσης Ε1". Αυτό αφορά τροποποιητική για άλλους λόγους και πέφτει και πρόστιμο 100 ευρώ αν είναι εκπρόθεσμη. Αν υπάρχει ήδη τροποποιητική σε εκκρεμότητα δε πειράζει, απλά φρόντισε μην την οριστικοποιήσεις.

Όταν είναι έτοιμη η πλατφόρμα θα σου βγάλει κάτω μια έξτρα επιλογή που θα λέει "Δήλωση αναδρομικών Ε1". Εκεί θα πατήσεις, θα φορτώσει αυτόματα τα ποσά και θα κάνεις οριστική υποβολή. Έκανα τα αναδρομικά 2015 / 2016 του πατέρα μου με τον ίδιο τρόπο... εύκολο είναι.

Επίσης τώρα βλέπω ότι στο 2021 πέρασαν στις βεβαιώσεις αποδοχών τα αναδρομικά του 2019, οπότε λογικά σύντομα θα ανοίξει η τροποποιητική των αναδρομικών.

 

Δεν το ήξερα ότι υπάρχει ξεχωριστή τροποποίηκη για τα αναδρομικά, ναι έχω κάνει μια αλλά την έχω αποθηκευμένη προσωρινά σε ευχαριστώ για την ενημέρωση θα περιμένω να είναι έτοιμη η πλατφόρμα και μετά θα κάνω οριστική υποβολή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...