Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2021


elmario88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

 

Και λεφτά να μην έχει στην τράπεζα, οι οφειλή πρέπει να πληρωθει από τους κληρονόμους εκτός αν κάνουν αποποίηση.

Η μόνη λογικη απαντηση που εδωσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 555
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα ήθελα να κάνω την Φορολογική Δήλωση μόνος μου, αλλά δεν ξέρω μήπως κάνω κάποιο λάθος. Μήπως ξέρει κανείς να μου προτείνει ιστοσελίδες ή οτιδήποτε άλλο που θα μπορούσε να μου φανεί χρήσιμο ώστε να βρω πληροφορίες που θα με βοηθούσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Dream_Killer είπε

Θα ήθελα να κάνω την Φορολογική Δήλωση μόνος μου, αλλά δεν ξέρω μήπως κάνω κάποιο λάθος. Μήπως ξέρει κανείς να μου προτείνει ιστοσελίδες ή οτιδήποτε άλλο που θα μπορούσε να μου φανεί χρήσιμο ώστε να βρω πληροφορίες που θα με βοηθούσαν.

Δεν έχεις την περσυνή? έχει αλλάξει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Έχω κάνει κι άλλες χρονιές φορολογικές δηλώσεις (όχι μόνο για μένα) αλλά φέτος αντιμετωπίζω ένα θέμα που μου είναι άγνωστο.

Πρέπει να δηλωθεί η αγορά μιας μηχανής καινούργιας. Βλέπω δεν είναι συμπληρωμένα τα στοιχεία οπότε πρέπει να τη δηλώσω εγώ στο 719-720. 

 2021.png.738b844ac948eb42f0b47142da2a9112.png

Υποθέτω στο πεδίο του ΑΦΜ συμπληρώνω το ΑΦΜ του καταστήματος όπως αναγράφεται στην απόδειξη.

Το πρόβλημα είναι ότι το σύνολο των τεκμηρίων (διαβίωσης, κατοικία, αγορά μηχανής) ξεπερνάνε το εισόδημα και το κυριότερο είναι ότι ξεπερνάνε το αφορολόγητο. Αυτό σημαίνει φόρος. Μπορώ όμως να κάνω χρήση της ανάλωσης κεφαλαίου από άλλες χρονιές.  Έχω εισόδημα για επίκληση που υπερκαλύπτει την αγορα της μηχανής...

Το θέμα είναι πως δηλώνω στη φορολογική την ανάλωση; Υπάρχει το πεδίο 787-788 (Ανάλωση κεφαλαίου που ήδη φορολογήθηκε ή απαλλασόταν από το φόρο). Λογικά εκεί συμπληρώνω το ποσό. Αλλά δε ξέρω τι με συμφέρει/τι πρέπει να συμπληρώσω.

πχ ας πούμε εισόδημα 7000€ και τεκμήρια 5000€. Αν βάλουμε και την αγορά της μηχανής (+5000€) τα τεκμήρια πάνε στα 10000€.

άρα έχουμε να καλύψουμε 10000-7000=3000€?

(στο περίπου είναι τα ποσά)

Παλαιότερα που μου είχε κάνει τη δήλωση λογιστής, ακριβώς για το ίδιο πράγμα. Είχα εισόδημα για επίκληση και ο βλάκας δε δήλωσε τίποτα οπότε τα τεκμήρια ξεπεράσανε το αφορολόγητο και πλήρωσα φόρο ενώ θα μπορούσα να το γλιτώσω.

Μια βοήθεια λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Nabuko είπε

Δεν έχεις την περσυνή? έχει αλλάξει κάτι?

Την έχω, πάνω κάτω είναι τα ίδια απλώς θέλω να αλλάξω κάποια πράγματα και φοβάμαι μήπως κάνω λάθος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Dream_Killer είπε

Θα ήθελα να κάνω την Φορολογική Δήλωση μόνος μου, αλλά δεν ξέρω μήπως κάνω κάποιο λάθος. Μήπως ξέρει κανείς να μου προτείνει ιστοσελίδες ή οτιδήποτε άλλο που θα μπορούσε να μου φανεί χρήσιμο ώστε να βρω πληροφορίες που θα με βοηθούσαν.

https://www.aade.gr/sites/default/files/2021-05/FEFP_odigies_2021_28_5_2021.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2021 στις 1:37 ΠΜ, agnostos13 είπε

Αν πληρώνω πχ λογαριασμούς σε διαφορετικό όνομα είναι προφανές οτι δεν είναι δικές μου οι δαπάνες.

Οι δαπάνες είναι δικές σου μια και εσύ τις πλήρωσες, μην μπερδεύεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω πως μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι μια μικρή επιστροφή φόρου που είχα (23 ευρώ) την πήρα αυτόματα μέσα σε μερικές μέρες. Έκανα φορολογική το Σάββατο και μπήκαν εχθές τα λεφτά. Τέρμα απρόβλεπτο.

Άλλες χρονιές έβγαινε πρώτα ο ενφια, γινόταν συμψηφισμός και αν είχε ακόμα υπόλοιπο παίζει να περίμενες μήνες ολόκληρους και πάλι δεν στα έβαζαν. Θυμάμαι που έπρεπε να πάω στη ΔΟΥ και να τους τα ζητήσω με αντιγραφο του ΙΒΑΝ, το οποίο είναι εντελώς αχρείαστο σαν διαδικασία αφού το δήλωνες και στη δήλωση αλλά και στο ταξις.  Ουσιαστικά στα παρακρατούσαν μέχρι να ασχοληθείς να πας να τα ζητήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikeJ είπε

Να πω πως μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι μια μικρή επιστροφή φόρου που είχα (23 ευρώ) την πήρα αυτόματα μέσα σε μερικές μέρες. Έκανα φορολογική το Σάββατο και μπήκαν εχθές τα λεφτά. Τέρμα απρόβλεπτο.

Άλλες χρονιές έβγαινε πρώτα ο ενφια, γινόταν συμψηφισμός και αν είχε ακόμα υπόλοιπο παίζει να περίμενες μήνες ολόκληρους και πάλι δεν στα έβαζαν. Θυμάμαι που έπρεπε να πάω στη ΔΟΥ και να τους τα ζητήσω με αντιγραφο του ΙΒΑΝ, το οποίο είναι εντελώς αχρείαστο σαν διαδικασία αφού το δήλωνες και στη δήλωση αλλά και στο ταξις.  Ουσιαστικά στα παρακρατούσαν μέχρι να ασχοληθείς να πας να τα ζητήσεις.

Βρηκα αυτο που φαινεται να εξηγει το γιατι:

"Φετος, το υπουργείο Οικονομικών έχει το περιθώριο να επιταχύνει τις εκταμιεύσεις, δεδομένου ότι ακόμα δεν έχει γίνει η εκκαθάριση του Ενιαίου Φόρου Ιδιοκτησίας Ακινήτων (ΕΝΦΙΑ). Εάν είχαν εκδοθεί τα σημειώματα, τότε πολλές από τις επιστροφές φόρου θα συμψηφίζονταν με την ανοιχτή οφειλή του ΕΝΦΙΑ.

Επίσης, λόγω και της συγκυρίας της πανδημίας, ο ελεγκτικός και εισπρακτικός μηχανισμός αποφεύγει κατασχέσεις και συμψηφισμούς επιστροφών φόρων με οφειλές. Επιπλέον, επιστροφές φόρων προς τις επιχειρήσεις για μικρά ποσά γίνονται χωρίς έλεγχο."

Πιστωνονται πλεον τα μικροποσα? Θυμαμαι καποια ετος ειχα και εγω καποια μικρη επιστροφη αλλα ελεγε οτι απο ενα οριο και κατω δεν πιστωνονται (νομιζω το οριο ηταν 40€ αλλα δεν παιρνω και ορκο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Η λογική σου είναι λάθος.

image.png.4492728d4a98f7ee376444fc0f6f4a0f.png

Αυτό που μου δείχνεις στην ουσία λέει ότι εφόσον αυτός που πλήρωσε το ρεύμα πχ δεν είναι ο πραγματικός χρήστης του ακινήτου τότε δεν μετράει πουθενά αυτή η δαπάνη

Εντελώς υποθετικό βέβαια το παραπάνω, γιατί έτσι όπως δουλεύει στην πράξη το σύστημα η δαπάνη μετράει κανονικά στη μείωση φόρου αυτού που πλήρωσε το ρεύμα.

Δες και το παρακάτω, επίσης από το φετινό βιβλίο οδηγιών:

"Σημειώνεται ότι στους κωδικούς 059-060 αναγράφονται και τα ποσά που έχουν καταβληθεί μέσω e-banking ή οποιουδήποτε άλλου ηλεκτρονικού μέσου πληρωμών, εφόσον αυτό αποδεικνύεται από την κίνηση του τραπεζικού λογαριασμού του καταβάλλοντα ή από οποιοδήποτε άλλο δικαιολογητικό εκδώσει το πιστωτικό ίδρυμα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Αυτό που μου δείχνεις στην ουσία λέει ότι εφόσον αυτός που πλήρωσε το ρεύμα πχ δεν είναι ο πραγματικός χρήστης του ακινήτου τότε δεν μετράει πουθενά αυτή η δαπάνη

Εντελώς υποθετικό βέβαια το παραπάνω, γιατί έτσι όπως δουλεύει στην πράξη το σύστημα η δαπάνη μετράει κανονικά στη μείωση φόρου αυτού που πλήρωσε το ρεύμα.

Δες και το παρακάτω, επίσης από το φετινό βιβλίο οδηγιών:

"Σημειώνεται ότι στους κωδικούς 059-060 αναγράφονται και τα ποσά που έχουν καταβληθεί μέσω e-banking ή οποιουδήποτε άλλου ηλεκτρονικού μέσου πληρωμών, εφόσον αυτό αποδεικνύεται από την κίνηση του τραπεζικού λογαριασμού του καταβάλλοντα ή από οποιοδήποτε άλλο δικαιολογητικό εκδώσει το πιστωτικό ίδρυμα".

Σου εξηγεί ποιά ποσά μπορείς να βάλεις, όχι οτι πρέπει να τα βάλεις υποχρεωτικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Σου εξηγεί ποιά ποσά μπορείς να βάλεις, όχι οτι πρέπει να τα βάλεις υποχρεωτικά...

Και εγώ σου εξηγώ τις διαφορές ανάμεσα σε θεωρία και πράξη, διαπιστώνω όμως ότι δεν θέλεις να καταλάβεις, τζάμπα ο κόπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Και εγώ σου εξηγώ τις διαφορές ανάμεσα σε θεωρία και πράξη, διαπιστώνω όμως ότι δεν θέλεις να καταλάβεις, τζάμπα ο κόπος.

Σου ανέφερα εξ΄ αρχής οτι η λογική σου είναι λάθος...

Τι άλλο θες να σου γράψω;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...