Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Πιστεύω το C3 θα είναι ιδανικό και σε χώρους και σε μέγεθος αφού είναι και δοκιμασμένο

γιατί όχι το C3 aircross ? ρωτάω γιατί ήθελες παραπάνω χώρους για ταξίδι και η μπαγκαζιέρα δεν είναι και τόσο άνετη όσο φαίνεται

(και φυσικά για να πω τα έλεγα εγώ 😛)

Άλλο σενάριο , μπορεί να πετάω πατάτα βέβαια , αν γίνεται μετατροπή σε αυτόματο το C3 της γυναίκας σου και η ίδια κοιτάει για ένα CNG μιας και κάνει τόσα χλμ (πχ το Ibiza αν της αρέσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, poihths είπε

Θωμά ξέρω οτι δεν σαρεσει κ πολύ η Τογιότα, απλα αφηνω ενημερωτικά το εξής: εδω κ 10 μερες περίπου εχω αποκτήσει κγω αυχενικο εχθές πηρα το corsa d να κανω βόλτα να ξεχαστω γυρισα με πολύ χειρότερους πονους.

Οταν οδηγώ το corolla του 2021 μοντέλο δεν έχω τέτοια θεματα βγαίνω σαν να μην μπηκα σε αυτοκίνητο. Θα πρότεινα να δεις έστω ενα yaris η το corolla ειναι ενα τσακ φθηνότερο απ τα γερμανικά και πιστεύω καλύπτεται απο το budget σου. Απλά γράφω γιατι εδω κ λιγες μερες σε θυμήθηκα και δεν μπορώ να φανταστώ τι υπομονή έχεις κ το αντέχεις αυτο το πράγμα χρόνια

Μετά από 20 χρόνια δεν είναι θέμα υπομονής είναι θέμα συνήθειας

Μόλις γύρισα χάλια, το κοιτάς το αμάξι και λες τι αμαξαρα είναι αυτή έχει αρχίσει και δεν μου πάει η καρδιά να το δώσω.

Από την άλλη γύρισα μουδιασμενος σε χέρια πόδια και με πόνο στη μέση.

Προφανώς δεν μου προκαλεί προβλήματα το αμάξι απλά παρατηρώ ότι αν είμαι σε έξαρση χειροτερευω

Αν πάρω την απόφαση πάντως θα πάω σε κάτι μέχρι 18000€ μαξενα κάνω την δουλειά μου και να μην τρελαίνομαι με βρωμιες, τόκους κτλ για ένα το πάρω κασέρι και να ξεμπερδευω.

Και επειδή πολύ φοβάμαι μην έχω θέμα και με άλλο αμάξι δεν θα δώσω πολλά λεφτά

Περαστικά σου εύχομαι μαν και τράβα για καμία φυσικοθεραπεία αν πηγές σε γιατρό. Θα πρότεινα να μην κάνεις αγωγή με αντιφλεγμονώδη που δίνουν κλασικά οι περισσότεροι γιατί είναι βαριά σαν φάρμακα.

Προφανώς δεν είμαι γιατρός αλλά τα φάρμακα τα αποφεύγω χρόνια τώρα γιατί μόνο καλό δεν μου έκαναν

1 ώρα πριν, korakios είπε

γιατί όχι το C3 aircross ? ρωτάω γιατί ήθελες παραπάνω χώρους για ταξίδι και η μπαγκαζιέρα δεν είναι και τόσο άνετη όσο φαίνεται

(και φυσικά για να πω τα έλεγα εγώ 😛)

Άλλο σενάριο , μπορεί να πετάω πατάτα βέβαια , αν γίνεται μετατροπή σε αυτόματο το C3 της γυναίκας σου και η ίδια κοιτάει για ένα CNG μιας και κάνει τόσα χλμ (πχ το Ibiza αν της αρέσει)

Λόγω κόστους καθαρά αλλιώς προφανώς το aircross θα ήταν ακόμη καλύτερη επιλογή αλλά θα πάω πάλι στα 23.000€

Θέλω μαζί με την χασουρα να ξεχρεωσω και να τελειώνω γιατι μπορεί με το θέμα που έχω να με ενοχλεί ακόμη και το aircross ή και το απλό c3

Απλά άλλο να έχω δώσει 18000€ να κάνω την δουλειά μου και να βρίσκω και κανά πάρκιγκ και ας με ενοχλεί και άλλο 26000€ όπως τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Θα αποχωρήσεις από τη συνομοταξία ή όχι? 😅

unnamed.jpg.8ae5155531da7f0b9c7c64833977ff7b.jpg

Η καγκουρια υπάρχει για όλα τα βαλαντια

Το Maruti που είχα λόγω ηχοσυστήματος αναβοσβηνε η πλαφονιερα και τα φώτα στο δρόμο 🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν ξεκινήσεις καλά καλά το ψάξιμο θα έλεγα μήπως μπορούσες να νοικιάσεις κάτι για λίγο διάστημα ώστε να δεις πώς θα είναι, δυστυχώς θα είναι περιορισμένες οι επιλογές.

Στο (μικρό) test drive δεν πιστεύω ότι θα καταφέρεις να δεις αν όντως σου κάνει, μιλάω συγκεκριμένα για εσένα λόγο της κατάστασης σου.

Δεν υπάρχει ούτε ένα αυτόματο civic στο car ('17-'21). 😛

 

 

Έχει κανείς ιδέα πόσο αναπαυτικά είναι τα καθίσματα του Skyline; 😛

https://www.autoblog.gr/2021/07/11/pwleitai-ena-mwb-nissan-skyline-gt-r-r34-v-spec/

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Πριν ξεκινήσεις καλά καλά το ψάξιμο θα έλεγα μήπως μπορούσες να νοικιάσεις κάτι για λίγο διάστημα ώστε να δεις πώς θα είναι, δυστυχώς θα είναι περιορισμένες οι επιλογές.

Στο (μικρό) test drive δεν πιστεύω ότι θα καταφέρεις να δεις αν όντως σου κάνει, μιλάω συγκεκριμένα για εσένα λόγο της κατάστασης σου.

Δεν υπάρχει ούτε ένα αυτόματο civic στο car ('17-'21). 😛

 

 

Έχει κανείς ιδέα πόσο αναπαυτικά είναι τα καθίσματα του Skyline; 😛

https://www.autoblog.gr/2021/07/11/pwleitai-ena-mwb-nissan-skyline-gt-r-r34-v-spec/

Έχει δύο τα έχω στο πάρκιγκ

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/313160015-honda-civic

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/314150954-honda-civic

Για το τεστ ντραιβ το είχα ψάξει δεν βρίσκεις εύκολα να νοικιάσεις ακριβώς αυτό που θέλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, tsofras είπε

Έχει δύο τα έχω στο πάρκιγκ

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/313160015-honda-civic

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/314150954-honda-civic

Για το τεστ ντραιβ το είχα ψάξει δεν βρίσκεις εύκολα να νοικιάσεις ακριβώς αυτό που θέλεις

Είχα βάλει μέχρι 22.500, γι'αυτό δεν τα είδα.
😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Grim Ripper είπε

Είχα βάλει μέχρι 22.500, γι'αυτό δεν τα είδα.
😛

Επίσης ωραίο το Yaris γιατί είναι και καγκουρικο το τελευταίο αλλά αμάξι χωρίς τούρμπο δεν νομίζω ότι μπορώ να πάρω

Υ.Γ. ναι οκ εκτός αν είναι ηλεκτρικό ή 4500 κυβικά , you got the point 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Μετά από 20 χρόνια δεν είναι θέμα υπομονής είναι θέμα συνήθειας

Μόλις γύρισα χάλια, το κοιτάς το αμάξι και λες τι αμαξαρα είναι αυτή έχει αρχίσει και δεν μου πάει η καρδιά να το δώσω.

Από την άλλη γύρισα μουδιασμενος σε χέρια πόδια και με πόνο στη μέση.

Προφανώς δεν μου προκαλεί προβλήματα το αμάξι απλά παρατηρώ ότι αν είμαι σε έξαρση χειροτερευω

Αν πάρω την απόφαση πάντως θα πάω σε κάτι μέχρι 18000€ μαξενα κάνω την δουλειά μου και να μην τρελαίνομαι με βρωμιες, τόκους κτλ για ένα το πάρω κασέρι και να ξεμπερδευω.

Και επειδή πολύ φοβάμαι μην έχω θέμα και με άλλο αμάξι δεν θα δώσω πολλά λεφτά

Περαστικά σου εύχομαι μαν και τράβα για καμία φυσικοθεραπεία αν πηγές σε γιατρό. Θα πρότεινα να μην κάνεις αγωγή με αντιφλεγμονώδη που δίνουν κλασικά οι περισσότεροι γιατί είναι βαριά σαν φάρμακα.

Προφανώς δεν είμαι γιατρός αλλά τα φάρμακα τα αποφεύγω χρόνια τώρα γιατί μόνο καλό δεν μου έκαναν

Λόγω κόστους καθαρά αλλιώς προφανώς το aircross θα ήταν ακόμη καλύτερη επιλογή αλλά θα πάω πάλι στα 23.000€

Θέλω μαζί με την χασουρα να ξεχρεωσω και να τελειώνω γιατι μπορεί με το θέμα που έχω να με ενοχλεί ακόμη και το aircross ή και το απλό c3

Απλά άλλο να έχω δώσει 18000€ να κάνω την δουλειά μου και να βρίσκω και κανά πάρκιγκ και ας με ενοχλεί και άλλο 26000€ όπως τώρα

Θωμά επειδή τόσο καιρό σε έχω συμπαθήσει
η συμβουλή για να σε προλάβω από άλλο ένα λάθος στη σειρά

μην πουλήσεις το Leon

αν απλώς βρίσκεις την ανάρτηση σκληρή για το πρόβλημά σου
γιατί δεν αλλάζεις σε πιο μαλακή την ανάρτηση;

κρατάς το αυτοκίνητο που είναι αμαξάρα
και διορθώνεις το σημείο που σε προβληματίζει

ελάχιστο κόστος, οφελος ότι δεν αλλάζεις το αμάξι και δε ρισκάρεις πηγαίνοντας σε κάποιο άλλο

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, motsch είπε

Θωμά επειδή τόσο καιρό σε έχω συμπαθήσει
η συμβουλή για να σε προλάβω από άλλο ένα λάθος στη σειρά

μην πουλήσεις το Leon

αν απλώς βρίσκεις την ανάρτηση σκληρή για το πρόβλημά σου
γιατί δεν αλλάζεις σε πιο μαλακή την ανάρτηση;

κρατάς το αυτοκίνητο που είναι αμαξάρα
και διορθώνεις το σημείο που σε προβληματίζει

ελάχιστο κόστος, οφελος ότι δεν αλλάζεις το αμάξι και δε ρισκάρεις πηγαίνοντας σε κάποιο άλλο

Σε ευχαριστώ πολύ μαν

Αν ήταν αυτόματο που με κουράζει περισσότερο από όλα λόγω συμπλέκτη και θέση οδήγησης με τις αλλαγές ταχυτήτων θα προχωρούσα σε αλλαγές όπως ανάρτηση, 17αρες ζάντες και πιθανόν τα καθίσματα του excellence Δεν θα πάρω βεβιασμένη απόφαση απλώς όπως πάντα σας γράφω την σκέψη της στιγμής

Μετά τις διακοπές όμως που θα το έχω καθημερινά και θα το δουλέψω και σε ταξίδι και σε επαρχιακούς δρόμους θα έχω καλύτερη εικόνα.

Επίσης δεν θα είμαι στη κατάσταση που βρίσκομαι τώρα από το συνεχόμενο καθισιο, συνήθως στις διακοπές επειδή είμαι σε εγρήγορση όλη μέρα με κολύμπι, περπάτημα και δεν είμαι σε μία καρέκλα δεν έχω προβλήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά σας έχω ζαλίσει το ξέρω αλλά λέω και εγώ τον πόνο μου ( για αυτό το άνοιξα το τοπικ 🤣 )

Μπορεί να κλαιγομαι για το κιβώτιο, την ανάρτηση, το κάθισμα και τηνε Seat αλλά έχω αρχίσει και το αγαπάω το κωλαμαξο.

Και εγώ και όλη η οικογένεια, δεν μου πάει η καρδιά να το δώσω

Πήγα πάλι Ανάβυσσο σήμερα με μέση κομμάτια, έπαιξα πάλι με το κάθισμα κάπως το βολεψα, με χτύπαγε πολύ σήμερα στο δεξί πόδι ούτε το γκάζι δεν μπορούσα να πατάω πήγα με Cruise control και 69( τυχαίο ήταν) και την πάλεψα. Αν είχα και ACC θα ήταν καλύτερα.

Βλέπω όπως έχω ξαναπεί ότι μάλλον ότι και να πάρω κάποιο θέμα θα έχω

Με βλέπω να το κρατάω και να το κάνω DSG 😅

Όπως και να έχει χαίρεσαι τους χώρους , είναι σταθερό με ωραία αίσθηση σε τιμόνι και γενικά στις στροφές, είναι ασφαλές και μου αρέσει, το θαυμάζω όταν το βλέπω και δεν υπάρχει κάποιο άλλο να μου δίνει αυτό το συναίσθημα

Πφφφ θα είμαι stand by για DSG, καλώς ή κακώς δεν νομίζω ότι μου ταιριάζει άλλο αμάξι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα να πλύνω το αμάξι επειδή βαριόμουν και ήταν χάλια από τα μπάνια της εβδομάδας.

Τελικά μου αρέσει πολύ αυτό το χρώμα και το προτιμώ από το άσπρο. Επίσης νιώθω ήδη ένα άγχος για το DSG μόνο στη σκέψη 😅

Ούτως η άλλως δεν νομίζω να μου έκαναν προσφορά της προκοπής για το δικό μου αλλά και να μου κάνουν θεωρώ καλύτερη επιλογή να το κρατήσω όπως είναι και σε κανά 2 χρόνια αν έχω ακόμη την κάψα , από το να δώσω τώρα 4 -5000€ διαφορά για το ξερό DSG , mHev ( που φοβάμαι την μπαταρία) και σε άσπρο, να δώσω το ίδιο ποσό και να το κάνω μετατροπή με το υγρό DSG , στο χρώμα που έχω και χωρίς mHev

Το Full Link ελπίζω να έρθει μόνο κάποια στιγμή γιατί είναι κρίμα που δεν το έχω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...