Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, paylidis είπε

Μπλοκ!!!

Όχι του έχω πει να είναι stand by σε 1.5 DSG ελαφρώς μεταχειρισμένο. Η μόνη περίπτωση που θα κάνω κίνηση για να αξίζει οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

34 λεπτά πριν, tsofras είπε

Όχι του έχω πει να είναι stand by σε 1.5 DSG ελαφρώς μεταχειρισμένο. Η μόνη περίπτωση που θα κάνω κίνηση για να αξίζει οικονομικά.

σε τρώει ο κωλος σου, δεν θες να ηρεμήσεις τελικά 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poihths είπε

σε τρώει ο κωλος σου, δεν θες να ηρεμήσεις τελικά 😂

Είπα θα μείνω με αυτό. Ένα παραθυράκι για να μου κάτσει το DSG θέλω να το έχω αλλά χωρίς να δώσω 6000+

3000 Μαξ όσο θα έδινα και από την αρχή δλδ τα δίνω αν κάτσει αλλά μέχρι εκεί

🤣

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία

Τουλάχιστον βρήκα το αμάξι μου με εξαίρεση το setup μετά από 1.5 χρόνο , κάτι είναι και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, tsofras είπε

Είπα θα μείνω με αυτό. Ένα παραθυράκι για να μου κάτσει το DSG θέλω να το έχω αλλά χωρίς να δώσω 6000+

3000 Μαξ όσο θα έδινα και από την αρχή δλδ τα δίνω αν κάτσει αλλά μέχρι εκεί

🤣

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία

Τουλάχιστον βρήκα το αμάξι μου με εξαίρεση το setup μετά από 1.5 χρόνο , κάτι είναι και αυτό.

Εχεις ρωτησει για μετατροπη σε dsg?

Το βασικο προβλημα θα ειναι με την εγγυηση που θα χασεις, οποτε ισως να το σκεφτεις σε μερικα χρονακια

6κ δεν πιστευω οτι θα φτασει

 

 

Επεξ/σία από imr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, imr είπε

Εχεις ρωτησει για μετατροπη σε dsg?

Το βασικο προβλημα θα ειναι με την εγγυηση που θα χασεις, οποτε ισως να το σκεφτεις σε μερικα χρονακια

6κ δεν πιστευω οτι θα φτασει

 

 

Ναι έχω ρωτήσει 3000 - 4000 πάει με DQ250 (GTI/S3 ) και 5000ε με DQ500 (RS3 και τα μυαλά στα κάγκελα)

Θα προτιμούσα να τα δώσω και να το πάρω έτοιμο να έχω το κεφάλι μου ήσυχο

Αν για κάποιο λόγο κρατήσω το αμάξι 4ετία ως έχει , τότε ναι θα σκεφτόμουν την μετατροπή

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, imr είπε

Εχεις ρωτησει για μετατροπη σε dsg?

Το βασικο προβλημα θα ειναι με την εγγυηση που θα χασεις, οποτε ισως να το σκεφτεις σε μερικα χρονακια

6κ δεν πιστευω οτι θα φτασει

 

 

Εχε το νου σου τότε σε αγγελίες για κανένα τροπετο τρακαρισμένου αυτόματου να το πάρεις όπως είναι με το που φανεί στο car. 
δε θα είναι φθηνο (ενδεικτικα προ ημερών είχε δυο troc τρακαρισμενα - το ενα το έδιναν 5 το άλλο 7). Δε ξέρω εάν κανένα εξ αυτών ήταν αυτόματο κ σου κάνει…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, paylidis είπε

Εχε το νου σου τότε σε αγγελίες για κανένα τροπετο τρακαρισμένου αυτόματου να το πάρεις όπως είναι με το που φανεί στο car. 
δε θα είναι φθηνο (ενδεικτικα προ ημερών είχε δυο troc τρακαρισμενα - το ενα το έδιναν 5 το άλλο 7). Δε ξέρω εάν κανένα εξ αυτών ήταν αυτόματο κ σου κάνει…

όχι μωρέ δεν μπλέκω σε αμάξι με εγγύηση σε τέτοια μετατροπή , εκτός των άλλων άντε να δείς αν δουλεύει σωστά , σε εμένα για να γίνει σωστή δουλειά θέλει και άλλη κονσόλα με το μικρό λεβιεδάκι , και τέλος το αμάξι το παντρεύεσαι ή χάνεις πολλά λεφτά σε μεταπώληση.

Δεν μπορώ να πω ότι δεν το σκέφτηκα , συγκεκριμένα προχθές κοίταγα τιμές και έχει και στο car DQ250 , αλλά οκ.

Στο προηγούμενο να έκανα την τράμπα σε DQ250 για να ειμαι πιο ήσυχος ναι , δεν το σκέφτηκα όμως τότε ο χαζός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Shyn είπε

Επειδη γνωριζω ελαχιστα απο αυτοκινητα. Γινεται οντως τετοια μετατροπη? 

Ό,τι θες γίνεται.... Γενικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Shyn είπε

Επειδη γνωριζω ελαχιστα απο αυτοκινητα. Γινεται οντως τετοια μετατροπη? 

Ναι γίνεται , ο κινητήρα ίδιος είναι οπότε ουσιαστικά σαζμαν πρέπει να αλλάξεις με όλα τα παρελκόμενα (βολάν,μίζα, ημιαξόνια,λεβιές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Shyn είπε

Μου ακουγεται απιστευτα δυσκολη διαδικασια! Οπως ειπαν και πιο πανω το κοστος πρεπει να ειναι απαγορευτικο!

Ανάλογα πως το βλέπεις.

Για παράδειγμα

Το Leon FR Plus 1.5 150 DSG έχει 3.000ε παραπάνω και το αγοράζεις με το DQ200 (αυτό που βγάζει τα θέματα , τουλάχιστον τα προηγούμενα χρόνια) και mild Hybrid .

To Leon FR Plus 2.0 190 DSG έχει 4.5000ε παραπάνω και το αγοράζεις με το DQ250 νομίζω που φοράει και το GTI , είναι αξιόπιστο αλλά έχεις και την εφορία λόγω δίλιτρου

Τώρα με 3.000ε κάνεις μετατροπή σε DQ250 ,οπότε έχεις καλύτερο κιβώτιο χωρίς υβριδικό και χωρίς εφορία

Με 5.000ε κάνεις μετατροπή με DQ500 του RS3 οπότε μετά αν θέλεις βελτιώνεις και το αμάξι χωρίς φόβο για την ροπή και με πρόγραμμα στο κιβώτιο για να πηγαίνει μπάλα το αμάξι

Σίγουρα δεν έχεις εγγύηση και δεν έχεις καινούριο κιβώτιο. Το κόστος όμως δεν είναι απαγορευτικό και ίσα ίσα αν είσαι άνθρωπος της βελτίωσης μπορεί να φτιάξεις ένα πολύ καλό σύνολο

Προφανώς εγώ προτιμώ το μαμά οπότε θα προτιμούσα το 2λιτρο

Αν βάλεις όμως 4500ε διαφορά + την διαφορά απο τέλη + φόρο πολυτελείας σε μία 5ετία φτάνεις 7 με 8 χιλιάδες

Ε δίνεις 5000ε μία και καλή και δεν έχεις ούτε φόρο πολυτελείας ούτε αυξημένα τέλη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη περιπτωση τοτε. Μιλαμε τοτε για μεταχειρισμενα parts απο αλλα αυτοκινητα σωστα? Φαινεται οτι εχει μεγαλο ρισκο η μετατροπη επισης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Shyn είπε

Καλη περιπτωση τοτε. Μιλαμε τοτε για μεταχειρισμενα parts απο αλλα αυτοκινητα σωστα? Φαινεται οτι εχει μεγαλο ρισκο η μετατροπη επισης. 

ναι μεταχειρισμένα , σίγουρα έχει ρίσκο πρέπει να είσαι έτοιμος να "μπλέξεις" και να έχεις έναν επαγγελματία εμπιστοσύνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, tsofras είπε

ναι μεταχειρισμένα , σίγουρα έχει ρίσκο πρέπει να είσαι έτοιμος να "μπλέξεις" και να έχεις έναν επαγγελματία εμπιστοσύνης

Μπορει και να με ενδιαφερε για το Aclass αλλα δυσκολο να βρεις καποιον να κανει την μετατροπη! Απο την αλλη οδηγησα ενα ιδιο με το δικο μου σε αυτοματο και δεν θεωρω πως ειναι κατι που μου λειπει! 

Καλη περιπτωση για σενα παντως που θελεις να αλλαξεις αυτοκινητο λογω κιβωτιου. 

Επεξ/σία από Shyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...