Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, atrigane είπε

Έλα ρε φίλε, μπράβο

Πάντα με πείραζε ο καιρός απλά πίστευα ότι με τον βελονισμό μπορεί να έβλεπα διαφορά . Η βελονίστρια μου είπε εχθές ότι αφού με πειράζουν τόσο οι αλλαγές του καιρού αυτό δεν θα διορθωθεί (με τον βελονισμό δλδ)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Πάντα με πείραζε ο καιρός απλά πίστευα ότι με τον βελονισμό μπορεί να έβλεπα διαφορά . Η βελονίστρια μου είπε εχθές ότι αφού με πειράζουν τόσο οι αλλαγές του καιρού αυτό δεν θα διορθωθεί (με τον βελονισμό δλδ)

Ήταν ειλικρινής τουλάχιστον. Τότε πας για άλλα, μην το θεωρείς και λίγο πράγμα να ξέρεις ότι κάτι δεν κάνει για σένα. Θα βρεις τη λύση με την εις άτοπο επαγωγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atrigane είπε

Ήταν ειλικρινής τουλάχιστον. Τότε πας για άλλα, μην το θεωρείς και λίγο πράγμα να ξέρεις ότι κάτι δεν κάνει για σένα. Θα βρεις τη λύση με την εις άτοπο επαγωγή.

Έλα ντε πάλι καλά που μου το είπε.

Θα τελειώσω τον βελονισμό άλλες 4 έμειναν να πω ότι το έκανα και αυτό.

Και συνεχίζω με γυμναστική τις κλασικές φυσικοθεραπείες ανά 6 μηνο και θα πηγαίνω για ξεκαρφωτη φυσικοθεραπεία όταν έχει τέτοιες αλλαγές ο καιρός για να την παλεύω

1 λεπτό πριν, skritikos είπε

Εγώ τις ζαλάδες δεν καταλαβαίνω! Καιρός; Δεν ακούγεται ασύνδετο;

 

Είχα ρωτήσει κάποιους γιατρούς αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς την επιστημονική εξήγηση , λόγω της υγρασίας και της ατμοσφαιρικής πίεσης κάτι παίζει με τα κόκκαλα και τους μυς ( σορυ για το μπακαλιστικο)

Γιατί δεν είναι μόνο οι ζαλάδες γενικά είμαι μυϊκά πιασμένος σαν να κλειδώνει ο αυχένας και η μέση όταν αλλάζει ο καιρός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, tsofras είπε

Καλησπέρα φίλε μου

Τι συμπτώματα έχεις ?

Με το που άλλαξε ο καιρός εδώ και 2 ημέρες είμαι άλλος άνθρωπος , εξαφανίστηκαν οι ζαλάδες και ξεκίνησα πάλι σιγά σιγά ήπια γυμναστική και διατάσεις .

Θα κρατήσω τις ασκήσεις που κάνω τουλάχιστον 6 μήνες και ας νιώθω έτοιμος νωρίτερα γιατί όντως πάντα την πατάω επειδή νομίζω ότι μπορώ να κάνω περισσότερα .

Καλή ανάρρωση σου εύχομαι και σιδερένιος

Σε ευχαριστώ, επίσης!

Έχω πολλούς μυικούς σπασμούς παντού  (από τον κροταφογναθιαίο μέχρι τις γάμπες) και κυρίως στον αυχένα, ιλίγγους λόγω ευσταχιανών και ρινίτιδας και αντανακλαστικούς πόνους στον δεξί καρπό λόγω επικονδυλίτιδας.

Τον τελευταίο χρόνο ευτυχώς είμαι πολύ καλύτερα, μου θύμησες όμως εποχές που έτρεμα στην ιδέα της εκδρομής, που η γυναίκα μου κουβαλούσε τις βαριές βαλίτσες και με κοιτούσαν όλοι καλά καλά και που ενώ στο πήγαινε υπήρχαν φορές που νόμιζα ότι θα μείνω στο τιμόνι, στον γυρισμό ήμουν άλλος άνθρωπος, καθώς χαλάρωνα κι εγώ και οι μύες μου!

Θα σου πρότεινα, αν μου επιτρέπεις, τις συντηρητικές ασκήσεις να τις κρατήσεις παραπάνω από ένα εξάμηνο και έπειτα να είσαι πολύ πειθαρχιμένος στην αύξησή τους.

Όσο για τον καιρό, επηρεάζει πάρα πολλούς ανθρώπους (βλ. γηραιότερους 😋) στα μυοσκελετικά, εμένα όμως περισσότερο στην ρινίτιδα, σε βαθμό που είχα καταντήσει ανεμοδούρι!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, STR_G είπε

Σε ευχαριστώ, επίσης!

Έχω πολλούς μυικούς σπασμούς παντού  (από τον κροταφογναθιαίο μέχρι τις γάμπες) και κυρίως στον αυχένα, ιλίγγους λόγω ευσταχιανών και ρινίτιδας και αντανακλαστικούς πόνους στον δεξί καρπό λόγω επικονδυλίτιδας.

Τον τελευταίο χρόνο ευτυχώς είμαι πολύ καλύτερα, μου θύμησες όμως εποχές που έτρεμα στην ιδέα της εκδρομής, που η γυναίκα μου κουβαλούσε τις βαριές βαλίτσες και με κοιτούσαν όλοι καλά καλά και που ενώ στο πήγαινε υπήρχαν φορές που νόμιζα ότι θα μείνω στο τιμόνι, στον γυρισμό ήμουν άλλος άνθρωπος, καθώς χαλάρωνα κι εγώ και οι μύες μου!

Θα σου πρότεινα, αν μου επιτρέπεις, τις συντηρητικές ασκήσεις να τις κρατήσεις παραπάνω από ένα εξάμηνο και έπειτα να είσαι πολύ πειθαρχιμένος στην αύξησή τους.

Όσο για τον καιρό, επηρεάζει πάρα πολλούς ανθρώπους (βλ. γηραιότερους 😋) στα μυοσκελετικά, εμένα όμως περισσότερο στην ρινίτιδα, σε βαθμό που είχα καταντήσει ανεμοδούρι!

Πω ρε φίλε λες και βρήκα το άλλο μου μισό :D

Ακριβώς τα ίδια μέχρι και στην ρινίτιδα .

Ακόμη και το σχόλιο με τις βαλίτσες που έκανες νιώθω πολλές φορές ακριβώς το ίδιο και τα κουβαλάω εγώ επειδή ντρέπομαι

Πάσχεις και απο βρουξισμό? (τρίξιμο στα δόντια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsofras είπε

Πω ρε φίλε λες και βρήκα το άλλο μου μισό :D

Ακριβώς τα ίδια μέχρι και στην ρινίτιδα .

Ακόμη και το σχόλιο με τις βαλίτσες που έκανες νιώθω πολλές φορές ακριβώς το ίδιο και τα κουβαλάω εγώ επειδή ντρέπομαι

Πάσχεις και απο βρουξισμό? (τρίξιμο στα δόντια)

Όταν άρχισα να διαβάζω το νήμα, το ίδιο ακριβώς σκέφτηκα!

Πού να με δεις στην λαϊκή, εγώ μπροστά να διαλέγω και η γυναίκα πίσω να κουβαλάει, άρχοντα με φωνάζουν!! 😂

Πέρα από την πλάκα, κι εγώ ντρεπόμουν αλλά αν δεν αλλάξουμε τις συνήθειές μας, δεν υπάρχει περίπτωση να γειάνουμε. Όταν το συνειδητοποίησα αυτό, άρχισα να βελτιώνομαι.

Ε όχι και βρουξισμό, δεν θα το άντεχα. Από σύγκλιση όμως πάσχω!

 

Επεξ/σία από STR_G
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επιστρέψουμε και λίγο στο θέμα του νήματος, θα θέσω και μια άλλη παράμετρο που ίσως δεν έχει ληφθεί υπόψη. Ένα αυτοκίνητο με πιο σπορ χαρακτηριστικά, πέρα από την σκληρότερη απόσβεση των αναρτήσεων που δίνει πόνο στη μέση, είναι γενικότερα στημένο ώστε να τσιγκλάει/τσιτώνει τον οδηγό του. Και τσίτωμα =τράβηγμα μυών του αυχένα =πόνος!

Το αυτοκίνητο που οδηγώ έχει πάτημα που με παρασέρνει κάποιες φορές - και συνήθως το μετανιώνω - αλλά έχει και ένα ιδιαίτερα χαλαρωτικό περιβάλλον που βοηθάει αρκετά σε πιο μακρινές εκδρομές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, STR_G είπε

Για να επιστρέψουμε και λίγο στο θέμα του νήματος, θα θέσω και μια άλλη παράμετρο που ίσως δεν έχει ληφθεί υπόψη. Ένα αυτοκίνητο με πιο σπορ χαρακτηριστικά, πέρα από την σκληρότερη απόσβεση των αναρτήσεων που δίνει πόνο στη μέση, είναι γενικότερα στημένο ώστε να τσιγκλάει/τσιτώνει τον οδηγό του. Και τσίτωμα =τράβηγμα μυών του αυχένα =πόνος!

Το αυτοκίνητο που οδηγώ έχει πάτημα που με παρασέρνει κάποιες φορές - και συνήθως το μετανιώνω - αλλά έχει και ένα ιδιαίτερα χαλαρωτικό περιβάλλον που βοηθάει αρκετά σε πιο μακρινές εκδρομές.

Ε πες μας και τι έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ταπεινό Volvo v40 d2. Αλλά ακόμα και σε αυτό το μοντέλο, ισχύει αυτό που λένε για την χαλαρή ατμόσφαιρα των Volvo!

Έχουν υπάρξει στιγμές που σκεφτόμουν ότι αν είχα ακόμα το i20, που είχα παλιότερα, η κατάστασή μου θα ήταν πολύ χειρότερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, STR_G είπε

Ένα ταπεινό Volvo v40 d2. Αλλά ακόμα και σε αυτό το μοντέλο, ισχύει αυτό που λένε για την χαλαρή ατμόσφαιρα των Volvo!

Έχουν υπάρξει στιγμές που σκεφτόμουν ότι αν είχα ακόμα το i20, που είχα παλιότερα, η κατάστασή μου θα ήταν πολύ χειρότερη.

Τι να πω ρε μαν εγώ κάνω τραμπάλα ανάμεσα στην σπορ αίσθηση και εμφάνιση και την άνεση.

Πάντα μου άρεσε η σπορ εμφάνιση και αίσθηση και ενώ ξέρω ότι κανονικά θέλω ένα άνετο αυτοκίνητο δυσκολεύομαι να το αποδεχθώ.

Την Παρασκευή έσπασε το βράδυ η μικρή τα 3 δάχτυλα και την έβγαλα στο Παίδων στο αυτοκίνητο με την μεγάλη κόρη για 4.30 ώρες , εκείνη τη στιγμή σκέφτομουν τα καθίσματα του C5 aircross πόσο ιδανικά θα ήταν

Όταν κατεβαίνω όμως και το βλέπω το δικό μου στο πάρκιγκ το θαυμάζω κάτι που δεν θα μου προσφέρει ούτε το C5 ούτε το C3 Δυστυχώς δεν υπάρχει sweet spot σε αυτά τα λεφτά

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, tsofras είπε

Τι να πω ρε μαν εγώ κάνω τραμπάλα ανάμεσα στην σπορ αίσθηση και εμφάνιση και την άνεση.

Πάντα μου άρεσε η σπορ εμφάνιση και αίσθηση και ενώ ξέρω ότι κανονικά θέλω ένα άνετο αυτοκίνητο δυσκολεύομαι να το αποδεχθώ.

Την Παρασκευή έσπασε το βράδυ η μικρή τα 3 δάχτυλα και την έβγαλα στο Παίδων στο αυτοκίνητο με την μεγάλη κόρη για 4.30 ώρες , εκείνη τη στιγμή σκέφτομουν τα καθίσματα του C5 aircross πόσο ιδανικά θα ήταν

Όταν κατεβαίνω όμως και το βλέπω το δικό μου στο πάρκιγκ το θαυμάζω κάτι που δεν θα μου προσφέρει ούτε το C5 ούτε το C3 Δυστυχώς δεν υπάρχει sweet spot σε αυτά τα λεφτά

Εύχομαι γρήγορα περαστικά φίλε για την κορούλα σου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atrigane είπε

Εύχομαι γρήγορα περαστικά φίλε για την κορούλα σου

Ευχαριστώ μαν , έβαλε γύψο για ένα μήνα , ευτυχώς θα τον βγάλει πριν τις διακοπές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Τι να πω ρε μαν εγώ κάνω τραμπάλα ανάμεσα στην σπορ αίσθηση και εμφάνιση και την άνεση.

Πάντα μου άρεσε η σπορ εμφάνιση και αίσθηση και ενώ ξέρω ότι κανονικά θέλω ένα άνετο αυτοκίνητο δυσκολεύομαι να το αποδεχθώ.

Την Παρασκευή έσπασε το βράδυ η μικρή τα 3 δάχτυλα και την έβγαλα στο Παίδων στο αυτοκίνητο με την μεγάλη κόρη για 4.30 ώρες , εκείνη τη στιγμή σκέφτομουν τα καθίσματα του C5 aircross πόσο ιδανικά θα ήταν

Όταν κατεβαίνω όμως και το βλέπω το δικό μου στο πάρκιγκ το θαυμάζω κάτι που δεν θα μου προσφέρει ούτε το C5 ούτε το C3 Δυστυχώς δεν υπάρχει sweet spot σε αυτά τα λεφτά

η απάντηση στα ερωτήματα σου είναι πολύ εύκολη. Μπροστά στην άνεση/ασφάλεια των παιδιών δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης. Η εμφάνιση και ο θαυμασμός του αυτοκινήτου μας είναι δική μας ηλιθιότητα και δεν θα έπρεπε καν να υπολογίζεται. Στο τέλος της ημέρας σημασία δεν εχουν οι ζαντες και τα καλουδια, αλλα η χρησιμότητα του εργαλείου που αγοράσαμε. Ασε που σε λίγο καιρό το θέμα εμφάνισης το ξεπερνάμε ολοι. Αν ήσουν 18 θα μιλάγαμε με άλλα κριτήρια.

Περαστικά πολλά στο παιδί!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...