Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Κι εγώ πλέον περιμένω να τελειώσει η συνδρομή (όχι 0.01) και δεν θα ανανεώσω. Πολλά φάουλ μαζεμένα. Χαμένα coins, αθξήσεις κτλ

Η αλήθεια είναι ότι σου δημιουργεί το Skroutz μια κατάσταση όπου σε αναγκάζει να αγοράζεις πράγματα που δεν χρειάζεσαι. Για παράδειγμα αν έχεις παραγγελία 10€ και δώσεις άλλα 12€ για κάτι που δεν θες πραγματικά, μόνο χαμένος μπορείς να είσαι μιας και έχεις πληρώσει 3 με 4 φορές τα μεταφορικά πάνω.

Έπειτα τρως και χρόνο για να κάνεις πολλές φορές μόνος σου συνδυασμούς από πράγματα μέχρι να φτάσεις σε κάτι συγκεκριμένο. Για παράδειγμα ας πούμε ότι θέλεις ένα συγκεκριμένο φορτιστή μία θήκη για galaxy s23 και ένα καλώδιο USB 60W. Θα πρέπει να μπαίνεις σε ένα ένα τα καταστήματα που βρίσκεις τον συγκεκριμένο φορτιστή, να κάνεις αναζητήσεις, και να φτιάξεις μόνος σου τα διάφορα πακέτα για να δεις εν τέλει πιο θα σου βγει χωρίς μεταφορικά και δεν συμμαζεύετε.

Οπότε νομίζω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχουμε εμείς που πέφτουμε θύματα τέτοιων καταναλωτικών τρικ και έπειτα έρχεται το skroutz που γνωρίζοντας την καταναλωτική συμπεριφορά μας δεν κοπιάζει για να δώσει ουσιαστικά καλές υπηρεσίες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Οπότε νομίζω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχουμε εμείς που πέφτουμε θύματα τέτοιων καταναλωτικών τρικ και έπειτα έρχεται το skroutz που γνωρίζοντας την καταναλωτική συμπεριφορά μας δεν κοπιάζει για να δώσει ουσιαστικά καλές υπηρεσίες.

Ακόμη μου κακοφαίνεται τα 13 ευρώ επιστροφής με αγορά 150 ευρώ, τα οποία δεν πήρα ποτέ επειδή η προωθητική έληξε νωρίτερα από την προβλεπόμενη διάρκεια. Πετάνε ένα η διάρκεια των προωθητικών ενεργειών μπορεί να μεταβληθεί κατά την κρίση της εταιρείας  και κοροϊδεύουν έτσι τον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διακοπή και από μένα εννοείται τα 25 ευρώ αποστολή τα 5 κιλά δωρεάν ενώ ήταν 8 και τα 25 συνδρομή από 17 απλά κάνουν την υπηρεσία να μην αξίζει πια. Όχι ότι πριν άξιζε κυρίως στις μικρές παραγγελίες που ψάχνεις ώρα να βρεις κάτι να συμπληρώσεις τώρα είναι ακόμα χειρότερα. Θα μείνει σαν μηχανή αναζήτησης τα καταστήματα ήδη έχουν ψιλιαστει τη δουλειά και δίνουν δωρεάν μεταφορικά η box με 1 ευρώ μεταφορικά οπότε win win για μας όλο αυτό. Κρίμα γιατί κάθε πέρσι και καλύτερα αλλά με τους νέους κανόνες απλά την κατέστρεψαν τελείως δεν συμφέρει σε τίποτα πια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Διακοπή και από μένα εννοείται τα 25 ευρώ αποστολή τα 5 κιλά δωρεάν ενώ ήταν 8 και τα 25 συνδρομή από 17 απλά κάνουν την υπηρεσία να μην αξίζει πια. Όχι ότι πριν άξιζε κυρίως στις μικρές παραγγελίες που ψάχνεις ώρα να βρεις κάτι να συμπληρώσεις τώρα είναι ακόμα χειρότερα. Θα μείνει σαν μηχανή αναζήτησης τα καταστήματα ήδη έχουν ψιλιαστει τη δουλειά και δίνουν δωρεάν μεταφορικά η box με 1 ευρώ μεταφορικά οπότε win win για μας όλο αυτό. Κρίμα γιατί κάθε πέρσι και καλύτερα αλλά με τους νέους κανόνες απλά την κατέστρεψαν τελείως δεν συμφέρει σε τίποτα πια. 

Αυτό με τα κιλά δεν το είχα προσέξει. Πάντως ισχύει ότι αν διευρυνθεί το box το skroutz plus και τα "Δωρεάν" μεταφορικά του δεν θα έχουν νόημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manolis940 είπε

Αυτό με τα κιλά δεν το είχα προσέξει. Πάντως ισχύει ότι αν διευρυνθεί το box το skroutz plus και τα "Δωρεάν" μεταφορικά του δεν θα έχουν νόημα.

Ναι απο 8 κιλα για δωρεαν το πηγαν 5 κιλα.

 

Δηλαδη 

Απο 17 η συνδρομη στα 25

Απο 20 το καλαθι στα 25

Απο 8 κιλα δωρεαν κιλα στα 5 κιλα μετα εκπτωση

 

Το ξεσκισαν τελειως ομως 10 φορες χειροτερη υπηρεσια. Εδω με τα 20 ευρω προσπαθουσαμε να βρουμε να βαλουμε κατι για το 20αρικο και τωρα το πανε 25. Αμ δε σφαξανε αν δεν φυγει το 80% τουλαχιστον απο το skroutz plus μολις ληξει το παλιο με τα 20 ευρω καλαθι να μη με λενε arkin. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μην ψάχνω, οι συνδρομητές του Plus έχουν το οποιοδήποτε πλεονέκτημα στα Skroutz points έναντι της κανονικής μεταφορικής;

Άνοιξε ένα πριν λίγες μέρες κοντά μου αλλά βλέπω ότι στα συνηθισμένα δέματα το κόστος μεταφορικών είναι ίδιο είτε για point είτε για μεταφορική. Άρα δεν βλέπω ποιο το όφελος, πέραν του προφανούς να πηγαίνω στη θυρίδα να παραλάβω όποτε θέλω. Που δεν με βολεύει γιατί α) οι περισσότερες μεταφορικές εδώ λειτουργούν μια χαρά και β) δεν μπορώ να γνωρίζω εκ των προτέρων με ποια μεταφορική θα έρθει το δέμα ώστε να την αποφύγω μέσω του point.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Kag1ante said:

Περιοχή παρακαλώ, τέτοιο προσόν δεν χάνεται😆

Φαίνεται στην τοποθεσία κάτω από το avatar μου. Με καναδυο εξαιρέσεις (που ακόμα κι αυτοί πάντα παίρνουν τηλέφωνο, απλώς προτιμούν να πας εσύ σε αυτούς, 5 λεπτά υπόθεση), οι υπόλοιποι δεν καθυστερούν ούτε ώρα. Η διαφορά με Αθήνα (Μαρούσι/Μελίσσια) είναι χαοτική, οι δε χρόνοι παράδοσης συνήθως μικρότεροι. Είναι αστείο στα 15 χλμ από τα σύνορα να παραλαμβάνω δέμα από αθηναϊκό μαγαζί πιο γρήγορα από το δρομολόγιο Χαλάνδρι-Μελίσσια. Κι όμως αυτό γίνεται.

Οπότε ψάχνω λόγους για τους οποίους το Skroutz Point είναι προτιμότερο, αλλά ακόμα δεν έχω βρει κανέναν. Και σκέφτηκα να ρωτήσω μήπως τα Plus members έχουν κάποιο προνόμιο στα Points. Αφού ακριβαίνουν κάθε χρόνο τη συνδρομή, τουλάχιστον μήπως έβαζαν κάποια παράπλευρα κίνητρα αλλά δεν το βλέπω.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2024 στις 11:47 ΜΜ, WebDevGr είπε

Πάντως και το Temu πλέον στα 25€ έχει πάει το ελάχιστο του καλαθιού.

Μόνο το AliExpress έχει ακόμη 10€ και δωρεάν μεταφορικά στα choice, αλλά κάνουν κανένα μήνα να έρθουν 

Αγορα 11 Φεβ παραλαβη 26 Φεβ, ολα τα επιμερους μικροπραγματα σε σακουλακι και ολα μαζι σε ενα μεγαλο, ηρθε ενα πακετο με 4-5 μικρα μεσα.
Ολοι βελτιωνονται, εκτος απο το Σκρουτζ

  • Like 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, safridia said:

Αγορα 11 Φεβ παραλαβη 26 Φεβ, ολα τα επιμερους μικροπραγματα σε σακουλακι και ολα μαζι σε ενα μεγαλο, ηρθε ενα πακετο με 4-5 μικρα μεσα.
Ολοι βελτιωνονται, εκτος απο το Σκρουτζ

Ναι προφανώς όλοι χρησιμοποιούμε κινεζοσελίδες εδώ και πολλά χρόνια για αγορές ψιλικοκό. Έχω γεμίσει όλα μου τα συρτάρια με καλώδια και αντάπτορες 😛

Αυτές οι αγορές όμως δεν είναι ούτε το 10% των online αγορών μου. Μακάρι να αρχίσουν να δουλεύουν οι αποθήκες του Σκρουτζ ώστε στο μέλλον να μπορείς να παίρνεις διάφορα προϊόντα από διάφορα μαγαζιά σε μια αποστολή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεταφορικά σε μεγάλα αντικείμενα είναι εξωφρενικά. Για ψυγείο χρέωναν 70 ευρώ και ήταν απέναντι από το σπίτι μου. Το πήρα τελικά χωρίς μεταφορικά εκτός σκρουτζ.

Τα coins επίσης συνεχώς λήγουν εκτός και  αγοράζεις αντικείμενα κάθε μήνα 200 ευρώ+ . Πάνω που πλησιάζεις λήγουν τα προηγούμενα... και μετά ξανά τα ίδια.

Αξίζει το Plus μόνο για να αγοράζεις αντικείμενα που είναι γύρω στο όριο των δωρεάν μεταφορικών. Φέτος έχω γλιτώσει αρκετά μεταφορικά με το Plus (που το είχα πάρει τζάμπα) αλλά με παραγγελίες αντικειμένων 20-50 ευρώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/02/2024 at 14:23, The_Judas said:

Τα μεταφορικά σε μεγάλα αντικείμενα είναι εξωφρενικά. Για ψυγείο χρέωναν 70 ευρώ και ήταν απέναντι από το σπίτι μου. Το πήρα τελικά χωρίς μεταφορικά εκτός σκρουτζ.

Τα coins επίσης συνεχώς λήγουν εκτός και  αγοράζεις αντικείμενα κάθε μήνα 200 ευρώ+ . Πάνω που πλησιάζεις λήγουν τα προηγούμενα... και μετά ξανά τα ίδια.

Αξίζει το Plus μόνο για να αγοράζεις αντικείμενα που είναι γύρω στο όριο των δωρεάν μεταφορικών. Φέτος έχω γλιτώσει αρκετά μεταφορικά με το Plus (που το είχα πάρει τζάμπα) αλλά με παραγγελίες αντικειμένων 20-50 ευρώ.

Τα coins λήγουν μετά απο 6 μήνες, αυτό είναι κάτι που το έχουν αναφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα το λαθος να παω απο καταστημα επειδη ηταν τοπικο αντι να τα παραγγειλω ηλεκτρονικα ποσο λαθος εκανα!!! ποσο λαθος σκεφτηκα!!!

μακρια και αγαπημενοι, η προστασια του σκρουτζ plus παιδια δεν μπορειτε να φανταστειτε απο τι σας γλυτωνει

και 30€ να παει θα ανανεωσω, ας στο καλο με τους αντι-επαγγελματιες

  • Like 2
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω όσοι γνωρίζουν, λήγει η συνδρομή μου σε ~2 βδομάδες, είναι να ανανεωθεί αυτόματα, αν ακυρώσω την αυτόματη ανανέωση και την ξανά ενεργοποιήσω αργότερα, όταν θα θελήσω να αγοράσω κάτι γιατί αυτό το διάστημα δεν είναι να προβώ σε κάποια αγορά, χάνω κάτι από την τωρινή μου συνδρομή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Titos301 είπε

εκανα το λαθος να παω απο καταστημα επειδη ηταν τοπικο αντι να τα παραγγειλω ηλεκτρονικα ποσο λαθος εκανα!!! ποσο λαθος σκεφτηκα!!!

μακρια και αγαπημενοι, η προστασια του σκρουτζ plus παιδια δεν μπορειτε να φανταστειτε απο τι σας γλυτωνει

και 30€ να παει θα ανανεωσω, ας στο καλο με τους αντι-επαγγελματιες

Την "προστασία" την έχεις έτσι κι αλλιώς χωρίς συνδρομή. Δεν είναι κάτι που προσφέρει το Skroutz απ' την καλή του την καρδιά, αλλά προκύπτει απ' την Ελληνική νομοθεσία αφού πλέον μετά την ύπαρξη του καλαθιού παίρνει την θέση του εμπόρου και όχι της απλής προβολής καταστημάτων.

2 ώρες πριν, konstantinos77g είπε

Να ρωτήσω όσοι γνωρίζουν, λήγει η συνδρομή μου σε ~2 βδομάδες, είναι να ανανεωθεί αυτόματα, αν ακυρώσω την αυτόματη ανανέωση και την ξανά ενεργοποιήσω αργότερα, όταν θα θελήσω να αγοράσω κάτι γιατί αυτό το διάστημα δεν είναι να προβώ σε κάποια αγορά, χάνω κάτι από την τωρινή μου συνδρομή;

Δεν ξέρω τι παίζει με τα coins αν λήξει η συνδρομή, ωστόσο αν την ακυρώσεις τώρα δεν θα σταματήσει να ισχύει απ' την επόμενη στιγμή αλλά ισχύει μέχρι την στιγμή που είναι η επόμενη ανανέωση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...