Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω παραγγείλει εκτός σκρουτζ καλαθιού δοκιμαστικά (μιας και είμαι ακομα μέλος plus και σκέφτομαι να φύγω από το κοπάδι) από διάφορα online shops με παράδοση boxnow (1,5€) και την επόμενη μέρα τα είχα και μάλιστα από επαρχία τα μαγαζιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1. Τελυταια αργουν οι αποστολες σκρουτζ

2. Τα 25  για δωρεαν αποστολη  ειναι ανεφικτο ποσον

αν θελεις να κερδισεις τα 25 της εγγραφης.

3. Και τα 20 πολλα ητανε. Αντε ψαξε να δεις πιο καταστημα τα εχει ολα αυτα

που θες για να κανεις μια παραγγελια.  Να κοβεις φλεβες δλδ.
Ασε δλδ που εχω γεμισει το σπιτι μπαταριες για να συμπληρωνω παραγγελιες.

4, Εχουν μπει πολλα ηλεκτρονικα μικρομαγαζα στο σκρουτζ και τελευταια
μπλεκεις ευκολα με λαθος αποστολες.

5. Η εγγυηση σκρουτζ πλας υπαρχει  λιγο πολυ και στο απλο σκρουτζ αν θελεις

σκρουτζ ντε και καλα.
6. Τελευταια πολυ συχνα βρισκεις αυτο που θελεις στα ανεξαρτητα μαγαζια

σε φθηνοτερη τιμη και φθηνοτερα ταχυδρομικα.

Μετα απο ολα αυτα ξεκαθαρα δεν με συμφερει και δεν θα ανανεωσω με 25 ευρω οπως δεν θα κανουν προφανως  και πολλοι  αλλοι καταναλωτες. 

Λιγοι  βεβαια με μεγαλο ογκο παραγγελιων μαλλον τους συμφερει και 
λογικα  θα ανανεωσουν.  Ισως σε αυτους πονταρει ο σκρουτζ
για την μακροημερευση της εταιριας.


 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι θα παιξει σιγουρα ξανα "προσφορα" δωρεαν συνδρομη με 0,01€ οπως πηραμε πολλοι περισυ.
Δεν ειμαι υαλληλος τους αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα δωσουν ξανα
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, safridia είπε

Πιστευω οτι θα παιξει σιγουρα ξανα "προσφορα" δωρεαν συνδρομη με 0,01€ οπως πηραμε πολλοι περισυ.
Δεν ειμαι υαλληλος τους αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα δωσουν ξανα
 

Αν δεν ξανα δωσουν οι περισσοτεροι θα ακυρωσουν. Με στελνουν συνεχεια επειδη τελειωνει η συνδρομη μου σε 7 μερες αλλα το κατεστρεψαν τελειως. Το ειχα παρει περσι με 17 ευρω και καθε φορα ζοριζομαι να βρω να συμπληρωσω 20αρικο. Οπως ειπαν και αλλα παιδια εχουμε γεμισει τριπλα και τετραπλα πραγματα κυριως αυτα που δεν ληγουν γιατι τα αλλα θελουν προσοχη. Τωρα με το 25αρι και τα 5 κιλα δωρεαν απλα παει ξεφυγαν τελειως. Ποσο πιο υπερκερδος θελουν πια δεν καταλαβαινω. Τους εχουν παρει χαμπαρι βεβαια και τα καταστηματα και δινουν πολυ λιγα μεταφορικα και καλυτερες τιμες και εχουμε αρχισει να αγοραζουμε απο εκει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, safridia είπε

Εσυ δεν εισαι που εγραψες αυτο εδω; "Αλλά και έτσι να είναι τα 7 ευρώ δεν υπάρχει σαν τιμή για αυτά τα δέματα, ειδικά αν είσαι ιδιώτης." Αναφερθηκες σε ιδιωτες οταν εδω εχουμε μια αποστολη επαγγελματια που οπως ολοι ξερουμε, ειδικα εαν δραστηριοποιουμαστε επαγγελματικα εχουν αλλες τιμες οι ιδιωτες και αλλες οι επαγγελματιες. Ο επαγγελματιας πηρε την τιμη επαγγελματια. Ποσο πιο απλο;

Εισαι σε μια αρνηση οτι διαφορετικες επιχειρησεις εχουν διαφορετικες τιμες για παρομοια υπηρεσια. Το Σκρουτζ αισθανεται οτι εχει την απολυτη δυναμη και χρεωνει οτι θελει σε μεταφορικα και σε οποιον πιασει η μπλοφα. Αλλες εταιριες ειναι πιο προσγειωμενες και χρεωνουν πιο κοντα στην πραγματικοτητα και αυτες συνηθως περνουν την δουλεια

ΥΓ μαλλον ξερω να διαβαζω ελληνικα

Δηλαδή εσύ απ'όσα έγραψα έπιασες τη φράση "αν είσαι ιδιώτης" και λές ότι λες. ΟΚ
Είπα ότι είμαι στον χώρο και γνωρίζω τι γίνεται.  Δες λοιπόν τι είναι για σενα η "διαφορετικη" τιμή :

7 ευρώ για 2 ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΙ ΒΑΡΙΑ δεματα , δηλαδή 3,5 ευρώ το δέμα.
ΔΗΛΑΔΗ 2,82+ΦΠΑ
Βρες μου μεταφορική να στέλνει τέτοιο δέμα με 2,82 ευρώ από Αθήνα μέχρι Πέλλα και εχεις από μένα 100άρικο σε ΙΒΑΝ .
Οι λοιπές εταιρίες που χρέωναν 35-40 ευρώ μεταφορικά δεν ξέρουν τίποτα μάλλον και χάνουν πωλήσεις.
Στα υπόλοιπα τώρα.... που είπες ότι διαφωνούμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2024 στις 12:48 ΠΜ, safridia είπε

Καποιος ζητουσε να σταματησει να δινει τοσα πολλα κουπονια σαν επανορθωση για λαθος (οι μανατζερ πρεπει να παρουν την νεα μερσεντες, η παλια ειναι πλεον 3 μηνων και παλιωσε), περιμενε δε οτι θα βελτιωθει η κατασταση. :) :)
Δ
εν παμε καλα...

Επειδή είχα γράψει κι εγώ για τα κουπόνια, κι επειδή καταλαβαίνετε ότι θέλετε, εγώ είχα γράψει να φροντίσουν να μην γίνονται λάθη, δεν μας ενδιαφέρουν τα κουπόνια αλλά να παραλαμβάνουμε τις παραγγελίες μας άρτιες!

 

Σχετικά τώρα με το κόστος των μεταφορικών στο Skroutz, προς το παρόν γίνεται όλο και πιο άθλιο! Στις μεγαλύτερες σε βάρος ή όγκο παραγγελίες υπολογίζουν μεταφορικά εκτός λογικής και μας κοροϊδεύουν με υποτιθέμενη έκπτωση της τάξης των 5 Ευρώ! Σε επικοινωνία μου μαζί τους μου αναφέρουν ότι κάνουν ότι καλύτερο μπορούν, μας κοροϊδεύουν κατάμουτρα δηλαδή, ότι δηλαδή το Skroutz που είναι ένα μεγάλο Marketplace δεν είχε (τάχα μου) την δυναμική να διαπραγματευτεί εξαιρετικά χαμηλότερα μεταφορικά και δεν μπορεί να είναι ανταγωνιστικό σε σχέση με ένα μικρομάγαζο που διαχειρίζεται εξαιρετικά μικρότερο όγκο παραγγελιών! Οκ, ο επιχειρηματίας πολλές φορές χρηματοδοτεί μέρος των εξόδων αποστολής προκειμένου να γίνει πιο ανταγωνιστικός, αλλά όταν συγκρίνουμε μεταφορικά έξοδα της τάξης των 7 Ευρώ με τα αντίστοιχα της Skroutz που είναι στα 50φεύγα...κάτι δεν πάει καλά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/3/2024 στις 5:46 ΜΜ, x69pr είπε

Η κατασταση με τις διαθεσιμοτητες των καταστηματων πλεον εχει ξεφτιλιστει. Δε γινεται να ειναι το προιον διαθεσιμο και εν αναμονη αποστολης και μετα απο 2-3 εργασιμες να βγαινει το ωραιο μηνυμα "αναζητηση εναλλακτικου προμηθευτη". Οι τελευταιες 3 παραγγελιες μου ακολουθησαν το ιδιο εργο. Χανουμε χρονο, δεσμευονται χρηματα και στο τελος προιον δε βλεπουμε.

Και στην τελικη, εφοσον δεν τεντωνουν λιγο τα μαγαζια να προσεχουν τις διαθεσιμοτητες, ας κοψουν το λαιμο τους στο σκρουτζ να μας στελνουν το προιον απο αλλο μαγαζι και να τρωνε τη χασουρα αυτοι.

Το plus το εχουμε για να γλιτωνουμε χρονο και σκοτουρες, οχι να μας προκαλει τσαντιλα και καθυστερηση.

Τώρα μου έσκασε κι εμένα κάτι τέτοιο. Τί γίνεται, είναι δεδομένο ότι θα φάει άκυρο η παραγγελία;

Έψαξα στα faq τους και λένε ότι σε τέτοια περίπτωση ψάχνουν το προϊόν σε άλλον πωλητή με τιμή "σε ίδιο εύρος" αλλά: α) Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν θα ψάξουν τίποτα και απλώς ακυρώνουν ανηλεώς και β) τί πάει να πει παρόμοιο εύρος, τα 5 ευρώ ας πούμε αν είναι παραπάνω το θεωρούν παρόμοιο εύρος; Υπάρχει το προϊόν με 2,5 ευρώ παραπάνω. Θα τα δώσουν αυτοί (θεωρητικά) ή θα μου πουν δώστα ή ακυρώνουμε;

Σε σχέση με τις πρόσφατες αλλαγές στο plus, τώρα εξηγείται το περσινό 0,01 για τη συνδρομή. Τυράκι για να γλυκαθούν μερικοί και νομίζουν ότι θα ξεμείνουμε εκεί εσαεί. Δεν υπολόγισαν ότι κανείς δεν "γλυκάθηκε" με την ανύπαρκτη ή έστω ΚΑΚΙΣΤΗ υπηρεσία και τις ετήσιες αλλαγές των όρων προς το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ λόγω ΑΠΛΗΣΤΙΑΣ. Φυσικά να μην ανανεώσει κανείς.

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tryfos είπε

Τώρα μου έσκασε κι εμένα κάτι τέτοιο. Τί γίνεται, είναι δεδομένο ότι θα φάει άκυρο η παραγγελία;

Έψαξα στα faq τους και λένε ότι σε τέτοια περίπτωση ψάχνουν το προϊόν σε άλλον πωλητή με τιμή "σε ίδιο εύρος" αλλά: α) Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν θα ψάξουν τίποτα και απλώς ακυρώνουν ανηλεώς και β) τί πάει να πει παρόμοιο εύρος, τα 5 ευρώ ας πούμε αν είναι παραπάνω το θεωρούν παρόμοιο εύρος; Υπάρχει το προϊόν με 2,5 ευρώ παραπάνω. Θα τα δώσουν αυτοί (θεωρητικά) ή θα μου πουν δώστα ή ακυρώνουμε;

Σε σχέση με τις πρόσφατες αλλαγές στο plus, τώρα εξηγείται το περσινό 0,01 για τη συνδρομή. Τυράκι για να γλυκαθούν μερικοί και νομίζουν ότι θα ξεμείνουμε εκεί εσαεί. Δεν υπολόγισαν ότι κανείς δεν "γλυκάθηκε" με την ανύπαρκτη ή έστω ΚΑΚΙΣΤΗ υπηρεσία και τις ετήσιες αλλαγές των όρων προς το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ λόγω ΑΠΛΗΣΤΙΑΣ. Φυσικά να μην ανανεώσει κανείς.

Νομίζω ότι γίνεται αυτόματα όλη η φάση.

Δηλαδή πήρες ένα προϊόν στα 50€ και το κατάστημα που επιλέχθηκε έχει λανθασμένη διαθεσιμότητητα, τότε πάει ακριβώς στο επόμενο με την ίδια τιμή και από εκεί ο επόμενος δέχεται το αν θα στο πουλήσει σε αυτή την τιμή ή όχι. Τώρα δεν ξέρω πόσες φορές μπορεί να επαναληφθεί κάτι τέτοιο μέχρι να σου πουν ότι δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, manolis940 είπε

πάει ακριβώς στο επόμενο με την ίδια τιμή και από εκεί ο επόμενος δέχεται το αν θα στο πουλήσει σε αυτή την τιμή ή όχι.

To κάνουν αυτό ή λένε ότι το κάνουν;

Αν όντως γίνεται, υπάρχει έστω και 1 πωλητής που θα δεχθεί να το δώσει σε χαμηλότερη τιμή απ' όσο το έχει;

ΥΓ: Εντωμεταξύ ο αρχικός πωλητής εξακολουθεί να δείχνει δήθεν άμεση διαθεσιμότητα στο site του. Τι χάλι είναι αυτό, τι κερδίζουν όλοι αυτοί οι απατεώνες με τις μαϊμού διαθεσιμότητες δεν μπορώ να καταλάβω, εκτός από το να δυσφημούν τα μαγαζιά τους.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, tryfos said:

To κάνουν αυτό ή λένε ότι το κάνουν;

Αν όντως γίνεται, υπάρχει έστω και 1 πωλητής που θα δεχθεί να το δώσει σε χαμηλότερη τιμή απ' όσο το έχει;

Πολλές φορές έχει αλλάξει ο πωλητής σε πράγματα που έχω παραγγείλει. Σχεδόν σε όλες (αν όχι σε όλες) και οι άλλοι πωλητές είχαν ακριβώς την ίδια τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, WebDevGr είπε

Πολλές φορές έχει αλλάξει ο πωλητής σε πράγματα που έχω παραγγείλει. Σχεδόν σε όλες (αν όχι σε όλες) και οι άλλοι πωλητές είχαν ακριβώς την ίδια τιμή.

E άρα μπούρδες/δούλεμα, τι νόημα έχει αυτό; Στις περισσότερες περιπτώσεις (όπως και σε μένα τώρα) οι επόμενοι έχουν μεγαλύτερη τιμή και πάει για άκυρο. Και με μηδέν κουπόνι από το Σκρουτζ πλέον απ' ό,τι διαβάζω. "Άμαζον  απ' τα Λιντλ"

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, tryfos said:

E άρα μπούρδες/δούλεμα, τι νόημα έχει αυτό; Στις περισσότερες περιπτώσεις (όπως και σε μένα τώρα) οι επόμενοι έχουν μεγαλύτερη τιμή και πάει για άκυρο. Και με μηδέν κουπόνι από το Σκρουτζ πλέον απ' ό,τι διαβάζω. "Άμαζον  απ' τα Λιντλ"

Η σύνηθες οι πωλητές να έχουν λάθος τιμές ή λάθος διαθεσιμότητα. Είναι αδύνατον η πλατφόρμα να καλύψει όλα αυτά τα λάθη πωλητών από την τσέπη της. 

Ναι το έκανε στις αρχές, αλλά τότε το σύστημα ήταν ακόμη υπό κατασκευή και οι χρήστες ελάχιστοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, WebDevGr είπε

Είναι αδύνατον η πλατφόρμα να καλύψει όλα αυτά τα λάθη πωλητών από την τσέπη της. 

Υπάρχουν 1002 τρόποι να το κάνει ΣΟΒΑΡΑ αυτό χωρίς να δίνει μία, ξεκινώντας από σοβαρό screening των εμπόρων που δέχεται (και όχι κάθε τυχάρπαστου απατεώνα) μέχρι το να αφαιρεί ποσά από τους συγκεκριμένους εμπόρους σε επόμενες παραγγελίες που πράγματι εκτελούν. Και άλλα τόσα που ούτε καν φανταζόμαστε, αν θέλει να επιβάλει σοβαρότητα.

Το θέμα είναι ότι δεν θέλει σοβαρότητα, αλλά να ρουφάει μόνο προμήθειες από πωλητές και συνδρομές από αγοραστές, που κάθε χρόνο αυξάνονται ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ και με ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΣΗ της υπηρεσίας, μοιράζοντας συγγνώμες στα email και τσάι και συμπάθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, tryfos said:

Υπάρχουν 1002 τρόποι να το κάνει ΣΟΒΑΡΑ αυτό χωρίς να δίνει μία, ξεκινώντας από σοβαρό screening των εμπόρων που δέχεται (και όχι κάθε τυχάρπαστου απατεώνα) μέχρι το να αφαιρεί ποσά από τους συγκεκριμένους εμπόρους σε επόμενες παραγγελίες που πράγματι εκτελούν. Και άλλα τόσα που ούτε καν φανταζόμαστε, αν θέλει να επιβάλει σοβαρότητα.

Το θέμα είναι ότι δεν θέλει σοβαρότητα, αλλά να ρουφάει μόνο προμήθειες από πωλητές και συνδρομές από αγοραστές, που κάθε χρόνο αυξάνονται ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ και με ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΣΗ της υπηρεσίας, μοιράζοντας συγγνώμες στα email και τσάι και συμπάθεια.

Σε θεωρητικό επίπεδο ναι γίνεται αυτό που λες και μακάρι να γίνει κάποια στιγμή.

Σε πρακτικό επίπεδο και ξέροντας πως λειτουργεί ο μέσος καταστηματάρχης στην Ελλάδα θα έλεγα ότι θα μείνουμε με την όρεξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...