Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω 10 μήνες το ps5 θεωρείτε είναι καλό να κάνω μια φορά το χρόνο rebuild database δεν έχω βέβαια αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα με την κονσόλα. Clear system cache κάνω συχνά πάντως κυρίως μετά από απεγκατασταση παιχνιδιού. Πια είναι είναι άποψη σας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έφυγε και το δικό μου dualsense για την Cometron σήμερα... driftαρε ο δεξίς μοχλός.Ευτυχώς προλάβαμε την εγγύηση.

Ξέρουμε πόσες μέρες πάνω-κάτω παίρνει η διαδικασία; Φαντάζομαι πως στέλνουν καινούργιο ε;

 

Επεξ/σία από aggelos87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε χρόνο και να υπάρχουν τέτοια θέματα... Τι να πω, μήπως να στείλω και το δικό μου καλου κακου να μου στείλουν καινουριο. ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, aggelos87 είπε

Έφυγε και το δικό μου dualsense για την Cometron σήμερα... driftαρε ο δεξίς μοχλός.Ευτυχώς προλάβαμε την εγγύηση.

Ξέρουμε πόσες μέρες πάνω-κάτω παίρνει η διαδικασία; Φαντάζομαι πως στέλνουν καινούργιο ε;

 

Καινούριο θα πάρεις με την εγγύηση που είχες δυστυχώς

Υπολόγισε χοντρικά 7-10 μέρες.

13 ώρες πριν, Tatofski64 είπε

Ουτε χρόνο και να υπάρχουν τέτοια θέματα... Τι να πω, μήπως να στείλω και το δικό μου καλου κακου να μου στείλουν καινουριο. ;

Χάλασε το πρώτα 😂😂😂

Αν είναι άρτιο,με ποια αιτιολογία θα το στείλεις???🤔

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, G4iwrgos είπε

Καλησπέρα έχω 10 μήνες το ps5 θεωρείτε είναι καλό να κάνω μια φορά το χρόνο rebuild database δεν έχω βέβαια αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα με την κονσόλα. Clear system cache κάνω συχνά πάντως κυρίως μετά από απεγκατασταση παιχνιδιού. Πια είναι είναι άποψη σας ?

Αν δεν εχει κανει πατατα ο κατασκευαστης σε OS/firmware ισα ισα που δε χρειαζεται με SSD. Αχρειαστες Μεταφορο/διαγραφες δεδομενων κλπ επιφέρουν επιπροσθετα writes που το μονο που κανουν ειναι να σου τρωνε writes απο τα soldered sdd τσιπακια (δλδ δεν ειναι αντικαταστασιμα). Δεν έχεις μηχανικο δισκο με platters κεφαλες κλπ ωστε να θες συσχετιζομενα δεδομενα οσο το δυνατο πιο κοντα το ενα στο αλλο για αλλιως παιρνει μια αιωνιοτητα να βρεθει αυτο που θελει το συστημα. Οπως με το defrag σε PC, με ssds οσο και να εχεις  τη φαγουρα λογο συνηθειας.. just dont do it.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, acalm είπε

Αν δεν εχει κανει πατατα ο κατασκευαστης σε OS/firmware ισα ισα που δε χρειαζεται με SSD. Αχρειαστες Μεταφορο/διαγραφες δεδομενων κλπ επιφέρουν επιπροσθετα writes που το μονο που κανουν ειναι να σου τρωνε writes απο τα soldered sdd τσιπακια (δλδ δεν ειναι αντικαταστασιμα). Δεν έχεις μηχανικο δισκο με platters κεφαλες κλπ ωστε να θες συσχετιζομενα δεδομενα οσο το δυνατο πιο κοντα το ενα στο αλλο για αλλιως παιρνει μια αιωνιοτητα να βρεθει αυτο που θελει το συστημα. Οπως με το defrag σε PC, με ssds οσο και να εχεις  τη φαγουρα λογο συνηθειας.. just dont do it.

Αυτό π λες είναι για το rebuild database να φανταστώ.  Για το system cache μπορώ να κάνω άφοβα έτσι δεν είναι?  Αφού στην ουσία απλά διαγραφεί προσωρινά άχρηστα αρχεία. 

Επεξ/σία από G4iwrgos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ όταν έστειλα το dualsense στην Cometron μου το επέστρεψαν σε τρεις ημέρες. Μένω Θεσσαλονίκη.

Δεν κατάλαβα ομολογουμένως αν ήταν καινούριο ή το δικό μου επισκευασμένο. Πάντως ήταν στο κουτί που το είχα στείλει ανοιγμένο. Δεν παρέλαβα σφραγισμένο κουτί κτλ.

Όλα καλά από τότε. Αυτό συνέβη πριν από τρεις με τέσσερις εβδομάδες.

Σήμερα θα στείλω και το HDMI το οποίο είχε σταματήσει να δίνει εικόνα. Βέβαια έχω πάρει εδώ και καιρό ένα 2.1 Belkin, αλλά δε με χαλάει να έχω κι ένα καβάτζα. Από τη στιγμή που μου είπαν πως το καλύπτει η εγγύηση θα το στείλω.

 

Επεξ/σία από Charismo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Charismo είπε

Εγώ όταν έστειλα το dualsense στην Cometron μου το επέστρεψαν σε τρεις ημέρες. Μένω Θεσσαλονίκη.

Δεν κατάλαβα ομολογουμένως αν ήταν καινούριο ή το δικό μου επισκευασμένο. Πάντως ήταν στο κουτί που το είχα στείλει ανοιγμένο. Δεν παρέλαβα σφραγισμένο κουτί κτλ.

Όλα καλά από τότε. Αυτό συνέβη πριν από τρεις με τέσσερις εβδομάδες.

Σήμερα θα στείλω και το HDMI το οποίο είχε σταματήσει να δίνει εικόνα. Βέβαια έχω πάρει εδώ και καιρό ένα 2.1 Belkin, αλλά δε με χαλάει να έχω κι ένα καβάτζα. Από τη στιγμή που μου είπαν πως το καλύπτει η εγγύηση θα το στείλω.

 

Εγω παρέλαβα σφραγισμένο απο Cometron! Προφανώς κράτησαν το χαλασμένο και την original απόδειξη αγοράς του PS5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, nekrik είπε

Εγω παρέλαβα σφραγισμένο απο Cometron! Προφανώς κράτησαν το χαλασμένο και την original απόδειξη αγοράς του PS5

Εμένα την απόδειξη τουλάχιστον την επέστρεψαν. :lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα φιλτατοι, δεν χαλανε καθολου τα ατιμα παντως διαπιστωνω. Το μισο φορουμ εχει αντιμετωπισει καποιο ζητημα με τα dualsense.

Για την ωρα το δικο μου εχει μεινει αλωβητο παρεμπιπτοντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εμένα είχε drift ο αριστερός μοχλός. Το πήγα πριν δύο εβδομάδες από εκεί, το συνέδεσε σε ένα PC, είδε κατευθείαν το drift και μου έδωσε καινούριο σφραγισμένο.

Πληροφοριακά την κονσόλα την πήρα τέλος Ιουλίου, δηλαδή 3 μήνες χειριστήριο και με καλοκαίρι μέσα...και δουλειά (μόνο απογεύματα λίγο παιχνίδι)... απογοητευτικό θεωρώ.

Επεξ/σία από nick_souvlaki
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα η εγγυηση μου απο τη κομετρον τελειωνει 19/11/21(οπως κ αλλων εδω που πηραμε τη πρωτη μερα),μετα απο αυτο απευθυνομαστε στον πωλητη?Τελικα ισχυουν τα δυο χρονια εγγυηση(ενα ετος αντιπροσωπεια και δευτερο πωλητης)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nyne είπε

Εμενα η εγγυηση μου απο τη κομετρον τελειωνει 19/11/21(οπως κ αλλων εδω που πηραμε τη πρωτη μερα),μετα απο αυτο απευθυνομαστε στον πωλητη?Τελικα ισχυουν τα δυο χρονια εγγυηση(ενα ετος αντιπροσωπεια και δευτερο πωλητης)?

Σύμφωνα με την Sony, η εγγύηση είναι 1 έτος (κονσόλα και περιφερειακά). Από κει και πέρα αν το DS για παράδειγμα χαλάσει τον τελευταίο μήνα της εγγύησης, δίνεται 3μηνη εγγύηση επιπλέον. Αν έχει υπόλοιπο εγγύησης πάνω από 3 μήνες, τότε ισχύει η τρέχουσα εγγύηση κανονικά.
Για το δεύτερο έτος δεν γνωρίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταλαβαινω τι λες,αλλα εμενα η απορια μου ειναι εαν τελικα δικαιουμαστε δυο χρονια εγγυηση,το ενα απο τον κατασκευαστη και το αλλο απο το πωλητη.

Παραθετω απο το site της ευρωπαικης ενωσης:

Ο υπολογιστής μου, που τον αγόρασα μόλις πριν από έναν χρόνο, δεν λειτουργεί πια. Ο έμπορος συμφωνεί ότι έχει ελάττωμα, αλλά δεν θέλει να τον επισκευάσει δωρεάν, επειδή η εγγύηση του κατασκευαστή ισχύει για έναν μόνο χρόνο. Τι μπορώ να κάνω;

Ο πωλητής σας αναφέρεται στην εμπορική εγγύηση του κατασκευαστή για τον υπολογιστή σας. Αυτή δεν έχει καμία σχέση με τη νόμιμη εγγύησή σας, η οποία είναι δεσμευτική για τον πωλητή και διαρκεί δύο χρόνια.

Αν ο έμπορος συμφωνεί ότι ο υπολογιστής σας είναι ελαττωματικός, είναι υποχρεωμένος να τον επισκευάσει δωρεάν ή να σας δώσει πίσω τα χρήματα. Εναπόκειται στον έμπορο να ρυθμίσει το πρόβλημα με τον κατασκευαστή. Αν δεν ικανοποιηθείτε από την απάντηση του εμπόρου, μπορείτε να ή της χώρας στην οποία αγοράσατε τον υπολογιστή.

Επεξ/σία από nyne
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nyne είπε

Καταλαβαινω τι λες,αλλα εμενα η απορια μου ειναι εαν τελικα δικαιουμαστε δυο χρονια εγγυηση,το ενα απο τον κατασκευαστη και το αλλο απο το πωλητη.

Καλό είναι να πάρεις ένα τηλέφωνο το κατάστημα που το αγόρασες γιατί βλέπω ότι στα μεγάλα καταστήματα αναφέρεται ότι η εγγύηση του προϊόντος είναι 1 έτος. Οπότε αυτοί ουσιαστικά πατάνε στην εγγύηση που δίνει ο ίδιος ο κατασκευαστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...