Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Εμφανίζεται και σε κάποιον άλλον αυτό το άτσαλο κόψιμο της λέξης που φαίνεται στη φωτό?

 

53832342_Screenshot2021-11-16195404.jpg.feecd7c7571e711ef3673b16d2e11077.jpg

 

Ναι, το είχα συναντήσει και εγώ αυτό. Βέβαια σε σχέση με κάτι άλλα δεν είναι κάτι σημαντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

νεο update για τους insiders  dev Preview Build 22504

https://blogs.windows.com/windows-i...ncing-windows-11-insider-preview-build-22504/

επισης εχει βγει  New Media Player  για Windows 11 Dev Channel 


https://blogs.windows.com/windows-i...ws-11-begins-rolling-out-to-windows-insiders/

ghyhghb.jpg.be04e3aadd7f54ccccae3c0473c7080a.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φρεσκα iso απο τη σελιδα της ms και για τα 11, που πλεον ερχονται με το build 22000.318 και εχουν στο ονομα τους ενα εξτρα "v1", πχ Win11_Greek_x64v1.iso

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα πρόσφατα win 11 αυθεντικά και θα αναφέρω μερικά απροσδόκητα προβλήματα. Δεν ξέρω αν έχουν ήδη αναφερθεί αλλά δεν μπορώ να διαβάσω όλο το θρεντ καθώς είναι πολύ μεγάλο. Αν υπάρχει ήδη απάντηση σε κάτι από αυτά ας μου δώσει κάποιος το λινκ.

α) Ο νυχτερινός φωτισμός που κάνει την οθόνη πιο θερμή, απλά δεν δουλεύει. Εδώ και μέρες το άνοιγα και το έκλεινα χειροκίνητα κάθε φορά. Τις τελευταίες μέρες του έβαλα να λειτουργεί συγκεκριμένες ώρες και βλέπω ότι έτσι μάλλον δουλεύει προς το παρών.

β) Η ζωγραφική δεν λειτουργεί. Δηλαδή με το που πάω να την ανοίξω, κρασάρει κατευθείαν. Έχω προσπαθήσει δεκάδες φορές. Η 3d δουλεύει αλλά δεν βολεύει και πολύ.

Ακόμα δεν έχω δουλέψει πολύ τα windows αυτά οπότε σίγουρα θα έχει και άλλα προβλήματα αλλά ειδικά αυτό με την ζωγραφική είναι ανεπίτρεπτο, απορώ πως τα διαθέτουν στο κοινό με τέτοια προβλήματα (δεν πιστεύω ότι είμαι ο μόνος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cthulhucarbide είπε

β) Η ζωγραφική δεν λειτουργεί. Δηλαδή με το που πάω να την ανοίξω, κρασάρει κατευθείαν. Έχω προσπαθήσει δεκάδες φορές. Η 3d δουλεύει αλλά δεν βολεύει και πολύ.

Το Νο.1 πρόβλημα! Συμβαίνει και σε συμβατά και σε ασύμβατα συστήματα. Κάποιοι λένε να αλλάξουμε γλώσσα στα αγγλικά για να φτιάξει, σ' άλλους φτιάχνει και σ' άλλους όχι. Αυτά!...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Έβαλα πρόσφατα win 11 αυθεντικά και θα αναφέρω μερικά απροσδόκητα προβλήματα. Δεν ξέρω αν έχουν ήδη αναφερθεί αλλά δεν μπορώ να διαβάσω όλο το θρεντ καθώς είναι πολύ μεγάλο. Αν υπάρχει ήδη απάντηση σε κάτι από αυτά ας μου δώσει κάποιος το λινκ.

α) Ο νυχτερινός φωτισμός που κάνει την οθόνη πιο θερμή, απλά δεν δουλεύει. Εδώ και μέρες το άνοιγα και το έκλεινα χειροκίνητα κάθε φορά. Τις τελευταίες μέρες του έβαλα να λειτουργεί συγκεκριμένες ώρες και βλέπω ότι έτσι μάλλον δουλεύει προς το παρών.

β) Η ζωγραφική δεν λειτουργεί. Δηλαδή με το που πάω να την ανοίξω, κρασάρει κατευθείαν. Έχω προσπαθήσει δεκάδες φορές. Η 3d δουλεύει αλλά δεν βολεύει και πολύ.

Ακόμα δεν έχω δουλέψει πολύ τα windows αυτά οπότε σίγουρα θα έχει και άλλα προβλήματα αλλά ειδικά αυτό με την ζωγραφική είναι ανεπίτρεπτο, απορώ πως τα διαθέτουν στο κοινό με τέτοια προβλήματα (δεν πιστεύω ότι είμαι ο μόνος)

Και ο νυχτερινος φωτισμος λειτουργει και η ζωγραφικη λειτουργει και σε συστημα με 775 socket  , μαλλον εσυ εχεις κανει καποιο λαθος

1076423259_Screenshot2021-11-20002911.png.494f36add7ed4ddf36d642474c34fe69.png

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για όσους έχουν την dev...
Σας το κάνει και εσάς αυτό το "σκαλοπάτι" η taskbar;

Από το σημείο που ξεκινούν τα tray icons και μετά σταματάει μια μικρή γραμμή που βρίσκεται στο πάνω μέρος της taskbar
Ψιλοασήμαντο είναι αλλά το μάτι μου πέφτει συνέχεια πάνω του και χαλιέμαι

bug 1.jpg

bug 2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

β) Η ζωγραφική δεν λειτουργεί. Δηλαδή με το που πάω να την ανοίξω, κρασάρει κατευθείαν. Έχω προσπαθήσει δεκάδες φορές. Η 3d δουλεύει αλλά δεν βολεύει και πολύ.

Έβαλα τα ελληνικά Windows 11 Home προχθές σε μη συμβατό σύστημα (775 socket) και η Ζωγραφική λειτουργεί χωρίς πρόβλημα. Το μόνο που πρόσεξα, από το λίγο που ασχολήθηκα με τα 11, είναι πως ορισμένα τμήματα του λειτουργικού δεν είχαν εξελληνιστεί και πως δεν αναγνώριζαν το ενσωματωμένο μεγαφωνάκι του PC - και δεν είχε ήχο χωρίς να συνδέσει εξωτερικά ηχεία ή ακουστικά (αυτό δεν συνέβαινε με τα 10).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Το Νο.1 πρόβλημα! Συμβαίνει και σε συμβατά και σε ασύμβατα συστήματα. Κάποιοι λένε να αλλάξουμε γλώσσα στα αγγλικά για να φτιάξει, σ' άλλους φτιάχνει και σ' άλλους όχι. Αυτά!...

Εγώ δε συνάντησα ποτέ αυτό το πρόβλημα αλλά έχω αγγλικά windows . Ούτε που που πέρασε από το μυαλό μου ότι μπορεί να παίζει ρόλο η γλώσσα 

 

--------

Έγω έχω άλλο bug , ασήμαντο μεν, σπαστικό δε και δεν είμαι σίγουρος καν αν φταίνε τα win 11 . Κάθε φορά που κάνει update opera εξαφανίζεται η συντόμευση από το taskbar . Μπορεί να φταίει το opera ... ή και το Kaspersky internet security γιατί αυτό κάνει αυτόματα αναβάθμιση κ στο opera και σε ένα σωστό προγραμματα

 

Πάντως για να καθόμαστε να μιλάμε για τέτοιες λεπτομέρειες σημαίνει ότι δεν υπάρχουν πραγματικά προβλήματα. Δεν έχω κάτσει να τσεκαρω αναλυτικά τα read / write της L3 ούτε έχω λιώσει στο gaming / βαριά προγράμματα για να πω ότι τεσταρα σοβαρά το λειτουργικό αλλά εκεί που εγκαταστησα τα win11 από την αρχή με δεδομένο ότι θα έκανα beta testing αν και στη stable .. εκανα λάθος η καθημερινότητα μου δεν επηρεάστηκε 

Ακομα και το σπαστικό ότι δε μπορείς να κάνεις drag and drop μέσα από τη taskbar στο πρόγραμμα που θες συνηθίζεται πολύ πιο εύκολα από ότι περίμενα . Ακόμα δε μπορώ να καταλάβω γιατί έκοψαν την επίλογη βέβαια αλλά αυτό είναι άλλο θέμα 

 

Από την άλλη πλευρά έχει κάτι το win 11 που δεν μπορεί να το κάνει το win 10 ή έστω το win 11 το κάνει καλύτερα ....μπα δε θα το έλεγα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Εγώ δε συνάντησα ποτέ αυτό το πρόβλημα αλλά έχω αγγλικά windows . Ούτε που που πέρασε από το μυαλό μου ότι μπορεί να παίζει ρόλο η γλώσσα 

 

--------

Έγω έχω άλλο bug , ασήμαντο μεν, σπαστικό δε και δεν είμαι σίγουρος καν αν φταίνε τα win 11 . Κάθε φορά που κάνει update opera εξαφανίζεται η συντόμευση από το taskbar . Μπορεί να φταίει το opera ... ή και το Kaspersky internet security γιατί αυτό κάνει αυτόματα αναβάθμιση κ στο opera και σε ένα σωστό προγραμματα

 

Πάντως για να καθόμαστε να μιλάμε για τέτοιες λεπτομέρειες σημαίνει ότι δεν υπάρχουν πραγματικά προβλήματα. Δεν έχω κάτσει να τσεκαρω αναλυτικά τα read / write της L3 ούτε έχω λιώσει στο gaming / βαριά προγράμματα για να πω ότι τεσταρα σοβαρά το λειτουργικό αλλά εκεί που εγκαταστησα τα win11 από την αρχή με δεδομένο ότι θα έκανα beta testing αν και στη stable .. εκανα λάθος η καθημερινότητα μου δεν επηρεάστηκε 

Ακομα και το σπαστικό ότι δε μπορείς να κάνεις drag and drop μέσα από τη taskbar στο πρόγραμμα που θες συνηθίζεται πολύ πιο εύκολα από ότι περίμενα . Ακόμα δε μπορώ να καταλάβω γιατί έκοψαν την επίλογη βέβαια αλλά αυτό είναι άλλο θέμα 

 

Από την άλλη πλευρά έχει κάτι το win 11 που δεν μπορεί να το κάνει το win 10 ή έστω το win 11 το κάνει καλύτερα ....μπα δε θα το έλεγα 

πήγαινε στο users...\AppData\Local\Programs\Opera\launcher.exe και πάρε την συντόμευση, μετά δεν θα φεύγει από την μπάρα

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νεο update  για τους  Beta Channel & Release Preview  22000.348 

https://blogs.windows.com/windows-insider/2...eview-channels/

 

 

6 ώρες πριν, godslayerxp είπε

Ερώτηση για όσους έχουν την dev...
Σας το κάνει και εσάς αυτό το "σκαλοπάτι" η taskbar;

Από το σημείο που ξεκινούν τα tray icons και μετά σταματάει μια μικρή γραμμή που βρίσκεται στο πάνω μέρος της taskbar
Ψιλοασήμαντο είναι αλλά το μάτι μου πέφτει συνέχεια πάνω του και χαλιέμαι

bug 1.jpg

bug 2.jpg

ναι  το εχω και εγω  αλλα στο μαυρο φοντο δε φαινεται σχεδον καθολου  σε μενα δε μπορω να το διακρινω

αν δε μου το εδειχνες στο ανοικτοχρωμο δε θα το εβλεπα ποτε 

xddcfdfcffc.jpg.9b8297088fa123dd6c9b6c270f71644a.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, accipio είπε

δεν αναγνώριζαν το ενσωματωμένο μεγαφωνάκι του PC - και δεν είχε ήχο χωρίς να συνδέσει εξωτερικά ηχεία ή ακουστικά (αυτό δεν συνέβαινε με τα 10).

Περάσατε τους drivers του κατασκευαστή με λειτουργία συμβατότητας για Vista;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Περάσατε τους drivers του κατασκευαστή με λειτουργία συμβατότητας για Vista;

Όχι, μόνο τους drivers των Windows. Δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ γιατί το διαπίστωσα λίγο πριν δώσω το PC στον ιδιοκτήτη του. Και να μην έχει καθόλου ήχο δεν τον πειράζει γιατί προορίζεται για εργασίες γραφείου έτσι κι αλλιώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίστοιχη περίπτωση και σε εμένα πέρυσι με ένα Windows 10 PC. Έψαξα από εδώ, πείραξα από εκεί, τίποτα. Μόλις πέρασα τον driver έτοιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...