Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, vasalex2 είπε

Τα πέρασα παρακάμπτοντας τα πάντα (TPM που δεν υποστηρίζει η μητρική μου, επεξεργαστής i5 5ης γενιάς). και δουλεύουν άψογα. Έκαναν κι ενημερώσεις κανονικά. Ακολούθησα τον τρόπο που περιγράφεται εδώ https://www.google.gr/amp/s/www.tomshardware.com/amp/how-to/bypass-windows-11-tpm-requirement?espv=1

Τετοιες αλχημειες εχω βρει διαφορες, αλλα επισημα λεω και προσπαθησα, αλλα προς το παρον τουλαχιστον  επισημα δεν γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω i5 2500k και asrock z68 extreme 3 λέτε να γίνεται να περάσω τα 11 με τις παραπάνω παρακάμψεις ;;

Έχω και έναν inspiron 1720

Υπάρχει κάποιος με την δικιά μου σύνθεση, να τα έχει εγκαταστήσει ;;

Επεξ/σία από dhmak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εβαλα πανω απο τα 10 για test και μετα απο 12 ωρες χρησης δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα.
Δοκιμασα 3-4 games, VR και browsing και ολα πηγαν smooth.
Εφοσον στην χρηση που κανω δεν μου εβγαλε κανενα hiccup, θα προχωρησω σε καθαρη εγκατασταση τις επομενες μερες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε καθημερινή χρήση (gaming, browsing, excel, vmware κτλ) ούτε εγώ έχω δει κάτι περίεργο (μόνο αυτό με την L3 σε Ryzen αλλά δεν έχω δει να έχει επίδραση κάπου. Φαντάζομαι σε cpu bound σενάρια με δυνατή gpu). Τώρα αν κάποιος ασχολείται με productivity προγράμματα δεν ξέρω εκεί τι παίζει με bugs και performance. Το μόνο που με εκνευρίζει λίγο είναι όταν πατάς δεξί κλικ σε ένα zip αρχείο για παράδειγμα, δεν υπάρχει το 7-zip->extract to.. και πρέπει να πας κάτω κάτω για να σου εμφανίσει και το άλλο menu..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Σε καθημερινή χρήση (gaming, browsing, excel, vmware κτλ) ούτε εγώ έχω δει κάτι περίεργο (μόνο αυτό με την L3 σε Ryzen αλλά δεν έχω δει να έχει επίδραση κάπου. Φαντάζομαι σε cpu bound σενάρια με δυνατή gpu). Τώρα αν κάποιος ασχολείται με productivity προγράμματα δεν ξέρω εκεί τι παίζει με bugs και performance. Το μόνο που με εκνευρίζει λίγο είναι όταν πατάς δεξί κλικ σε ένα zip αρχείο για παράδειγμα, δεν υπάρχει το 7-zip->extract to.. και πρέπει να πας κάτω κάτω για να σου εμφανίσει και το άλλο menu..

Το context menu κλείνει εύκολα, ψάξτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GaGaS_Thess καλησπέρα. Πως εγκατέστησες τα win 11; Εγώ δεν μπόρεσα. Μετά το  παράθυρο που επιλέγουμε το είδος των windows που θέλουμε να εγκαταστήσουμε μου (επιλέγω τα windows home), μου βγάζει παράθυρο που μου λέει ότι το σύστημά μου δεν ικανοποιεί τις ελάχιστες απαιτήσεις κλπ κλπ. Δεν με αφήνει να προχωρήσω και αναγκαστηκά πατάω το Χ του παραθύρου και ακυρώνω την εγκατάσταση. Εσύ τι έκανες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας παιδια εχω ενα υπολογιστη με τον Intel Core i3 7100.
Θα μπορουσε καποιος να μου γραψει αναλυτικα την διαδικασια παρακαλψης του ΤΡΜ 2.0 ; στα ελληνικα και τι αρχεια πειραξω τροποποιηω ; ειτε μεσα απο το iso πριν γινει η εγκατασταση ειτε κατα την διαρκεια της εγκαταστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thelos257 είπε

Καλημερα σας παιδια εχω ενα υπολογιστη με τον Intel Core i3 7100.
Θα μπορουσε καποιος να μου γραψει αναλυτικα την διαδικασια παρακαλψης του ΤΡΜ 2.0 ; στα ελληνικα και τι αρχεια πειραξω τροποποιηω ; ειτε μεσα απο το iso πριν γινει η εγκατασταση ειτε κατα την διαρκεια της εγκαταστασης.

Όχι. Έχουν γραφτεί καμιά 30αριά φορές ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Όχι. Έχουν γραφτεί καμιά 30αριά φορές ήδη.

Που είναι φίλε μου και δεν τα βλεπω ; από τα πολλά ποστσ χάθηκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, thelos257 είπε

Που είναι φίλε μου και δεν τα βλεπω ; από τα πολλά ποστσ χάθηκα. 

Το έγραψα λίγο πιο πίσω. Κοίτα αυτόν τον οδηγό https://www.google.gr/amp/s/www.tomshardware.com/amp/how-to/bypass-windows-11-tpm-requirement?espv=1 πιο κατατοπιστικός δεν γίνεται.

Τον ακολούθησα και τα πέρασα  πάνω από τα 10ρια για δοκιμή. Το μόνο που κάνεις είναι να τρέξεις το αρχείο script που θα βρεις εκεί. Μετά η εγκατάσταση δεν έχει καμία δυσκολία, γίνεται ομαλά. Στο τέλος με προειδοποίησε ότι επειδή το pc δεν είναι συμβατό με αυτό το λειτουργικό δεν θα παίρνω ενημερώσεις. Παρ όλα αυτά, έκανε κανονικά και ενημερώσεις.

Λειτουργούν όλα άψογα μετά την αλλαγή. Ελπίζω να βοήθησα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Torroan είπε

Εμένα και με το TPM check disabled δεν μου τα κάνει available for download. Το PC Health Check βγάζει αυτόimage.png.69d9ed0a77d75896240f562ff9f1e8ba.png.

Αγνόησε το health check, κατέβασε τα από τη σελίδα της Microsoft και κάνε την εγκατάσταση. Έχω παρόμοιο επεξεργαστή και τα έβαλα χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tasvar είπε

Μια ερώτηση αγαπητοί μου.

Εχω γνήσια windows 10. Αγορασμένα.

Αν κατεβάσω το iso των windows 11, η εγκατάσταση θα γίνει με τον κωδικό των windows 10?

Η θέλει κάτι άλλο;

 

Ναι δουλεύει μια χαρά, στο δικό μου έτσι το έκανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, vasalex2 είπε

Αγνόησε το health check, κατέβασε τα από τη σελίδα της Microsoft και κάνε την εγκατάσταση. Έχω παρόμοιο επεξεργαστή και τα έβαλα χωρίς πρόβλημα.

Αν τα κατεβάσω από τη σελίδα της MS χρειάζομαι clean install?

Είδα πως αναφέρει upgrade, όλα καλά. Αν επιτρέπεται, αξίζει το upgrade? Έχεις δει καμία διαφορά σε επιδόσεις?

Επεξ/σία από Torroan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...