Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Torroan είπε

Αν τα κατεβάσω από τη σελίδα της MS χρειάζομαι clean install?

Είδα πως αναφέρει upgrade, όλα καλά. Αν επιτρέπεται, αξίζει το upgrade? Έχεις δει καμία διαφορά σε επιδόσεις?

Δεν έχω προλάβει να κάνω κάτι ιδιαίτερο. Τα έβαλα αργά χθες βράδυ, πιο πολύ από περιέργεια για τον καινούργιο σχεδιασμό τους. Δεν βρήκα κάτι πολύ ξεχωριστό από τα 10ρια κι αναρωτιέμαι πραγματικά αν αξίζει η αναβάθμιση. Χωρίς να είμαι κι ο πιο ειδικός, νομίζω δεν χάνεις και κάτι αν μείνεις με τα 10ρια. Πάντως διαφορά σε επιδόσεις κατά τη χρήση δεν είδα καθόλου. Αν οι εξειδικευμένες μετρήσεις με διαψεύδουν δεν ξέρω, εγώ απάντησα σε αυτό που αντιλαμβάνομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρε παιδιά τι διαφορά σε επιδόσεις να δείτε, δεν καταλαβαίνω. Δηλαδή εκεί που κάποιος έχει RTX 2060 θα αποδίδει σαν 2080; Ε όχι προφανώς. Το πολύ πολύ άντε να πάρεις 1-2% αν έχουν λίγο καλύτερο optimization αλλά το hardware ότι έχει να δώσει το έδινε και στα 10άρια. Το θέμα είναι να μην έχουν bugs και πέφτει η απόδοση. Στους Ryzen υπάρχει το θέμα με την L3 cache οπότε πρέπει να δούμε αν και τι επηρεάζει. Σε καθημερινή χρήση προφανώς και είναι μια χαρά και τρέχουν μια χαρά όπως μια χαρά έτρεχαν και τα 10άρια. Και η κουτσή Μαρία έχει SSD τώρα και έστω 4/4 cpu, ε εντάξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ένα PC απο το 2009 με 8GB και με Phenon II X4. Τα 10αρια τρέχουν μια χαρα. Κατέβασα το ISO απο την MS και ειναι 5,12GB και με το tool της MS που σου επιτρέπει να κάνεις μονος σου ISO ή σε USB με ρώτησε αν θέλω να κάνω ISO για τον συγκεκριμένο υπολογιστή και αφου είπα ναι το ISO βγήκε 4,16GB. Ακόμα δεν έχω δοκιμάσει να κάνω update τα 10αρια αλλα ξέρει κανείς γιατι υπάρχει η διαφορά αυτή στα 2 ISO;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε μια σωστη μεταφραση δεν μπορουν να κανουν ......

339805157_2021-10-0613_21_17-Window.png.fc4673aba3f6b345baf6bb0f6b342ba3.png

Κατα την εγκατασταση των 11 με το Assistant , με το πρωτο reboot ενημερωσης, εφαγα ενα BSOD και μετα ενα επαναφορα σε Windows 10.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Δεν μου δουλευει η ζωγραφικη ανοιγει και κλεινει.

Ουσιαστικά σου λέει να ασχοληθείς με κάτι άλλο, γιατί από ζωγραφική δεν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kirileman είπε

Ουσιαστικά σου λέει να ασχοληθείς με κάτι άλλο, γιατί από ζωγραφική δεν!

Ενα printscreen ηθελα να κανω αλλα με πουλησε θα γυρισω στα Windows 3.11 :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, George__1 είπε

GaGaS_Thess καλησπέρα. Πως εγκατέστησες τα win 11; Εγώ δεν μπόρεσα. Μετά το  παράθυρο που επιλέγουμε το είδος των windows που θέλουμε να εγκαταστήσουμε μου (επιλέγω τα windows home), μου βγάζει παράθυρο που μου λέει ότι το σύστημά μου δεν ικανοποιεί τις ελάχιστες απαιτήσεις κλπ κλπ. Δεν με αφήνει να προχωρήσω και αναγκαστηκά πατάω το Χ του παραθύρου και ακυρώνω την εγκατάσταση. Εσύ τι έκανες;

Καλησπερα . Κατέβασα το ISO απο την Microsoft την ιδια και ακολουθησα αυτα που λεει στον παρακατω συνδεσμο . Ετσι ξανα γραφει ουσιαστικα το ISO το γνησιο παρακαμπτωντας την διαδικασια του ελεγχου και εγκαθηστονται μια χαρα .

https://forums.mydigitallife.net/threads/win-11-boot-and-upgrade-fix-kit-v2-0.83724/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Ενα printscreen ηθελα να κανω αλλα με πουλησε θα γυρισω στα Windows 3.11 :lol:

start button + printscreen = screenshot που αποθηκεύεται στις Εικόνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

Καλησπερα . Κατέβασα το ISO απο την Microsoft την ιδια και ακολουθησα αυτα που λεει στον παρακατω συνδεσμο . Ετσι ξανα γραφει ουσιαστικα το ISO το γνησιο παρακαμπτωντας την διαδικασια του ελεγχου και εγκαθηστονται μια χαρα .

https://forums.mydigitallife.net/threads/win-11-boot-and-upgrade-fix-kit-v2-0.83724/

You don't have permission to view this posts content

Αυτο μου βγαζει το site, επισεις δεν με αφηνει να δω το αρχειο, αλλα κι ουτε να γραφτω με αφηνει, δεν μου στελνει email επιβεβαιωσης οσο και να περιμενω

Αν μπορεις να το ανεβασεις καπου θα εξυπηρετουσε πολλους, σε ευχαριστω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, makhs5 είπε

δεν μου στελνει email επιβεβαιωσης οσο και να περιμενω

για δες μήπως πήγε στο spam folder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vorlon68 είπε

Κατέβασα το ISO απο την MS και ειναι 5,12GB και με το tool της MS που σου επιτρέπει να κάνεις μονος σου ISO ή σε USB με ρώτησε αν θέλω να κάνω ISO για τον συγκεκριμένο υπολογιστή και αφου είπα ναι το ISO βγήκε 4,16GB

Το iso απο την ms περιεχει το "original" αρχειο της εγκαταστασης των windows (install.wim) και κατεβαινει οπως ειναι, σαν iso.
Το iso του mct (media creation tool) φτιαχνεται εκεινη τη στιγμη, κατεβαζοντας το καθε αρχειο ξεχωριστα, και περιεχει το αρχειο install.esd που ειναι στην ουσια το install.wim αλλα συμπιεσμενο, ωστε να χωραει σε 4αρι dvd.

Επισης, το iso που φτιαχνεται απο το mct εχει ενα συγκεκριμενο digital signature, διαφορετικο καθε φορα. Για αυτο το λογο, κανενα iso του mct δεν ειναι ιδιο με καποιο αλλο. Ολα εχουν διαφορετικο sum και δεν μπορει με καποιο τροπο να επαληθευτει η αυθεντικοτητα τους.
Απο την αλλη, επειδη το iso της ms με το instal.wim ειναι παντα το ιδιο, η αυθεντικοτητα του μπορει να επαληθευτει ανετα, μιας και εχει συγκεκριμενο sum.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...