Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

bro οχι σε 2 παρτισιον  σε ξεχωριστους  δισκους (dual boot) !!:-D

ακόμα καλύτερα! πολύ χρήσιμο πάντως που ανεβάζεις σκορ σε κάθε update... έχω την dev εδώ και 15 μέρες στον υπολογιστή που κάνω και δουλειά και παρατηρώ ότι όσο περνάει ο καιρός τα 11 dev έχουν την ίδια αίσθηση σε σβελτάδα με τα 10ρια... και τα συγκρίνω με τα Ghost Spectre Windows 10 Superlite που χρησιμοποιούσα το τελευταίο διάστημα που είναι όσο πιο ελαφριά γίνεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, c-max είπε

Τι να σου πω. Συμβατο μου βγαζει.

 

2021-10-14_16-19-16.png

Εγώ έχω ryzen r5 1600 πρώτης γενιάς και μητρική asrock ab350 itx και ενώ η μητρική υποστηρίζει tpm2.0 και είναι ενεργοποιημένο κανονικά κάνει fail στο test στον επεξεργαστή. Πως γένεν εσένα να περνάει;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Εγώ έχω ryzen r5 1600 πρώτης γενιάς και μητρική asrock ab350 itx και ενώ η μητρική υποστηρίζει tpm2.0 και είναι ενεργοποιημένο κανονικά κάνει fail στο test στον επεξεργαστή. Πως γένεν εσένα να περνάει;;;;

είπε ότι έχει τον 1600 AF ο οποίος είναι zen+

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Το έχω γράψει ήδη 2 φορές και θα το γράψω (με βίντεο) άλλη μία. Αυτή είναι η απαίτηση της Microsoft, όχι ότι συμφωνώ μαζί της μια και δεν βλέπω το Linux να έχει τέτοιου είδους απαιτήσεις, πράγμα που σημαίνει ότι η Microsoft δεν μπορεί να διαχειριστεί τα κενά ασφαλείας με software και το κάνει μέσω Hardware (μας προειδοποιούσε ήδη από εποχής Vista αλλά που εμείς... Vrista και μετά Svista λέγαμε. Εδώ το TPM Module σε μία 775 μητρική του '07).

Εκατσα και ειδα ενα βιντεο οπου ενας "τεχνικος" της microsoft αναλυει τις διαφορες τεχνολογιες που υπαρχουν στα 11αρια ενεργοποιημενες (υπαρχουν και στα 10αρια αλλα οχι ενεργοποιημενες εξ'ορισμου) και οι οποιες για να δουλεψουν απαιτουν uefi , secure boot , tpm.
Αυτα τα καταλαβαινω και μπραβο της που υλοποιει τετοιες τεχνολογιες και αν αυτες δουλευουν με συγκεκριμενο hardware/ρυθμισεις , χαλαλι τους. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως υποστηριζει κατι σαπιους atom/celerons και αποκλειει κατι i7 7ης γενιας. Στο βιντεο , πεταει ενα "οι τεχνολογιες αυτες θελουν επεξεργαστικη ισχυ και καποιοι παλιοι επεξεργαστες ισως χασουν αποδοση για αυτο και εχουμε αποκλεισει καποιους επεξεργαστες".
Πως γινεται ομως να υποστηριζονται αδυναμοι celerons/atoms και οχι καποιοι πιο δυνατοι... ειναι αντιφατικο αυτο.
Στο βιντεο , δεν μιλαει πολυ για τους επεξεργαστες , ειναι σαν να αποφευγει το θεμα αυτο και επικεντρωνεται κυριως στα uefi/secure boot/tpm.
Eγω λοιπον στο φορητο μου , εχω τα παντα , uefi /secure boot/tpm 2.0. Ας μου εξηγησει καποιος απο την microsoft γιατι δεν θα "τραβηξει" ο i7-7700hq.

Καπου δουλευομαστε και γινεται κουραστικο ολο αυτο.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η διαφορά μεταξύ ενός υποστηριζόμενου επεξεργαστή και ενός μη υποστηριζόμενου, είναι ότι ο υποστηριζόμενος τρέχει το VBS μέσω επεξεργαστή (hardware), χωρίς να έχει επίπτωση στις επιδόσεις, ενώ ο μη υποστηριζόμενος μέσω software, ρίχνοντας την απόδοση του συστήματος κατά 1/3. Ενεργοποιώντας δηλαδή το VBS σε ένα σύστημα με i7-7700, η απόδοση του συστήματος θα είναι σαν να έχει i5-7600 ή ακόμα και χαμηλότερα. Θα μπορούσε να έχει βγάλει δύο .iso. Ένα για τους υποστηριζόμενους επεξεργαστές και ένα για τους μη υποστηριζόμενους. 

Να δώσω και ένα άσχετο παράδειγμα με το θέμα να γίνει πιο κατανοητό. Χωρίς υποστήριξη VBS είναι σαν να τρέχουμε με ενσωματωμένα γραφικά και με υποστήριξη VBS είναι σαν να τρέχουμε με εξωτερική κάρτα γραφικών (όχι games εννοείται).

Γιατί δεν μας αφήνει η Microsoft να τα εγκαταστήσουμε ''νόμιμα''; Γιατί θέλει να μας προστατέψει και να μην χάσει από τις επιδόσεις του το σύστημα. Το να τρέχει το VBS σε ένα υποστηριζόμενο Atom/ Celeron δεν το κόβει κάπου, αλλά αν τρέξει σε αντίστοιχους μη υποστηριζόμενους, μάλλον δεν θα τρέχει ούτε το λειτουργικό 🤪

Στα Windows 10 υπάρχει μία ενσωματωμένη λειτουργία Sanbox από τα Windows. Εγώ που είχα X5460 δεν μπορούσα να την τρέξω γιατί ο επεξεργαστής δεν υποστηρίζει τη τεχνολογία EPT. Αν θέλω θα πρέπει να πάω σε 1η γενιά ή s1366 (για παράδειγμα το αναφέρω).

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, gustom2008 είπε

Εκανα clean install τα 11 στο dell 3080 mff που εχω με i5-10500t  και παρατηρησα οτι ειναι πιο αργος  ο υπολογιστης.Επισης,φριζαρε ξαφνικα κατω δεξια στην ωρα.ΤΑ ξηλωσα και ξαναπερασα 10.

Συγνώμη τι περίμενες απο ενα λειτουργικό που βγήκε χθες? Να ειναι πιο γρήγορο και σταθερό απο τα 10?

Ακομα τεστάρετε το πράγμα....θελει τουλάχιστον ενα 9μηνο στην αγορα για διορθώσουν διάφορα τα μικρο-bugs και να το κανουν optimise μεσω των updates.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Εγώ έχω ryzen r5 1600 πρώτης γενιάς και μητρική asrock ab350 itx και ενώ η μητρική υποστηρίζει tpm2.0 και είναι ενεργοποιημένο κανονικά κάνει fail στο test στον επεξεργαστή. Πως γένεν εσένα να περνάει;;;;

Η μητρικη ειναι MSI β450 pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Εγώ με καθαρή εγκατάσταση (Ryzen 5 4600H – 16gb ram), έχω να πω ότι είναι ένα κλικ πιο γρήγορο το μηχάνημα από τα 10αρια…!

 

12 ώρες πριν, makhs5 είπε

Κοιτα, σε καποια πραγματα ναι, το διαπιστωσα κι εγω, ειναι πιο γρηγορο απο τα 10αρια, αλλα στο απλο ανοιγμα φακελων οχι

Εκει δειχνει ενα περιεργο κοπιασμα, που φαινεται οτι δεν ειναι θεμα μηχανηματος αλλα καποιο bug στα 11αρια

 

12 ώρες πριν, georgiouu είπε

παντως και εγω νομιζω οτι ειναι πιο γρηγορα τα 11

μου αρεσει και ο τροπος εισοδου στα windows χωρις πατημα enter εν ριπη οφθαλμου

η μονη δυσλειτουργια καποιες φορες οταν παω κατω το ποντικι για να εμφανιστει η taskbar δεν εμφανιζεται..to κανω 2-3 φορες για να εμφανιστει

 

11 ώρες πριν, tasvar είπε

Εδώ πάντως, όχι μόνο ανοίγουν οι φάκελοι αμέσως, αλλά σε φακελό που έχω 100αδες φωτογραφίες, εμφανίζονται και τα previews πιο γρήγορα από οτι στα  windows 10. Και δεν έχω και κανένα φοβερό μηχάνημα. I5-9400 με 8Gb RAM.

 

6 ώρες πριν, niCk_eleCtro είπε

Συγνώμη τι περίμενες απο ενα λειτουργικό που βγήκε χθες? Να ειναι πιο γρήγορο και σταθερό απο τα 10?

@niCk_eleCtro οι περισσότεροι χρήστες πάντως έχουν αντίθετη άποψη….

Σίγουρα bug θα υπάρχουν, όταν έχεις να κάνεις με εκατομμύρια διαφορετικές υλοποιήσεις… αλλά και αυτή η ισοπέδωση… αφού σε διαψεύδει η πραγματικότητα…

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος standard τροπος για αναβαθμιση απο 10 και οχι clean install? Το κολπο με τη registry δε λειτουργησε σε κανενα pc.

 

 Mιλαω για pc's χωρις υποστηριξη ουτε στο bios tpm-secure boot και οχι μονο για cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Gogotsa είπε

Υπαρχει καποιος standard τροπος για αναβαθμιση απο 10 και οχι clean install? Το κολπο με τη registry δε λειτουργησε σε κανενα pc.

 

 Mιλαω για pc's χωρις υποστηριξη ουτε στο bios tpm-secure boot και οχι μονο για cpu.

https://www.pcsteps.gr/368948-εγκατάσταση-αναβάθμιση-windows-11-μη-συμβατο-pc/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...