Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι δεν ανοίγει το  Windows security σε ψάξιμο που έκανα βλέπω είναι γνωστό πρόβλημα, έκανα κάποιες ενέργειες που προτείνουν μέσω power shell  χωρίς επιτυχία, έχει άλλος το ίδιο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, chios είπε

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι δεν ανοίγει το  Windows security σε ψάξιμο που έκανα βλέπω είναι γνωστό πρόβλημα, έκανα κάποιες ενέργειες που προτείνουν μέσω power shell  χωρίς επιτυχία, έχει άλλος το ίδιο θέμα;

Εδώ ανοίγει κανονικά πάντως. Αυτό εννοείς πιστεύω. 

Untitled.jpg

Επεξ/σία από tasvar
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Αν μπορεί κάποιος, ο οποίος εγκατέστησε χωρίς mod σε πλήρως υποστηριζόμενο σύστημα τα Windows 11, να μου απαντήσει στη καρτέλα ''Ακεραιότητα μνήμης'' αν του εμφανίζει ''Ενεργό'' ή ''απενεργοποιημένο''. Ενδεικτικά:

710851731_(217).png.b942d76c351af5c9cfc1b1a2a048262d.png

 

Untitled.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Αν μπορεί κάποιος, ο οποίος εγκατέστησε χωρίς mod σε πλήρως υποστηριζόμενο σύστημα τα Windows 11, να μου απαντήσει στη καρτέλα ''Ακεραιότητα μνήμης'' αν του εμφανίζει ''Ενεργό'' ή ''απενεργοποιημένο''. Ενδεικτικά:

Στο δικό μου είναι απενεργοποιημένο.
Αναβάθμιση από Windows  10 σε πλήρως υποστηριζόμενο σύστημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Αν πατήσετε στο ''Security processor details'' τι εμφανίζει;

Τώρα έκλεισα το PC για να ενεβασω printscreen . Λέει έκδοση Tpm amd : 3,8 κατι ,

προδιαγραφές tpm : 2:0

  κ τέτοια τεχνικά άχρηστα . Ευχαρίστως να ανεβάσω printscreen αύριο . 

Μου κάνει εντύπωση πάντως που δεν έχει την δικιά σου επιλογή η οποία όπως φαίνεται υπάρχει κ σε άλλους φίλους με υποστηριζόμενα συστήματα . 

Έχω win 11 pro .

 

------------------------

Τώρα κατάλαβα γιατί υπάρχει γκρίνια που δε μπορείς να σύρεις ένα αρχείο από το desktop σε πρόγραμμα που υπάρχει στο taskbar 

Επίσης σήμερα έκανα format σε ένα φλασάκι 128 gb σε μικρότερο διαμέρισμα για να το κάνω fat32 (έως 32gb για fat32 - ήθελα υποχρεωτικά αυτό το τύπο διαμόρφωσης για να περάσω bios update) ε και εμπλεξα . Έφαγα πολλά error προσπαθώντας να αλλάξω τη χωρητικότητα του partition μέχρι που τελικά έσβησα εντελώς το partition κ έφτιαξα ένα μικρό . Τελικά τα κατάφερα αλλά...το παραδοσιακό εργαλείο για δημιουργία partitions δουλεύει όπως στο 10 μια χαρά. Ένα παρόμοιο εργαλείο διαχείρισης δίσκων που υπάρχει έχει αρκετές επιλογές αλλά δε φαίνεται να δουλεύουν στη πράξη ... 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

 

Untitled.jpg

Το ίδιο ακριβώς μου εμφανίζει και εμένα στα ελληνικά.υποθετω έχει σχέση με το αρχικό πρόβλημα που είχα και δεν μπορούσα να ενεργοποιήσω secure boot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, georgiouu είπε

Το ίδιο ακριβώς μου εμφανίζει και εμένα στα ελληνικά.υποθετω έχει σχέση με το αρχικό πρόβλημα που είχα και δεν μπορούσα να ενεργοποιήσω secure boot

Εγω δεν το έχω ενεργοποιήσει . Ούτε που προσπάθησα . Και είδα σήμερα τα bios σίγουρα είναι disabled  . Αλλά δε με έκοψε πουθενά από ότι κατάλαβα τα win 11 απαιτούν από τα pc απλά να έχουν τη δυνατότητα για secure boot κ όχι να το ενεργοποιήσεις (αν κ δε βγάζει νόημα λολ)

 

Τελικά τα κατάφερες , το ενεργοποιήσες ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nickk0kkav είπε

Εγω δεν το έχω ενεργοποιήσει . Ούτε που προσπάθησα . Και είδα σήμερα τα bios σίγουρα είναι disabled  . Αλλά δε με έκοψε πουθενά από ότι κατάλαβα τα win 11 απαιτούν από τα pc απλά να έχουν τη δυνατότητα για secure boot κ όχι να το ενεργοποιήσεις (αν κ δε βγάζει νόημα λολ)

 

Τελικά τα κατάφερες , το ενεργοποιήσες ??

Είχα ένα περίεργο προβλημα το δικό μου ήταν enabled αλλά ήταν σαν να μην ήταν χα χα χα το εργαλείο της MS check tool  μου έλεγε πως έπρεπε να το ενεργοποιήσω. Τελικά το κατάφερα μέσω κάποιων εντολών στην γραμμή εντολων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

εμενα λεει αυτα μεσα παιζω με dev channel

fdfdfd.jpg.fb744e404d479dc808ea13211fe17bc6.jpg

Αυτό ακριβώς μου βγάζει κ εμένα αν πατήσω security processor details στην οθόνη που ανέβασα λίγα post πιο πριν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Αν μπορεί κάποιος, ο οποίος εγκατέστησε χωρίς mod σε πλήρως υποστηριζόμενο σύστημα τα Windows 11, να μου απαντήσει στη καρτέλα ''Ακεραιότητα μνήμης'' αν του εμφανίζει ''Ενεργό'' ή ''απενεργοποιημένο''. Ενδεικτικά:

710851731_(217).png.b942d76c351af5c9cfc1b1a2a048262d.png

https://support.microsoft.com/el-gr/windows/προστασία-συσκευής-στην-ασφάλεια-των-windows-afa11526-de57-b1c5-599f-3a4c6a61c5e2#hardwarescore

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@@ έφτιαξαν την L3 cache..Κάνει διακυμάνσεις μεγάλες στα GB/s κάθε φορά που τρέχεις το benchmark..Τουλάχιστον το latency είναι ας πούμε σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια να ρωτησω κατι. Ειναι δυνατον η Microsoft να εχει αφαιρεσει πληρως τα Thumpnails απο τα εικονιδια; Δηλαδη εχω που ειναι η δουλεια μου τετοια, δε βολευει καθολου να πρεπει να μπαινω σε καθε φακελο εναν εναν για να δω τι εικονες εχει μεσα. 

Παιζει να το αλλαξουν σε μελλοντικο update; Απο 11αρα γυρισα πισω στα 10αρα για αυτον και μονο τον λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...