Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισης, για το "O υπολογιστης μου" μπορεις να σεταρεις τον default φακελο που βρισκεται στην taskbar να ανοιγει κατευθειαν το "This PC".
https://support.microsoft.com/en-us/windows/set-file-explorer-to-open-to-this-pc-instead-of-quick-access-b2c7d271-027b-b35f-917e-897f66e68e5c#WindowsVersion=Windows_11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, lefstef είπε

οποιαδήποτε εφαρμογή έχεις ανοιχτή μπορείς να της κάνεις δεξί κλικ και καρφίτσωμα στη γραμμή εργασιών. Σιγά την μεγάλη διαφορά στα κλικ που θα κάνεις, πόσες εφαρμογές θα βάζεις την ημέρα στη γραμμή εργασιών;

"Ο υπολογιστης μου" το εικονιδιο δεν καρφιτσωνεται με τιποτα, οσους τροπους και να δοκιμασα, αυτο εννοω

Εχεις βρει καποιο τροπο εσυ να το κανεις με το συγκεκριμενο που λεω, για δοκιμασε και πες μου, γιατι δεν γινεται με τιποτα αυτο

16 λεπτά πριν, sistah είπε

Επισης, για το "O υπολογιστης μου" μπορεις να σεταρεις τον default φακελο που βρισκεται στην taskbar να ανοιγει κατευθειαν το "This PC".
https://support.microsoft.com/en-us/windows/set-file-explorer-to-open-to-this-pc-instead-of-quick-access-b2c7d271-027b-b35f-917e-897f66e68e5c#WindowsVersion=Windows_11

Εγω λεω να μπορει να "καρφιτσωθει στην γραμμη εργασιων" οπως γινοταν και στα 10αρια

Με τα 10αρια το εσπρωχνες απο την επιφανεια εργασιας πχ , στην γραμμη εργασιων, κι ηταν ετοιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπα και εγώ να δοκιμασω κατι φρέσκο και διαφορετικο και έτσι εκανα εγκατάσταση τα 11αρια σε unsupported hardware.

η διαδικασια πανευκολη χωρίς σφάλματα και μαλιστα αυτοματα ενεργοποιημενα μέσω ψηφιακης αδειας.

σαν λειτουργικό τωρα εχει εμφανη αλλαγες,δινει μια αισθηση απλοτητας και αμεσης αποκρισης,τα υπομενου έχουν υποβαθμιστει και δινεται μια έμφαση στις ποιο κοινα χρησιμοποιουμενες λειτουργίες.

υπαρχουν βεβαια καποια  bugs κυρίως με τα καινουρια animation,  σε ορισμενα σημεία παρατηρω stuttering tearing η να κριβονται το ενα πισω απο το αλλο.

εχει προεγκατεστημενα εικονδια του messenger,office 365, adobe και καποια περιεργα που δεν τα εχω δει ποτε ούτε ξέρω τι κανουν αλλα ευτυχώς ειναι πολυ εύκολο να τα καταργησει καποιος. 

το προβλημα με το consistency ειναι εμφανες και σε αυτη την έκδοση. Οι αλλαγες στην εμφανηση ειναι ότι βλεπει η πεθερα, πατωντας  2-3 κλικ πιο περα σας καλωσοριζουν τα μενού και τα εικονiδια απο τα windows 7 και Vista.

οι εναλλαγες  των εφαρμογων απο dark theme σε white ειναι διαρκες και ειναι πολυ ασχημο και κουραστηκο στο ματι.

κατα τα αλλα σταθεροτατα διαχείριση των πόρων ,παρομοια η και καλυτερη σε σχέση με τα 10αρια.το ποιο πιθανο λογο ότι βαρεθηκα  τα 10αρια θα τα κρατησω στο pc για καθημερινά …

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εκανα κ εγω καθαρη εγκατασταση σε i5-9100 επεξεργαστη. 

Ολα ωραια και καλα, ολα τελεια, αλλα υπαρχει λυση για την καθυστερηση στον file explorer? Κ μεγαλυτερη καθυστερηση οταν ειμαι στους φακελους του OneDrive. Το κακο ειναι οτι εκει μεσα δουλευω συνεχεια κ ενω ολο το μηχανημα ειναι τρομερα γρηγορο, στον file explorer καθυστερει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Rfactor85 είπε

κατα τα αλλα σταθεροτατα διαχείριση των πόρων ,παρομοια η και καλυτερη σε σχέση με τα 10αρια.

 Καλά μην ορκίζεσαι...

 

Όσο δεν έχουν αυτά, από εμένα προσωπικά θα τρώνε άκυρο.

one.jpg

two.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεί κάποιος, ο οποίος εγκατέστησε χωρίς mod σε πλήρως υποστηριζόμενο σύστημα τα Windows 11, να μου απαντήσει στη καρτέλα ''Ακεραιότητα μνήμης'' αν του εμφανίζει ''Ενεργό'' ή ''απενεργοποιημένο''. Ενδεικτικά:

710851731_(217).png.b942d76c351af5c9cfc1b1a2a048262d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 Καλά μην ορκίζεσαι...

 

Όσο δεν έχουν αυτά, από εμένα προσωπικά θα τρώνε άκυρο.

 

Για μένα το άκυρο θα είναι μόνιμο όσο δεν υπάρχει επιλογή στο taskbar να ΜΗΝ συνδιάζονται τα παράθυρα ίδιου προγράμματος και να φαίνονται οι τίτλοι, εάν αυτά δεν αλλάξουν δεν θα τα βάλω ποτέ, είναι βασικά για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Αν μπορεί κάποιος, ο οποίος εγκατέστησε χωρίς mod σε πλήρως υποστηριζόμενο σύστημα τα Windows 11, να μου απαντήσει στη καρτέλα ''Ακεραιότητα μνήμης'' αν του εμφανίζει ''Ενεργό'' ή ''απενεργοποιημένο''. Ενδεικτικά:

710851731_(217).png.b942d76c351af5c9cfc1b1a2a048262d.png

 

Τα είχα τα 11 εγκατεστημένα πριν κάτι μέρες. Αυτό που δείχνεις, από ότι θυμάμαι, είναι απενεργοποιημένο από default.

4 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Για μένα το άκυρο θα είναι μόνιμο όσο δεν υπάρχει επιλογή στο taskbar να ΜΗΝ συνδιάζονται τα παράθυρα ίδιου προγράμματος και να φαίνονται οι τίτλοι, εάν αυτά δεν αλλάξουν δεν θα τα βάλω ποτέ, είναι βασικά για μένα.

Αυτό εδώ εννοείς;; Καλά που μου το θύμισες, άλλη βλακεία από εκεί. Καλά, δεν μπορούσαν να κρατήσουν τα μενού των 10 και απλά να προσθέσουν το γραφικό περιβάλλον των 11;; Τι πίνουν εκεί στην MS;;

three.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, makhs5 said:

"Ο υπολογιστης μου" το εικονιδιο δεν καρφιτσωνεται με τιποτα, οσους τροπους και να δοκιμασα, αυτο εννοω

Εχεις βρει καποιο τροπο εσυ να το κανεις με το συγκεκριμενο που λεω, για δοκιμασε και πες μου, γιατι δεν γινεται με τιποτα αυτο

Εγω λεω να μπορει να "καρφιτσωθει στην γραμμη εργασιων" οπως γινοταν και στα 10αρια

Με τα 10αρια το εσπρωχνες απο την επιφανεια εργασιας πχ , στην γραμμη εργασιων, κι ηταν ετοιμο

Δεν καρφιτσωνεται αλλα ο τροπος που ανεφερα κανει ακριβως το ιδιο πραγμα. Το προτεινα ως εναλλακτικη λυση.

5 minutes ago, _Theo_ said:

 Καλά μην ορκίζεσαι...

 

Όσο δεν έχουν αυτά, από εμένα προσωπικά θα τρώνε άκυρο.

one.jpg

two.jpg

Αν αναφερεσαι στο context menu των third party programs, θα υποστηριζονται στο "πρωτο" right click οταν κανουν update τα εκαστοτε προγραμματα. Για παραδειγμα η beta του winrar το κανει ηδη.
Το Task Manager μπορεις να το ανοιξεις κανοντας right click πανω στο start button.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sistah είπε

Δεν καρφιτσωνεται αλλα ο τροπος που ανεφερα κανει ακριβως το ιδιο πραγμα. Το προτεινα ως εναλλακτικη λυση.

Αν αναφερεσαι στο context menu των third party programs, θα υποστηριζονται στο "πρωτο" right click οταν κανουν update τα εκαστοτε προγραμματα. Για παραδειγμα η beta του winrar το κανει ηδη.
Το Task Manager μπορεις να το ανοιξεις κανοντας right click πανω στο start button.

 

Το ξέρω, αυτό δεν μου αρέσει, προτιμώ των 10 που μπορείς να κάνεις κλικ οπουδήποτε στην taskbar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 Καλά μην ορκίζεσαι...

 

Όσο δεν έχουν αυτά, από εμένα προσωπικά θα τρώνε άκυρο.

one.jpg

two.jpg

Το πρώτο γίνεται. Το δεύτερο δεν γνωρίζω.

Untitled.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tasvar είπε

Το πρώτο γίνεται. Το δεύτερο δεν γνωρίζω.

Untitled.jpg

Για να σου το βγάλει αυτό πρέπει να κάνεις κλικ εκεί που λέει "περισσότερες επιλογές"... Αυτό δεν μου αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Για να σου το βγάλει αυτό πρέπει να κάνεις κλικ εκεί που λέει "περισσότερες επιλογές"... Αυτό δεν μου αρέσει.

Κατευθείαν το βγάζει, με μια αλλαγή στη registry αν θέλεις.

https://www.tomshardware.com/how-to/windows-11-classic-context-menus

Επεξ/σία από tasvar
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tasvar είπε

Κατευθείαν το βγάζει, με μια αλλαγή στη registry αν θέλεις.

 

Το ξέρω αλλά δεν επεμβαίνω στην registry. Αν ποτέ κυκλοφορήσει update και το βάλουν έχει καλώς, ίσως τα εγκαταστήσω τότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...