Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικοί δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι με αυτήν την κίνηση η microsoft βγάζει εκτός και την αγορά των μεταχειρισμένων pc. Μπορεί κάποιος να θέλει να πάρει ένα μεταχειρισμένο pc για να μπαίνει στο internet και να κάνει βασικές δουλείες γραφείου. Επίσης όσοι λέτε να βάλει linux μπορεί να θέλει να χρησιμοποιεί προγράμματα που δεν υπάρχουν στα linux ή απλά δεν του αρέσει το linux. Το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό θα μπορούσαν να το έχουν ως προαιρετικό και όχι σαν προαπαιτούμενο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, theripper7 είπε

Μερικοί δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι με αυτήν την κίνηση η microsoft βγάζει εκτός και την αγορά των μεταχειρισμένων pc. Μπορεί κάποιος να θέλει να πάρει ένα μεταχειρισμένο pc για να μπαίνει στο internet και να κάνει βασικές δουλείες γραφείου.

έχεις δικιο Ευκαιρία να πεσουν και οι τιμές γιατί έχουν ξεφύγει εδώ μέσα και χωρις καμια εγγυηση  αφ ενος, αφ ετερου τα κλεμμένα θα μείνουν αμανάτι ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mphxths είπε

Καμμια σχεση. Τα windows εχουν καποια minimum requirements. Σκοπος των windows ειναι να παιζουν στα μηχανηματα που τα καλυπτουν αυτα. Αν μπορουν να τρεξουν σε μονοπυρηνο επεξεργαστη με 200mb ram , ειναι ασχετο και φυσικα η εμπειρια χρησης θα ειναι χαλια. Αν καποιος θελει να αναστησει καποιο χρεπι υπαρχει και το λινουξ ή τα 7αρια. Απο τα 8αρια και πανω τα requirements ψιλοσοβαρεψαν...

Και οταν λεμε ενα λειτουργικο να δουλευει , εννοουμε η εμπειρια χρησης να ειναι σωστη. Οχι απλα να εγκαθισταται και μετα να σερνεται σαν σκουλικι στο χωμα...

 

Αυτά εδώ εννοείς; Το δικό μου χρέπι πάντως (A10-9700, 8 GB RAM, GT 710, SSD 240 GB) μια χαρά τα καλύπτει, οπότε ποιος ο λόγος να μην μπορεί να τα τρέξει; 

Κανείς δεν είπε ότι θέλει να τρέξει τα 11 σε αρχαίους υπολογιστές τύπου Core 2 Duo αλλά έστω σε υπολογιστές από το 2012 και μετά για παράδειγμα. Δηλαδή κάποιος που έχει i7-2600k ξέρω γω να μην διαμαρτύρεται γιατί ο υπολογιστής του είναι παλιός; Κάπου τα έχεις μπερδέψει μάλλον.

Επεξ/σία από _Theo_
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή με 'τρώει' και συνεχίζω να το ψάχνω:

 

κατέβασα  από gitHub ένα εργαλειακι συμβατότητας windows 11 ....

https://github.com/rcmaehl/WhyNotWin11?

Αναλυτικά:

  1. Download WhyNotWin11 from GitHub.
  2. If your browser blocks the app, click the three dots and keep the file.
  3. Similarly, Windows may flag the app and block the installation. Click More info and hit Run anyway.
    WhyNotWin11-01.jpg
    WhyNotWin11-02.jpg
  4. Click OK when prompted to run the app.
  5. It’ll check and tell you whether your PC can run Windows 11 or not within no time.

και έβγαλε αυτό:

 

image.png.3fc919dee07316899629487cdb8b0b24.png

Επεξ/σία από seeker4all
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Δηλαδή κάποιος που έχει i7-2600k ξέρω γω να μην διαμαρτύρεται γιατί ο υπολογιστής του είναι παλιός; Κάπου τα έχεις μπερδέψει μάλλον.

To τι θεωρεις εσυ παλιο και τι η microsoft ειναι κατι πολυ διαφορετικο. Και στην τελικη δεν ειπε ποτε η microsoft οτι δεν υποστηριζει καποιους επεξεργαστες γιατι ειναι ... παλιοι. Η MS βαζει καποια requirements για το προιον της. Δικο της ειναι ο,τι θελει κανει. Για ποιους λογους δεν ξερω ... και δεν με αφορουν μιας και αν εχω αντιρρηση , χεστηκε η ms για μενα και για σενα ... πελατεια δεν χανει μην τα ξαναλεμε. Αν παμε και της πουμε "ξερεις αν δεν υποστηριξεις τους επεξεργαστες μας , φευγουμε απο το λειτουργικο σου" , ξερεις που θα μας γραψει ?

Και θα το ξαναπω , επεξεργαστης δεν ειναι μονο ταχυτητα. Eιναι και τα διαφορα features και τεχνολογιες που υποστηριζουν οι νεες γενιες και ισως αυτες σκεφτεται η microsoft.

Κανουμε προωρη κουβεντα γιατι κατι που ειναι ρευστο και κατα πασα πιθανοτητα τα requirements για τα οποια μανουριαζουν οσοι βιαστηκαν θα ειναι optional , θα σε αφηνει δηλ να εγκαταστησεις τα windows σε "μη υποστηριζομενο" συστημα , απλα αν το λειτουργικο υπολειτουργει , δεν θα φερει ευθυνη η ms .

Εγω τιποτα δεν εχω μπερδεψει...μαλλον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέσταρα να δω αν σηκώνει τα windows 11 ένα pc που έστησα πριν κανένα εξάμηνο και είδα πως δεν μπορεί...ενεργοποίησα το ftmp στο bios και αφού μπήκα στα windows είδα ότι έχει την έκδοση tmp 2.0 , το άκυρο το τρώω λόγω επεξεργαστή (2400g). Το cpu αυτό κυκλοφόρησε το 2018 και δεν υποστηρίζεται από ένα λειτουργικό που  κυκλοφορεί το 2021!!! Έχει ξεφύγει εντελώς η microsoft.

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Τέσταρα να δω αν σηκώνει τα windows 11 ένα pc που έστησα πριν κανένα εξάμηνο και είδα πως δεν μπορεί...ενεργοποίησα το ftmp στο bios και αφού μπήκα στα windows είδα ότι έχει την έκδοση tmp 2.0 , το άκυρο το τρώω λόγω επεξεργαστή (2400g). Το cpu αυτό κυκλοφόρησε το 2018 και δεν υποστηρίζεται από ένα λειτουργικό που  κυκλοφορεί το 2021!!! Έχει ξεφύγει εντελώς η microsoft.

Κι εγώ μια απο τα ίδια εχω τον Ryzen 5 2400g MOBO εχω την AsRock fatality B450 δεν ξέρω αν υποστηρίζει TPM 2.0 όμως μέσα απο το Bios ενεργοποίησα το ftpm και με πετάει άκυρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, zvarthangalos είπε

Κι εγώ μια απο τα ίδια εχω τον Ryzen 5 2400g MOBO εχω την AsRock fatality B450 δεν ξέρω αν υποστηρίζει TPM 2.0 όμως μέσα απο το Bios ενεργοποίησα το ftpm και με πετάει άκυρο.

H asrock b450m pro4 έχει tmp 2.0 σε εμένα.

Για να τεστάρεις στη δική σου :

δεξί κλικ στο κουμπί έναρξη και μετά κλικ στη ”Διαχείριση Συσκευών”.

Μετά πας προς τα κάτω και  κλικ στο ” Συσκευές Ασφαλείας ” (ή Security devices στα Αγγλικά) για να επεκτείνεις το μενού και να δείς εάν υπάρχουν καταχωρήσεις TPM.

Επεξ/σία από fotaras76
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, zvarthangalos είπε

Κι εγώ μια απο τα ίδια εχω τον Ryzen 5 2400g MOBO εχω την AsRock fatality B450 δεν ξέρω αν υποστηρίζει TPM 2.0 όμως μέσα απο το Bios ενεργοποίησα το ftpm και με πετάει άκυρο.

Έχω ίδια μητρική απλά την B350. 

Που το βρήκες το FTPM να πάω να δω αν έχει η δικιά μου. 
Τα χω περάσει τα 11 χωρίς να το πειράξω και απλά από περιέργεια θέλω να δω αν έχει ftpm.

 

*Το βρήκα, αλλά και μένα μου πετάει άκυρο.

Επεξ/σία από HateMe
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε μενα λεει οτι εχει αυτο το TMP αλλα ποια εκδοση του ομως εχει ; Αγνωστο.

867027696_.PNG.e47f3622332b1c69d3767f339f1666b6.PNG

Ο επεξεργαστης μου ειναι: Intel I3 7100
Η Μητρικη μου πλακετα: ASROCK H110M-G /M.2

- Supports Intel® Turbo Boost 2.0 Technology

https://www.asrock.com/mb/Intel/H110M-GM.2/index.asp#Specification

173912656_000.PNG.a24ab77c343f5491db5287032a45b5ec.PNG

 

Ετρεξα και εγω το παραπανω τεστ. Οποτε αλλαξω επεξεργαστη ;

Επεξ/σία από thelos257
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...