Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει να πει κανείς κάτι σχετικά με αυτό:

 

image.png.46c8b1403440e8cfbd4b633674afa9cc.png

 

Το σύστημα είναι αυτό:

Processor            Intel(R) Core(TM) i5-6500 CPU @ 3.20GHz   3.19 GHz
Installed RAM    16,0 GB (15,9 GB usable)
GPU                      GT 1030 4gb low profile
System type    64-bit operating system, x64-based processor

 

Edition    Windows 10 Pro
Version    20H2
Installed on    ‎3/‎1/‎2021
OS build    19042.1052
Experience    Windows Feature Experience Pack 120.2212.2020.0
 

...τι πάει στραβά;

 

 

 

 

Επεξ/σία από seeker4all
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, seeker4all είπε

...τι πάει στραβά;

Είναι μικρή η εικόνα και δεν φαίνεται καλά. Το TPM και Secure boot έχουν ενεργοποιηθεί στο Bios;

Spoiler

Μπράβο GT1030 με 4GB Ram!

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Είναι μικρή η εικόνα και δεν φαίνεται καλά. Το TPM και Secure boot έχουν ενεργοποιηθεί στο Bios;

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Μπράβο GT1030 με 4GB Ram!

όλα φαίνονται ΟΚ.

 

και στο Device Manager

image.png.eab7461cf3d6a1f21fcba992a357c3ec.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, HateMe είπε

Εγώ απλά τα πέρασα με διπλό κλικ απ την επιφάνεια εργασίας 🤘

Εν τω μεταξύ, η συγκεκριμένη version που είναι και dev, τρέχει καλύτερα και απ τα 10ρια.

Την έχω μια βδομάδα++++ και δεν έχω αντιμετωπίσει ούτε ένα μικρό πρόβλημα σε τίποτα απολύτως.

Μη μιλήσω για το πόσο smooth και όμορφα είναι, ειδικά τα animations.

 

 

οντως συμφωνω ειναι πολυ καλη η dev εκδοση δε εχω καποιο θεμα εως τωρα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστόσο, το TPM ενδέχεται να μην αναφέρεται καθόλου στο BIOS. Αυτό συμβαίνει επειδή η AMD αναφέρεται στο TPM ως «fTPM», ενώ η Intel ονομάζει την τεχνολογία «IPTT» που σημαίνει Intel Identity Protection Technology

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ας μείνουμε windows 10 εμείς οι φτωχοί...

Σιγά μην αλλάξω ολόκληρο σύστημα για να τρέξω τα καινούργια ή να πρέπει να κάνω "ταρζανιές" για να τα περάσω...

Windows 10 μέχρι να πουν ότι θα σταματήσουν την υποστήριξη. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, seeker4all είπε

Έχει να πει κανείς κάτι σχετικά με αυτό:

 

image.png.46c8b1403440e8cfbd4b633674afa9cc.png

 

Το σύστημα είναι αυτό:

Processor            Intel(R) Core(TM) i5-6500 CPU @ 3.20GHz   3.19 GHz
Installed RAM    16,0 GB (15,9 GB usable)
GPU                      GT 1030 4gb low profile
System type    64-bit operating system, x64-based processor

 

Edition    Windows 10 Pro
Version    20H2
Installed on    ‎3/‎1/‎2021
OS build    19042.1052
Experience    Windows Feature Experience Pack 120.2212.2020.0
 

...τι πάει στραβά;

To PC της υπογραφής μου έχει παρόμοια parts (ίδιο επεξεργαστή και μνήμη), έχω ενεργοποιήσει το Secure Boot, έχω ενεργοποιήσει το TPM στο bios (επιλογή IPTT) και στο αντίστοιχο πρόγραμμα φαίνεται ενεργοποιημένο,  η κάρτα γραφικών υποστηρίζει Direct X 12, αλλά και σε εμένα βγάζει ότι δεν μπορούν να εγκατασταθούν τα windows 11. Τελικά θα πρέπει να εγκαταστήσουμε κάρτα TPM? 

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, yiankap είπε

To PC της υπογραφής μου έχει παρόμοια parts (ίδιο επεξεργαστή και μνήμη), έχω ενεργοποιήσει το Secure Boot, έχω ενεργοποιήσει το TPM στο bios (επιλογή IPTT) και στο αντίστοιχο πρόγραμμα φαίνεται ενεργοποιημένο,  η κάρτα γραφικών υποστηρίζει Direct X 12, αλλά και σε εμένα βγάζει ότι δεν μπορούν να εγκατασταθούν τα windows 11. Τελικά θα πρέπει να εγκαταστήσουμε κάρτα TPM? 

Είναι TPM 2.0 compatible το PPT? Σε παλιότερες motherboard/cpu όπως οι skylake μπορεί να είναι older revision.

Πχ λένε ότι δε δουλεύει με το firmware TPM σε 1st gen ryzen, χρειάζεται 2nd gen ή later.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, yiankap είπε

To PC της υπογραφής μου έχει παρόμοια parts (ίδιο επεξεργαστή και μνήμη), έχω ενεργοποιήσει το Secure Boot, έχω ενεργοποιήσει το TPM στο bios (επιλογή IPTT) και στο αντίστοιχο πρόγραμμα φαίνεται ενεργοποιημένο,  η κάρτα γραφικών υποστηρίζει Direct X 12, αλλά και σε εμένα βγάζει ότι δεν μπορούν να εγκατασταθούν τα windows 11. Τελικά θα πρέπει να εγκαταστήσουμε κάρτα TPM? 

Έχω ενεργοποιημένο το  TPM (το βλέπω παντού από το περιβάλλον   Boot έως αυτό στα windows 10).

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Ας ελπίσουμε πως είναι οι πρώτες παιδικές ασθένειες των windows και σε λίγο καρό θα δοθούν όλες οι απαντήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Amd παντος εχει ενα θεμα με τους 1st Gen cpu της. Οπως ο 1800x, 1700, 1700x κτλ. Δεν εχει support προς το παρόν για windows 11. Τι θα κανει δεν ξέρω.. παντός οι 1st Gen Ryzen ειναι ακομα και σήμερα τρομερά καλές cpu και υπάρχει μια πολυ μεγαλη μερίδα κόσμου που εχει 1st Gen Ryzen και σίγουρα ακομα σε βγάζει για αρκετα χρόνια χωρίς να πας σε καλύτερη cpu. Και εαν εισαι ενας μέσος user μη πω και extreme user συνεχίζει να ειναι top cpu. Εχει ένας φίλος μου τον 1700x με υδροψυξη και πάει τέλεια δεν βρίσκει λογο να παει ακομα σε άλλη cpu. Και σε gaming και σε διεργασίες και σε ολα ειναι απόλυτα δυνατή. Επίσης και σε Intel cpu πρην τους Coffee Lake βλέπω αυτο το θεμα με το support. Βέβαια ακομα ειναι νωρίς ίσος η Microsoft αναθεωρηση και βγάλει ολα αυτα τα κριτήρια. Λες και ειναι ο οαεδ στην Ελλαδα κανει... Θέλει να πληροις παρα πολλά κριτήρια και στο τελος πάλη άνεργος θα εισαι και με προβλήματα ακομα και αν τα πιανεις αυτα τα κριτήρια :lol: Μάλλον μιλάει κρυφά με τον οαδε στην Ελλαδα να παίρνει ιδέες.

Επεξ/σία από asdfaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, godfather0991 είπε

Καλά ας μείνουμε windows 10 εμείς οι φτωχοί...

Σιγά μην αλλάξω ολόκληρο σύστημα για να τρέξω τα καινούργια ή να πρέπει να κάνω "ταρζανιές" για να τα περάσω...

Windows 10 μέχρι να πουν ότι θα σταματήσουν την υποστήριξη. 

μετα απο λιγο καιρο θα πουλανε σα στικακια των 10 ευρω,

θα τα βαζεις σε παλιες μητρικες κ θα τρεχεις τα 11 κ τα 12 κ 13 κανονικα.

 

εμαθαν τωρα οι εταιριες κ πουλανε ασφαλεια.

 

λογω κοβιντ θα πουν πληρωνε ηλεκτρονικα, 

κ μετα λογω χακερ εχε καινουρια γουιντοου

θα πουν πολλοι, για 10, 30 ευρω το ετος αξιζει το πισι να ειναι 

ασφαλης.

κ η ζωη συνεχιζεται,

δωσε κ ενα 500αρικο να παρω κατι καλο μηχανημα, κ μια καλη καρτα 300

πληρη. 

οι πιτσιρικαδες κλπ θα βαζουν τα χαρτζηλικια σε 1 προπληρωμενη καρτα κ θα τρεχουν ακομη κ με τα windows 7, 

31 λεπτά πριν, asdfaster είπε

Η Amd παντος εχει ενα θεμα με τους 1st Gen cpu της. Οπως ο 1800x, 1700, 1700x κτλ. Δεν εχει support προς το παρόν για windows 11. Τι θα κανει δεν ξέρω.. παντός οι 1st Gen Ryzen ειναι ακομα και σήμερα τρομερά καλές cpu και υπάρχει μια πολυ μεγαλη μερίδα κόσμου που εχει 1st Gen Ryzen και σίγουρα ακομα σε βγάζει για αρκετα χρόνια χωρίς να πας σε καλύτερη cpu. Και εαν εισαι ενας μέσος user μη πω και extreme user συνεχίζει να ειναι top cpu. Εχει ένας φίλος μου τον 1700x με υδροψυξη και πάει τέλεια δεν βρίσκει λογο να παει ακομα σε άλλη cpu. Και σε gaming και σε διεργασίες και σε ολα ειναι απόλυτα δυνατή. Επίσης και σε Intel cpu πρην τους Coffee Lake βλέπω αυτο το θεμα με το support. Βέβαια ακομα ειναι νωρίς ίσος η Microsoft αναθεωρηση και βγάλει ολα αυτα τα κριτήρια. Λες και ειναι ο οαεδ στην Ελλαδα κανει... Θέλει να πληροις παρα πολλά κριτήρια και στο τελος πάλη άνεργος θα εισαι και με προβλήματα ακομα και αν τα πιανεις αυτα τα κριτήρια :lol: Μάλλον μιλάει κρυφά με τον οαδε στην Ελλαδα να παίρνει ιδέες.

θα υποστηριχθουν κ τα παλια, μηχανημα που αγοραστηκε στα 500, 800 ευρω δεν το πουλας για μπρελοκ 20 ευρω κ να δωσεις άλλα 800

επειδη ζηταει η μαικροσοφτ ενα πρωτοκολλο..

θα βαζεις κατι σαν στικ κ ολα οκ

μεχρι να κλαταρει 5,10 χρονια

Επεξ/σία από peiraiask
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Είναι TPM 2.0 compatible το PPT? Σε παλιότερες motherboard/cpu όπως οι skylake μπορεί να είναι older revision.

Πχ λένε ότι δε δουλεύει με το firmware TPM σε 1st gen ryzen, χρειάζεται 2nd gen ή later.

Στο BIOS της μητρικής μου (MSI B150 PRO VDH) έχει 3 επιλογές για την έκδοση του PPT (1,2 και AUTO), εγώ το έχω στο 2.

Ίσως να είναι θέμα του skylake i5-6500, ίσως με τις επόμενες γενιές να μην υπάρχει πρόβλημα.

Πάντως εδώ : https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/design/minimum/supported/windows-11-supported-intel-processors δεν αναφέρει τον i5-6500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν εχω καταλαβει γιατι τρεξατε ολοι να βαλετε development edition λειτουργικου σε κανονικο σας μηχανημα. Για να μην χασετε το τρενο ? Ακομα δεν εχουν κατασταλαξει τα requirements και τρεξατε...

Χαλαρωστε λιγο , θα ερθει ο καιρος των 11αριων και θα πηξετε στα προβληματα που θα δωσουν νοημα στην ζωη σας , μην βιαζεστε να τα εχετε απο τωρα !

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...