Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, triplex1 said:

( σε MBR , χωρις TPM , χωρίς UEFI, χωρις secure boot): Παίρνουμε το ISO των (αγγλικων) win10 , φτιαχνουμε με αυτό ενα boot usb. Στο boot usb στο φακελο sources σβηνουμε το install.esd και το αντικαθιστουμε με το install.wim που παιρνουμε απο το ISO των (αγγλικων) win11 ( φακελο sources). ( Τα iso μπορουμε να τα ανοιξουμε με το winrar είτε με mount ). Το στικακι usb αυτο στηνει κανονικα win11 μετα.( Προς το παρον δοκιμαστηκε σε win11 english , δεν βγηκε ακομα ελληνικο win11 ).

Eλληνικα μπορεις να βαλεις για πληκτρολογιο. Πρεπει ομως να το κανεις στην αρχη  του setup αλλιως βγαζει error

unknown.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Garuger είπε

Eλληνικα μπορεις να βαλεις για πληκτρολογιο. Πρεπει ομως να το κανεις στην αρχη  του setup αλλιως βγαζει error

unknown.png

Εμενα προσωπικα ουτε η γλωσσα μ'ενδιαφερει (ποτέ δεν υπηρχε σωστη μεταφραση σε ολα) , ουτε τα 11αρια , ισως τα βαλω λιγο πριν βγαλουν τα 12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, triplex1 said:

Εμενα προσωπικα ουτε η γλωσσα μ'ενδιαφερει (ποτέ δεν υπηρχε σωστη μεταφραση σε ολα) , ουτε τα 11αρια , ισως τα βαλω λιγο πριν βγαλουν τα 12

Εγω τα εβαλα πειραματικα στο Τ420 λαπτοπ που εχω . Ουτε  και εγω θα το βαλω στον κεντρικο υπολογιστη ακομα τα 10 και οσο αντεξουν με ενοχλει αρκετα που δεν μπορω να κανω παραμετροποίησή στο task bar

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Garuger είπε

Εγω τα εβαλα πειραματικα στο Τ420 λαπτοπ που εχω . Ουτε  και εγω θα το βαλω στον κεντρικο υπολογιστη ακομα τα 10 και οσο αντεξουν με ενοχλει αρκετα που δεν μπορω να κανω παραμετροποίησή στο task bar

 

 

 

Ολα θα γινουν αδερφε , αρκει να μη βιαζεσαι , μεχρι το 2025 εχουμε και μεχρι τοτε δεν ξερουμε τι μπορει να συμβει.

Εγω εκανα dual boot μεσω uefi σε 2ο nvme  linux και την εχω καταβρει , θυμηθηκα τις παλιες καλες εποχες , το μονο ''καρκινωμα'' που υπαρχει ειναι η google , ολα τ'αλλα λυνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, alexisnik19911 είπε

μπορει καποιος να ανεβασει τον νεο file explorer στο light mode και οχι dark?

Δες το σκρινσοτ παρακατω.
 

Spoiler

spacer.png

Εβαλα λοιπον σε VM την νεα εκδοση που κυκλοφορησε στους insiders (22000.51). Μερικες παρατηρησεις.

1. Στην προηγουμενη leaked εκδοση , μπορουσες την ωρα που εφτιαχνες account να φτιαξεις local account ακομα και με το δικτυο ενεργο. Πλεον δεν σου δινει αυτην την δυνατοτητα. Επισης ενω εβαλα ms account , μετα μου εβαλε να βαλω pin , και δεν ειδα τροπο να το αποφυγω. Τεσπα...
2. Αλλαξε εμφανιση ο file explorer. Δειτε το σκρινσοτ παραπανω. Επισης αλλαξε η εμφανιση του δεξι κλικ. Καποιες επιλογες εμφανιζονται πλεον ως εικονιδια στο πανω μερος του popup (cut/copy/paste/κλπ). Θα χρειαστει βδομαδα προσαρμογης :)
3. Αλλαξε εμφανιση το παραθυρο των "settings". Δειτε το σκρινσοτ παρακατω.
 

Spoiler

spacer.png

Μου θυμιζει λογικη Gnome , στο λινουξ.

Αυτα σε πρωτη αναγνωση... καποιοι λενε οτι η εκδοση αυτη ειναι λιγο παραπανω ελαστικη στο θεμα των requirements. Δεν μπορω να το επιβεβαιωσω προσωπικα μιας και στο VM , ουτε η προηγουμενη , ουτε αυτη η εκδοση δημιουργησε προβλημα , σε επεξεργαστη 7ης γενιας.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, doom26 είπε

Ρε παιδιά αν έχω ενεργοποιημένο το tpm2 μπορεί να επηρεάσει το οτιδηποτε;να το ξαναγυρίσω όπως ήταν;

Απλα δεν θα δεχεσαι την αναβαθμιση αν το κλεισεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mphxths είπε

Δες το σκρινσοτ παρακατω.
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

spacer.png

Εβαλα λοιπον σε VM την νεα εκδοση που κυκλοφορησε στους insiders (22000.51). Μερικες παρατηρησεις.

1. Στην προηγουμενη leaked εκδοση , μπορουσες την ωρα που εφτιαχνες account να φτιαξεις local account ακομα και με το δικτυο ενεργο. Πλεον δεν σου δινει αυτην την δυνατοτητα. Επισης ενω εβαλα ms account , μετα μου εβαλε να βαλω pin , και δεν ειδα τροπο να το αποφυγω. Τεσπα...
2. Αλλαξε εμφανιση ο file explorer. Δειτε το σκρινσοτ παραπανω. Επισης αλλαξε η εμφανιση του δεξι κλικ. Καποιες επιλογες εμφανιζονται πλεον ως εικονιδια στο πανω μερος του popup (cut/copy/paste/κλπ). Θα χρειαστει βδομαδα προσαρμογης :)
3. Αλλαξε εμφανιση το παραθυρο των "settings". Δειτε το σκρινσοτ παρακατω.
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

spacer.png

Μου θυμιζει λογικη Gnome , στο λινουξ.

Αυτα σε πρωτη αναγνωση... καποιοι λενε οτι η εκδοση αυτη ειναι λιγο παραπανω ελαστικη στο θεμα των requirements. Δεν μπορω να το επιβεβαιωσω προσωπικα μιας και στο VM , ουτε η προηγουμενη , ουτε αυτη η εκδοση δημιουργησε προβλημα , σε επεξεργαστη 7ης γενιας.

 

επιστροφη σε  Windows Vista / 7 Era μια χαρα!... 147432.image0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εγκαταστήσει τα Windows 11 Pro, ήδη σε 3 υπολογιστές, οι οποίοι υποτίθεται ότι δεν πληρούν τις προδιαγραφές. Έναν Sandy Bridge, 1155 socket, dual core, και 3 775 socket επεξεργαστές, έναν core 2 quad, Q9550 με 8GB RAM, έναν Core 2 Duo Ε4500 me 8GB RAM κι έναν Pentium Dual Core με 4 GB RAM. Σε όλους τους επεξεργαστές τρέχουν σφαίρα, χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα.  και μάλιστα η απόδοση είναι σαν να πρόκειται για σύγχρονους υπολογιστές που κυκλοφόρησαν χθες. Οι κάρτες γραφικών Nvidia 730 και Radeon RX 240 και 250. Τα εγκατέστησα ως upgrade διατηρώντας τα αρχεία από τα Windows 10 και μάλιστα το σύστημα τα δείχνει και ενεργοποιημένα ως Upgrade από τα 10 με γνήσιες άδειες που είχα. 

Ακολούθησα τη μέθοδο που παρουσιάζει ένας Ινδός στο ακόλουθο βίντεο:

Install Windows 11 on Old PC or Laptop | MBR or UEFI 🔥 Upgrade Windows 10 to Windows 11 on ANY PC 🔥 - YouTube

Η διαδικασία που ακολουθήσα είναι η ακόλουθη:

1. Κατέβασα το ISO των WIndows 11

2. Κατέβασα το πακετάκι αρχείων όπως το παραθέτει ο Ινδός στο βίντεό του. Το πακετάκι περιέχει το apraisseres.dll και άλλα 3 αρχεία. 

3. Κατέβασα το RUFUS κι έφτιαξα bootable φλασάκι από το iso των Windows 11.

4.Στη συνέχεια έκανα copy paste τα αρχεία του Ινδού στον φάκελο sources στο bootable φλασάκι και αντικατέστησα τα αντίστοιχα που είχε το ο φάκελος sources.

5.Ξεκίνησα την εγκατάσταση κανονικά, χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς τις περιττές ανοησίες της Microsoft. Το μόνο σημείο που πρέπει να προσέξετε (το δείχνει και ο Ινδός στο βίντεο) είναι κατά την εγκατάσταση να διαλέξετε την επιλογή να ΜΗΝ σας κάνει updates κατά την εγκατάσταση γιατί αλλιώς θα αποτύχει.

6. Αφού μπουν τα Windows 11 κανονικά, το σύστημα τα βλέπει σαν έγκυρη αναβάθμιση από τα 10, μπορείτε να αλλάξετε και γλώσσα στα ελληνικά και να κάνετε κανονικά τα διαθέσιμα updates από τις ρυθμίσεις. Το Language Pack δεν είναι τελειοποιημένο και αρκετά στοιχεία είναι ακόμα στα αγγλικά αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα, τα lock screen, οι χαιρετούρες, πολλά στοιχεία του μενού κλπ. είναι ήδη στα ελληνικά. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα στα επιπρόσθετα πακέτα του Language pack (γραφή, φωνή κλπ.) που βγάζει κάποιο error εγκατάστασης αλλά αυτό θα το διορθώσουν στην πορεία. 

Γενικά το λειτουργικό ακόμη και σαν developer build δουλεύει σχεδόν άψογα, και είναι σαφώς πιο γρήγορο σε απόκριση από τα Windows 10.  Τρέχει δε απροβλημάτιστα σε ΟΛΟΥΣ τους υπολογιστές που τρέχουν και τα windows 10.

H όλη διαδικασία αλλαγής αρχείων, bootable φλασάκι κλπ. είναι 5 λεπτά δουλειά.

 

 

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, YellowBlackGod είπε

Έχω εγκαταστήσει τα Windows 11 Pro, ήδη σε (...) 3 775 socket επεξεργαστές,

+1 κι από εμένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...