Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, DiAvOl είπε

 To  DOA   τι νομίζεις ότι είναι; το παίρνει πίσω το κατάστημα και στο αλλάζει με δικά του έξοδα ; 

Σε συνεννόηση με τον προμηθευτή υποστηρίζει DOA κάποιο κατάστημα έτσι ώστε να μπορεί να τα στείλει πίσω και να πάρει καινούργια σε περίπτωση προβλήματος. Η MS  δεν νομίζω ότι το κάνει αυτό για τα controllers, συγκεκριμένα μου είχαν πει από κατάστημα όταν είχα πρόβλημα με καινούργιο controller (μιας ημέρας) να το στείλω στην Microsoft!

Ναι δεν αντιλέγω αλλά τι είναι προτιμότερο να το στείλεις πίσω στη μαμά εταιρία που είναι στο εξωτερικό(Γιατι όσο αφορά την ms όλα πάνε στο εξωτερικό τίποτα δεν φτιάχνουν εδώ)  ή να το πας στο μαγαζί και να στο αλλάξουν άμεσα(Αφού πρωτα έχουν ρωτήσει τη μαμά εταιρία.).

Εγώ ξέρω ότι το doa είναι κυρίως στα μαγαζιά(Ανεξαρτήτως εταιρίας)που έχουν αρκετά κομμάτια και μπορούν κάνουν άμεσα την αντικατάσταση

Επεξ/σία από Paragontas-x
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, blazing_inferno είπε

Εάν στείλουν μαύρο θα   το ξαναστείλω πίσω να παρω το παλιό. Δεν θα το αφήσω με την καμία ετσι

Δε θέλω να γίνω μάντης κακών, αλλά πιστεύω ότι κατά 99% θα σου δώσουν ένα απλό μαύρο, και επίσης πιστεύω ότι πολύ δύσκολα θα βγάλεις άκρη αν προσπαθήσεις να ζητήσεις πίσω το δικό σου. Μακάρι να κάνω λάθος, αλλά εχει ενδιαφέρον η περίπτωση οπότε ενημέρωσέ μας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, thagkol είπε

Δε θέλω να γίνω μάντης κακών, αλλά πιστεύω ότι κατά 99% θα σου δώσουν ένα απλό μαύρο, και επίσης πιστεύω ότι πολύ δύσκολα θα βγάλεις άκρη αν προσπαθήσεις να ζητήσεις πίσω το δικό σου. Μακάρι να κάνω λάθος, αλλά εχει ενδιαφέρον η περίπτωση οπότε ενημέρωσέ μας!

Μιλάς με στατιστικά σχεδόν απόλυτης βεβαιότητας χωρίς να έχεις ξαναδεί  τέτοιου είδους περιστατικό. Παρασκευή κοντή γιορτή και εδώ θα είμαστε να τα πούμε. Μην προδικαζουμε καταστάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το οτι πήραν το controller πίσω για αλλαγή ενώ απλά ξέβαψαν κάποια πάρτς που δεν θεωρείται defect, απο μόνο του μου φαίνεται περίεργο. Μακάρι να σου κάνουν τη φάση, αλλα ρεαλιστικά αν άλλαξαν κάθε controller που ξέβαφαν τα κουμπάκια, θα το κλείναν το μαγαζί :) Αν σου τα αλλάξουν όντως, κράτα το σε μια βιτρίνα και πάρε ένα απλό ορθόδοξο. Και να το χρησιμοποιείς και να είναι όπως το αγόρασες, δεν το βλέπω πολύ ρεαλιστικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ εάν έπαιρνες ένα αυτοκίνητο και ενα πλαστικό μέρος του εσωτερικού του ξεβαφε στο εξάμηνο ενώ καλύπτετε από εγγύηση τι θα έκανες; όταν ένα προϊόν είναι ελαττωματικό σε όλες τις εκφάνσεις του έχεις κάθε δικαίωμα σαν καταναλωτής να πράξης όπως ορίζει η εκάστοτε εγγύηση. Και ναι παιδιά μπήκα στο account μου και δείχνει ότι μου έστειλαν άλλο ίδιο χειρηστηριο. Έχει διαφορετικό barcode από το αρχικό που έστειλα. Μόλις τώρα το ειδα

Screenshot_2022-05-19-10-44-18-86_92460851df6f172a4592fca41cc2d2e6.jpg

10 λεπτά πριν, chncynic είπε

Καλά το οτι πήραν το controller πίσω για αλλαγή ενώ απλά ξέβαψαν κάποια πάρτς που δεν θεωρείται defect, απο μόνο του μου φαίνεται περίεργο. Μακάρι να σου κάνουν τη φάση, αλλα ρεαλιστικά αν άλλαξαν κάθε controller που ξέβαφαν τα κουμπάκια, θα το κλείναν το μαγαζί :) Αν σου τα αλλάξουν όντως, κράτα το σε μια βιτρίνα και πάρε ένα απλό ορθόδοξο. Και να το χρησιμοποιείς και να είναι όπως το αγόρασες, δεν το βλέπω πολύ ρεαλιστικό

Μην ανχωνεσαι δεν μπαίνει μέσα η μαμά ms. To δικό μου  παλιό χειρηστηριο θα ξαναχρησημοποιηθει σε άλλο doa. Ανακύκλωση κάνει αδερφέ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, blazing_inferno είπε

Μιλάς με στατιστικά σχεδόν απόλυτης βεβαιότητας χωρίς να έχεις ξαναδεί  τέτοιου είδους περιστατικό. Παρασκευή κοντή γιορτή και εδώ θα είμαστε να τα πούμε. Μην προδικαζουμε καταστάσεις. 

Εγώ πρώτος θέλω να στο φτιάξουν γιατί κι εγώ το έχω το Halo οπότε με ενδιαφέρει η περίπτωση. Απλά το θεωρώ δύσκολο, αυτό είπα, και μακάρι να κάνω λάθος!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, blazing_inferno είπε

Εσυ εάν έπαιρνες ένα αυτοκίνητο και ενα πλαστικό μέρος του εσωτερικού του ξεβαφε στο εξάμηνο ενώ καλύπτετε από εγγύηση τι θα έκανες; όταν ένα προϊόν είναι ελαττωματικό σε όλες τις εκφάνσεις του έχεις κάθε δικαίωμα σαν καταναλωτής να πράξης όπως ορίζει η εκάστοτε εγγύηση. Και ναι παιδιά μπήκα στο account μου και δείχνει ότι μου έστειλαν άλλο ίδιο χειρηστηριο. Έχει διαφορετικό barcode από το αρχικό που έστειλα. Μόλις τώρα το ειδα

Screenshot_2022-05-19-10-44-18-86_92460851df6f172a4592fca41cc2d2e6.jpg

Πρώτον, συγκρίνεις αυτοκίνητο με controller. Το 2ο είναι αναλώσιμο και το τρίβεις με ιδρωμένα (στην καλύτερη) χέρια, ακριβώς στα σημεία που μιλάς.

Το οτι όλοι φτιάχνουν τα controllers να μην έχουν τπτ γραμμένο πάνω, και με τα κουμπιά να έχουν τα γράμματα κάτω απο επίστρωση clear πλαστικού, δεν είναι τυχαίο. Όταν πουλάνε branded πράγματα, είναι συλλεκτικά, δεν είναι λειτουργικά.

Εγώ αν δεν χάλαγε, δεν θα το έστελνα, γιατί δεν χάλασε. :) Προφανώς ο καθένας έχει τα γούστα του, αλλα θα επιμείνω. Πρέπει να διαλέξεις αν θες κάτι να είναι όπως το πήρες την πρώτη μέρα, ή να το χρησιμοποιείς. Όλα τα ηλεκτρονικά περιφερειακά είναι έτσι. Πλαστικά είναι με μπογιά. Treat them as such και πάρε ένα μαύρο ορθόδοξο να μπορείς να το μπουκετάρεις όταν θες.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, thagkol είπε

Εγώ πρώτος θέλω να στο φτιάξουν γιατί κι εγώ το έχω το Halo οπότε με ενδιαφέρει η περίπτωση. Απλά το θεωρώ δύσκολο, αυτό είπα, και μακάρι να κάνω λάθος!

Ελπίζω να πρόσεξες την φωτο που έστειλα πριν λίγα λεπτά. Πήρα τηλέφωνο τώρα  την επίσημη αντιπροσωπια στην Ελλάδα και μου είπαν ότι αντικατασταθηκε με ίδιο. Εαν λέει έστελναν άλλο θα με ενημέρωναν εάν θα ήθελα να το κάνω. Πολυ θετικό το όλο σκηνικό 

9 λεπτά πριν, chncynic είπε

Πρώτον, συγκρίνεις αυτοκίνητο με controller. Το 2ο είναι αναλώσιμο και το τρίβεις με ιδρωμένα (στην καλύτερη) χέρια, ακριβώς στα σημεία που μιλάς.

Το οτι όλοι φτιάχνουν τα controllers να μην έχουν τπτ γραμμένο πάνω, και με τα κουμπιά να έχουν τα γράμματα κάτω απο επίστρωση clear πλαστικού, δεν είναι τυχαίο. Όταν πουλάνε branded πράγματα, είναι συλλεκτικά, δεν είναι λειτουργικά.

Εγώ αν δεν χάλαγε, δεν θα το έστελνα, γιατί δεν χάλασε. :) Προφανώς ο καθένας έχει τα γούστα του, αλλα θα επιμείνω. Πρέπει να διαλέξεις αν θες κάτι να είναι όπως το πήρες την πρώτη μέρα, ή να το χρησιμοποιείς. Όλα τα ηλεκτρονικά περιφερειακά είναι έτσι. Πλαστικά είναι με μπογιά. Treat them as such και πάρε ένα μαύρο ορθόδοξο να μπορείς να το μπουκετάρεις όταν θες.

Σαν κάτοχος καινουργιου yaris στο πρώτο τρίμηνο διαπίστωσα ότι εκεί που ακουμπάει το πόδι μου όταν οδηγαω ξεβαψε μπήκαν σε διαδικασία αλλαγής πλαστικού διότι εντόπισαν πραγματικό σφάλμα βαφής. Γιατί όταν λέω κάτι δεν το λέω τυχαία. Δεν με ενδιαφέρει πως είναι σχεδιασμένο και βαμμένο  η τοποθετημένο, θέλω απλά να έχει μια άλφα αντοχή στο χρόνο. Αλλά όταν στους ούτε 5 μήνες βλέπεις τέτοια κακά αποτελέσματα το μόνο που δεν πρέπει να κάνεις είναι να σιώπησεις. 

Επεξ/σία από blazing_inferno
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, blazing_inferno είπε

Ελπίζω να πρόσεξες την φωτο που έστειλα πριν λίγα λεπτά. Πήρα τηλέφωνο τώρα  την επίσημη αντιπροσωπια στην Ελλάδα και μου είπαν ότι αντικατασταθηκε με ίδιο. Εαν λέει έστελναν άλλο θα με ενημέρωναν εάν θα ήθελα να το κάνω. Πολυ θετικό το όλο σκηνικό 

Σαν κάτοχος καινουργιου yaris στο πρώτο τρίμηνο διαπίστωσα ότι εκεί που ακουμπάει το πόδι μου όταν οδηγαω ξεβαψε μπήκαν σε διαδικασία αλλαγής πλαστικού διότι εντόπισαν πραγματικό σφάλμα βαφής. Γιατί όταν λέω κάτι δεν το λέω τυχαία. Δεν με ενδιαφέρει πως είναι σχεδιασμένο και βαμμένο  η τοποθετημένο, θέλω απλά να έχει μια άλφα αντοχή στο χρόνο. Αλλά όταν στους ούτε 5 μήνες βλέπεις τέτοια κακά αποτελέσματα το μόνο που δεν πρέπει να κάνεις είναι να σιώπησεις. 

Δικός σου ο χρόνος αδελφέ! Εγώ δεν θα έμπαινα στον κόπο γιατί το θεωρώ παντελώς ασήμαντο για να χάσω χρόνο με τις αντιπροσωπείες γιατί ξέβαψε ένα κουμπί.  Each to their own όμως. 

Το αυτοκίνητο είναι τελείως άλλο πράγμα, μην το συγκρίνεις. Ειδικά σε χώρες όπως η Ελλάδα, είναι σημαντικός παράγοντας το κόστος μεταπώλησης. To controller έχει αστείο κόστος μεταπώλησης. Στις περισσότερες περιπτώσεις, το να το πουλήσεις μετα απο 2-3 χρόνια, θα είναι μια η άλλη με να το πετάξεις :D Τέσπα, ελπίζω να σου πάει καλά η αλλαγη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αυτοκίνητο έχει εγγύηση για το χρώμα, το χειριστήριο όχι.

Σίγουρα έχουν ορισμένα θεματάκια τα χειριστήρια.

και εγώ είχα πρόβλημα με τα pads που βρίσκονται κάτω από τα triggers, είχαν μετακινηθεί μάλλον λόγω κακής ποιότητας κόλλησης. Δούλευαν κανονικά τα triggers αλλά ήταν λίγο πιο θορυβώδη.

Τελικά το διόρθωσα μόνος μου γιατί είχε περάσει το 1 έτος εγγύησης.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, The_Judas είπε

Το αυτοκίνητο έχει εγγύηση για το χρώμα, το χειριστήριο όχι.

Ιούδα όταν παραλάβω  και είναι όλα οκ θα πας να αλλάξεις τους κανόνες  στην  αντιπροσωπια της ms γιατί από ότι φαίνετε η εγγύηση κατά πάσα πιθανότητα λειτούργησε. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Lobo10 είπε

Στο εύχομαι φίλε αλλά πολύ δύσκολα θα σου στείλουν ως αντικατάσταση συλλεκτικό controller.

Μακάρι να είμαι λάθος.

μακαρι να βγω ψευτης αλλα η αντικατασταση θα γινει με απλο χειριστηριο και οχι με επετειακο :( Παρομοια περιπτωση ειχε πολυ καλος φιλος επι εποχης xbox 360 ειχε παρει την κοκκινη κονσολα συλλεκτικη του Resident Evil και οταν χαλασε το χειρηστιριο του εστειλαν αντικατασταση λευκο . Τους πηρε απειρα τηλεφωνα απειρα email να τους εξηγησει οτι η κονσολα ειναι συλλεκτικη και θελω το δικο της χειριστηριο δεν γινεται να εχω κοκκινη κονσολα με λευκο χειριστηριο και δεν εβγαλε ποτε ακρη . Ενημερωσε μας για την εξελιξη ειμαι περιεργος αν αλλαξε η συμπεριφορα 

 

Microsoft Xbox 360 Elite Resident Evil 5 Limited Edition 120GB Red Console  (NTSC) for sale online | eBay

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, blazing_inferno είπε

Καλησπέρα  σας! Έχοντας το series x halo edition από day one  (έξι μήνες περίπου) διαπίστωσα πριν δύο εβδομάδες την κάκιστη βαφή που έχει το  χειρηστηριο αυτής της έκδοσης ξεβαφοντας σε δύο σημεία!!ανοιξα τικετ και έστειλα το χειρηστηριο. Λογικα αύριο μεθαύριο θα το παραλάβω για να δω τι έκαναν εν τέλη. Για του λόγου το αληθές σας παραθετο και δυο φωτογραφίες. Οποίος το έχει είχε κάποιο θέμα η είμαι εγώ o μόνος γκαντέμης; 

Screenshot_2022-05-18-21-45-52-60_92460851df6f172a4592fca41cc2d2e6.jpg

Screenshot_2022-05-18-21-45-43-99_92460851df6f172a4592fca41cc2d2e6.jpg

Φίλε καλησπέρα όταν λες άνοιξες τίκετ και το έστειλες  τι ακριβώς έκανες? Ψάχνω πόσο καιρό να κάνω κάτι ανάλογο σε έναν μοχλό που έχω εντός εγγύησης και όλο μου λέει δεν γίνεται με mail και τέτοια απο το support το ψάχνω είναι απο κάπου αλλού επίσης επειδή το έχω δηλώση τον μοχλό γράφει το παράδοξο οτι έληξε η εγγύηση 08/22 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, blazing_inferno είπε

Ιούδα όταν παραλάβω  και είναι όλα οκ θα πας να αλλάξεις τους κανόνες  στην  αντιπροσωπια της ms γιατί από ότι φαίνετε η εγγύηση κατά πάσα πιθανότητα λειτούργησε. 

άλλο η ms, συνήθως ούτε καν ελέγχουν την βλάβη. Δεν νομίζω ότι θα το έκαναν αυτό πολλές εταιρείες.

και εγώ έχω αλλάξει 3 πληκτρολόγια microsoft με τηλεφωνική ενημέρωση και μάλιστα κράτησα τα παλιά που τα χρησιμοποιούσα για ανταλλακτικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...