Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ δυνατο το far cry 6 στο sx.το συστήνω.

Πολυ Δυσκολος στα single games αλλά μέχρι τώρα με εχει κερδισει

Εχει ακουστει τιποτα για upgrade έκδοση του rdr2 η 60αρι; δεν το έχω παίξει ακόμα και ουτε πρόκειται οσο είναι 30 frames.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, chrisgewrgi said:

Πολύ δυνατο το far cry 6 στο sx.το συστήνω.

Πολυ Δυσκολος στα single games αλλά μέχρι τώρα με εχει κερδισει

Εχει ακουστει τιποτα για upgrade έκδοση του rdr2 η 60αρι; δεν το έχω παίξει ακόμα και ουτε πρόκειται οσο είναι 30 frames.

upgrade?😂 remaster στα 60 ευρω θα ειναι το μονο 60αρι😂

Επεξ/σία από privateer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, aekoupoli είπε

Επισης για βάθος χρωματος με dolby vision κτλ να επιλέξω 12bit μέσα από το xbox η 10 bit?  Lg cx είναι η τβ

Η τηλεόρασή σου έτσι και αλλιώς έχει πάνελ 10bit όπως και οι περισσότερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πληροφοριακά οι επιλογές για 8, 10 και 12-bit στο Xbox αφορούν μόνο περιεχόμενο SDR.

Το στάνταρ HDR10 της βιομηχανίας (το 10 στην ουσία σημαίνει 10-bit), κάνει output αυτόματα από μόνο του έτσι κι αλλιώς σε 10-bit. Το ίδιο συμβαίνει και σε DV.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

Λετε να γινει το μπαμ και αυτο να ειναι οιωνος ; 

Μπορεί να είναι εικόνα 1 άτομο και κείμενο

Μπα, απλη συμφωνία για χρησιμοποιουν το tech της MS είναι, αλλά προφανώς και οτιδήποτε βγάζει η SEGA από εδώ και πέρα θα παίζει xbox/xcloud. Μακάρι να ανακοινώσουν κι άλλα σιγά σιγά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά δεν ξέρω καν τι βγάζει η Sega (internally) πλέον το οποίο να προκαλεί τον οποιοδήποτε ενθουσιασμό. Η εταιρία δεν είναι αυτή που γνωρίζαμε εδώ και παρά πολύ καιρό.
 

Έχει καταντήσει στην ουσία εταιρία-publisher που το μόνο διάσημο IP είναι το Sonic από το οποίο η μοναδική επιτυχημένη προσπάθεια τα τελευταία 20+ χρόνια είναι το Sonic Mania. Και αυτό μάλιστα φτιάχτηκε από ξεχωριστό ανεξάρτητο studio που ξεκίνησε ως fan project…

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Βασικά δεν ξέρω καν τι βγάζει η Sega (internally) πλέον το οποίο να προκαλεί τον οποιοδήποτε ενθουσιασμό. Η εταιρία δεν είναι αυτή που γνωρίζαμε εδώ και παρά πολύ καιρό.
 

Έχει καταντήσει στην ουσία εταιρία-publisher που το μόνο διάσημο IP είναι το Sonic από το οποίο η μοναδική επιτυχημένη προσπάθεια τα τελευταία 20+ χρόνια είναι το Sonic Mania. Και αυτό μάλιστα φτιάχτηκε από ξεχωριστό ανεξάρτητο studio που ξεκίνησε ως fan project…

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Sega_video_game_franchises

Καλά έχει χαμό απο IP's μήν τρελαθούμε :) Το θέμα είναι να ασχοληθούν ή να πουλήσουν τα IP σε κάποιον που ασχολείται ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Βασικά δεν ξέρω καν τι βγάζει η Sega (internally) πλέον το οποίο να προκαλεί τον οποιοδήποτε ενθουσιασμό. Η εταιρία δεν είναι αυτή που γνωρίζαμε εδώ και παρά πολύ καιρό.
 

Έχει καταντήσει στην ουσία εταιρία-publisher που το μόνο διάσημο IP είναι το Sonic από το οποίο η μοναδική επιτυχημένη προσπάθεια τα τελευταία 20+ χρόνια είναι το Sonic Mania. Και αυτό μάλιστα φτιάχτηκε από ξεχωριστό ανεξάρτητο studio που ξεκίνησε ως fan project…

Βγάλε στα σημερινά δεδομένα ένα altered beast , ένα crazy taxi , ένα virtua fighter , ένα virtua soccer , ένα sonic , ένα ecco the dolphin , ένα golden axe , ένα panzer dragon , ένα alex kid και μετά σβήσε απο τον χάρτη σαν SeGa

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, chncynic είπε

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Sega_video_game_franchises

Καλά έχει χαμό απο IP's μήν τρελαθούμε :) Το θέμα είναι να ασχοληθούν ή να πουλήσουν τα IP σε κάποιον που ασχολείται ^_^

Εάν προσέξεις σε πόσα από αυτά είναι developer η ίδια η Sega θα καταλάβεις τι θέλω να πω. Δεν είναι όλα Sega IP’s, κοινώς, δεν της ανήκουν. 
 

 

5 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

Βγάλε στα σημερινά δεδομένα ένα altered beast , ένα crazy taxi , ένα virtua fighter , ένα virtua soccer , ένα sonic , ένα ecco the dolphin , ένα golden axe , ένα panzer dragon , ένα alex kid και μετά σβήσε απο τον χάρτη σαν SeGa

Ισως πλην του Virtua Fighter, κανένα από αυτά δεν είναι relevant σήμερα για να αγγίξει κάποιον πλην ίσως της νοσταλγίας. 
 

Τα ταλέντα έχουν φύγει εδώ και καιρό. Μόνο το όνομα και η (αρχαία) ιστορία έμεινε πλέον στην εταιρία. Οπότε για μένα προσωπικά όποιος την αγόραζε θα ήταν μόνο για το όνομα. 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Εάν προσέξεις σε πόσα από αυτά είναι developer η ίδια η Sega θα καταλάβεις τι θέλω να πω. Δεν είναι όλα Sega IP’s, κοινώς, δεν της ανήκουν. 
 

 

Καταλαβαίνω τι θες να πείς, απλά διαφωνώ ^_^ Έχουν πράγματα που μπορούν να αρμεχτούν αρκετά. Τέσπα, το να μπεί η Sega ξανά στο παιχνίδι πιο επιθετικά καλό θα κάνει σε όλους. Αν τα ρίχνουν και σε κάνα gamepass σύντομα, ακόμα καλύτερα! 

20 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Ισως πλην του Virtua Fighter, κανένα από αυτά δεν είναι relevant σήμερα για να αγγίξει κάποιον πλην ίσως της νοσταλγίας. 

 

Τα ταλέντα έχουν φύγει εδώ και καιρό. Μόνο το όνομα και η (αρχαία) ιστορία έμεινε πλέον στην εταιρία. Οπότε για μένα προσωπικά όποιος την αγόραζε θα ήταν μόνο για το όνομα. 

Γιατί το λες αυτό? Εγώ δεν είμαι δραματικά μεγάλος στην ηλικία και μικρότερος έχω ξεσκιστεί να τα παίζω όλα αυτά.Η νοσταλγία είναι ο μόνος λόγος που κάποιος αγοράζει IPs. Αυτός είναι ο ορισμός ξέρω γώ 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chncynic είπε

Γιατί το λες αυτό? Εγώ δεν είμαι δραματικά μεγάλος στην ηλικία και μικρότερος έχω ξεσκιστεί να τα παίζω όλα αυτά.Η νοσταλγία είναι ο μόνος λόγος που κάποιος αγοράζει IPs. Αυτός είναι ο ορισμός ξέρω γώ 😕

Απλά είμαι σκεπτικός στο πόσο επιτυχημένο θα ήταν ένα IP μετά από μια τεράστια απουσία στο χώρο (μερικές φορές μεγαλύτερη της δεκαετίας).

Για παράδειγμα το τελευταίο Golden Axe (Beast Rider) βγήκε το 2008 με πολύ κακές κριτικές. Να προσθέσω εδώ ότι το προηγούμενο Golden Axe 3 είχε βγει το... 1993.

Δεν λέω ότι είναι αδύνατον να επαναφέρεις ένα παλιό IP και να το εκσυγχρονήσεις με τέτοιο τρόπο ώστε να γίνει επιτυχημένο αλλά εγώ προσωπικά δεν νομίζω ότι η Sega μπορεί να το καταφέρει αυτό. Ίσως το καλύτερο θα ήταν να πουλούσε τα IP's σε κάποιον άλλο. Όπως είπα προηγουμένως είναι πλέον απλά ένας publisher. Οπότε μια ενδεχόμενη αγορά τους από κάποιον "μεγάλο" εμένα τουλάχιστον δεν μου λέει απολύτως τίποτα.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Απλά είμαι σκεπτικός στο πόσο επιτυχημένο θα ήταν ένα IP μετά από μια τεράστια απουσία στο χώρο (μερικές φορές μεγαλύτερη της δεκαετίας).

Για παράδειγμα το τελευταίο Golden Axe (Beast Rider) βγήκε το 2008 με πολύ κακές κριτικές. Να προσθέσω εδώ ότι το προηγούμενο Golden Axe 3 είχε βγει το... 1993.

Δεν λέω ότι είναι αδύνατον να επαναφέρεις ένα παλιό IP και να το εκσυγχρονήσεις με τέτοιο τρόπο ώστε να γίνει επιτυχημένο αλλά εγώ προσωπικά δεν νομίζω ότι η Sega μπορεί να το καταφέρει αυτό. Ίσως το καλύτερο θα ήταν να πουλούσε τα IP's σε κάποιον άλλο. Όπως είπα προηγουμένως είναι πλέον απλά ένας publisher. Οπότε μια ενδεχόμενη αγορά τους από κάποιον "μεγάλο" εμένα τουλάχιστον δεν μου λέει απολύτως τίποτα.

:) Σε αρκετό κόσμο λέει πολλά η κατοχή ιστορικών franchise και η δυνατότητα να χρησιμοποιηθούν εμπορικά - Και η konami έτσι ψιλονεκρή ήταν για την μάζα πέρα απο κάτι PES που πήγαν και αυτά κουβά, αλλα το Castlevania πυροβολάει στο netflix, μιλάνε γενικά για καινούρια iterations κτλ.

Να μήν πούμε για MGS. Και αυτό το franchise για πολλούς άρχισε να πέφτει πολύ πολύ πολύ καιρό πρίν, αλλα όποιος ακούει το όνομα MGS σήμερα κάνει σαν τρελός. 

Με τα πολλά και τα λίγα, τα ονόματα που κουβαλάει η SEGA είναι αρκετά βαριά και αν την τσιμπήσει κάποιος απο τους μεγάλους, το potential είναι αρκετά μεγάλο σε όλα τα μέσα.


Επίσης δεν μιλάμε για Sonic κάν. Η μόνη μασκώτ που ιστορικά έπαιξε απέναντι στη νιντεντο και στάθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, chncynic είπε

Να μήν πούμε για MGS. Και αυτό το franchise για πολλούς άρχισε να πέφτει πολύ πολύ πολύ καιρό πρίν, αλλα όποιος ακούει το όνομα MGS σήμερα κάνει σαν τρελός. 

Δεν νομίζω ότι αυτό το παράδειγμα είναι το καλύτερο γι αυτό που συζητάμε.

Το MGS είχε από πίσω του μια πολύ μεγάλη προσωπικότητα και αποτελεί το έργο σήμα κατατεθέν αυτού του ανθρώπου και όχι της Konami ;). Είδαμε που κατέλειξε η σειρά όταν έφυγε ο συγκεκριμένος. Επίσης αυτή η σειρά είχε ισχυρή παρουσία στον χώρο από ανέκαθεν με συνεχείς επιτυχίες. Δεν εγκαταλήφθηκε για να κάνει την εμφάνιση της πολύ αργότερα.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...