Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ρωτήσω ρε παιδιά. Ξεκίνησα να κάνω preload το παιχνίδι μέσω game pass αλλά σε κάποια φάση συνειδητοποίησα ότι κατεβάζω το forza horizon 5 σκέτο ενώ έχει και forza horizon 5 standard edition μέσω του pass. Θα υπάρχει πρόβλημα οταν το αγοράσω;; Να το σταματήσω και να βαλω την standard ή δεν θα εχει θέμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Next gen, last gen, προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

Αυτό που ξέρω, είναι ότι μέσα σε όλο αυτό το χαμό με την υπερτιμολόγηση του PC hardware, τις ελλείψεις σε hardware και κονσόλες, και τον όλο χαμό που γίνεται, νιώθω ότι το XsX μαζί με το game pass ήταν η καλύτερη αγορά που θα μπορούσα να κάνω.

Παίζω το Scarlet Nexus τώρα, έκλεισα κάπου στις 30 ώρες και το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους όσους θέλουν να παίξουν ένα καλό action JRPG, με ότι ναναι ιστορία.

Επίσης κάτι άλλο πολύ σημαντικό: Το χειριστήριο του XBOX είναι αποδεδειγμένα στην περίπτωσή μου πιό εργονομικό από το DS4, για το οποίο είχα μιλήσει εκτενέστατα στο παρελθόν. Έχει πιό σωστό κράτημα, και δεν δημιουργεί πίεση στους αγκώνες, διότι δεν αναγκάζει μικρό δαχτυλάκι και παράμεσο να υπερλειτουργούν για το κράτημα.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Choutas είπε

Δέος ίσως. Την τελευταία φορά που το ένιωσα ήταν με το Horizon Zero Dawn το 17 στις κονσόλες. Ίσως να βοήθησε και το HDR που δεν το είχα ξαναδεί μέχρι τότε.

Μεγάλη συζήτηση. Σίγουρα είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό. Μπορεί να μην υπήρχαν ποτέ next gen γραφικά και απλά να ενθουσιαζόμασταν ευκολότερα.

Εντωμεταξύ στο συγκεκριμένο παιχνίδι το HDR  είναι εντελώς λάθος.

https://gcsd.instructure.com/courses/10230/pages/horizon-zero-dawn-first-spear-modification

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω τις προσδοκίες που έχουν μερικοί όσον αφορά στα ΑΑΑ παιχνίδια που κυκλοφορούν αυτή την περίοδο. Φυσικά και δεν είναι "next gen" από την στιγμή που το παιχνίδι έχει αναπτυχθεί και για το (OG) Xbox One. Δεδομένου αυτού του γεγονότος μπορώ να πω ότι αυτά που έχω δει μέχρι στιγμή από τα επερχόμενα cross gen παιχνίδια, όπως Halo Infinite, FH5, Horizon FW, GoW Ragnarok κτλ, έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος και δείχνουν εκπληκτικά(δεδεμένου του ότι θα τρέχουν σε hardware προηγούμενης γενιάς).

Νομίζω πάντως ότι το τι σημαίνει next gen θα το δούμε από το 2022 όταν κυκλοφορήσουν παιχνίδια που θα είναι αποκλειστικά νέας γενιάς(Starfield, RedFall, STALKER 2 κτλ.) Κάποια δείγματα τα πήραμε ήδη από το Ratchet & Clank.

Επεξ/σία από RedAlert539
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, M4tR1x είπε

Να ρωτήσω ρε παιδιά. Ξεκίνησα να κάνω preload το παιχνίδι μέσω game pass αλλά σε κάποια φάση συνειδητοποίησα ότι κατεβάζω το forza horizon 5 σκέτο ενώ έχει και forza horizon 5 standard edition μέσω του pass. Θα υπάρχει πρόβλημα οταν το αγοράσω;; Να το σταματήσω και να βαλω την standard ή δεν θα εχει θέμα; 

Αυτή  που κάνεις preload, είναι η standard edition, δηλαδη το base game. οπότε μην σταματησεις. Κρίμα τα gb

Μετά από την standard υπάρχουν άλλες δύο επι πληρωμή. η deluxe και premium

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Λες και ειναι remaster ειναι😂

 

Πολύ όμορφο! Αναβάθμιση σε καθε επίπεδο των γραφικών, textures, GI, volumetrics, Specular Reflections,  LOD's κλπ, ακόμα και τον Kraig πείραξαν :) . Αναμένω πως και πως να παίξω campaign να γουστάρω. Θελω να δω επίσης μιας και το game δεν φαίνεται να χρησιμοποιεί RT για το diffuse GI, ποιά λύση σκέφτηκαν οι devs για να υλοποιήσουν το GI στο dynamic day night system του παιχνιδιού στα diffuse materials μιας και ειναι το δυσκολότερο πράγμα σε ενα Dynamic open world game (μάλλον κάποια prebaked λυσή? τυπου Horizon, Assasins Creed ?)

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, panther_512 είπε

Παίζω το Scarlet Nexus τώρα, έκλεισα κάπου στις 30 ώρες και το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους όσους θέλουν να παίξουν ένα καλό action JRPG, με ότι ναναι ιστορία.

Ειμαι στις 12ώρες ως τώρα(chapter 10 αν θυμαμαι καλα)με την kasane και δεν μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από το παιχνίδι πέραν της ότι να ναι γραφής/ιστορίας,που παραείναι anime themed.

Τέρμα αδιάφορα και ψιλό ανούσια side quests,και πολύ επανάληψη/ανακύκλωση τα ίδια και τα ίδια(μικρή ποικιλία σε περιοχές/εχθρούς),το σύστημα με τα gifts αλα code vein δεν ταιριάζει καθόλου στην θεματολογία του παιχνιδιου. Και το τέρμα σπαστικό είναι ότι δεν έχει κανονικά cutscenes,αλλά πορτραίτα.

Γενικα ψιλό μέτρια πράγματα ως τώρα από μένα με θετικά τον οπτικό τομέα,το ότι τρέχει καλά,το σύστημα μάχης/skill tree και υποθέτω τα 2 διαφορετικά story με τους 2 διαφορετικούς χαρακτήρες,και το Japanese voice acting που είναι spot on.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα side quests δεν πρέπει να ασχοληθείς καθόλου. Μόλις είδα ένα δύο, τα παράτησα τελείως.

Η ιστορία είναι ότι ναναι. Ένας πολύπλοκος αχταρμάς γύρω από τα "brains" σε μιά διαμάχη τύπου Βόρεια-Νότια Κορέα.

Για κάποιο λόγο τους άρεσαν σαν θεματολογία τα μυαλά και έστησαν ολόκληρο παιχνίδι γύρω από αυτά.

Έχει όμως καλά production values, ωραίο artwork, τα combat mechanics είναι απολαυστικά. Προσωπικά μου αρέσουν τα cutscenes. Νομίζω αν αρέσουν σε κάποιον τα JRPGs είναι εύκολο να το προτείνεις, με τα απαραίτητα disclaimers αναφορικά με την ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Με τα side quests δεν πρέπει να ασχοληθείς καθόλου. Μόλις είδα ένα δύο, τα παράτησα τελείως.

Η ιστορία είναι ότι ναναι. Ένας πολύπλοκος αχταρμάς γύρω από τα "brains" σε μιά διαμάχη τύπου Βόρεια-Νότια Κορέα.

Για κάποιο λόγο τους άρεσαν σαν θεματολογία τα μυαλά και έστησαν ολόκληρο παιχνίδι γύρω από αυτά.

Έχει όμως καλά production values, ωραίο artwork, τα combat mechanics είναι απολαυστικά. Προσωπικά μου αρέσουν τα cutscenes. Νομίζω αν αρέσουν σε κάποιον τα JRPGs είναι εύκολο να το προτείνεις, με τα απαραίτητα disclaimers αναφορικά με την ιστορία.

Εγώ που γουστάρω απίστευτα οτιδήποτε ό,τι να ναι, μου άρεσε αρκετά η ιστορία αλλα γίνεται αχταρμάς indeed. Βγάζει ένα κλίκ νόημα στα τελειώματα αλλα still...

Τώρα, νομίζω οτι ενώ το game γενικά είχε πολύ potential, δεν με ικανοποίησε όσο θα ήθελα. Ωραίο το σύστημα μάχης γενικά και αρκετά απολαυστικό όταν νιώσεις λίγο πως δουλεύει, αλλα πραγματικα έχει 5-6 διαφορετικούς εχθρούς απο την αρχή ώς το τέλος.

Ένα 6.5/7 προσωπική μου άποψη
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιχνιδια που είναι στο gamepass δεν χρειάζονται συστάσεις,ειδικά όταν την ίδια περίοδο τρέχει και η γνωστή προωθητική με 1ευρώ τον μήνα. 

Με βάση τι έχω δει ως τώρα (παρόλο που μαρεσουν τα jrpg προφανώς),δεν μπορώ να πω ότι μου βγάζει για ένα αρκετά καλό Jrpg. Είναι καλό σε κάποιους τομείς μεν, αλλά μέτριο σε άλλους τομείς δε.

Πιο πολύ μου βγάζει για απλά Ok rpg,με μια μικρή επιφύλαξη πάντα μιας και δεν το έχω ολοκληρώσει και με τους 2 χαρακτήρες. 

Απλά το περίμενα αρκετά καλύτερο,ειδικά στην ιστορία/χαρακτήρες.

Τουλάχιστον το ευχαριστιέμαι παραπάνω από το προηγούμενο παιχνίδι που έπαιξα το Avengers,αν αυτό μετράει.

Και μιας και το είχα αναφέρει παλιότερα που το έψαχνα,για Xbox Gold κατόχους είναι μετά από πολλούς μήνες πάλι σε έκπτωση το Red Dead Redemption 1 από 30ευρώ στα 9.9(πιθανώς φθηνότερα αν αγοραστεί από άλλο store).

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...