Προς το περιεχόμενο

Από δημόσιο (στρατός) σε ιδιωτικό τομέα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, great είπε

εχεις δικιο, 

φαντασου να ειχε γραφειο εδω η Microsoft, oh wait

η microsoft δεν είναι ελληνική εταιρία , αλλά για πες , πόσα άτομα απασχολεί εδώ η micro@#@#@ ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Molpadia είπε

η microsoft δεν είναι ελληνική εταιρία , αλλά για πες , πόσα άτομα απασχολεί εδώ η micro@#@#@ ??????

18 ώρες πριν, great είπε

μην γράφετε ότι σας κατέβει, η μεγαλύτερη εταιρία πληροφορικής στη χώρα είναι η BETA CAE Systems με έδρα στη θεσσαλονίκη και κεντρικά στην Ελβετία με γραφεία σε όλο τον κόσμο, απασχολεί 200+ μηχανολόγους

δεν λες Ελληνικη πουθενα, ασε που ωραια μας τα λες για το αριστουργημα αυτης της εταιρειες που δεν την εχω ξανακουσει οπως και πολλους που ρωτησα στον χωρο 

επισης γραφεις ακομα και τον OTE,  πΟΤΕ; και Micro$$ft?

ααα και

 

18 ώρες πριν, great είπε

μην γράφετε ότι σας κατέβει, η μεγαλύτερη εταιρία πληροφορικής στη χώρα είναι η BETA CAE Systems με έδρα στη θεσσαλονίκη και κεντρικά στην Ελβετία με γραφεία σε όλο τον κόσμο, απασχολεί 200+ μηχανολόγους

  μμμμ χαμος γινεται οντως

image.png.2b85b30bc4ce9c0b718de7486ca57b67.png

 

sorry για το off-topic φιλε μου, διατηρεις ενα καλο thread. Για να πω και εγω. Δεν ειναι ολες οι ιδιωτικες ξυλο, δεν ειναι όλες τελειες. Τζογαρεις. Και μιλάς με καποιον που το 2016 τον απολυσανε γιατι δεν χωραγαν δυο στο τμημα με τα ιδια λεφτα και κρατηθηκε αυτος που επαιζε sniper elite 3D με τον προισταμενο στο γραφειο, εν ωρα εργασίας. Πολυεθνική, κανονική οχι σαν την απο πάνω 😅

Επεξ/σία από great
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, great είπε

δεν λες Ελληνικη πουθενα, ασε που ωραια μας τα λες για το αριστουργημα αυτης της εταιρειες που δεν την εχω ξανακουσει οπως και πολλους που ρωτησα στον χωρο 

επισης γραφεις ακομα και τον OTE,  πΟΤΕ; και Micro$$ft?

ααα και

 

  μμμμ χαμος γινεται οντως

image.png.2b85b30bc4ce9c0b718de7486ca57b67.png

 

sorry για το off-topic φιλε μου, διατηρεις ενα καλο thread. Για να πω και εγω. Δεν ειναι ολες οι ιδιωτικες ξυλο, δεν ειναι όλες τελειες. Τζογαρεις. Και μιλάς με καποιον που το 2006 τον απολυσανε γιατι δεν χωραγαν δυο στο τμημα με τα ιδια λεφτα και κρατηθηκε αυτος που επαιζε sniper elite 3D με τον προισταμενο στο γραφειο, εν ωρα εργασίας. Πολυεθνική, κανονική οχι σαν την απο πάνω 😅

δηλαδή η κανονική πολυεθνική δεν είχε μαντήλι να κλάψει και σε απέλυσαν, ότι και να πώ θα είναι λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Doped είπε

Επειδη καταλαβαινω οτι εισαι αρκετα μεγαλος (~40) γιατι σου ηρθε τωρα να αλλαξεις κλαδο;

Ποτε βγαινεις στην συνταξη στον στρατο;

Κάποια στιγμή σκέφτεσαι τις επιλογές σου, πόσα πράγματα ήρθαν διαφορετικά απ' ότι υπολόγιζες και ίσως λόγω ακριβώς της ηλικίας να υπάρχει αυτή η πίεση της επιλογής (η οποία αργότερα θα είναι σημαντικά δυσκολότερη π.χ. στα 46 απ' ότι στα 38). Ας πούμε πλέον, δεν μπορώ να δεχτώ τη μετάθεση, με το ίδιο τρόπο που μπορούσα όταν δεν είχα οικογένεια και η απουσία επιπλέον κινήτρων (εξέλιξη μισθολογική) δεν βοηθάει.

Υπό κανονικές συνθήκες, έως τώρα οι υπξκοι όπως εγώ, βγαίνουν στα 50 με αναλογική σύνταξη λόγω ορίου ηλικίας (αυτεπάγγελτη αποστρατεία). Βάσει των ετών υπηρεσίας που θα έχω εγώ σε εκείνη την ηλικία - περίπου 26 - θα λαμβάνω με τα σημερινά δεδομένα σύνταξη περί τα 700€ (με το ΜΤΣ μέσα). Ενδεχεται όμως να αλλάξει αυτό και το όριο ηλικίας να ανέλθει στα 60, καθώς υπάρχουν αντίστοιχες πιέσεις, χωρίς να είναι σίγουρο κάτι μέχρι στιγμής.

Ειλικρινά χαίρομαι που διαβάζω τόσες απόψεις παιδιά. Η συμμετοχή είναι πολύ μεγάλη και να είστε σίγουροι πως κάθε άποψη κάτι έχει να προσφέρει. Ισως να μη γνωριζόμαστε, αλλά μια διαφορετική οπτική έχει πάντα τη χρησιμότητα και τον πλούτο της!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2021 στις 10:15 ΜΜ, Molpadia είπε

μην γράφετε ότι σας κατέβει, η μεγαλύτερη εταιρία πληροφορικής στη χώρα είναι η BETA CAE Systems με έδρα στη θεσσαλονίκη και κεντρικά στην Ελβετία με γραφεία σε όλο τον κόσμο, απασχολεί 200+ μηχανολόγους μηχανικούς και 15-25 πληροφορικάριους , οι μισθοί είναι απο 1200-2500 , μαντέψτε ποιοί παίρνουν τα 1200...

Τι πάει να πει εταιρεία πληροφορικής; Η Accenture τι είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως έχει αναφερθεί και πιο πάνω η δυνατότητα του να κάνεις κάτι έξτρα είναι μια λύση που θα σου δώσει την ευκαιρία να δοκιμάσεις τις ικανότητες σου χωρίς να χάσεις την σταθερότητα σου.

Εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα (λογιστικά) με μισθό μικρότερο από τον δικό σου  αλλά με διάφορα έξτρα καταφέρνω να ανέβω ικανοποιητικά, αυτό που αγαπάω στην δουλειά μου είναι ότι το ωράριο είναι απόλυτα σταθερό και έχω χρόνο να ασχοληθώ με οτι άλλο θέλω, κάτι που δεν το συναντάς και τόσο εύκολα στον ιδιωτικό τομέα.

Πολλές φορές κρίνουμε τα πράγματα σύμφωνα με τα βιώματα μας, έτσι μια εργασιακή εξέλιξη που θα ήταν ιδανική για κάποιον, για έναν άλλον να ήταν κακή.

Πολλές φορές η τύχει αγαπάει τους τολμηρούς, αν και με τις προσωπικές μου εμπειρίες περισσότερες φορές μετάνιωσα για κάτι που έκανα παρά για κάτι που δεν έκανα.

Επεξ/σία από johzio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
46 λεπτά πριν, george1807 είπε

Τι πάει να πει εταιρεία πληροφορικής; Η Accenture τι είναι;

δεν έχετε ιδέα για τι κολοσσό εταιρία πρόκειται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Molpadia είπε

δεν έχετε ιδέα για τι κολοσσό εταιρία πρόκειται...

το οτι κανεις δεν εχει ιδεα εκτος απο εσενα θα επρεπε να σε προβληματίζει.

Επίσης και πάλι, το  απασχολεί 200+ μηχανολόγους δεν τον λες και κολοσσό, και το 15-20 πληροφορικαριους ουτε παλι. Και με αυτα πως ειναι "εταιρεια πληροφορικής", με 200 μηχανολόγους;

Μεχρι στιγμής απο αυτα που "αντικειμενικα" λες , πρεπει να εχεις σοβαρή σχεση με τον κολοσσό.

Επεξ/σία από great
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε λιγάκι το νομοσχέδιο που ψηφίστηκε στη Βουλή (Νομός Χατζηδακη-χατζηθαυτη) και άμεσως θα πάρεις την απόφαση... Εκτός βέβαια αν έχεις ελιές..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Molpadia είπε

δεν έχετε ιδέα για τι κολοσσό εταιρία πρόκειται...

Αυτοί το ξέρουν; Η Accenture Ελλάδας απασχολεί 600 άτομα και ο "κολοσσός" 300. Για να μην αναλύσουμε παγκοσμίως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

παρακαλώ πολύ σεβαστείτε το θέμα του συνομιλητή σας και σταματήστε παρακαλώ να είστε εκτός θέματος δεν ενδιαφέρει κανέναν οι κολοσσοί πολυεθνικές εταιρείες που αναφέρεστε (δηλαδή εγώ που εργάζομαι σε πολυεθνική εταιρεία/οργανισμό που απασχολεί 5.000+ εργαζόμενους μόνο στο ελληνικό παράρτημα τι είναι.?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, johzio είπε

Εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα (λογιστικά) με μισθό μικρότερο από τον δικό σου  αλλά με διάφορα έξτρα καταφέρνω να ανέβω ικανοποιητικά, αυτό που αγαπάω στην δουλειά μου είναι ότι το ωράριο είναι απόλυτα σταθερό και έχω χρόνο να ασχοληθώ με οτι άλλο θέλω, κάτι που δεν το συναντάς και τόσο εύκολα στον ιδιωτικό τομέα.

αυτο ειναι και ενα απο τα θεματα που ανεφερα. Δεν ειναι παντου κακα δεν ειναι παντου καλά. Μια λεπτομερεια συμαντικη, οσα τα λεφτα τοσες οι ευθηνες τοσο το ωραριο παει βολτα. Αναφερεσε οτι παιρνεις λιγοτερα απο τον TS, περιπου στον βασικο. Μια εταιρεια με αρκετα ατομα δεν θα εχει απαιτησεις απο εσενα να κατσεις Σαββατο ή μεχρι τις 20:00 για να δωσεις ενα project (και στον τομεα σου τα λογιστικα), αντε αυτα τα τελος του χρονου και Ζ που λετε :D 

Ενας στον τομεα της πληροφορικης, εαν θελει λεφτα θα πρεπει να δωσει και κατι παραπανω, παιδια κανεις δνε πληρωνει για να καθεσε, το αν θα δουλευεις παραπανω απο 8 ωρες κατα 99% θα παιζει, αλλα και παλι ενα upgrade ας πουμε σε ενα συστημα δεεν θα γινει καθημερινη θα γινει σαββατο μπορει και ξημερωματα. Αυτα υπαρχουν, οχι συνεχεια εννοειτε. Οπως εαν δεν δουλευει κατι critical απλα δεν πας σπιτι σου μεχρι να φτοιαχτει. και αυτο γινεται αλλα οχι συνεχεια. Ο τομεας αυτος τα εχει αυτα. Και για αυτο καλες θεσεις πληρωνωνται αλλα εχουν και απαιτησεις απο εσενα. 

Εαν ειναι καλο το περιβαλλον και οχι τοξικο το να καθεσε να κανεις αυτο που γουσταρεις δεν θα σε πειραζει, το να ξυπνας το πρωι και να λες που παω παλι ρε π...η μου εκει εχεις θεμα. Μπορει να σε πιξει μια βδομαδα μεχρι τις 9 το βραδυ αλλα την επομενη να φευγεις απο της 16:59, ή να πεις δουλευω απο το σπιτι, ή παιδια θα φυγω νωριτερα την παρασκευη γιατι παω στο εξοχικο να προλαβω την κινηση. Σωστες εταιρειες τα σεβονται αυτα και τα καταλαβαινουν. Γιατι πρεπει να αποδειξεις πρωτα οτι σε εμπιστευονται, οτι δεν κολοβαρας και οτι εαν σε χρειαστουν θα εισαι εκει οπως βεβαια αμα τους χρειαστεις θα ειναι και αυτοι εκει. Τοξικοτητα που δεν σε αφηνει να φυγεις να πας στον γιατρο (τα εχουμε ολοι ζησει) και τετοια εκει ειναι το προβλημα.

Που το ξερεις οτι δεν θα πεσεις σε τετοια εταιρεια; ρωτας. Ψαχνεις ανθρωπους που δουευουν εκει και στο interview ρωτας ! ρωτατε παιδια, δεν ειναι δρακοι, δεν υπαρχει το "ααα αμα ρωτησω για υπερωριες δεν θα με προσαβουν" το interview ειναι για να δουν εαν τους κανεις και φυσικα εαν αυτοι κανουν για σενα, μην το ξεχνατε ποτε αυτο! Δεν μας κανουν χαρη που μας προσλαμβανουν, αυτες δυστηχως ειναι νοοτροπιες που υπαρχουν ακομα σε κατι δεινοσαυρους. 

Επεξ/σία από great
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ikorolis είπε

νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες αλλά πρόσεχε δεν θα πληρώνεται όμως από τον στρατό με ότι σημαίνει αυτό για εκείνον και την οικογένεια του.

επίσης να αναφέρω στην εταιρεία που εργάζομαι απασχολούμε και δημόσιους υπαλλήλους (συμβασιούχους) όπου εργάζονται σε εμάς με την σύμφωνη γνώμη της δημόσιας υπηρεσίας (καθώς αυτό επιτρέπεται) όπου εργάζονται και έρχονται μετά το πέρας του ωραρίου τους να δουλέψουν σε εμάς.

 

19 ώρες πριν, riskus είπε

Σωστά, κάπως έτσι έχουν τα πράγματα με την άδεια άνευ αποδοχών. Οσον αφορά το δεύτερο σημείο, εξ όσων γνωρίζω δεν είναι εφικτό για στρατιωτικούς, καθώς η υπηρεσία δεν επιτρέπει δεύτερη απασχόληση (με την εξαίρεση των γιατρών και των μουσικών).

Σε ιδιωτική εταιρία που εργάζομαι, υπάρχει συνάδελφος του οποίου η δουλειά είναι στο δημόσιο. Του έγινε μια πάρα πολύ καλή πρόταση από την εταιρία μας και κανόνισε να πάρει άδεια άνευ αποδοχών για 3 χρόνια από το δημόσιο και έχει ήρθει να δουλέψει στην εταιρία μας από την οποία και πληρώνεται. Δε γνωρίζω όμως λεπτομέρειες για το πως κατάφερε να το κάνει. 

Η σκέψη μου λοιπόν είναι ότι μπορεί να το κάνει και ο φίλος @riskus. Να πάρει άδεια άνευ αποδοχών από τον στρατό, εφόσον αυτό γίνεται, και να πάει να δουλέψει σε κάποια εταιρία που θα το προσφέρει αυτό που του αρέσει. Όταν θα είναι να τελειώσει το διάστημα της άδειας του δημοσίου θα κάτσει να ζυγίσει τα θετικά και τα αρνητικά της εργασίας στον ιδιωτικό τομέα και στον στρατό και τότε αποφασίζει ποια περίπτωση του αρέσει καλύτερα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, G30RGE είπε

 

Σε ιδιωτική εταιρία που εργάζομαι, υπάρχει συνάδελφος του οποίου η δουλειά είναι στο δημόσιο. Του έγινε μια πάρα πολύ καλή πρόταση από την εταιρία μας και κανόνισε να πάρει άδεια άνευ αποδοχών για 3 χρόνια από το δημόσιο και έχει ήρθει να δουλέψει στην εταιρία μας από την οποία και πληρώνεται. Δε γνωρίζω όμως λεπτομέρειες για το πως κατάφερε να το κάνει. 

Η σκέψη μου λοιπόν είναι ότι μπορεί να το κάνει και ο φίλος @riskus. Να πάρει άδεια άνευ αποδοχών από τον στρατό, εφόσον αυτό γίνεται, και να πάει να δουλέψει σε κάποια εταιρία που θα το προσφέρει αυτό που του αρέσει. Όταν θα είναι να τελειώσει το διάστημα της άδειας του δημοσίου θα κάτσει να ζυγίσει τα θετικά και τα αρνητικά της εργασίας στον ιδιωτικό τομέα και στον στρατό και τότε αποφασίζει ποια περίπτωση του αρέσει καλύτερα.

 

για αδεια ανευ αποδοχων εχει απαντησει καπου πιο πάνωοτι αυτο σκέφτεται να κάνει, οχι να παραιτηθεί κατευθείαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή είμαστε συνομήλικοι, με οικογένεια και υποχρεώσεις και η σύζυγος ούτε εμένα εργάζεται πια (κάποιος πρέπει να κρατάει τα παιδια) και εργάζομαι στον Ιδιωτικό τομέα στην Πληροφορική θα σου πώ την δική μου πρόταση.

Αρχικά αν κάθε πρωϊ που πας για δουλειά χτυπάς το κεφάλι σου και παίρνεις βαθιά ανάσα δε θα σου πώ μείνε η φύγε αλλά κάνε κάτι γενικά. Ότι και να λέμε η ψυχική υγεία προέχει και πρέπει να είσαι καλά εσύ για να είναι και όλοι γύρω σου.

Έχοντας αλλάξει πάνω απο 6-7 εταιρείες στα 15 χρόνια σαν IT (να μην αναφέρω και εργασίες εκτός IT) και πια εργάζομαι σαν Senior θα σου πώ ότι αποδοχές σαν Junior στα ίδια ή περισσότερα χρήματα δύσκολα θα βρείς.
Όλες οι δουλειές έχουν τα θέματά τους και προσωπικά λίγες είναι οι καλές, εγώ δεν έχω βρεί κάποια εταιρεία που να με καλύπτει ακόμα αλλά δεν μπορείς να γυρνάς γύρω γύρω όταν έχεις αβεβαιότητα.

Μισθολογικά σαν Junior θα βρείς πολύ δύσκολα εργασία με τα ίδια χρήματα που παίρνεις. Παράλληλα να ξέρεις ότι οι απαιτήσεις έχουν μεγαλώσει πολύ για να φτάσεις τον μισθό που παίρνεις τώρα και απαιτούν γνώσεις ως support/admin.

Από την άλλη αν ασχοληθείς με τον προγραμματισμό είναι άλλος κόσμος. Υπάρχει τρελή ζήτηση αλλά όπως πάντα στην Ελλάδα υπάρχει και εκμετάλλευση και θέλει και προσοχή. semi senior γίνεσαι με 3 χρόνια προυπηρεσία ως developer ενώ σαν Admin θέλεις 7+ όχι γιατί μαζεύεις παραπάνω γνώσεις αλλά γιατί η ζήτηση είναι τεράστια.

Έχω κουμπάρο στρατιωτικό σε διαφορετικό σώμα βέβαια (ναυτικό), και εν μέρη καταλαβαίνω τις δυσκολίες αλλά βλέπω και τις ευκολίες. Να ξέρεις όμως ότι τα οφέλη δε θα τα βρείς στον ιδιωτικό ή θα τα βρείς πολύ σπάνια.

Το πτυχίο σου απλά είναι ένα skill κυρίως για Manager θέση και όχι για Admin/Support εφόσον δεν έχει άλλα technical skills. Επι προσθέτως η ηλικία δεν ενδείκνυται για support και τρέχα γύρω γύρω (ούτε εσύ θα έχεις την υπομονή).
Στον ιδιωτικό αν είσαι τυχερός να περιμένεις το λιγότερο 8ωρο, συνέχεια κυνήγι και πάρα πολύ διάβασμα, γιατί δυστυχώς απο γνώσεις πάνω στον κλάδο θεωρώ ότι είσαι πίσω (είναι και λογικό εφόσον δεν.

Στην Ελλάδα λίγες εταιρείες είναι κολοσοί που σέβονται τους εργαζόμενούς τους. Η Beta π.χ που ανέφερθηκε πριν είναι η καλύτερη εταιρεία τεχνολογίας με έδρα την Θεσσαλονική και δεν δραστηριοποιείται στην Ελλάδα. Δεν γίνεται κιόλας λόγο δραστηριότητας της εταιρείας (αυτοκινητοβιομηχανίες και formula).

Η πρόταση μου είναι μείνε μέχρι να βρείς μια καλή θέση κοντά στα χρήματα που παίρνεις (γιατί έχεις φτιάξει και τις ανάγκες σου και έχεις έξοδα τα οποία μεγαλώνουν όσο μεγαλώνουν τα παιδιά). Παράλληλα διάβασε προγραμματισμό και ασχολήσου με αρκετά projects για να φτιάξεις ένα καλό Portfolio για να μπορέσεις να πουλήσεις τον εαυτό σου, και φύγε.
Αν δεν είχες οικογένεια και υποχρεώσεις θα σου πρότεινα φύγε και κυνήγα το όνειρο σου και ο μισθός είναι 3ος παράγοντας, αλλά όταν είσαι το μόνο εισόδημα στο σπίτι, με παιδιά κλπ δεν μπορείς να ζήσεις μια οικογένεια με 600€, εδώ τα 1000€ δεν φτάνουν στην Αθήνα έστω.
Έχεις το αβανταζ ότι όταν φύγεις από την δουλειά (που συνήθως δεν είναι 8ωρο) η δουλειά σου σταματάει. Στην πληροφορική η δουλειά δε σταματάει ποτέ. Αν δεν εργάζεσαι, μαθαίνεις, αν δε μαθαίνεις μένεις πίσω. Αν δεν χρειάζεται να μάθεις τότε δεν χρειάζεσαι εσύ είτε δεν εξελίσεσαι επαγγελματικά.

Μην παρεξηγήσει κανείς τα λεγόμενα μου. Υπάρχουν σίγουρα τέλειες εργασίες που δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα αλλά εγώ δεν έχω βρεί καμία τέτοια.

Επεξ/σία από SwAToNeR
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...