Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, funkopop είπε

Το θέμα είναι αν είχαν από την αρχή τα στοιχεία (ονόματα & τηλ) γιατί δεν μας τα έδωσαν από την αρχή!

Πολυ αισιοδοξο σε βρισκω (σιγα μην μας δωσουν τηλεφωνα κτλ )

Το σεναριο που πιστευω θα επικρατησει ειναι το εξης:

Θα πηγαινουμε απο πορτα σε πορτα και θα λεμε: "Καλησπερα σας, θελετε να σας απογραψω με εντυπο ερωτηματολογιο εδω εξω απο την πορτα σας τηρωντας ολα τα μετρα αποστασεων κτλ. ή μηπως προτιματε να μου δωσετε ενα τηλεφωνο και να σας καλεσω αργοτερα σε συγκεκριμενη ωρα που μπορειτε (και μπορω) για να το συμπληρωσουμε μεσω τηλεφωνικης μας επικοινωνιας; (το τελευταιο συνεπαγεται πως πρεπει να ξαναπερασουμε για να τους αφησουμε βεβαιωση απογραφης, γιατι δεν εχουν ολοι email να τους σταλει αυτοματα απο την ΕΛΣΤΑΤ, ειδικα οι ηλικιωμενοι)"

Αλλα μακαρι να επικρατησει το αισιοδοξο σεναριο. Αν μας δωσουν τηλεφωνα και ονοματα θα μας βοηθησει πολυ (και ιδιαιτερα στις κενες κατοικιες που αποτελει μια σπαζοκεφαλια).

54 λεπτά πριν, filipN είπε

- Πριν 2 εβδομάδες, ο επικεφαλής της ΕΛΣΤΑΤ είπε σε ζωντανή εκπομπή στην TV ότι όπου υπάρχει πρόβλημα η απογραφή θα γίνεται τηλεφωνικά, δεν είπε το σκεπτόμαστε ή ότι ίσως το κάνουμε, κλπ. Για ποια άδεια της ΕΛΣΤΑΤ μιλάμε τώρα;

- Ποιος μπορεί να υποχρεώσει τον ηλικιωμένο ή τον ευπαθή πολίτη να σου ανοίξει την πόρτα; Αυτός είτε έχει κάνει εμβόλιο είτε όχι ανήκει σε ομάδα υψηλού κινδύνου, πως θα σου ανοίξει όταν ξέρει ότι πιθανόν να έχεις συναντηθεί με δεκάδες άτομα τις προηγούμενες ημέρες ;

Μακαρι να γινει τηλεφωνικα, θα ειναι το καλυτερο! Και για τον πολιτη αλλα και για μας τους απογραφεις!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, prefuse είπε

Ναι ελεύθερα, όλα δέχονται διορθώσεις, τίποτα δεν είναι τέλειο. Εκτός από τις δίπλες, τριπλές του Χατζηπαναγή και της Φρουτοπίας.

Το τελευταίο bullet θα το αφαιρούσα τελείως. Νομίζω πως δεν είναι σωστό αλλά ούτε και κομψό να ξέρουν οι απογραφόμενοι την ιδιότητα μας (άνεργος, φοιτητής κλπ) και σίγουρο όχι πως αμειβόμαστε. Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου και γιατί το έβαλες αλλά δεν πρέπει να τους αφορά. 

Το προτελευταίο θα άλλαζα τη διατύπωση γιατί όσοι μεν δεν θέλουν να απογραφούν ούτως ή άλλως θα έχουν μία επιπλέον γραπτή δικαιολογία, που δόθηκε από εμάς τους ίδιους, για να μην μας ανοίξουν στην έντυπη απογραφή και για όσους δεν έχουν τα μέσα να κάνουν την ηλεκτρονική απογραφή θα τους τρομάξουμε ακόμη περισσότερο και πιθανότατα να μην ανοίξουν ούτε αυτοί την πόρτα τους. (οι λέξεις: "άγνωστος", "ενόχληση", "πολλές φορές" κλπ είναι σαν να φωνάζουμε: ΜΗΝ μας ανοίξετε...). Εγώ αν ήμουν γιαγιούλα και το διάβαζα αυτό πιθανότατα να έπαιρνα το πλοίο/κτελ και να πήγαινα στο νησί/χωριό μου να βρω την ησυχία μου μέχρι να βγει ο Ευαγγελάτος και να πει ότι τελείωσε η απογραφή...😅

Αυτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση...Τι κάνετε σε περίπτωση που τελειώσουν τα χαρτάκια που γράφουμε τους κωδικούς; Επιπλέον αστυνομία/δημόσια υπηρεσία πως απογράφουμε το κτίριο; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

 Επιπλέον αστυνομία/δημόσια υπηρεσία πως απογράφουμε το κτίριο; Ευχαριστώ.

Φιλε μου ή δεν πατησες καθολου στο σεμιναριο-εκπαιδευση ή ο εποπτης στην περιοχη σας ειναι τελειως "γεια σου"!! 😁

Εκτος αν τρολαρεις, οποτε παω πασο!!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, kanikolas said:

Φιλε μου ή δεν πατησες καθολου στο σεμιναριο-εκπαιδευση ή ο εποπτης στην περιοχη σας ειναι τελειως "γεια σου"!! 😁

Εκτος αν τρολαρεις, οποτε παω πασο!!

Πες οτι συμβαίνουν όλα αυτά μαζί. Μπορείς να βοηθήσεις για να μην ψάχνω τελευταια στιγμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, kanikolas said:

Φιλε μου ή δεν πατησες καθολου στο σεμιναριο-εκπαιδευση ή ο εποπτης στην περιοχη σας ειναι τελειως "γεια σου"!! 😁

Εκτος αν τρολαρεις, οποτε παω πασο!!

ΑΝ διαβασεις τα προηγούμενά ποστ θα δεις οτι σε πολους δεν έγινε σεμιναριο και απειρες ιστοριες με επόπτες που τα ξύνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Πες οτι συμβαίνουν όλα αυτά μαζί. Μπορείς να βοηθήσεις για να μην ψάχνω τελευταια στιγμή;

Πρωτα απολα εχεις μπροστα σου το Ο3 με τους κωδικους και τις διευθυνσεις που σου εχει δωσει ο τομεαρχης σου. Σε περιπτωση που συναντησεις κατοικια (όχι μαγαζι, δημοσια υπηρεσια κτλ.) που δεν περιλαμβανεται στο Ο3 τοτε επικοινωνεις πρωτα με τον τομεαρχη (να σιγουρευτεις πως δεν την εχει δωσει σε καποιον αλλον απογραφεα). 

ΔΕΝ ΑΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ μαγαζια, ξενοδοχεια, δημοσιες υπηρεσιες κτλ. αλλα μονο κατοικιες (ειτε ζουν ατομα μεσα ) ειτε ειναι κενες (πχ ενα διαμερισμα που ειναι προς ενοικιαση). Επισης δεν απογραφουμε ιατρεια,κομμωτηρια κτλ. με την προυποθεση πως το ιδιο διαμερισμα δεν αποτελει κατοικια (πχ αν ενας γιατρος χρησιμοποιει ενα δωματιο του σπιτιου του ως ιατρειο και μενει κανονικα, τοτε το απογραφουμε κανονικα).

Στις 30/11/2021 στις 6:41 ΜΜ, La_vie_en_tsouknida είπε

Αν δεν υπάρχει το κτήριο στην Ο3 του θα μπει στην ηλεκτρονική του Ο3 και θα επιλέξει: Προσθήκη κατοικίας σε νέο κτήριο. Εκεί θα φτιάξει το κτήριο και την πρώτη κατοικία με τον κωδικό που θα της δώσει. Μετά θα πάει Προσθήκη κατοικίας σε υπάρχον κτήριο και θα προσθέσει εκεί και τις υπόλοιπες κατοικίες του κτηρίου και τους κωδικούς τους. 

Απο προηγουμενη απαντηση που εδωσε ενας εδω στο forum. Αυτο θα κανεις (αφου παρεις το οκ του τομεαρχη!)

Τωρα αν δεν σας εχουν πει ουτε για την εφαρμογη παρακολουθησης εργασιων απογραφης και πως αποθηκευετε τους κωδικους που μοιραζετε, τι να πω; Θα αρχισω να εκτιμω την δικια μου εποπτεια (που δεν εχω πει καλα λογια μεχρι τωρα) χεχε...

Επεξ/σία από kanikolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, kanikolas said:

Πρωτα απολα εχεις μπροστα σου το Ο3 με τους κωδικους και τις διευθυνσεις που σου εχει δωσει ο τομεαρχης σου. Σε περιπτωση που συναντησεις κατοικια (όχι μαγαζι, δημοσια υπηρεσια κτλ.) που δεν περιλαμβανεται στο Ο3 τοτε επικοινωνεις πρωτα με τον τομεαρχη (να σιγουρευτεις πως δεν την εχει δωσει σε καποιον αλλον απογραφεα). 

ΔΕΝ ΑΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ μαγαζια, ξενοδοχεια, δημοσιες υπηρεσιες κτλ. αλλα μονο κατοικιες (ειτε ζουν ατομα μεσα ) ειτε ειναι κενες (πχ ενα διαμερισμα που ειναι προς ενοικιαση). Επισης δεν απογραφουμε ιατρεια,κομμωτηρια κτλ. με την προυποθεση πως το ιδιο διαμερισμα δεν αποτελει κατοικια (πχ αν ενας γιατρος χρησιμοποιει ενα δωματιο του σπιτιου του ως ιατρειο και μενει κανονικα, τοτε το απογραφουμε κανονικα).

Συμφωνούμε. Απλά έπεσαν στον τομέα μου δύο κτίρια όπως ανάφερα και δεν θυμόμουν αν απογράφουμε κτίριο ή όχι( προφανως οι υπαλληλοι θα απογραφουν σπίτι τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, το έντυπο Ο3 είναι για δικιά μας χρήση μόνο, έτσι, για να σημειώνουμε πράγματα και να τα μεταφέρουμε στην ηλεκτρονική του μορφή? Δεν πιστεύω να πρέπει να το παραδώσουμε στο τέλος, γιατί το έχω κάνει κ@λος με σημειώσεις, ιδεογραμματα και ιερογλυφικά.. Κάποια πράγματα δεν τα βγάζω ούτε καν εγώ ο ίδιος.. 👀

56 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Να κάνω μια ερώτηση...Τι κάνετε σε περίπτωση που τελειώσουν τα χαρτάκια που γράφουμε τους κωδικούς; Επιπλέον αστυνομία/δημόσια υπηρεσία πως απογράφουμε το κτίριο; Ευχαριστώ.

Για έντυπα απογραφής, αν δεν θες να ξαναπάς στον επόπτη σου και έχεις printer, κατεβάζεις από Google και τυπώνεις όσα σου λείπουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, kostaspsilos13 said:

Παιδιά, το έντυπο Ο3 είναι για δικιά μας χρήση μόνο, έτσι, για να σημειώνουμε πράγματα και να τα μεταφέρουμε στην ηλεκτρονική του μορφή? Δεν πιστεύω να πρέπει να το παραδώσουμε στο τέλος, γιατί το έχω κάνει κ@λος με σημειώσεις, ιδεογραμματα και ιερογλυφικά.. Κάποια πράγματα δεν τα βγάζω ούτε καν εγώ ο ίδιος.. 👀

Για έντυπα απογραφής, αν δεν θες να ξαναπάς στον επόπτη σου και έχεις printer, κατεβάζεις από Google και τυπώνεις όσα σου λείπουν 

Ευχαριστώ για την απαντηση αλλα δεν αναφέρομαι σε εντυπο απογραφής αλλά στο χαρτί που δινουμε που εχει τον κωδικό απογραφής...(ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα που τα σκαναρα και εκτυπωσα μερικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kostaspsilos13 είπε

Παιδιά, το έντυπο Ο3 είναι για δικιά μας χρήση μόνο, έτσι, για να σημειώνουμε πράγματα και να τα μεταφέρουμε στην ηλεκτρονική του μορφή? Δεν πιστεύω να πρέπει να το παραδώσουμε στο τέλος, γιατί το έχω κάνει κ@λος με σημειώσεις, ιδεογραμματα και ιερογλυφικά.. Κάποια πράγματα δεν τα βγάζω ούτε καν εγώ ο ίδιος.. 👀

Για έντυπα απογραφής, αν δεν θες να ξαναπάς στον επόπτη σου και έχεις printer, κατεβάζεις από Google και τυπώνεις όσα σου λείπουν 

To O3 (όπως και το καρτελάκι απογραφέα) πρέπει να τα δώσουμε πίσω. Μην σκας, έτσι όπως το έχεις θα το δώσεις πίσω. Εγώ πολλά που έγραψα για δική μου χρήση τα σημείωσα με μολύβι έτσι ώστε να μπορώ να τα σβήσω μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Ευχαριστώ για την απαντηση αλλα δεν αναφέρομαι σε εντυπο απογραφής αλλά στο χαρτί που δινουμε που εχει τον κωδικό απογραφής...(ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα που τα σκαναρα και εκτυπωσα μερικα)

Αυτό εννοώ καιγω. Πιστεύω δεν υπάρχει πρόβλημα. Ίδιο είναι παντού, απλά αλλάζουν οι κωδικοί και τα τηλέφωνα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VonLoutsos είπε

Πες οτι συμβαίνουν όλα αυτά μαζί. Μπορείς να βοηθήσεις για να μην ψάχνω τελευταια στιγμή;

Οπως ειπώθηκε, δεν ασχολείσαι καθόλου με αυτά τα κτίρια, μόνο με κατοικίες. Οπότε αν δεν το ξέρεις ήδη, ορθά είναι τα συμπεράσματα του φίλου, είτε δεν πάτησες στα σεμινάρια είτε ο υπεύθυνος ενημέρωσης εκεί ήταν ότι να ναι.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Basilhs23___ said:

Οπως ειπώθηκε, δεν ασχολείσαι καθόλου με αυτά τα κτίρια, μόνο με κατοικίες. Οπότε αν δεν το ξέρεις ήδη, ορθά είναι τα συμπεράσματα του φίλου, είτε δεν πάτησες στα σεμινάρια είτε ο υπεύθυνος ενημέρωσης εκεί ήταν ότι να ναι.... 

Απορία. Πότε ξεκίνησες; Πότε έκανες το σεμινάριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω πιεζω να κλεισουν οριστικες ακομα και για τα κενα και μου λενε ελα με εντυπο. κλειστε ονλαην να μην τρεχω για τα ιδια στο εντυπο. κοβιντ και προσοχη. μια βολτα οσα δεν ανοιξαν να κλεινουμε ραντεβου ωστε να ξερουμε που θα κινηθουμε και πως. προετοιμασία απο πριν ωστε να μην τρεχουμε μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...