Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, 1nsom-n1k είπε

Σχετικά με αυτό, πες ότι κάποιος δεν απογράφεται ή κάποιο κτήριο δεν απογράφεται ή και απογράφεται λάθος το κτήριο. Τι ισχύει μετά,  υπάρχουν κάποιες επιπτώσεις; 

Δεν εχω ιδεα, ας ερθουν να μου πουν για επιπτώσεις, εχω στειλει ενα σκασμο email χωρις απαντηση σε γενικό μειλ, σε υπαλληλους τους και στον εποπτη της περιοχης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, 1nsom-n1k είπε

Σχετικά με αυτό, πες ότι κάποιος δεν απογράφεται ή κάποιο κτήριο δεν απογράφεται ή και απογράφεται λάθος το κτήριο. Τι ισχύει μετά,  υπάρχουν κάποιες επιπτώσεις; 

Τιποτα απολυτως...δεν υπαρχει καμια επιπτωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostaspsilos13 είπε

Μετά τις 14, προσωρινή χωρίς λάθη, θα μπορώ να την οριστικοποιώ εγώ? 

Καλή ερώτηση, αν γνωρίζει κάποιος ας μα φωτίσει 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω αν έχει ήδη αναφερθεί εδώ, αλλά οι απογραφείς και προφανώς και οι επόπτες, έχουν πρόσβαση στα στοιχεία των απογραφόντων, είτε έχουν κάνει οριστικοποίηση της αυτοαπογραφής, είτε αυτή είναι σε εκκρεμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, funkopop είπε

Καλημέρα :) Περιπτώσεις που είναι πχ θρησκευτικοί χώροι ή κατοικίες καταχωρημένες με άλλη χρήση , που είναι περασμένες στην ο3 αλλά δεν έχουν κωδικό πως θα απογραφούν; 

Όταν κάναμε οι τομεάρχες απογραφή κτιρίων (εγώ είχα χωριά) απογραφαμε οποιο κτίριο βρίσκαμε , εκκλησίες, αποθήκες, δημοτικά σχολεία, κοινοτικά κτίρια π.χ.γραφεια των συνεταιρισμών, τοπικά ιατρεια , καφενεία, ο,τιδηποτε ήταν κτίριο, τώρα απογράφονται μόνο οι κατοικίες και οι άνθρωποι που διαμένουν σε αυτές , όχι αυτά που έχουν χαρακτηρισμό "άλλη χρήση",με λίγα λόγια ο,τι δεν έχει κωδικό δεν απογραφεται, καλή δυναμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω να υπάρχει όρεξη απο την ελστατ πάντως για απογραφή.

Σε μεγάλο προάστιο της Αθήνας, έχω πάρει δυο φορές τηλεφωνο την επόπτη για να πάρω τους κωδικούς απογραφής, την μια φορά μου είπε να περιμένω να έρθει ο φάκελος αυτή την εβδομάδα - ποτέ δεν ήρθε - και σήμερα μου είπε πάρτε τηλεφωνο ξανα δευτέρα, δεν δίνουμε κωδικούς ακόμα!

Δηλαδή όλα τελευταία στιγμή; Και να τους κυνηγάμε κιόλας; Και μετά το πρόβλημά τους είναι οι «αρνητές» απογραφης…

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Bubs είπε

Δεν βλέπω να υπάρχει όρεξη απο την ελστατ πάντως για απογραφή.

Σε μεγάλο προάστιο της Αθήνας, έχω πάρει δυο φορές τηλεφωνο την επόπτη για να πάρω τους κωδικούς απογραφής, την μια φορά μου είπε να περιμένω να έρθει ο φάκελος αυτή την εβδομάδα - ποτέ δεν ήρθε - και σήμερα μου είπε πάρτε τηλεφωνο ξανα δευτέρα, δεν δίνουμε κωδικούς ακόμα!

Δηλαδή όλα τελευταία στιγμή; Και να τους κυνηγάμε κιόλας; Και μετά το πρόβλημά τους είναι οι «αρνητές» απογραφης…

Εμενα μου είπαν εχτές ότι θα με καλέσουν σήμερα στο κινητό για να γίνει συνεννόηση για την παράδοση των κωδικών, δεν με κάλεσε κάνεις ως τώρα. Δεν δίνω μεγάλη πιθανότητα να με καλέσουν την άλλη βδομάδα. Το σκέφτομαι αν θα τους καλέσω άλλο ενα τηλ. στην χειρότερη, ο κατ εκτίμηση απογραφομενος πληθυσμός της Ελλάδας θα είναι μικρότερος κατά 2 ατομα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 3 μερες ληγει η αυτοαπογραφη. Και δεν μας εχουν ενημερωσει ποτε θα παραλαβουμε τα κωλο - εντυπα κτλ. για να μπορεσουμε λιγο να οργανωσουμε τις δουλειες μας!!!

Εχουμε και αλλες δουλειες και προσωπικη ζωη, δεν ειμαστε ατομα που κωλοβαραμε και οποτε του καπνισει του εκαστοτε εποπτη, τομεαρχη (δεν ξερω ποιος θα μας τα δωσει) να τρεχουμε αμεσως !!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Εμενα μου είπαν εχτές ότι θα με καλέσουν σήμερα στο κινητό για να γίνει συνεννόηση για την παράδοση των κωδικών, δεν με κάλεσε κάνεις ως τώρα. Δεν δίνω μεγάλη πιθανότητα να με καλέσουν την άλλη βδομάδα. Το σκέφτομαι αν θα τους καλέσω άλλο ενα τηλ. στην χειρότερη, ο κατ εκτίμηση απογραφομενος πληθυσμός της Ελλάδας θα είναι μικρότερος κατά 2 ατομα. 

Εγώ πάντως τηλεφώνησα σήμερα το πρωί στην εποπτεία της περιοχής μου (Αχαϊας, γραμμή έπιασα μετά από αρκετές προσπάθειες), έδωσα διεύθυνση/κινητό, μετά από 15 λεπτά μου τηλεφώνησε ο βοηθός επόπτη για να επιβεβαιώσει το ακίνητο μου στο χάρτη, και ξανά μετά από 5 λεπτά με ξαναπήρε και μου έδωσε τον αριθμό απογραφής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Georgeal είπε

Καλησπέρα, να κάνω μια ερώτηση προς τους απογραφείς. Γνωρίζει κάποιος από τα 2.25 και 2.30 τι ποσό είναι καθαρό; Ποιες είναι οι κρατήσεις; 

Κανείς;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kanikolas είπε

Σε 3 μερες ληγει η αυτοαπογραφη. Και δεν μας εχουν ενημερωσει ποτε θα παραλαβουμε τα κωλο - εντυπα κτλ

Εγώ ήδη τα παρέλαβα σήμερα. Επειδή στην ΕΛΣΤΑΤ πετάνε αετό, πίεσε εσύ τις καταστάσεις, τηλεφώνησε στον τομεάρχη ή στον επόπτη να μάθεις. Εγώ σήμερα το μεσημέρι πήρα τηλέφωνο στον τομεάρχη να ρωτήσω πότε θα παραλάβω και μου είπε ότι έχει τα έντυπα σπίτι του από την Τετάρτη. Είχε κατά νου να μας τα δώσει από Δευτέρα.

18 λεπτά πριν, Georgeal είπε

Κανείς;;;;;

Περίπου 1,80 καθαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...