Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, vali είπε

Εγώ ήδη τα παρέλαβα σήμερα. Επειδή στην ΕΛΣΤΑΤ πετάνε αετό, πίεσε εσύ τις καταστάσεις, τηλεφώνησε στον τομεάρχη ή στον επόπτη να μάθεις. Εγώ σήμερα το μεσημέρι πήρα τηλέφωνο στον τομεάρχη να ρωτήσω πότε θα παραλάβω και μου είπε ότι έχει τα έντυπα σπίτι του από την Τετάρτη. Είχε κατά νου να μας τα δώσει από Δευτέρα.

Περίπου 1,80 καθαρά. 

Μία διευκρίνιση, αν ξέρεις δηλαδή.. Άρα σε μια κενή κατοικία θα πάρουμε περίπου 1,80, ενώ σε μια κανονική κατοικία με 1 άτομο 3,60?.? Ή εγώ κάτι δεν κατάλαβα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν κάποιος φιλοξενεί κάποιον από χωριό, όπου δεν υπάρχουν οδοί, ακόμα και τα γράμματα τα παραδίνουν σε καφενείο, τι διεύθυνση βάζουμε για τον φιλοξενούμενο; Το όνoμα του χωριού και τα άλλα κενά;

Επεξ/σία από Vassilis_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Panilio είπε

πολλα λετε. 26% με 30% , θα ειναι οι κρατησεις. ουτε αυτοι ξερουν να μας πουν

Σοβαρά τώρα; Εγώ υπολόγιζα γύρω στο 20%. Για 500€ κοπανιόμαστε 😂

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, προσπαθώ να κάνω απογραφή για λογαριασμό συγγενικού μου προσώπου στην επαρχία και λαμβάνω το μήνυμα «Η ανάκτηση της αποθηκευμένης κατοικίας απέτυχε (Ανύπαρκτος κωδικός κατοικίας)». Προσπαθώ να τους βρω στα τηλέφωνα αλλά δεν βγάζω άκρη. Έχει κανεις καμία ιδέα δεδομένου ότι λήγει και η προθεσμία; Το μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Georgeal είπε

Ε όχι είπαμε ρε ‘‘σύ όπως και να χει με 250 άτομα και 90 σπίτια είναι 600+

Ένα φιλαράκι απογραφέας με 120 σπίτια 400€ τα υπολόγισε μετά από την τελευταία συζήτηση που είχε σήμερα με κάποιον από την εποπτεία, μου εξήγησε πως τα έβγαλε αλλά δεν πολυέδωσα σημασία.

Στην αρχή πάντως για 1.000€ μου έλεγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει και 400€ να είναι τρωγετε αν δεν μας βγει ο πάτος. Γιατί η διανομή των κωδικός ήταν γρήγορη δουλειά, μάλιστα μερικοί έχουν πολύ μεγάλα ποσοστά αυτοαπογραφης. Εγώ έχω ~20% 😐 άλλοι όμως που έχουν 70% ουσιαστικά θα έχουν λίγη δουλειά στο χειρόγραφο.

Επεξ/σία από Darky
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Darky είπε

Εντάξει και 400€ να είναι τρωγετε αν δεν μας βγει ο πάτος. Γιατί η διανομή των κωδικός ήταν γρήγορη δουλειά, μάλιστα μερικοί έχουν πολύ μεγάλα ποσοστά αυτοαπογραφης. Εγώ έχω ~20% 😐 άλλοι όμως που έχουν 70% ουσιαστικά θα έχουν λίγη δουλειά στο χειρόγραφο.

70% μου ακούγεται ακραίο. Εγώ έχω χωριό με 190 σπίτια(50 κενά) και μέχρι στιγμής έχω γύρω στα 40 με αυτοαπογραφη. Δηλαδή να πιάσω στην καλύτερη κοντά στο 40-50%.

Τα πρόσωπα που αμείβονται με παραστατικό παρεχόμενων υπηρεσιών καταβάλλουν ασφαλιστικές εισφορές υπέρ ΕΦΚΑ για κύρια σύνταξη (13,33%) και για υγειονομική περίθαλψη (6,95%) 

Οποτε δεν ισχύουν τα 25 και 30% αλλά 20.3% περίπου κρατήσεις να υπολογίζουμε επι των μεικτών.

Επομενως κάποιος που θα απογράψει επιτυχώς 100 κατοικίες και 250 άτομα θα πάρει 630€ πάνω κάτω.

Επεξ/σία από Georgeal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fragma είπε

Έχω χάσει την ειδοποίηση με τον προσωπικό κωδικό για αυτοαπογραφή που μου είχε έρθει. Τι πρέπει να κάνω; 

Επικοινωνείς με την εποπτεία της περιοχής που ανήκεις για να στην ξαναδώσουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλιστα. Επομένως δουλεύουμε επίσημα σχεδόν δωρεάν 😂 Μπείτε στο δημόσιο να σωθείτε παιδιά. Εντωμεταξύ δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτός πιο φόρος και γιατί να πληρώσω φόρο; Έχω μηδενικό εισόδημα, αν έπαιρνα 1000€ από οποιοδήποτε άλλο είδος εργασίας δεν θα πλήρωνα φόρο. Τέλος πάντων…

Επεξ/σία από Georgeal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Georgeal είπε

Μάλιστα. Επομένως δουλεύουμε επίσημα σχεδόν δωρεάν 😂 Μπείτε στο δημόσιο να σωθείτε παιδιά. Εντωμεταξύ δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτός πιο φόρος και γιατί να πληρώσω φόρο; Έχω μηδενικό εισόδημα, αν έπαιρνα 1000€ από οποιοδήποτε άλλο είδος εργασίας δεν θα πλήρωνα φόρο. Τέλος πάντων…

Εαν είναι με τίτλο κτισης όπως ειπώθηκε σε παλαιότερα post, τότε πέφτει φόρος. Το εισόδημα αυτό είναι κάτι σαν τις αμοιβές από ελεύθερο επάγγελμα, αλλά επειδή γίνονται από μια φορά μόνο έως πολύ περιστασιακά, το κράτος θέσπισε αυτό το φορολογικό και ασφαλιστικό καθεστώς για αυτές τις αμοιβές, επιβάλλει φόρο μαζί με εισφορά. Στην εξαρτημένη εργασία με μισθό η ημερομίσθιο υπάρχει ευνοϊκότερο καθεστώς. Στο μεν ελεύθερο επάγγελμα πληρώνεις σταθερά ΟΑΕΕ και ότι αναλογεί. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, πήρα προχθες τα έντυπα, ο επόπτης μου είπε ότι για τα ακατοίκητα σπίτια πρέπει να συμπληρώσω μέχρι και την ερώτηση 14! Ισχύει ή με ενημέρωσε λάθος; Μάλιστα, όταν του είπα ότι μπορώ να μάθω τα στοιχεία μέχρι και την ερώτηση 5, μου είπε να έχω ... δημιουργική σκέψη και να αυτοσχεδιάσω!!! Σύμφωνα με εκείνον πάντα, αυτές ήταν οι εντολές των από πάνω. Έγκυρο αποτέλεσμα και δημιουργική σκέψη δεν πάνε μαζί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...