Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείτε να μου πείτε πως ανοίγουμε στον υπολογιστή καινούργιο κωδικό για κατοικία? Δεν θυμάμαι από το σεμινάριο κ δεν είχε χρειαστεί καμία φορά να ανοίξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, Nickol32 είπε

Μπορείτε να μου πείτε πως ανοίγουμε στον υπολογιστή καινούργιο κωδικό για κατοικία? Δεν θυμάμαι από το σεμινάριο κ δεν είχε χρειαστεί καμία φορά να ανοίξω.

Από την Ο3 θα πας "Προσθήκη κατοικίας σε υπάρχον κτήριο", θα βάλεις οικοδομικό τετράγωνο κλπ. και ο κωδικός θα είναι 00 και μετά ο αμέσως επόμενος αριθμός της τελευταίας κατοικίας που έχεις στο Ο3. Αν η τελευταία είναι π.χ ΧΧΧΧΧΧΧ23456 εσύ θα δώσεις ΧΧΧΧΧΧΧ00457. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, ppaio είπε

Συνεχιζεις να λες ακατασχετα πραγματα...Πως σερνεις αλλους τομεαρχες...? Με ποια ιδιοτητα...? Αν θελεις να βοηθησεις πες μας τι κανεις με την προσωρινη αποθηκευση...σαν τομεαρχης...?

Οταν ο απογραφεας δει προσωρινή αποθήκευση μπορει θεωρητικά να πάρει τηλέφωνο τον πολίτη και πολύ πολυ ευγενικά να ρωτήσει αν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα, αν χρειάζεται ισως κάποια βοήθεια κτλ, σε προηγούμενες αναρτήσεις μου ρωτούσα επίμονα για αυτό το θέμα και ίσως να έγινα κουραστική, ελα όμως που βρέθηκε πολίτης ο οποίος στραβωσε πάρα πολύ με την απογραφεα μου που τον πήρε τηλέφωνο (της είχα πει να το κάνει για να προχωρήσει στο έργο της, αφού βέβαια είχα ρωτήσει εναν επόπτη και μου είχε δώσει το οκ) ήταν αγενεστατος, της έκανε παρατήρηση που τον ενόχλησε, η κοπέλα εν τω μεταξύ του είχε μιλήσει πολύ όμορφα και στο τέλος βρέθηκε να ζητάει και συγγνωμη, λοιπόν, δεν είναι τόσο απλά κάποια πράγματα, και μη μου πείτε ότι έτυχε η κοπέλα στην περίπτωση ενός ιδιότροπου ,κάπου εκεί έξω υπάρχουν πολλοί σαν αυτόν , απλώς το καταγράφω σαν συμβάν , καλή συνέχεια σε ολους

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Georgegr3 είπε

Ειχα βαλει αρχικα δευτερευουσα κατοικια, 0 μελη, 1 ατομο φιλοξενουμενο μονο και συμπληρωσα την Π1.2. Πλεον, με 0 μελη και 0 φιλοξενουμενους μου λεει δεν ταιριαζουν τα φυλλα, παρολο που ειναι κρυμμενο το Π1.2

Μονο αν την βαλω κενη κατοικια αποθηκευει κανονικα, αλλα ειναι λαθος, γιατι απλα δεν ειναι μονιμη οχι κενη.

 

δευτερευουσα κατοικια θα την βαλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, La_vie_en_tsouknida είπε

Από την Ο3 θα πας "Προσθήκη κατοικίας σε υπάρχον κτήριο", θα βάλεις οικοδομικό τετράγωνο κλπ. και ο κωδικός θα είναι 00 και μετά ο αμέσως επόμενος αριθμός της τελευταίας κατοικίας που έχεις στο Ο3. Αν η τελευταία είναι π.χ ΧΧΧΧΧΧΧ23456 εσύ θα δώσεις ΧΧΧΧΧΧΧ00457. 

Aν δεν υπαρχει το κτιριο μπορει να το προσθεσει ο τομεαρχης και αν οχι ποιος...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ppaio είπε

Aν δεν υπαρχει το κτιριο μπορει να το προσθεσει ο τομεαρχης και αν οχι ποιος...?

Δεν ξέρω αν μπορεί να προσθέσει ο τομεάρχης, αλλά ο απογραφέας μπορεί σίγουρα.

Από την Ο3 επιλέγει "Προσθήκη κατοικίας σε νέο κτήριο". Συμπληρώνει κάποια απαραίτητα για αυτό πεδία και φτιάχνει το κτήριο με την πρώτη κατοικία και κωδικό όπως είπα και πιο πάνω. Αν θέλει να προσθέσει σε αυτό το καινούργιο κτήριο και άλλες κατοικίες κάνει τη διαδικασία "Προσθήκη κατοικίας σε υπάρχον κτήριο" και κωδικούς ούτω καθεξής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ppaio είπε

Aν δεν υπαρχει το κτιριο μπορει να το προσθεσει ο τομεαρχης και αν οχι ποιος...?

ο απογραφεας προσθετει τον κωδικο σε υπαρχον ή νεο κτιριο για την κατοικια. ο τομεαρχης προσθετει κτιριο με εντυπο Ο1. δηλαδη παιρνει τα στοιχεια οσα χρειαζεται και τα περναει με εντυπο. ετσι ο τομεαρχης κ απογραφεας ειναι οκ προς την ελστατ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, La_vie_en_tsouknida είπε

Τι συμβολίζει αυτό το σχέδιο έχω δει ένα σχεδόν ολόιδιο σαν πεταλούδα σε χειρούργο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, 1nsom-n1k είπε

Τι συμβολίζει αυτό το σχέδιο έχω δει ένα σχεδόν ολόιδιο σαν πεταλούδα σε χειρούργο... 

Είναι το λογότυπο της απογραφής 

d60e5122-125d-59ff-7a57-1d87e48aad7e?t=1617785218691&imagePreview=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω, θέλω σε υπάρχον κατοικία να προσθέσω άλλον έναν όροφο στην ο3 & να βγει νέος κωδικός. Κωδικό νέας κατοικίας ξέρω πως βγάζω, σε αυτή την περίπτωση όμως πως δημιουργώ κωδικό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, funkopop είπε

Παιδιά να ρωτήσω, θέλω σε υπάρχον κατοικία να προσθέσω άλλον έναν όροφο στην ο3 & να βγει νέος κωδικός. Κωδικό νέας κατοικίας ξέρω πως βγάζω, σε αυτή την περίπτωση όμως πως δημιουργώ κωδικό;

 

νεα κατοικια σε υπαρχον κτιριο. επιλεγεις οικοδομικο τετραγωνο α/α κτιριου που υπαρχει και εμφανιζει διευθυνση. μετα ο κωδικος ειναι 7ψηφια ο κωδικος σου 00 255 <-- παραδειγμα. στο χαρτι Ο3 η τελευταια καταχωρηση πχ 255 ο επομενος κωδικος χχχχχχχ00256.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xxatziva είπε

νεα κατοικια σε υπαρχον κτιριο. επιλεγεις οικοδομικο τετραγωνο α/α κτιριου που υπαρχει και εμφανιζει διευθυνση. μετα ο κωδικος ειναι 7ψηφια ο κωδικος σου 00 255 <-- παραδειγμα. στο χαρτι Ο3 η τελευταια καταχωρηση πχ 255 ο επομενος κωδικος χχχχχχχ00256.

Οκ τέλεια, ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήρα πάλι τηλέφωνο την υπηρεσία της ΕΛΣΤΑΤ στον τομέα μου για να τους πω ότι δεν πέρασε απογραφεας, έδωσα στοιχεία δικά μου και του κτιρίου και μου είπαν θα με καλέσουν αύριο. Αντε να δούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ακόμα, έχω πολλές κατοικίες με 3 ορόφους πχ και κατοικούνται μόνο οι 2. 

Να τους βάλω να απογράψουν τις κενές μόνοι τους (με μηδέν μέλη & φιλοξενούμενους) ή θα έχω θέμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...