Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pictorino είπε

Καλημέρα, πήρα προχθες τα έντυπα, ο επόπτης μου είπε ότι για τα ακατοίκητα σπίτια πρέπει να συμπληρώσω μέχρι και την ερώτηση 14! Ισχύει ή με ενημέρωσε λάθος; Μάλιστα, όταν του είπα ότι μπορώ να μάθω τα στοιχεία μέχρι και την ερώτηση 5, μου είπε να έχω ... δημιουργική σκέψη και να αυτοσχεδιάσω!!! Σύμφωνα με εκείνον πάντα, αυτές ήταν οι εντολές των από πάνω. Έγκυρο αποτέλεσμα και δημιουργική σκέψη δεν πάνε μαζί. 

Επίσης στο μονοφυλλο μπλε δελτίο συμπληρώνουμε τις κενές κατοικίες σωστά;

Επεξ/σία από andreasgt21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά, στα έντυπα στους συνταξιούχους τι συμπληρώνουμε στο ερώτημα 19 "τόπος εργασίας"? Αφήνουμε κενό? 

13 λεπτά πριν, kostaspsilos13 είπε

Παιδιά, στα έντυπα στους συνταξιούχους τι συμπληρώνουμε στο ερώτημα 19 "τόπος εργασίας"? Αφήνουμε κενό? 

Αποτι έριξα μια ματιά στις οριστικές, στους συνταξιούχους είναι σημειωμένη μέχρι την 15η ερώτηση. Άρα και στο έντυπο συμπληρώνουμε μέχρι την ερώτηση 15, σωστά? Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Έχω μηδενικό εισόδημα, αν έπαιρνα 1000€ από οποιοδήποτε άλλο είδος εργασίας δεν θα πλήρωνα φόρο.

Λάθος κάνεις, πάντα πληρώνεις φόρο, ή για να ακριβολογούμε πάντα υπάρχουν κρατήσεις, τις οποίες όταν τις αφαιρέσεις από τα μικτά μένουν τα καθαρά.

Edit
Κάποιο λάθος έκανα, o @Georgeal είχε γράψει αυτά που έκανα quote, όχι ο Βασίλης.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Λάθος κάνεις, πάντα πληρώνεις φόρο, ή για να ακριβολογούμε πάντα υπάρχουν κρατήσεις, τις οποίες όταν τις αφαιρέσεις από τα μικτά μένουν τα καθαρά.

Άλλο κρατήσεις(σύνταξη, ασφάλεια) και άλλο φόρος. Δεν πληρώνω φόρο όταν δουλεύω μισθωτός μέχρι να ξεπεράσω κάποιο όριο. Σε αυτό τον τρόπο πληρωμής όμως απ ότι είπε κάποιος πιο πάνω πληρώνεις φόρο με σταθερό συντελεστή από το πρώτο € όμως. Όσο κι αν μου φαίνεται παράλογο, κάτι θα ξέρει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Georgeal είπε

Άλλο κρατήσεις(σύνταξη, ασφάλεια) και άλλο φόρος. Δεν πληρώνω φόρο όταν δουλεύω μισθωτός μέχρι να ξεπεράσω κάποιο όριο. Σε αυτό τον τρόπο πληρωμής όμως απ ότι είπε κάποιος πιο πάνω πληρώνεις φόρο με σταθερό συντελεστή από το πρώτο € όμως. Όσο κι αν μου φαίνεται παράλογο, κάτι θα ξέρει..

Μην μπερδεύεσαι, σε πολλές περιπτώσεις στις κρατήσεις συμπεριλαμβάνεται ένα μικρό ποσοστό για φόρο, και όταν κάνεις την φορολογική δήλωση γίνεται συμψηφισμός και αν δεν βγαίνει φόρος τότε σου επιστρέφουν αυτό το μικρό ποσοστό που έχεις προκαταβάλλει. Φαντάζομαι έχεις ακούσει από κάποιους που είχαν επιστροφή όταν έκαναν τη φορολογική δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostaspsilos13 είπε

Παιδιά, στα έντυπα στους συνταξιούχους τι συμπληρώνουμε στο ερώτημα 19 "τόπος εργασίας"? Αφήνουμε κενό? 

Τι γινεται, ολοι εχετε παρει εντυπα; μονο ο δικος μου τομεαρχης μου απαντησε "μαλλον απο τριτη θα στα δωσω, θα το δουμε κτλ."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Είναι απαραίτητο να κάνουμε την απογραφή με τα έντυπα; Αν πάμε με το πισι μας και τα περάσουμε αμέσως υπάρχει πρόβλημα;

Πιστεύω οι περισσότεροι απαυτούς που δεν αυτοαπογραφηκαν δεν θα έχουν (ή δεν θα θέλουν να σου δώσουν) τους κωδικούς του taxisnet (άσε που απαγορεύεται κιόλας λογικά).. Οπότε χειροκίνητα τα περισσότερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostaspsilos13 είπε

Πιστεύω οι περισσότεροι απαυτούς που δεν αυτοαπογραφηκαν δεν θα έχουν (ή δεν θα θέλουν να σου δώσουν) τους κωδικούς του taxisnet (άσε που απαγορεύεται κιόλας λογικά).. Οπότε χειροκίνητα τα περισσότερα 

Λογικα ο φιλος εννοει αν μπορουμε απο Τριτη οταν θα τελειωσει η αυτοαπογραφη (που ας ελπισουμε θα ανοιξει κανονικα η εφαρμογη για να καταχωρουμε ηλεκτρονικα τα ερωτηματολογια).

Μακαρι να γινει αυτο, θα γλιτωναμε πολυ χρονο κτλ. Αν και το θεωρω δυσκολο, γιατι θα θελουν την υπογραφη στο εντυπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kostaspsilos13 είπε

Παιδιά, στα έντυπα στους συνταξιούχους τι συμπληρώνουμε στο ερώτημα 19 "τόπος εργασίας"? Αφήνουμε κενό? 

Αποτι έριξα μια ματιά στις οριστικές, στους συνταξιούχους είναι σημειωμένη μέχρι την 15η ερώτηση. Άρα και στο έντυπο συμπληρώνουμε μέχρι την ερώτηση 15, σωστά? Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος? 

Όπως γράφει και πάνω στο ερωτηματολόγιο: Τα ερωτήματα 16 έως 19 συμπληρώνονται μόνο αν απαντήσετε α. (εργαζόμενος) ή β. (ζητούσατε εργασία). Οπότε οι συνταξιούχοι μέχρι το 15.

33 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Είναι απαραίτητο να κάνουμε την απογραφή με τα έντυπα; Αν πάμε με το πισι μας και τα περάσουμε αμέσως υπάρχει πρόβλημα;

Στο τέλος που θα δώσουμε πίσω το υλικό θα πρέπει να παραδώσουμε και τα συμπληρωμένα έντυπα (με την υπογραφή του εκπροσώπου της κατοικίας). 

41 λεπτά πριν, kanikolas είπε

Τι γινεται, ολοι εχετε παρει εντυπα; μονο ο δικος μου τομεαρχης μου απαντησε "μαλλον απο τριτη θα στα δωσω, θα το δουμε κτλ."

Εγώ πήρα έντυπα εχθές κι έχω απογράψει ήδη 3 κατοικίες

Είναι πάντως κάπως χρονοβόρο. Μισή ώρα την χρειάζεσαι σίγουρα (και θα χρειαστεί κι επιπλέον ώρα για να τα περάσω από τις 14 στην ηλεκτρική εφαρμογή...)

Επεξ/σία από La_vie_en_tsouknida
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, La_vie_en_tsouknida είπε

 

Εγώ πήρα έντυπα εχθές κι έχω απογράψει ήδη 3 κατοικίες

Είναι πάντως κάπως χρονοβόρο. Μισή ώρα την χρειάζεσαι σίγουρα (και θα χρειαστεί κι επιπλέον ώρα για να τα περάσω από τις 14 στην ηλεκτρική εφαρμογή...)

Μα γι αυτο αγανακτω! Γιατι εχω ελευθερο το σαββατοκυριακο αυτο και ουσιαστικα δεν μπορω να κανω τιποτα, γιατι ουτε εντυπα μου εχουν δωσει ουτε την εφαρμογη ηλεκτρονικη εχουν ανοιξει. 

Ενω το αλλο σαββατοκυριακο δουλευω. Ειμαι περιεργος να δω τι ημερομηνιες θα μου πουνε διορια (πολλοι λενε μεχρι 23 δεκεμβριου τα εντυπα), δεν ξερω αν θα βγει πρακτικα εκτος αν θελει η ΕΛΣΤΑΤ να κανουμε προχειροδουλειες και οχι σωστη απογραφη!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kanikolas είπε

Μα γι αυτο αγανακτω! Γιατι εχω ελευθερο το σαββατοκυριακο αυτο και ουσιαστικα δεν μπορω να κανω τιποτα, γιατι ουτε εντυπα μου εχουν δωσει ουτε την εφαρμογη ηλεκτρονικη εχουν ανοιξει. 

Ενω το αλλο σαββατοκυριακο δουλευω. Ειμαι περιεργος να δω τι ημερομηνιες θα μου πουνε διορια (πολλοι λενε μεχρι 23 δεκεμβριου τα εντυπα), δεν ξερω αν θα βγει πρακτικα εκτος αν θελει η ΕΛΣΤΑΤ να κανουμε προχειροδουλειες και οχι σωστη απογραφη!

Καταλαβαίνω την αγανάκτηση σου. Η δική μας εποπτεία, μας τα έδωσε από εχθές ακριβώς για αυτό τον λόγο, για να μπορέσουμε να εκμεταλλευτούμε αυτό το ΣΚ. Το επόμενο ΣΚ είναι το τελευταίο πριν τα Χριστούγεννα και δεδομένου ότι τα σχολεία θα κλείσουν είναι πολύ πιθανόν κάποιοι να φύγουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pictorino είπε

Καλημέρα, πήρα προχθες τα έντυπα, ο επόπτης μου είπε ότι για τα ακατοίκητα σπίτια πρέπει να συμπληρώσω μέχρι και την ερώτηση 14! Ισχύει ή με ενημέρωσε λάθος; Μάλιστα, όταν του είπα ότι μπορώ να μάθω τα στοιχεία μέχρι και την ερώτηση 5, μου είπε να έχω ... δημιουργική σκέψη και να αυτοσχεδιάσω!!! Σύμφωνα με εκείνον πάντα, αυτές ήταν οι εντολές των από πάνω. Έγκυρο αποτέλεσμα και δημιουργική σκέψη δεν πάνε μαζί. 

Πραγματι , αυτές είναι οι οδηγίες, όταν ένα σπίτι είναι ακατοίκητο και δεν μπορείς να αντλήσεις πληροφορίες από πουθενά είναι λογικό , το αποτέλεσμα θα είναι έγκυρο ως προς την καταγραφή του οικιματος, οδός, περιοχή κτλ, τα άλλα κατά προσέγγιση , όταν έκανα απογραφή κτιρίων υπήρχαν πολλοί  ιδιοκτήτες που δεν θυμόταν να μου πουν πότε χτίστηκε το σπίτι τους , τι ψαχνεις να βρεις, στην περιοχή μου κάπου το '50 είχε γίνει ένας σεισμός , ρωτούσα λοιπόν πριν η' μετά το σεισμο και έτσι κάπου βγάζαμε άκρη , μην ανησυχείς, συνέχισε και όλα οκ

Μόλις τώρα, Tsikat είπε

Πραγματι , αυτές είναι οι οδηγίες, όταν ένα σπίτι είναι ακατοίκητο και δεν μπορείς να αντλήσεις πληροφορίες από πουθενά είναι λογικό , το αποτέλεσμα θα είναι έγκυρο ως προς την καταγραφή του οικηματος, οδός, περιοχή κτλ, τα άλλα κατά προσέγγιση , όταν έκανα απογραφή κτιρίων υπήρχαν πολλοί  ιδιοκτήτες που δεν θυμόταν να μου πουν πότε χτίστηκε το σπίτι τους , τι ψαχνεις να βρεις, στην περιοχή μου κάπου το '50 είχε γίνει ένας σεισμός , ρωτούσα λοιπόν πριν η' μετά το σεισμο και έτσι κάπου βγάζαμε άκρη , μην ανησυχείς, συνέχισε και όλα οκ

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, La_vie_en_tsouknida είπε

Όπως γράφει και πάνω στο ερωτηματολόγιο: Τα ερωτήματα 16 έως 19 συμπληρώνονται μόνο αν απαντήσετε α. (εργαζόμενος) ή β. (ζητούσατε εργασία). Οπότε οι συνταξιούχοι μέχρι το 15.

Στο τέλος που θα δώσουμε πίσω το υλικό θα πρέπει να παραδώσουμε και τα συμπληρωμένα έντυπα (με την υπογραφή του εκπροσώπου της κατοικίας). 

Εγώ πήρα έντυπα εχθές κι έχω απογράψει ήδη 3 κατοικίες

Είναι πάντως κάπως χρονοβόρο. Μισή ώρα την χρειάζεσαι σίγουρα (και θα χρειαστεί κι επιπλέον ώρα για να τα περάσω από τις 14 στην ηλεκτρική εφαρμογή...)

Εγώ μίλησα με την εποπτεία της πόλης μου και μου είπαν πως αν κάνεις τηλεφωνικά απογραφή, στην υπογραφή του ατόμου γράψε τη λέξη τηλεφωνικά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...