Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, andreasgt21 είπε

Εγώ μίλησα με την εποπτεία της πόλης μου και μου είπαν πως αν κάνεις τηλεφωνικά απογραφή, στην υπογραφή του ατόμου γράψε τη λέξη τηλεφωνικά .

Μακάρι να είναι έτσι.. Λογικό είναι (άρα το πιο πιθανό η Ελστατ να δώσει διαφορετικές οδηγίες.. 😁 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, andreasgt21 είπε

Εγώ μίλησα με την εποπτεία της πόλης μου και μου είπαν πως αν κάνεις τηλεφωνικά απογραφή, στην υπογραφή του ατόμου γράψε τη λέξη τηλεφωνικά .

Ναι αλλα ουτως ή αλλως δεν θα πρεπει να περασουμε ξανα να τους δωσουμε τις βεβαιωσεις απογραφης;

Βεβαια αυτο που σου ειπε η εποπτεια θα βολευε πολυ γιατι αν δεν χρειαζεται η υπογραφη , θα μπορουσαμε να τα πεταξουμε και κατω απο την πορτα τους (οπως και με τους φακελους στην πρωτη φαση, σε οσους δεν βρισκαμε).

Αντε να δουμε ποτε θα μας δωσει διευκρινιστικο email η ΕΛΣΤΑΤ (εποπτεια) με το τι μπορουμε να γλιτωσουμε και τι οχι! Αλλα κλασικα προβλεπω να μας στελνει διευκρινησεις με καθυστερηση αφου τις πρωτες μερες κινηθει ο καθενας μας οπως να ναι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kanikolas είπε

Ναι αλλα ουτως ή αλλως δεν θα πρεπει να περασουμε ξανα να τους δωσουμε τις βεβαιωσεις απογραφης;

Βεβαια αυτο που σου ειπε η εποπτεια θα βολευε πολυ γιατι αν δεν χρειαζεται η υπογραφη , θα μπορουσαμε να τα πεταξουμε και κατω απο την πορτα τους (οπως και με τους φακελους στην πρωτη φαση, σε οσους δεν βρισκαμε).

Αντε να δουμε ποτε θα μας δωσει διευκρινιστικο email η ΕΛΣΤΑΤ (εποπτεια) με το τι μπορουμε να γλιτωσουμε και τι οχι! Αλλα κλασικα προβλεπω να μας στελνει διευκρινησεις με καθυστερηση αφου τις πρωτες μερες κινηθει ο καθενας μας οπως να ναι! 

 

17 λεπτά πριν, kostaspsilos13 είπε

Μακάρι να είναι έτσι.. Λογικό είναι (άρα το πιο πιθανό η Ελστατ να δώσει διαφορετικές οδηγίες.. 😁 😂

Και αυτές οι βεβαιώσεις δεν τους πολυνοιάζουν, αλλά όπως και να χει λογικά τις επόμενες μέρες θα χούμε ελπίζω ενημέρωση σχετικά για όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ppaio είπε

Ρε παιδια η κουτα που πηρατε οχι μονο το Π1...?

Είχε έντυπα με όλα μαζί "ένα σώμα" (Π1,Π2,Π3), κάποια μονά Π1, κάποια μονά Π2, βεβαιώσεις και ειδοποιήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Στον τομέα μου έχω δύο κατοικίες μεταναστών που εργάζονται σε αγροτικές εργασίες στην περιοχή. Κάποιοι από αυτούς δεν έχουν ΑΜΚΑ όπως μου είπαν. Γνωρίζει κάποιος πώς περνάω στο σύστημα τέτοια άτομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fotandreao είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Στον τομέα μου έχω δύο κατοικίες μεταναστών που εργάζονται σε αγροτικές εργασίες στην περιοχή. Κάποιοι από αυτούς δεν έχουν ΑΜΚΑ όπως μου είπαν. Γνωρίζει κάποιος πώς περνάω στο σύστημα τέτοια άτομα;

Αν έχουν ΑΦΜ βάζεις μόνο αυτό (αρκεί), αν όχι:

Δεν έχω Αριθμό Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ), αλλά ούτε Αριθμό Φορολογικού Μητρώου (ΑΦΜ). Μπορώ να απογραφώ;

Εφόσον είστε αλλοδαπός και δεν διαθέτετε ΑΜΚΑ ούτε ΑΦΜ, μπορείτε, εάν σας έχει χορηγηθεί ΠΑΑΥΠΑ, να τον συμπληρώσετε στη θέση του ΑΜΚΑ. Σε διαφορετική περίπτωση, δεν θα συμπληρώστε τίποτα.

Επεξ/σία από La_vie_en_tsouknida
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την απάντηση. Άρα, την φράση "δεν θα συμπληρώσετε τίποτα", πώς την καταλαβαίνετε; Δεν κάνουν απογραφή ή το αφήνουμε κενό και θα περάσει ( ίσως διακρίνοντας ο αλγόριθμος την διαφορετική εθνικότητα);

Επεξ/σία από fotandreao
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ερώτηση αυτή με τους μετανάστες χωρίς ΑΦΜ & ΑΜΚΑ, θα χρειαστεί.

Εγώ έχω 35% ποσοστό αυτοαπογραφής, παραπάνω απ' ότι περιμένα. Έχω μερικούς με προσωρινή, τους έστειλα σχετικό email αλλά παραμένουν. Μπορώ να κάνω κάτι;

Για τη δεύτερη φάση, σκέφτομαι να περάσω μια γύρα και να κολλήσω ειδοποίηση με το κανονικό μου τηλέφωνο, να με καλούν και να το κάνω live ηλεκτρονικά. Και μετά να ξαναπεράσω για συνέντευξη, πάλι με laptop και να το κάνω live ηλεκτρονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς απογραφείς: παιδιά ok καταλαβαίνω το θέμα να βγούν τα νούμερα, αλλα μην παίρνετε τους γείτονες να πουν στο διπλα διαμέρισμα να απογραφούν/να πάρουν τηλέφωνο τον απογραφέα κλπ, έκανα ότι έπρεπε να κάνω για μένα για να πάρεις με τα δικά μου νούμερα τα λεφτά, δεν θα κάτσω να μιλάω στον κάθε καθυστερημένο γείτονα! έλεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, fotandreao είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Άρα, την φράση "δεν θα συμπληρώσετε τίποτα", πώς την καταλαβαίνετε; Δεν κάνουν απογραφή ή το αφήνουμε κενό και θα περάσει ( ίσως διακρίνοντας ο αλγόριθμος την διαφορετική εθνικότητα);

Εγώ το καταλαβαίνω ότι δεν θα συμπληρωθούν ΑΦΜ και ΑΜΚΑ, αλλιώς θα έγραφε ρητά δεν θα απογραφούν (όπως γράφει σε κάποιες άλλες ερωτοαπαντήσεις). Τώρα αν θα το αναγνωρίσει ο αλγόριθμος κλπ. δεν το γνωρίζω.  Ίσως αυτά τα ερωτηματολόγια να μην χρειαστεί να τα περάσετε ηλεκτρονικά και να αρκούν μόνο τα έντυπα; Καλύτερα να ρωτήσετε τον επόπτη σας για αυτό. 

27 λεπτά πριν, batig0al είπε

Καλή ερώτηση αυτή με τους μετανάστες χωρίς ΑΦΜ & ΑΜΚΑ, θα χρειαστεί.

Εγώ έχω 35% ποσοστό αυτοαπογραφής, παραπάνω απ' ότι περιμένα. Έχω μερικούς με προσωρινή, τους έστειλα σχετικό email αλλά παραμένουν. Μπορώ να κάνω κάτι;

Για τη δεύτερη φάση, σκέφτομαι να περάσω μια γύρα και να κολλήσω ειδοποίηση με το κανονικό μου τηλέφωνο, να με καλούν και να το κάνω live ηλεκτρονικά. Και μετά να ξαναπεράσω για συνέντευξη, πάλι με laptop και να το κάνω live ηλεκτρονικά.

Η αλήθεια είναι ότι εγώ προτίμησα να ενημερώσω για οριστική μόνο μέσω τηλεφώνου διότι ήθελα να είμαι σίγουρη ότι ενημερώθηκαν, ενώ με το μέηλ μπορεί να έχουν βάλει κάποιο παλιό, κάποιο δευτερεύον, να πάει στα σπαμ ή να το αγνοήσουν και να μην το ανοίξουν καν. 

Τώρα για το live ηλεκτρονικά καλύτερα να ρωτήσετε τον επόπτη σας. Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι παραδίδουμε και τα έντυπα με υπογραφή εκπροσώπου. Αλλά αυτές είναι οι οδηγίες της δικής μας εποπτείας. Άλλες εποπτείες μπορεί να πράττουν αλλιώς....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση : αν και το μεγαλύτερο διάστημα σχεδόν 11.5 μήνες ζω στην πόλη α, έχω ως μόνιμη κατοικία, έδρα εφορίας και γενικά όλα τα χαρτιά μου στο Δήμο κλπ στην πόλη β, που θα απογραφώ ; 

Επεξ/σία από 1nsom-n1k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1nsom-n1k είπε

Ερώτηση : αν και το μεγαλύτερο διάστημα σχεδόν 11.5 μήνες ζω στην πόλη α, έχω ως μόνιμη κατοικία, έδρα εφορίας και γενικά όλα τα χαρτιά μου στο Δήμο κλπ στην πόλη β, που θα απογραφώ ; 

Το σωστο ειναι να απογραφεις εκει που ζεις στην πολη α. Ουτως ή αλλως υπαρχει και μεσα ερωτηση αν εισαι στο δημοτολογιο εκει που απογραφεσαι ή καπου αλλου και το συμπληρωνεις.

Οι απαντησεις στην απογραφη χρησιμοποιουνται συγκεντρωτικα-συνολικα για καθαρα στατιστικους λογους και εξαγωγη γενικων συμπερασματων. Οι απαντησεις βασιζονται στην ειλικρινεια των πολιτων και δεν προκειται να γινει καποια συγκριση με στοιχεια εφοριας κτλ. 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! 

Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις τι γινεται στην περιπτωση διαμερισματος με δυο εισοδους. Ο απογραφεας εχει αφησει φακελο και στις δυο εισοδους (λογικο) και οκ, εγω κανω τη διαδικασια με τον ενα κωδικο που αντιστοιχει στην πορτα που οντως χρησιμοποιουμε, αλλα πως ενημερωνω το συστημα οτι ο αλλος κωδικος αντιστοιχει στο ιδιο διαμερισμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...