Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον μερικες παρατηρησεις

α) Απογραφη μεσα στον Αυγουστο/Σεπτεβριο που θα λειπει ο κόσμος σε διακοπές

β) Πανδημια αντε να ανοιξει να σου μιλησει ο αλλος

γ) Εαν τραυματιστείς η σου επιτεθεί κακοποιός ποιος σε ασφαλίζει...?

δ) Πληρωμη αγνωστο...ισως μηνες μετα

 

Δεν εχω δει μεγαλυτερο scum και μαλιστα υπο κρατικη ομπρελα...

Πρεπει να ντρεπεστε για ολο αυτο...εκει στην ΕΛΣΤΑΤ...

 

Επεξ/σία από ppaio
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά και εγώ, παρόλο που επιλέχθηκα, δεν θα πάω 

Ενημέρωση με ακριβές χρονοδιάγραμμα δεν υπάρχει, ενημέρωση για την πληρωμή δεν υπάρχει (άσε που θα σου ζητήσουν τη μάνα σου και τον πατέρα σου για να κόψεις ένα τιμολόγιο), πάλι θα πληρώνω ΦΠΑ κάνα 6μηνο πριν άνευ λόγου και αιτίας, άστο καλύτερα 

Για κάναν φοιτητή καλά είναι...  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρουν για τη πληρωμή ότι θα πληρωθούμε με "Τίτλο Κτήσης" και αναφέρουν κατά γράμμα ότι:
"υποχρεούνται να απογραφούν στο Ενιαίο Μητρώο ΕΦΚΑ
με την ιδιότητα του Αμειβόμενου με παραστατικό παρεχόμενων υπηρεσιών-Τίτλος Κτήσης
"

Και ρωτάω τώρα εγώ, έχω απογραφει στον Εφκα παλαιότερα. Βλέπω τη βεβαίωση απογραφής μου δηλαδή. Πρέπει να κάνω κάποια άλλη κίνηση γιατί αναφέρει για ιδιότητα "Αμειβόμενου με παραστατικό παρεχόμενων υπηρεσιών-Τίτλος Κτήσης".

Δεν έχω ιδέα εάν πρέπει να κάνω κάτι άλλο η όχι.
Όποιος ξέρει ας απαντήσει, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με επέλεξαν και εμένα, θα περάσω αύριο από εκεί να τους πάω τα χαρτιά.

Μας έστειλαν email από το γραφείο του νομού σε όλους μας βίντεο με το πως θα είναι η εφαρμογή, δεν ξέρω αν το έστειλαν και σε άλλους οπότε γράφω συνοπτικά εδώ. Είναι μια σελίδα που κάνεις είσοδο με όνομα και κωδικό που θα δωθεί στον καθένα ξεχωριστά, έχει διάφορα πεδία που γράφεις ή επιλέγεις από λίστα, γενικά δεν είναι πολλά. Το μόνο που μου έμεινε είναι ότι θέλει συντεταγμένες σε κάθε κτήριο. Δείχνει ότι τις ζητάει από την τοποθεσία του κινητού αλλά φαντάζομαι ότι θα δουλεύει και να τις βάλεις με το χέρι (να τις πάρει κανείς από το google maps). Γιατί το λέω αυτό, θεωρώ θα είναι πιο εύκολο να γίνει η δουλειά της συμπλήρωσης μέσα στο σπίτι του καθενός αφού έχει προηγηθεί μια επίσκεψη στα κτήρια για τις πληροφορίες που χρειάζεται (αρ κατοικιών, χρήση, έτος κατασκευής, υλικά κατασκευής κλπ). Θα είναι αρκετά πιο φιλικό να περνάς πρωί-απόγευμα σε ώρες σχετικά πιο χαμηλής ζέστης και αφού μαζέψεις τις πληροφορίες να τα περνάς από την άνεση του σπιτιού μαζί με τα υπόλοιπα που θα τα ξέρεις ήδη (πόλη, οδός, τετράγωνο κλπ). Το μόνο είναι να γίνει μια δουλειά παραπάνω και να πάρει κανείς τις συντεταγμένες από κάθε κτήριο (ή τις παίρνει όταν θα πάει για την επίσκεψη, νομίζω ότι μπορείς να αποθηκεύσεις φόρμες και να τις στείλεις όταν θα είναι έτοιμες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, dompred είπε

Με επέλεξαν και εμένα, θα περάσω αύριο από εκεί να τους πάω τα χαρτιά.

Μας έστειλαν email από το γραφείο του νομού σε όλους μας βίντεο με το πως θα είναι η εφαρμογή, δεν ξέρω αν το έστειλαν και σε άλλους οπότε γράφω συνοπτικά εδώ. Είναι μια σελίδα που κάνεις είσοδο με όνομα και κωδικό που θα δωθεί στον καθένα ξεχωριστά, έχει διάφορα πεδία που γράφεις ή επιλέγεις από λίστα, γενικά δεν είναι πολλά. Το μόνο που μου έμεινε είναι ότι θέλει συντεταγμένες σε κάθε κτήριο. Δείχνει ότι τις ζητάει από την τοποθεσία του κινητού αλλά φαντάζομαι ότι θα δουλεύει και να τις βάλεις με το χέρι (να τις πάρει κανείς από το google maps). Γιατί το λέω αυτό, θεωρώ θα είναι πιο εύκολο να γίνει η δουλειά της συμπλήρωσης μέσα στο σπίτι του καθενός αφού έχει προηγηθεί μια επίσκεψη στα κτήρια για τις πληροφορίες που χρειάζεται (αρ κατοικιών, χρήση, έτος κατασκευής, υλικά κατασκευής κλπ). Θα είναι αρκετά πιο φιλικό να περνάς πρωί-απόγευμα σε ώρες σχετικά πιο χαμηλής ζέστης και αφού μαζέψεις τις πληροφορίες να τα περνάς από την άνεση του σπιτιού μαζί με τα υπόλοιπα που θα τα ξέρεις ήδη (πόλη, οδός, τετράγωνο κλπ). Το μόνο είναι να γίνει μια δουλειά παραπάνω και να πάρει κανείς τις συντεταγμένες από κάθε κτήριο (ή τις παίρνει όταν θα πάει για την επίσκεψη, νομίζω ότι μπορείς να αποθηκεύσεις φόρμες και να τις στείλεις όταν θα είναι έτοιμες).

Σου έστειλαν μειλ να πας τα χαρτιά απο εκεί; Γιατί εγώ αποδέχτηκα τη πρόσκληση αλλά ακόμα περιμένω να μου πουν για τα χαρτιά.

Επεξ/σία από Psz_13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Psz_13 είπε

Σου έστειλαν μειλ να πας τα χαρτιά απο εκεί; Γιατί εγώ αποδέχτηκα τη πρόσκληση αλλά ακόμα περιμένω να μου πουν για τα χαρτιά.

Ναι, λίγο μετά αφού έστειλαν το email ότι επιλεχθήκαμε μας έστειλαν email για να τους πάμε τα χαρτιά ή να τα στείλουμε. 5 ημέρες από τη στιγμή που κάνεις αποδοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Psz_13 είπε

Αναφέρουν για τη πληρωμή ότι θα πληρωθούμε με "Τίτλο Κτήσης" και αναφέρουν κατά γράμμα ότι:
"υποχρεούνται να απογραφούν στο Ενιαίο Μητρώο ΕΦΚΑ
με την ιδιότητα του Αμειβόμενου με παραστατικό παρεχόμενων υπηρεσιών-Τίτλος Κτήσης
"

Και ρωτάω τώρα εγώ, έχω απογραφει στον Εφκα παλαιότερα. Βλέπω τη βεβαίωση απογραφής μου δηλαδή. Πρέπει να κάνω κάποια άλλη κίνηση γιατί αναφέρει για ιδιότητα "Αμειβόμενου με παραστατικό παρεχόμενων υπηρεσιών-Τίτλος Κτήσης".

Δεν έχω ιδέα εάν πρέπει να κάνω κάτι άλλο η όχι.
Όποιος ξέρει ας απαντήσει, ευχαριστώ.

Δεν κάνεις τίποτα εσυ. Ο τίτλος κτισης και η καταβολή της αντίστοιχης εισφοράς στον ΕΦΚΑ γίνεται από τον εργοδότη, αυτόν που εκδίδει τον τίτλο κτισης. Εσύ απλά δίνεις στον εργοδότη τον ΑΜΚΑ και το ΑΦΜ σου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dompred είπε

Ναι, λίγο μετά αφού έστειλαν το email ότι επιλεχθήκαμε μας έστειλαν email για να τους πάμε τα χαρτιά ή να τα στείλουμε. 5 ημέρες από τη στιγμή που κάνεις αποδοχή

Α, μπορούμε να τα στείλουμε και ταχυδρομικώς; Εμένα μου έγραψαν ότι θα μου στείλουν σε νεότερο μήνυμα για το που και πότε πρέπει να παραδώσω τα δικαιολογητικά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TheConstant είπε

Α, μπορούμε να τα στείλουμε και ταχυδρομικώς; Εμένα μου έγραψαν ότι θα μου στείλουν σε νεότερο μήνυμα για το που και πότε πρέπει να παραδώσω τα δικαιολογητικά. 

 

Σε εμάς έτσι έγραψαν, δεν ξέρω αν ισχύει για όλους αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Psz_13 είπε

Σου έστειλαν μειλ να πας τα χαρτιά απο εκεί; Γιατί εγώ αποδέχτηκα τη πρόσκληση αλλά ακόμα περιμένω να μου πουν για τα χαρτιά.

Ούτε στην σύζυγο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Psz_13 είπε

Αναφέρουν για τη πληρωμή ότι θα πληρωθούμε με "Τίτλο Κτήσης" και αναφέρουν κατά γράμμα ότι:
"υποχρεούνται να απογραφούν στο Ενιαίο Μητρώο ΕΦΚΑ
με την ιδιότητα του Αμειβόμενου με παραστατικό παρεχόμενων υπηρεσιών-Τίτλος Κτήσης
"

Και ρωτάω τώρα εγώ, έχω απογραφει στον Εφκα παλαιότερα. Βλέπω τη βεβαίωση απογραφής μου δηλαδή. Πρέπει να κάνω κάποια άλλη κίνηση γιατί αναφέρει για ιδιότητα "Αμειβόμενου με παραστατικό παρεχόμενων υπηρεσιών-Τίτλος Κτήσης".

Δεν έχω ιδέα εάν πρέπει να κάνω κάτι άλλο η όχι.
Όποιος ξέρει ας απαντήσει, ευχαριστώ.

Δεν χρειάζεται κάτι άλλο αφού έχεις ήδη κάνει την απογραφή στον ΕΦΚΑ. Η απογραφή στον ΕΦΚΑ γίνεται για να επισυναπτεί το παραστατικό στις καταστάσεις πληρωμής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Da_rudakos είπε

Μπορούμε να δούμε κάπου τα αποτελέσματα;

Έχουν λάβει mail όλοι όσοι επιλέχτηκαν ;

έχει βγει πίνακας με όλα τα ονόματα, ψάξε μερικές αναρτήσεις πιο πίσω έχει μπει link

τώρα για το 2ο που ρωτάς, πως περιμένεις απάντηση ; 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...