Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, andreasgt21 είπε

Καλημέρα παιδιά, μπορεί κανένας να μπει στην εφαρμογή να ξεκινήσει τις απογραφές; 

Καλημέρα. Μόλις δοκίμασα αλλά η Ο3 είναι κενή. Οπότε όχι

Επεξ/σία από La_vie_en_tsouknida
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, La_vie_en_tsouknida είπε

Καλημέρα. Μόλις δοκίμασα αλλά η Ο3 είναι κενή. Οπότε όχι

Γιατι περιμενε κανεις πως στην ΕΛΣΤΑΤ θα ειναι αμεσα ετοιμοι; Με το πασο τους αυτοι, εμεις θα τρεχουμε μετα! Στα τετοια τους!

🤣🤣🤣

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kanikolas είπε

Γιατι περιμενε κανεις πως στην ΕΛΣΤΑΤ θα ειναι αμεσα ετοιμοι; Με το πασο τους αυτοι, εμεις θα τρεχουμε μετα! Στα τετοια τους!

🤣🤣🤣

τσσσ πιπέρι....😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πλατφόρμα πάντως αυτοαπογραφής, ευτυχώς, παραμένει ανοιχτή. πριν λίγο έκανα τη διαδικασία για συγγενείς μου επειδή το ξέχασα χθες.

η προσωπική μου εμπειρία πάντως, άριστη, για διαμέρισμα σε πολυκατοικία στο κέντρο Αθήνας. βρήκα πριν καιρό τον φάκελο θυροκολλημένο στο διαμέρισμά μου, έκανα τα βασικά κ απλά είχα ξεχάσει την οριστική υποβολή. επικοινώνησε με email μαζί μου η απογραφέας μου, ευγενέστατη κ εξυπηρετική.

καλή συνέχεια και υπομονή σε όλους όσους ασχολήθηκαν κ ασχολούνται αυτό τον καιρό, για να δούμε, πόσοι τελικά είμαστε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Locke_John είπε

η πλατφόρμα πάντως αυτοαπογραφής, ευτυχώς, παραμένει ανοιχτή. πριν λίγο έκανα τη διαδικασία για συγγενείς μου επειδή το ξέχασα χθες.

Ηταν ηδη προσωρινα αποθηκευμενη; εννοω ειχε γινει εστω ενα βημα στην απογραφη ή σου επετρεψε να κανεις την αυτοαπογραφη κανονικα απο την αρχη; 

Εμας μας ενημερωσαν πως για λιγες μερες ακομα θα μπορουν οι αυτοαπογραφονενοι να οριστικοποιουν τις προσωρινα αποθηκευμενες. Αν την ξεκινησες απο την αρχη και σε αφησε, ενημερωσε μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kanikolas είπε

Ηταν ηδη προσωρινα αποθηκευμενη; εννοω ειχε γινει εστω ενα βημα στην απογραφη ή σου επετρεψε να κανεις την αυτοαπογραφη κανονικα απο την αρχη; 

Εμας μας ενημερωσαν πως για λιγες μερες ακομα θα μπορουν οι αυτοαπογραφονενοι να οριστικοποιουν τις προσωρινα αποθηκευμενες. Αν την ξεκινησες απο την αρχη και σε αφησε, ενημερωσε μας!

ξεκίνησα από το μηδέν, από την αρχή.

μου ειπαν οι συγγενείς μου μόνο τον κωδικό του φακέλου που τους ειχε πάει σπίτι.

έκανα login στην πλατφόρμα με κωδικούς taxis του συγγενή μου και συνέχισα κανονικά, ξεκινώντας από το μηδέν, πριν 1 ώρα περίπου. με google chrome.

υγ. στο τελικό στάδιο, για αποθήκευση του αποδεικτικού, θέλει απλά αλλαγή στην επιλογή "εκτυπωτή¨", το "αποθήκευση ως pdf".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει καποιος εποπτης, τομεαρχης ή απογραφεας ποτε θα ανοιξει η ηλεκτρονικη εφαρμογη;

Ας μας πουνε ταδε ημερομηνια,ταδε ωρα. Να ξερουμε, μην μπαινουμε καθε λιγο και λιγακι σαν τους χαζους!

Ελεος, τι ανοργανωτο ολο το εγχειρημα!!😤😤😤

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ενημέρωσε χθες με μειλ ο επόπτης,   να ξεκινησω να καταχωρώ δελτία κ την χειρόγραφη απογραφή , μπήκα τώρα και παρολαυτα το συστημα δεν μου ανοιγει τις μη απογραφεισες κατοικιες (νέο δελτίο)

ξερει κανείς κάτι ? εχει ανοίξει σε κάποιον ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως επειδή , μέχρι πριν 1-2 ώρες, ήταν ανοιχτή ακόμα η δυνατότητα αυτοαπογραφής (δε ξέρω αν ακόμα και τώρα παραμένει ανοιχτή) , δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα το επόμενο στάδιο της διαδικασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Locke_John είπε

ίσως επειδή , μέχρι πριν 1-2 ώρες, ήταν ανοιχτή ακόμα η δυνατότητα αυτοαπογραφής (δε ξέρω αν ακόμα και τώρα παραμένει ανοιχτή) , δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα το επόμενο στάδιο της διαδικασίας.

μάλλον είναι αυτό που λες ! γτ εχω πολιτη που το δοκίμασε μετα τις 12  ενω τυπικά ειχε κλεισει η πλατφόρμα και μου τον εχει σήμερα στις προσωρινές .

Ιδωμεν.. ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kouk_oni είπε

μάλλον είναι αυτό που λες ! γτ εχω πολιτη που το δοκίμασε μετα τις 12  ενω τυπικά ειχε κλεισει η πλατφόρμα και μου τον εχει σήμερα στις προσωρινές .

Ιδωμεν.. ευχαριστώ!

τον έχει στις προσωρινές, επδ ο ίδιος λογικά δε θα έκανε οριστικοποίηση υποβολής, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Locke_John είπε

τον έχει στις προσωρινές, επδ ο ίδιος λογικά δε θα έκανε οριστικοποίηση υποβολής, σωστά;

δεν εχει κανει οριστικη υποβολή οχι , γτ ειναι ελλιπές το δελτίο του , οποτε του χτυπαει λάθη και δεν προχωραει . χτες ολη μερα τους κυνηγουσα να διορθώσουν τα δελτία τους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Kouk_oni είπε

δεν εχει κανει οριστικη υποβολή οχι , γτ ειναι ελλιπές το δελτίο του , οποτε του χτυπαει λάθη και δεν προχωραει . χτες ολη μερα τους κυνηγουσα να διορθώσουν τα δελτία τους!

καλό κουράγιο, δε ξέρω τί άλλο να πώ.

ειλικρινά, μ φαίνεται "κάπως" ο πλήρης ηλεκτρονικός αναλφαβητισμός. Σε πολλούς, νομίζω είναι θέμα βολής κ επιλογής, πάντα θεωρούν ότι θα βρίσκουν κάποιον γνωστό/φίλο να τους τα κάνει. Όποιος αναγκάζεται, μαθαίνει. Επίσης, όποιος είναι  έστω κ λίγο οργανωμένος ε θα πρέπει ν ξέρει το ΑΜΚΑ του και το ΑΦΜ του. Από άλλες πληροφορίες, μόνο το έτος κατασκευής κατά προσέγγιση 20ετίας και τα τετραγωνικά μέτρα του κτίσματος όπου μένει απαιτούνται. πόσο δύσκολα πιά;... Τα οποία και λάθος να τα βάλεις (μιλάμε για "φυσιολογικά" μικρολάθη, όχι ακραία επίτηδες κραυγαλέα στοιχεία), ε δε νομίζω να κινδυνεύεις με κάποιου είδους ποινή.

ας βοηθήσουμε όλοι λίγο ή πολύ γνωστούς κ φίλους, ιδανικά δείχνοντάς τους πώς να το κάνουν κ μόνοι τους, μπας και το χάσμα το ψηφιακό γεφυρωθεί κάπως. κρίμα είναι..

Επεξ/σία από Locke_John
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχπυμε κάνει λαθος σε ένα χειρόγραφο έγγραφο το διορθώνουμε με μπλάνγκο ή το πετάμε και γράφουμε σε καινούργιο;

Χαζές ερωτήσεις θα μου πείτε, αλλά δεν μας έχουν ενημερώσει για κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, MrZeroGR είπε

Εάν έχπυμε κάνει λαθος σε ένα χειρόγραφο έγγραφο το διορθώνουμε με μπλάνγκο ή το πετάμε και γράφουμε σε καινούργιο;

Χαζές ερωτήσεις θα μου πείτε, αλλά δεν μας έχουν ενημερώσει για κάτι τέτοιο...

χωρίς να ξέρω κ μην έχοντας κάποιο ρόλο στη διαδικασία, το λογικό είναι απλά να το διορθώνετε. Εφόσον επώνυμα καταχωρείτε τα στοιχεία οι απογραφείς, δεσμεύεστε ότι αυτά είναι αληθή και πραγματικά. Το πέταμα κ συμπλήρωση καινούριου, μου φαίνεται ως αχρείαστη σπατάλη πόρων και χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...