Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, dazed είπε

Καλησπερα! 

Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις τι γινεται στην περιπτωση διαμερισματος με δυο εισοδους. Ο απογραφεας εχει αφησει φακελο και στις δυο εισοδους (λογικο) και οκ, εγω κανω τη διαδικασια με τον ενα κωδικο που αντιστοιχει στην πορτα που οντως χρησιμοποιουμε, αλλα πως ενημερωνω το συστημα οτι ο αλλος κωδικος αντιστοιχει στο ιδιο διαμερισμα?

Τηλέφωνο στον απογραφέα (αριθμός σταθερού που βρίσκεται στο χαρτί με τον κωδικό κατοικίας και μόλις συνδεθείς, πληκτρολογείς τα 7 πρώτα ψηφία του κωδικού κατοικίας.). Αν είναι online ο απογραφεας, του εξηγείς τι έχει γίνει, αλλιώς αφήνεις φωνητικό μήνυμα και λαμβάνει το μήνυμα με email. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, dazed είπε

Καλησπερα! 

Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις τι γινεται στην περιπτωση διαμερισματος με δυο εισοδους. Ο απογραφεας εχει αφησει φακελο και στις δυο εισοδους (λογικο) και οκ, εγω κανω τη διαδικασια με τον ενα κωδικο που αντιστοιχει στην πορτα που οντως χρησιμοποιουμε, αλλα πως ενημερωνω το συστημα οτι ο αλλος κωδικος αντιστοιχει στο ιδιο διαμερισμα?

Θα κανεις το εξης: θα παρεις τηλεφωνο τον απογραφεα (το τηλεφωνο που εχει στον φακελο σου, καποιοι απογραφεις γραφουν το κινητο τους, καποιοι της ΕΛΣΤΑΤ ) και θα του πεις οτι ο δευτερος κωδικος δεν αντιστοιχει σε καποιο σπιτι. Να καταχωρησει δηλαδη τον δευτερο κωδικο στο συστημα του ως "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΟΙΚΙΑ". Ετσι ουσιαστικα με αυτο τον τροπο καταργει τον δευτερο κωδικο!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, batig0al said:

Καλή ερώτηση αυτή με τους μετανάστες χωρίς ΑΦΜ & ΑΜΚΑ, θα χρειαστεί.

Εγώ έχω 35% ποσοστό αυτοαπογραφής, παραπάνω απ' ότι περιμένα. Έχω μερικούς με προσωρινή, τους έστειλα σχετικό email αλλά παραμένουν. Μπορώ να κάνω κάτι;

Για τη δεύτερη φάση, σκέφτομαι να περάσω μια γύρα και να κολλήσω ειδοποίηση με το κανονικό μου τηλέφωνο, να με καλούν και να το κάνω live ηλεκτρονικά. Και μετά να ξαναπεράσω για συνέντευξη, πάλι με laptop και να το κάνω live ηλεκτρονικά.

Εγώ πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω γιατί δεν την ολοκληρώνουν. Αρκετοί μπαίνουν απο κινητό και δεν τους βγάζει όλες τις επιλογές ή έχουν <<λάθη>> και δεν μπορούν να τα δουν. Τα διορθωνεις και μετά τους λες να μπουν να κάνουν οριστική καταχώρηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VonLoutsos είπε

Εγώ πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω γιατί δεν την ολοκληρώνουν. Αρκετοί μπαίνουν απο κινητό και δεν τους βγάζει όλες τις επιλογές ή έχουν <<λάθη>> και δεν μπορούν να τα δουν. Τα διορθωνεις και μετά τους λες να μπουν να κάνουν οριστική καταχώρηση.

Έχω 2 που έχουν συμπληρώσει το ερωτηματολόγιο από το κινητό, είχαν κάποια λάθη που τα διόρθωσα & τους πήρα τηλ για να πατήσουν οριστική υποβολή & μου λένε ότι δεν το βλέπουν σαν επιλογή από το κινητό. Ισχύει; 

Γιατί τους είπα ότι έχω πρόβλημα εφόσον τα συμπλήρωσαν χωρίς να πατήσουν οριστική υποβολή & ειρωνεύονταν κιόλας, μου είπαν να πάω να τους αγοράσω laptop. 

Δεν έχω άλλη ενέργεια με όσα έχω συναντήσει αλήθεια🤦‍♀️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, funkopop said:

Έχω 2 που έχουν συμπληρώσει το ερωτηματολόγιο από το κινητό, είχαν κάποια λάθη που τα διόρθωσα & τους πήρα τηλ για να πατήσουν οριστική υποβολή & μου λένε ότι δεν το βλέπουν σαν επιλογή από το κινητό. Ισχύει; 

Γιατί τους είπα ότι έχω πρόβλημα εφόσον τα συμπλήρωσαν χωρίς να πατήσουν οριστική υποβολή & ειρωνεύονταν κιόλας, μου είπαν να πάω να τους αγοράσω laptop. 

Δεν έχω άλλη ενέργεια με όσα έχω συναντήσει αλήθεια🤦‍♀️

Μία περίπτωση που έκανα σήμερα, μια χαρά βρήκε από το κινητό την οριστικη υποβολή. Έχω δει πως δεν βγάζει το κειμένο με τα λάθη παρά μόνο τις επιλογές τώρα/αργότερα.

Υ.Γ: Ρώτα τους και εσύ αν έχουν κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο κατά νου. Προσωπικά όποιος μπαίνει αεράτος του τον κόβω άμεσα και ας πάρει τηλέφωνο όπου θέλει....
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Δεν έχουν άδικο, η πλειοψηφία χρησιμοποιεί κινητά και η σελίδα είναι επικώς απαράδεκτη..

Πραγματικά, 2021 και δεν είναι φτιαγμένη για κινητά. Δλδ τι περιμένανε, οι περισσότεροι από κινητό θα επέλεξαν αλλά δυστυχώς είναι χάλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Μία περίπτωση που έκανα σήμερα, μια χαρά βρήκε από το κινητό την οριστικη υποβολή. Έχω δει πως δεν βγάζει το κειμένο με τα λάθη παρά μόνο τις επιλογές τώρα/αργότερα.

Υ.Γ: Ρώτα τους και εσύ αν έχουν κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο κατά νου. Προσωπικά όποιος μπαίνει αεράτος του τον κόβω άμεσα και ας πάρει τηλέφωνο όπου θέλει....
 

Μα ίσα ίσα πήρα τηλ να τους βοηθήσω και μου φώναζε στο τηλ ε πάρτε μου λάπτοπ τι να σας κάνω. Τ

ου είπα να πάρει να στην ΕΛΣΤΑΤ να τους ζητήσει!

Άντε με τον κάθε τρελό που έχουμε μπλέξει.

 

5 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Δεν έχουν άδικο, η πλειοψηφία χρησιμοποιεί κινητά και η σελίδα είναι επικώς απαράδεκτη..

Άδικο δεν έχουν αλλά δεν φταίω ούτε εγώ ούτε κανένας από μας. Ας πάρουν στην ΕΛΣΤΑΤ να παραπονεθούν. Τα ακούμε όλα εμείς & αυτοί εκεί είναι χαχαχα και χουχοχου στην κοσμάρα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχετε να προτείνεται καμία λύση για την συμπλήρωση του δελτίου από το εξωτερικό;

Κάποιο ελληνικό vpn ίσως;

 

1276014333_Inked_Viber_2021-12-12_19-25-45-948_LI.jpg.5389188b78e1c13a5d29dc8b2155e584.jpg

Επεξ/σία από solution1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, batig0al είπε

Πως διορθώνετε τα λάθη τους; Τι πατάτε και μπαίνετε στις δηλώσεις τους γιατί το ψάχνω και δεν το βρίσκω.

gov.gr - απογραφέας- αποθηκευμένα δελτία και θα δεις τα προσωρινά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, batig0al είπε

Πως διορθώνετε τα λάθη τους; Τι πατάτε και μπαίνετε στις δηλώσεις τους γιατί το ψάχνω και δεν το βρίσκω.

Εννοείς να αλλάξεις τα στοιχεία που έχουν συμπληρώσει οι αυτοαπογραφείς; Θα μπεις κανονικά στη υπηρεσία που μπαίνουν και αυτοί να αυτοαπογραφούν, μόνο που αντί για "Αυτοαπογραφόμενος" εσύ θα πατήσεις το δεξί κουμπί που λέει "Απογραφέας". Μπαίνεις με τους ίδιους κωδικούς που μπαίνεις και στην Ο3. Στη συνέχεια πάτα "Αποθηκευμένες κατοικίες ή συλλογικά καταλύματα" -> "Αυτοαπογραφόμενων" και επίλεξε από τη λίστα με τους κωδικούς που δεν έχουν κάνει οριστική υποβολή. Εκεί αλλάζεις αυτό που είναι να αλλάξεις. Δεν ξέρω αν μπορείς για τις οριστικές.

ΥΠΟΨΙΝ! Όλα αυτά μετά τη συνεννόηση του νοικοκυριού που θα τους αλλάξεις τα στοιχεία. Μην κάνεις τίποτα μόνος σου και δεν τους ενημερώσεις πιο πριν... νομίζω βέβαια είναι αυτονόητο. Εγώ χρειάστηκε να μπω να τα αλλάξω για 2 νοικοκυριά, αφού ενημέρωσα πρώτα την ΕΛΣΤΑΤ και μετά τα ίδια τα νοικοκυριά και μπήκαμε τηλεφωνικά να το τελειώσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην διαβασω 126 σελιδες, αν εχει καποιος την καλωσυνη ας μου πει: Εκανα σημερα τη διαδικασια, και στο τελος πατησα αποθηκευση και μου εβγαλε μηνυμα οτι "αποθηκευτηκε, εκκρεμει οριστικη υποβολη". Κανουμε κατι αλλο μετα; Δεν ειδα καπου να υπαρχει επιλογη για "οριστικη υποβολη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, lector είπε

Για να μην διαβασω 126 σελιδες, αν εχει καποιος την καλωσυνη ας μου πει: Εκανα σημερα τη διαδικασια, και στο τελος πατησα αποθηκευση και μου εβγαλε μηνυμα οτι "αποθηκευτηκε, εκκρεμει οριστικη υποβολη". Κανουμε κατι αλλο μετα; Δεν ειδα καπου να υπαρχει επιλογη για "οριστικη υποβολη".

Υπαρχει το κουμπι ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΕΛΤΙΟΥ στην αριστερη στηλη-κουμπια. Με το που το πατας γινεται οριστικη αποθηκευση και ταυτοχρονα σε αφηνει να αποθηκευσεις σε μορφη pdf την βεβαιωση απογραφης!

Επεξ/σία από kanikolas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...