Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, Locke_John είπε

καλό κουράγιο, δε ξέρω τί άλλο να πώ.

ειλικρινά, μ φαίνεται "κάπως" ο πλήρης ηλεκτρονικός αναλφαβητισμός. Σε πολλούς, νομίζω είναι θέμα βολής κ επιλογής, πάντα θεωρούν ότι θα βρίσκουν κάποιον γνωστό/φίλο να τους τα κάνει. Όποιος αναγκάζεται, μαθαίνει. Επίσης, όποιος είναι  έστω κ λίγο οργανωμένος ε θα πρέπει ν ξέρει το ΑΜΚΑ του και το ΑΦΜ του. Από άλλες πληροφορίες, μόνο το έτος κατασκευής κατά προσέγγιση 20ετίας και τα τετραγωνικά μέτρα του κτίσματος όπου μένει απαιτούνται. πόσο δύσκολα πιά;...

ας βοηθήσουμε όλοι λίγο ή πολύ γνωστούς κ φίλους, ιδανικά δείχνοντάς τους πώς να το κάνουν κ μόνοι τους, μπας και το χάσμα το ψηφιακό γεφυρωθεί κάπως. κρίμα είναι..

έχεις απόλυτο δικιο , δεν φταίει μόνο το κράτος και η ΕΛΣΤΑΤ , η πλατφόρμα για pc , με λίγο ψάξιμο και οργανωση ειναι user friendly , δεν μπορει ο καθε πολίτης να ξερει απεξω και ανακατωτά facebook/instagram και να μην μπορει να συμπληρωσει μια φόρμα στο gov.gr , μην ξεροντας ουτε τα αυτονοητα αφμ/αμκα ! δλδ οκ φερουν τεραστια ευθυνη και οι πολιτες , ειδικα οταν τους το εκαναν τοσο ευκολο ψηφιακά απο τον καναπέ τους ! 

οσο για την ανοργανωσια της ΕΛΣΤΑΤ αστο !! για γελια και για κλαμματα , οσοι μπλεξαμε σε αυτην την ιστορία απηυδήσαμε !!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Kouk_oni είπε

έχεις απόλυτο δικιο , δεν φταίει μόνο το κράτος και η ΕΛΣΤΑΤ , η πλατφόρμα για pc , με λίγο ψάξιμο και οργανωση ειναι user friendly , δεν μπορει ο καθε πολίτης να ξερει απεξω και ανακατωτά facebook/instagram και να μην μπορει να συμπληρωσει μια φόρμα στο gov.gr , μην ξεροντας ουτε τα αυτονοητα αφμ/αμκα ! δλδ οκ φερουν τεραστια ευθυνη και οι πολιτες , ειδικα οταν τους το εκαναν τοσο ευκολο ψηφιακά απο τον καναπέ τους ! 

οσο για την ανοργανωσια της ΕΛΣΤΑΤ αστο !! για γελια και για κλαμματα , οσοι μπλεξαμε σε αυτην την ιστορία απηυδήσαμε !!!

υπομονή σας κ κουράγιο μόνο.

ψηφιακά, έχουν γίνει σημαντικά βήματα θεωρώ τα τελευταία 2 χρόνια. πχ η πλατφόρμα εμβολίων, πριν μήνες, αρχικά επέτρεπε έως 2 μόνο αλλαγές ραντεβού, πλέον το άφησαν ανοιχτό, πολύ καλύτερο θεωρώ.

ή εδώ στην απογραφή, όταν έκανα τη δική μου ε δεν είδα άμεσα τον τρόπο αποθήκευσης της βεβαίωσης, κράτησα σκρινσοτ, σήμερα που το είδα καλύτερα το βρήκα. δεν είχα επίσης κάνει οριστική υποβολή, με ειδοποίησε έγκαιρα κ πολύ ευγενικά η απογραφέας της περιοχής μου, αν θυμάμαι καλά, τηλεφωνικά.

γνώμη μου, καλώς το άφησαν ανοιχτό λίγες ώρες ακόμα σήμερα, ελπίζω κ άλλοι τελευταίας στιγμής σαν εμένα ν κάνουν δουλίτσα για μέλη της οικογένειάς τους, ε.ω. εσείς ν έχετε λιγότερη ποδαράτη κ χειρόγραφη δουλειά τις επόμενες ημέρες.

Επεξ/σία από Locke_John
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, MrZeroGR είπε

Εάν έχπυμε κάνει λαθος σε ένα χειρόγραφο έγγραφο το διορθώνουμε με μπλάνγκο ή το πετάμε και γράφουμε σε καινούργιο;

Χαζές ερωτήσεις θα μου πείτε, αλλά δεν μας έχουν ενημερώσει για κάτι τέτοιο...

Τουλαχιστον σου εχουν δωσει τα εντυπα...κατι ειναι και αυτο...εγω ακομα τα περιμενω!!!

Υποτιθεται πως δεν θα πρεπει να εχει μουντζουρες, blanco κτλ. Βεβαια σε ενα προηγουμενο post ενας φιλος εδω μου ειπε πως μας δινουν περιορισμενα εντυπα (δεν τα εχω παραλαβει ακομα για να ξερω αν ισχυει) οποτε καλο θα ειναι να μην τα σπαταλαμε (στην τελικη και blanco να βαλουμε, σιγα μην τα προσεξει κανενας...).

Θα βοηθουσε παντως πολυ αν ανοιγαν την ηλεκτρονικη εφαρμογη, να τα αποθηκευαμε πρωτα ηλεκτρονικα (χωρις να πατησουμε οριστικη υποβολη), τα καθαρογραφουμε στα εντυπα, παμε απο τον κατοικο για την υπογραφη και με το που υπογραφει και του δινουμε βεβαιωση, παταμε και οριστικη υποβολη ηλεκτρονικα!

Αλλα ειπαμε στην ΕΛΣΤΑΤ κανουν οτι μπορουν για να δυσκολεψουν το εργο μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, La_vie_en_tsouknida είπε

Χτυπάω κουδούνι, ανοίγει μια κυρία, αν τα μάτια μπορούσαν να εκτοξεύσουν ακτίνες λέιζερ τώρα θα ήμουν νεκρή...χαχαχα

Ευτυχώς που δεν ήταν η μάνα του Superman.

Dean Cain Superman GIF - Dean Cain Superman Clark Kent GIFs

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Locke_John είπε

https://www.news247.gr/koinonia/elstat-ti-tha-kanete-an-den-prolavate-na-apografeite-ilektronika.9460779.html

σύμφωνα με το λινκ παραπάνω, ανοιχτή η εφαρμογή έως την Παρασκευή.

Έχουν μπλέξει τα μπούτια τους εκεί στην ΕΛΣΤΑΤ , εμείς σας απογραφείς δεν έχουμε ενημέρωση για κάτι τέτοιο. Βέβαια τα ενημερωτικά mail τα στέλνουν 3 το πρωί οπότε ναι, αν διαβάσουν κανένα άρθρο & ενημερωθούν & οι ίδιοι θα ενημερώσουν & εμάς!

 

αρχείο λήψης.jpg

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις για την αρση οριστικης υποβολης απο την εποπτεια σε περιπτωση που πχ. θελει καποιος αυτοαπογραφομενος να προσθεσει καποιο ατομο. Γιατι στο mail με τις οδηγιες απλα μας αναφερουν το mail της εποπτειας. Αλλα πως θα γινει; θα στειλουμε mail στην εποπτεια , θα κανει αρση (μεχρι να το διαβασει θα περασει ενας αιωνας) , θα μας ειδοποιησει για να ειδοποιησουμε τον αυτοαπογραφομενο (σιγα μην μας ειδοποιησει) και ολα αυτα μεχρι Παρασκευη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kouk_oni είπε

η πλατφόρμα για pc , με λίγο ψάξιμο και οργανωση ειναι user friendly , δεν μπορει ο καθε πολίτης να ξερει απεξω και ανακατωτά facebook/instagram και να μην μπορει να συμπληρωσει μια φόρμα στο gov.gr

Ναι η πλατφόρμα για pc είναι user friendly. Ναι οι πολίτες ξέρουν απέξω το Facebook και Instagram. Το θέμα είναι ότι  όλοι έχουμε ένα smartphone το οποίο μας εξυπηρετεί σε όλους τους τομείς και δεν έχουμε την ανάγκη ενός pc. Πιστεύεις ότι αν το Facebook είχε μια user friendly πλατφόρμα για pc, αλλά μια άθλια πλατφόρμα για smartphone θα ήταν εκεί που είναι σήμερα; Είναι απαράδεκτο το 2021 να φτιάχνουν ιστοσελίδες ή εφαρμογές τόσο δυσχρηστες σε smartphone.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vali είπε

Ναι η πλατφόρμα για pc είναι user friendly. Ναι οι πολίτες ξέρουν απέξω το Facebook και Instagram. Το θέμα είναι ότι  όλοι έχουμε ένα smartphone το οποίο μας εξυπηρετεί σε όλους τους τομείς και δεν έχουμε την ανάγκη ενός pc. Πιστεύεις ότι αν το Facebook είχε μια user friendly πλατφόρμα για pc, αλλά μια άθλια πλατφόρμα για smartphone θα ήταν εκεί που είναι σήμερα; Είναι απαράδεκτο το 2021 να φτιάχνουν ιστοσελίδες ή εφαρμογές τόσο δυσχρηστες σε smartphone.

Συμφωνω σε αυτο 100% μαζι σου οτι θα επρεπε η εφαρμογή να ειναι και για smartphone και για tablet . Αλλωστε εχουν λάβει και το αντίστοιχο κονδύλι για αυτό . Οτι οι ανθρωποι στην ΕΛΣΤΑΤ ειναι τελειως ανιδεοι το διαπιστωσα απο πολλα , και σου μιλάω για τους εποπτες και βοηθούς επόπτες που ειναι και μόνιμοι εκει  και παιρνουν χοντρά φράγκα για το εξτραδάκι αυτο , σε αντιθεση με εμας τους απογραφείς .

Εφοσον ομως επαιζε μονο σε pc , νομιζω πως ολοι εχουμε ενα pc είτε σπίτι μας , είτε στην δουλειά μας , ειτε σε εναν φίλο να συμπληρώσουμε το ρημαδοδελτίο απογραφής !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kanikolas είπε

Τουλαχιστον σου εχουν δωσει τα εντυπα...κατι ειναι και αυτο...εγω ακομα τα περιμενω!!!

Υποτιθεται πως δεν θα πρεπει να εχει μουντζουρες, blanco κτλ. Βεβαια σε ενα προηγουμενο post ενας φιλος εδω μου ειπε πως μας δινουν περιορισμενα εντυπα (δεν τα εχω παραλαβει ακομα για να ξερω αν ισχυει) οποτε καλο θα ειναι να μην τα σπαταλαμε (στην τελικη και blanco να βαλουμε, σιγα μην τα προσεξει κανενας...).

Θα βοηθουσε παντως πολυ αν ανοιγαν την ηλεκτρονικη εφαρμογη, να τα αποθηκευαμε πρωτα ηλεκτρονικα (χωρις να πατησουμε οριστικη υποβολη), τα καθαρογραφουμε στα εντυπα, παμε απο τον κατοικο για την υπογραφη και με το που υπογραφει και του δινουμε βεβαιωση, παταμε και οριστικη υποβολη ηλεκτρονικα!

Αλλα ειπαμε στην ΕΛΣΤΑΤ κανουν οτι μπορουν για να δυσκολεψουν το εργο μας!

Εγώ άφησα ερωτηματολόγιο και πήρα πίσω, όπως μας είπαν οι ειδικοί της ΕΛΣΤΑΤ. Μέχρι και σημάδι από το ποτήρι έχει πάνω. Αλίμονο αν τους ενοχλήσουν οι μεμονωμένες μουτζούρες μου που συνήθως προκύπτουν από αναποφάσιστους που αλλάζουν συνέχεια τις απαντήσεις.

Κατά τα άλλα το θέμα με τις μουζούρες κτλ, πιστεύω πως είναι κατάλοιπο από προηγούμενες  απογραφές, που πολύ πιθανόν τα ερωτηματολόγια να τα σκανάραν. Τώρα έτσι και αλλιώς εμείς κάνουμε την καταχώρηση....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εφαρμογή της αυτοαπογραφής δεν έχει κλείσει; Κωδικοί μοιράζονται πλέον; Αν είναι να καλέσω πάλι την εποπτεία μπας και μου στείλουν τους κωδικούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Η εφαρμογή της αυτοαπογραφής δεν έχει κλείσει; Κωδικοί μοιράζονται πλέον; Αν είναι να καλέσω πάλι την εποπτεία μπας και μου στείλουν τους κωδικούς. 

Θέλω να γελάσω με αυτό το ποστ γιατί πραγματικά εμείς οι απογραφείς γνωρίζουμε τα λιγότερα απ' όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βρε παιδια τελικα εχει μπει τελικα κανενας απογραφεας να καταχωρησει ηλεκτρονικό δελτίο σημερα στην πλατφόρμα  του απογραφέα , ναι ή οχι ??!!!!

Επεξ/σία από Kouk_oni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Kouk_oni είπε

βρε παιδια τελικα εχει μπει τελικα κανενας απογραφεας να καταχωρησει ηλεκτρονικό δελτίο σημερα στην πλατφόρμα  του απογραφέα , ναι ή οχι ??!!!!

Παραθέτω κομμάτι από mail που έσκασε πριν λίγη ώρα : Η εφαρμογή για την εισαγωγή των δελτίων αναμένεται να ανοίξει αύριο, θα σας ενημερώσουμε σχετικά.

Εγώ θα έλεγα να μην το δέσουμε και κόμπο...😂

Η ΕΛΣΤΑΤ :

images.jpg

Επεξ/σία από funkopop
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...