Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, andreasgt21 είπε

Γνωρίζει τελικά κάποιος πως φτιάχνουμε τον τίτλο κτήσης;

Το μήνυμα αυτό αφορά όσους από εσάς δεν εκδίδετε τιμολόγιο/ απόδειξη για την πληρωμή σας από την ΕΛΣΤΑΤ, δηλαδή υπαλλήλους δημόσιου και ιδιωτικού τομέα, ανέργους κλπ. που πρόκειται να αμειφθείτε με παραστατικό παρεχόμενων υπηρεσιών (τίτλο κτήσης).

 

Όπως αναφέρεται και στην πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος θα πρέπει να απογραφείτε στο Ενιαίο Μητρώο ΕΦΚΑ με την ιδιότητα του «Αμειβόμενου με παραστατικό παρεχόμενων υπηρεσιών Τίτλος Κτήσης» και να μας προσκομίσετε βεβαίωση απογραφής.

 

Κατόπιν επικοινωνίας μου με τον ΕΦΚΑ Καλλιθέας για την διευκόλυνση της διαδικασίας αυτής, δεδομένου ότι η βεβαίωση δεν εκδίδεται ηλεκτρονικά ,σας ενημερώνω ότι θα πρέπει να κλείσετε έγκαιρα ηλεκτρονικά το ραντεβού σας στον ακόλουθο σύνδεσμο https://www.efka.gov.gr/el/e-ephka-elektroniko-aitema-exypereteses-kleisimo-ranteboy για την κατηγορία αιτήματος Μητρώο/ Απογραφή

Μόλις τώρα, kostaspsilos13 είπε

Το μήνυμα αυτό αφορά όσους από εσάς δεν εκδίδετε τιμολόγιο/ απόδειξη για την πληρωμή σας από την ΕΛΣΤΑΤ, δηλαδή υπαλλήλους δημόσιου και ιδιωτικού τομέα, ανέργους κλπ. που πρόκειται να αμειφθείτε με παραστατικό παρεχόμενων υπηρεσιών (τίτλο κτήσης).

 

Όπως αναφέρεται και στην πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος θα πρέπει να απογραφείτε στο Ενιαίο Μητρώο ΕΦΚΑ με την ιδιότητα του «Αμειβόμενου με παραστατικό παρεχόμενων υπηρεσιών Τίτλος Κτήσης» και να μας προσκομίσετε βεβαίωση απογραφής.

 

Κατόπιν επικοινωνίας μου με τον ΕΦΚΑ Καλλιθέας για την διευκόλυνση της διαδικασίας αυτής, δεδομένου ότι η βεβαίωση δεν εκδίδεται ηλεκτρονικά ,σας ενημερώνω ότι θα πρέπει να κλείσετε έγκαιρα ηλεκτρονικά το ραντεβού σας στον ακόλουθο σύνδεσμο https://www.efka.gov.gr/el/e-ephka-elektroniko-aitema-exypereteses-kleisimo-ranteboy για την κατηγορία αιτήματος Μητρώο/ Απογραφή

Email σε απογραφείς Καλλιθέα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, kostaspsilos13 είπε

Το μήνυμα αυτό αφορά όσους από εσάς δεν εκδίδετε τιμολόγιο/ απόδειξη για την πληρωμή σας από την ΕΛΣΤΑΤ, δηλαδή υπαλλήλους δημόσιου και ιδιωτικού τομέα, ανέργους κλπ. που πρόκειται να αμειφθείτε με παραστατικό παρεχόμενων υπηρεσιών (τίτλο κτήσης).

 

Όπως αναφέρεται και στην πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος θα πρέπει να απογραφείτε στο Ενιαίο Μητρώο ΕΦΚΑ με την ιδιότητα του «Αμειβόμενου με παραστατικό παρεχόμενων υπηρεσιών Τίτλος Κτήσης» και να μας προσκομίσετε βεβαίωση απογραφής.

 

Κατόπιν επικοινωνίας μου με τον ΕΦΚΑ Καλλιθέας για την διευκόλυνση της διαδικασίας αυτής, δεδομένου ότι η βεβαίωση δεν εκδίδεται ηλεκτρονικά ,σας ενημερώνω ότι θα πρέπει να κλείσετε έγκαιρα ηλεκτρονικά το ραντεβού σας στον ακόλουθο σύνδεσμο https://www.efka.gov.gr/el/e-ephka-elektroniko-aitema-exypereteses-kleisimo-ranteboy για την κατηγορία αιτήματος Μητρώο/ Απογραφή

Email σε απογραφείς Καλλιθέα 

Εμας δεν μας εχουν ενημερωσει για κατι. Φανταζομαι την ολη διαδικασια θα την κανουμε αφου τελειωσει η απογραφη σωστα;

Γιατι εγω προς το παρον δεν εχω κανει κατι! Μην βρεθω ξεκρεμαστος κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Ren_Hoek είπε

Εννοείς να αλλάξεις τα στοιχεία που έχουν συμπληρώσει οι αυτοαπογραφείς; Θα μπεις κανονικά στη υπηρεσία που μπαίνουν και αυτοί να αυτοαπογραφούν, μόνο που αντί για "Αυτοαπογραφόμενος" εσύ θα πατήσεις το δεξί κουμπί που λέει "Απογραφέας". Μπαίνεις με τους ίδιους κωδικούς που μπαίνεις και στην Ο3. Στη συνέχεια πάτα "Αποθηκευμένες κατοικίες ή συλλογικά καταλύματα" -> "Αυτοαπογραφόμενων" και επίλεξε από τη λίστα με τους κωδικούς που δεν έχουν κάνει οριστική υποβολή. Εκεί αλλάζεις αυτό που είναι να αλλάξεις. Δεν ξέρω αν μπορείς για τις οριστικές.

ΥΠΟΨΙΝ! Όλα αυτά μετά τη συνεννόηση του νοικοκυριού που θα τους αλλάξεις τα στοιχεία. Μην κάνεις τίποτα μόνος σου και δεν τους ενημερώσεις πιο πριν... νομίζω βέβαια είναι αυτονόητο. Εγώ χρειάστηκε να μπω να τα αλλάξω για 2 νοικοκυριά, αφού ενημέρωσα πρώτα την ΕΛΣΤΑΤ και μετά τα ίδια τα νοικοκυριά και μπήκαμε τηλεφωνικά να το τελειώσουμε.

Σε ευχαριστώ πολύ. Εγώ έμπαινα από έναν άλλο σύνδεσμο που δεν μου τα εμφάνιζε αυτά:

https://apografi-plithismou2021.statistics.gr/ords/f?p=213

Διόρθωσα σε μια προσωρινή αυτό που έκανε λάθος, πατάω οριστική αλλά δεν με αφήνει, φαντάζομαι πρέπει αυτό το τελικό βήμα να το κάνει ο πολίτης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, batig0al said:

Σε ευχαριστώ πολύ. Εγώ έμπαινα από έναν άλλο σύνδεσμο που δεν μου τα εμφάνιζε αυτά:

https://apografi-plithismou2021.statistics.gr/ords/f?p=213

Διόρθωσα σε μια προσωρινή αυτό που έκανε λάθος, πατάω οριστική αλλά δεν με αφήνει, φαντάζομαι πρέπει αυτό το τελικό βήμα να το κάνει ο πολίτης;

Ακόμα που είναι ανοιχτη η αυτοαπογραφη πρεπει να το κάνει ο πολίτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύμφωνα με την εγκύκλιο  της ΕΛΣΤΑΤ, πρέπει να πάμε  φορώντας την μάσκα της ΕΛΣΤΑΤ που ποτέ δεν παραλάβαμε, να δούμε αν θέλουν να απογραφούν  εκείνη την στιγμή ή να τους αφήσουμε το ερωτηματολόγιο για να το παραλάβουμε συμπληρωμένο αργότερα ή να τους απογράψουμε τηλεφωνικά. Στη τελευταία περίπτωση πρέπει να ξαναπάμε για να μας υπογράψουν το έντυπο και να τους παραδώσουμε τη βεβαίωση. Κατά τα άλλα δεν γίνεται καμία απολύτως αναφορά τι γίνεται σε περίπτωση που κάποιος νοσεί. Βέβαια το higlight είναι το  Ο Απογραφέας υποχρεούται να επισκέπτεται ανά μία ή δύο ημέρες, και σε διαφορετικές ώρες της ημέρας, όλα τα νοικοκυριά που δεν του έχουν ανοίξει την πόρτα, μέχρι να καταστεί εφικτή η απογραφή τους. Λες και όλοι βρισκόμαστε σε μέρη που η μετάβαση είναι εύκολη....

Επεξ/σία από Muchacho
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Twisted_Metal είπε

Πάω να αυτο-απογραφώ και έχουν πέσει οι servers...!

>_>

Περίμενε λίγο ακόμα μωρέ.. Πήγαινε 12 παρά 5.. 😁😜😂😂 (πλάκα σου κάνω..) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, Muchacho said:

Σύμφωνα με την εγκύκλιο  της ΕΛΣΤΑΤ, πρέπει να πάμε  φορώντας την μάσκα της ΕΛΣΤΑΤ που ποτέ δεν παραλάβαμε, να δούμε αν θέλουν να απογραφούν  εκείνη την στιγμή ή να τους αφήσουμε το ερωτηματολόγιο για να το παραλάβουμε συμπληρωμένο αργότερα ή να τους απογράψουμε τηλεφωνικά. Στη τελευταία περίπτωση πρέπει να ξαναπάμε για να μας υπογράψουν το έντυπο και να τους παραδώσουμε τη βεβαίωση. Κατά τα άλλα δεν γίνεται καμία απολύτως αναφορά τι γίνεται σε περίπτωση που κάποιος νοσεί. Βέβαια το higlight είναι το  Ο Απογραφέας υποχρεούται να επισκέπτεται ανά μία ή δύο ημέρες, και σε διαφορετικές ώρες της ημέρας, όλα τα νοικοκυριά που δεν του έχουν ανοίξει την πόρτα, μέχρι να καταστεί εφικτή η απογραφή τους. Λες και όλοι βρισκόμαστε σε μέρη που η μετάβαση είναι εύκολη....

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω αφού μπορούμε να κάνουμε τηλεφωνικά την απογραφή(και λογικά να τα περνάμε άμεσα στο σύστημα) γιατί να τα γράφουμε κιόλας.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω αφού μπορούμε να κάνουμε τηλεφωνικά την απογραφή(και λογικά να τα περνάμε άμεσα στο σύστημα) γιατί να τα γράφουμε κιόλας.....

Και η γραφειοκρατία τι θα κάνει - κλέφτης θα γίνει..?. Ξέρεις πόσες εταιρείες φάγανε ψωμάκι απολα αυτά τα έντυπα (χαρτί, εκτύπωση, μεταφορά..) 😁 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά στατιστικά δικά μου με το τέλος της ηλεκτρονικής αυτοαπογραφης :

Οριστικές - 65 %

Κενά (υπολογίζω) - 10 %

Έντυπη απογραφή - 25 % (αποτι κατάλαβα οι μισοί απαυτούς είναι αρνητές λογικής, με τους οποίους δεν θα ασχοληθώ πάνω από 5 δευτερόλεπτα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...