Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα πανε καλα στην ΕΛΣΤΑΤ; Χωρις να εχουμε ακομα τα εντυπα, μας λενε πως σε μια εβδομαδα περιπου πρεπει να εχουμε τελειωσει (μεχρι την αλλη πεμπτη). 

Αυτη την ηλεκτρονικη εφαρμογη τουλαχιστον θα την ανοιξουν παραλληλα με την εντυπη να μας κανουν τη ζωη πιο ευκολη ή και σε αυτο το θεμα ειναι τοσο μ@@@κες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, kanikolas είπε

Καλα πανε καλα στην ΕΛΣΤΑΤ; Χωρις να εχουμε ακομα τα εντυπα, μας λενε πως σε μια εβδομαδα περιπου πρεπει να εχουμε τελειωσει (μεχρι την αλλη πεμπτη). 

Αυτη την ηλεκτρονικη εφαρμογη τουλαχιστον θα την ανοιξουν παραλληλα με την εντυπη να μας κανουν τη ζωη πιο ευκολη ή και σε αυτο το θεμα ειναι τοσο μ@@@κες;

Απ' ότι κατάλαβα από το mail της επόπτριας θα ανοίξει από αύριο & η καταχώρηση...για να δούμε!

Στην ηλεκτρονική ο3 στους θρησκευτικούς χώρους κλπ στην δεξιά στήλη με τις επιλογές τι θα βάζουμε; 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, funkopop είπε

 

Στην ηλεκτρονική ο3 στους θρησκευτικούς χώρους κλπ στην δεξιά στήλη με τις επιλογές τι θα βάζουμε; 🤔

Τι εννοεις;;;;; 🤔🤔🤔🤔

αφου μονο σε κατοικιες εχουμε κωδικους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kanikolas είπε

Τι εννοεις;;;;; 🤔🤔🤔🤔

αφου μονο σε κατοικιες εχουμε κωδικους

Εννοώ την επιλογή δεξιά, θα βάλουμε κάτι; Δεν θυμάμαι να είδα κάτι στις οδηγίες

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-12-14 004529.png

Επεξ/σία από funkopop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, funkopop είπε

Εννοώ την επιλογή δεξιά, θα βάλουμε κάτι; Δεν θυμάμαι να είδα κάτι στις οδηγίες

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-12-14 004529.png

Λογικα θα βαζεις οτι βαζουμε στα ιατρεια κτλ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΟΙΚΙΑ! Με αυτο τον τροπο ουσιαστικα καταργεις τον κωδικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Georgeal είπε

Να κάνω μια ερώτηση από περιέργεια. Εσάς η Ο-3 έχει ονόματα των κατοίκων; 

Στα χωριά, επειδή δεν υπάρχουν οδοί-αριθμοι, δηλωναμε οι τομεάρχες ονομα- επώνυμο για κάθε κτίριο που απογραφαμε , για αυτό το λόγο υπάρχουν Ο3 με ονόματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kanikolas είπε

Λογικα θα βαζεις οτι βαζουμε στα ιατρεια κτλ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΟΙΚΙΑ! Με αυτο τον τροπο ουσιαστικα καταργεις τον κωδικο!

Ίσως να έχεις δίκιο, θα κάνω μια ερώτηση στην επόπτρια γιατί τον τομεάρχη δεν τον κόβω να ξέρει...

Φιλική συμβουλή επειδή δεν έχεις πάρει ακόμα έντυπα & π-1-1 σκέτα δίνουν λίγα. Μέτρα πόσες κενές έχεις να τα ζητήσεις από την αρχή γιατί μετά θα τους κυνηγάς για συμπληρωματικά έντυπα.

Εγώ παρόλο που τα έχω πάρει έχω αρκετές κενές & μόνο 10 έντυπα & με έχουν στο περίμενε 😤

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Tsikat είπε

Στα χωριά, επειδή δεν υπάρχουν οδοί-αριθμοι, δηλωναμε οι τομεάρχες ονομα- επώνυμο για κάθε κτίριο που απογραφαμε , για αυτό το λόγο υπάρχουν Ο3 με ονόματα 

Ρώτησα επειδή απογράφω χωριό και όλα είναι άθλια. Γυρνάω χωρίς οδούς, χωρίς ονόματα με μια μικροσκοπική αρίθμηση σε ένα αρχαίο χάρτη της διεύθυνσης γεωργίας. Λογικά μόνο εγώ είμαι έτσι σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, funkopop είπε

Φιλική συμβουλή επειδή δεν έχεις πάρει ακόμα έντυπα & π-1-1 σκέτα δίνουν λίγα. Μέτρα πόσες κενές έχεις να τα ζητήσεις από την αρχή γιατί μετά θα τους κυνηγάς για συμπληρωματικά έντυπα.

Εγώ παρόλο που τα έχω πάρει έχω αρκετές κενές & μόνο 10 έντυπα & με έχουν στο περίμενε

Εμάς η επόπτης μας είπε να μην ασχοληθούμε στην αρχή με τις κενές. Να κοιτάξουμε να προλάβουμε τον πληθυσμό πριν αρχίσει να φεύγει για γιορτές. Επίσης σε περίπτωση που ξεμείνουμε μετά από έντυπα για την απογραφή των κενών, θα μπορέσουμε να χρησιμοποιήσουμε την πρώτη σελίδα από το φυλλάδιο που είναι για τις κατοικούμενες.

 

Επεξ/σία από vali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Georgeal είπε

Ρώτησα επειδή απογράφω χωριό και όλα είναι άθλια. Γυρνάω χωρίς οδούς, χωρίς ονόματα με μια μικροσκοπική αρίθμηση σε ένα αρχαίο χάρτη της διεύθυνσης γεωργίας. Λογικά μόνο εγώ είμαι έτσι σωστά; 

Όχι δεν είναι έτσι τα πράγματα, έχω απογραψει περίπου 850 κτίρια (σπίτια, εκκλησίες, αποθήκες κτλ) και όλα έχουν ονομα-επωνυμο , είναι όλα με τη σειρά βάσει οικοδομικού τετραγώνου  και σύμφωνα με τους χαρτες που μου έδωσαν ,οι χάρτες είχαν αρίθμηση (με μολύβι)στα οικοδομικά τετράγωνα και ήταν ευδιάκριτα όλα , η υπηρεσια δεν έδωσε χάρτες στους απογραφεις αλλά έβγαλα φωτοτυπιες και έδωσα σε όλους ,δεν είχαν κάποιο πρόβλημα, τους πήρα έναν έναν και ρωτησα , δεν μπορείς να δουλέψεις έτσι , ταλαιπωρείσαι και είναι κρίμα , για αυτό έστειλαν εμάς πρώτα, για να σας διευκολύνουμε στον εντοπισμό των κατοικιών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Tsikat είπε

Όχι δεν είναι έτσι τα πράγματα, έχω απογραψει περίπου 850 κτίρια (σπίτια, εκκλησίες, αποθήκες κτλ) και όλα έχουν ονομα-επωνυμο , είναι όλα με τη σειρά βάσει οικοδομικού τετραγώνου  και σύμφωνα με τους χαρτες που μου έδωσαν ,οι χάρτες είχαν αρίθμηση (με μολύβι)στα οικοδομικά τετράγωνα και ήταν ευδιάκριτα όλα , η υπηρεσια δεν έδωσε χάρτες στους απογραφεις αλλά έβγαλα φωτοτυπιες και έδωσα σε όλους ,δεν είχαν κάποιο πρόβλημα, τους πήρα έναν έναν και ρωτησα , δεν μπορείς να δουλέψεις έτσι , ταλαιπωρείσαι και είναι κρίμα , για αυτό έστειλαν εμάς πρώτα, για να σας διευκολύνουμε στον εντοπισμό των κατοικιών

Τελικά είμαι και επόπτης ταυτόχρονα…

ονπματα δεν έχω πουθενά, κωδικοί υπάρχουν χωρίς λόγο, πχ κάθε διώροφο σπίτι έχει 2 κωδικούς χωρίς να είναι δυο κατοικίες…

ο μόνος τρόπος είναι με βάση την αρίθμηση στα τετράγωνα αλλά ήταν ιδιαίτερη ταλαιπωρία για μένα καθώς δεν είναι καν το χωριό που κατοικώ όποτε δεν γνωρίζω κανέναν και τίποτα. Θα ήθελα πολύ να ανεβάσω μια φωτο τον χάρτη με τον οποίο γυρνάω αλλά δεν θέλω να εκθέσω τον υποτίθεται επόπτη μου. Ίσως μετά το τέλος της διαδικασίας να το κάνω.

Επεξ/σία από Georgeal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Georgeal είπε

Τελικά είμαι και επόπτης ταυτόχρονα…

Πώς έβγαλες άκρη; Πώς ήξερες ποιος κωδικός πάει πού; Αν δεν βρεις ανταπόκριση από τομεάρχη (αν και πρέπει να σε βοηθήσει)ζητα βοήθεια από κατοικους του χωριού , εμένα κάτοικοι των χωριών με βοήθησαν και τους ευγνωμονώ για αυτό , κάποιοι με πήραν κυριολεκτικά απ' το χέρι και με πήγαν σπίτι σπίτι , αν δεν είχα αυτούς ακόμη εκεί θα ήμουν να γυρίζω σαν το φάντασμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπιανα ένα ένα τα τετράγωνα και μοιραζα τους κωδικούς με βάση την αρίθμηση. Δεν είχα άλλη επιλογή αφού κανένας κωδικός δεν ήταν συνδεδεμένος με κάποιο όνομα παρά μόνο με αριθμό οικίας στο τετράγωνο. Και με λίγη βοήθεια από τον χάρτη όσο μπορούσα να δω αριθμούς οικοπέδων και αριθμούς κατοικιών στο εκάστοτε τετράγωνο. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Muchacho είπε

Λες και όλοι βρισκόμαστε σε μέρη που η μετάβαση είναι εύκολη....

Μα, ηταν γνωστο οτι σαν υπογραφεας θα εχεις περπατημα και οτι ισως χρειαστει να ξανα πας στις κατοικιες στις οποιες δεν βρηκες καποιον τις προηγουμενες φορες. Αν η κατοικια ειναι εξοχικη ή μη κατοικησιμη, αυτο ειναι θεμα τομεαρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...