Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η οριστικη υποβολη παντως δεν εμφανιζεται και πολυ εύκολα απο όσο εχω δει σε απογραφές άλλων που έκανα... θα επρεπε στην τελευταια σελιδα να την εμφανίζει, αλλα ανταυτου πρεπει να βγεις στην αρχικη κ να την βρεις (τη βρηκα πατωντας στο βοηθεια κ εμφανιστηκε αριστερα)...

 

Εμενα ακομα να μου απαντησουν για κωδικό τα βουρλα (και δεν αναφερομαι στον απογραφεα αλλα σε εποπτη-τομεαρχη και ελστατ)...

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

41 λεπτά πριν, paylidis είπε

Βρε να παρακαλας να ειναι μονο 30% (αν και νομιζω οτι θα ειναι παραπανω και θα αγγιξει το 40 μιας και απο το 2019 μπαινει και ΕΦΚΑ σε αντιθεσω με παλαιοτερα που ήταν μονο φορος+χαρτοσημο με βαση αυτό)... Τωρα, πολλα λιγα τοσα ειναι, εγω τα ελεγα σε συγγενεις κ φιλους που νομιζαν οτι θα βγαλουν λεφτα αεριτζιδικα εξαρχής... δεν αξιζε η ταλαιπωρια για ψιχουλα εν τέλει... ΑΝ ισχύει το άρθρο (που το εχω δει σε άλλες 2 μεριες) τότε οι κρατήσεις θα ειναι ~40%*...

Για την πληρωμη θα σας ενημερώσουν οταν τελειώσει η διαδικασία και κάνουν εκκαθαριση (καθως δε θα παρουν όλοι το ιδιο ποσο, οποτε και θα ήταν πιο εύκολο)

 

*τόσες κρατήσεις εχω και εγω ως μισθωτος αν σε παρηγορεί...

καλά οτι αποδειχτηκε τεραστια κοροϊδια το ολο εγχειρημα , και οικονομικα , δεν το συζητώ !!

εγω σιγουρα δεν ημουν απο αυτους που εφαγαν την παραμυθα των 1200 ευρω κλπ, υπεθεσα ομως πως ωστε θα εχει τις κρατησεις που εχει ενας μισθωτος με ικα και πως τουλαχιστον θα πλησιαζει τα 2 ευρω καθαρά ! 

σου παραθετω και το εξης αποσπασμα  απο την εγκυκλιο 

- Απογραφείς ΠΚ που αμείβονται με τίτλο κτήσης Οι Απογραφείς ΠΚ που δεν εκδίδουν τιμολόγιο, αμείβονται με παραστατικό παρεχόμενων υπηρεσιών (τίτλο κτήσης). Επί της αποζημίωσής τους διενεργούνται νόμιμες κρατήσεις υπέρ τρίτων, ασφαλιστικές κρατήσεις υπέρ ΕΦΚΑ για κύρια σύνταξη και υγειονομική περίθαλψη σύμφωνα με το άρθρο 55 του ν. 4509/2017 (Α’ 201) και παρακρατείται φόρος 8%.

Οι Απογραφείς ΠΚ που θα αμειφθούν με Τίτλο Κτήσης, υποχρεούνται να απογραφούν στο Ενιαίο Μητρώο ΕΦΚΑ με την ιδιότητα του «Αμειβόμενου με παραστατικό παρεχόμενων υπηρεσιών-Τίτλος Κτήσης».

Η αρμοδιότητα ενημέρωσης των Απογραφέων για όλα τα ανωτέρω ανήκει στους αρμόδιους Επόπτες των Γενικών Απογραφών ΚΠΚ. (χαχαχα εδω γελαει και το παρδαλο κατσικι!! ) 

25 λεπτά πριν, paylidis είπε

Η οριστικη υποβολη παντως δεν εμφανιζεται και πολυ εύκολα απο όσο εχω δει σε απογραφές άλλων που έκανα... θα επρεπε στην τελευταια σελιδα να την εμφανίζει, αλλα ανταυτου πρεπει να βγεις στην αρχικη κ να την βρεις (τη βρηκα πατωντας στο βοηθεια κ εμφανιστηκε αριστερα)...

 

Εμενα ακομα να μου απαντησουν για κωδικό τα βουρλα (και δεν αναφερομαι στον απογραφεα αλλα σε εποπτη-τομεαρχη και ελστατ)...

η οριστικη υποβολη εμφανιζεται στην αριστερή στήλη , εφοσον , πατησεις πρωτα αποθηκευση δελτιου και κατοπιν πας στο tab αποθηκευμενες κατοικιες πανω , με το που το πατας σου εμφανιζεται η οριστική υποβολή !

επισης σε ποια περιοχη αναφερεσαι για τον κωδικό ? στειλε μου και θα σου στειλω το απευθειας τηλ του εποπτη 

Επεξ/σία από Kouk_oni
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kouk_oni είπε

ειμαι και εγω απογραφέας (απογοητευμενη απο την ανοργανωσιά , την άγνοια  για βασικα πράγματα -και τις απαιτησεις που εχουν απο εμαςπου κανουμε την πραγματικά  δύσκολη δουλειά- οι εποπτες και οι τομεαρχες της ΕΛΣΤΑΤ ) τελοσπαντων , εδω που φτάσαμε θα το πάω ως τέλος . Εγω ειμαι στο 60% της αυτοαπογραφής με πολυ προσωπικό κόπο και τρέξιμο .

Οι γυναίκες να προσέχετε λίγο παραπάνω γιατί υπάρχουν και μ@...ς εκεί έξω

Πήγε να κάνει απογραφή και έπεσε θύμα σεξουαλικής παρενόχλησης

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να πάρουμε κωδικό πρέπει να επικοινωνήσουμε με τον επόπτη, ε; Ενδέχεται να μην μπορεί να μας δώσει ο απογραφέας; Π.χ. στο κτίριό μου είμαστε 5 διαμερίσματα, αλλά απ' έξω και στην άδεια φαίνονται 4. Εάν έχουν εκδώσει μόνο 4 κωδικούς, που ήδη τους πήραν οι άλλοι, εγώ πρέπει να βρω το τηλ του επόπτη για να κάνω αυτοαπογραφή, αλλιώς δια ζώσης με τον απογραφέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εμας ακομα να μας δωσουν τα εντυπα, ουτε καν μας εχουν πει ποτε ληγει η προθεσμια για τη β' φαση κτλ.

Εχω ηδη ενοχλησει τηλεφωνικα δυο φορες τον τομεαρχη, η απαντηση ηταν "λογικα μεσοβδομαδα μαλλον θα τα εχετε".

Τι να πω, φταιμε μαλλον οσοι απογραφεις ειμαστε υπευθυνοι και προσπαθουμε να κανουμε οσο πιο σωστα γινεται τη δουλεια μας και δεν κανουμε και εμεις οτι να ναι!

Αντε να τελειωνουμε με αυτο το ανοργανωτο πραγμα απο ολες τις πλευρες!

2 λεπτά πριν, Philippe είπε

Δηλαδή για να πάρουμε κωδικό πρέπει να επικοινωνήσουμε με τον επόπτη, ε; Ενδέχεται να μην μπορεί να μας δώσει ο απογραφέας; Π.χ. στο κτίριό μου είμαστε 5 διαμερίσματα, αλλά απ' έξω και στην άδεια φαίνονται 4. Εάν έχουν εκδώσει μόνο 4 κωδικούς, που ήδη τους πήραν οι άλλοι, εγώ πρέπει να βρω το τηλ του επόπτη για να κάνω αυτοαπογραφή, αλλιώς δια ζώσης με τον απογραφέα;

Μπορεις και απο τον απογραφεα. 1 λεπτακι υποθεση ειναι γιαυτον να ενεργοποιησει νεο κωδικο. Θα ζητησεις απο εναν γειτονα να σου δωσει το τηλεφωνο του απογραφεα που εχει στο φακελο του και τα 7 πρωτα νουμερα του 12ψηφιου κωδικου του (τα 7 πρωτα νουμερα ειναι κοινα στην ιδια πολυκατοικια και ειναι συνηθως ο κωδικος του απογραφεα). Θα παρεις τηλ. τον απογραφεα θα του πεις οροφο και να ενεργοποιησει νεο κωδικο. Και σε 2 λεπτακια θα σου εχει ενεργοποιησει νεο κωδικο.

Μονο να ξερεις πως η προθεσμια ληγει σημερα για την αυτοαπογραφη!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Οι γυναίκες να προσέχετε λίγο παραπάνω γιατί υπάρχουν και μ@...ς εκεί έξω

Πήγε να κάνει απογραφή και έπεσε θύμα σεξουαλικής παρενόχλησης

εγω να σου πω την αληθεια ενω ειμαι απο Πειραιά , επελεξα τα Κύθηρα , γιατι η Αθηνα ειναι ζούγκλα ! οποτε πηγα μια φορα , τα μοιρασα ολα στην περιοχη που εχω,  και  επειδη ειναι νησιωτες και ολοι γνωριζονται με βοηθησαν πολυ οι ντοπιοι με τηλεφωνα , εντοπισμους και τετοια . Οποτε boostαρα πολυ το ιντρενετικο και την τηλ. απογραφη , και αυτοι που με περιμενουν για το απο κοντά ειναι safe !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ! Είχε αφήσει μήνυμα ότι θα περνούσε σήμερα σε ώρα που θα λείπω και της άφησα το πρωί σημείωμα ότι είμαι ξεχωριστό νοικοκυριό στον τάδε όροφο και θέλω κωδικό για να αυτο-απογραφώ απόψε. Για να δούμε..

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ακόμη ερώτηση, μήπως σας το έχουν ήδη απαντήσει από τα κεντρικά; Κατοικίες που χρησιμοποιούνται ως γραφεία σε περιοχές αμιγούς κατοικίας* (ή και γενικής κατοικίας) δεν απογράφονται καθόλου ή μήπως δηλώνονται ως κενά; Εγώ ψηφίζω το 1ο, αλλά η απογραφέας μου μού έθεσε το δίλημμα..

(*ΥΓ: Στις περιοχές όπου η χρήση γης είναι η λεγόμενη "αμιγής κατοικία" δεν επιτρέπεται πλέον να εγκαθίστανται ούτε γραφεία  ελευθέριων επαγγελμάτων εκτός εάν κατοικούν κιόλας εκεί, ενώ στη "γενική", όπου πάλι δεν επιτρέπεται να χτίζονται κτίρια γραφείων αλλά μόνο κατοικιών, μπορούν κατ' εξαίρεση να έχουν την έδρα τους ορισμένα επαγγέλματα όπως δικηγόροι, λογιστές κλπ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Georgeal είπε

2-3; 😂 8 έχω και οι 5 χωρίς στοιχεία επικοινωνίας 🤡🤡🤡

Εγώ θα πήγαινα σήμερα μετά τις 5 να τελικιάσω οσες μπορέσω (αφού ξέρεις πού είναι οι διευθύνσεις) , για να μείνουν όσο γίνεται λιγότερες για χειρόγραφα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ξερω αν βοηθησει αλλα για τα τηλεφωνα μπορειτε να τα ψαξετε εδω https://www.11888.gr/white-pages/

βαζετε ονομα και περιοχη κι σας βγαζει τα τηλέφωνα για όσους ειναι εγγεγραμμένοι στο δίκτυο του ΟΤΕ (;) 

Επεξ/σία από andreasgt21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...