Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, kanikolas είπε

Υπαρχει το κουμπι ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΕΛΤΙΟΥ στην αριστερη στηλη-κουμπια. Με το που το πατας γινεται οριστικη αποθηκευση και ταυτοχρονα σε αφηνει να αποθηκευσεις σε μορφη pdf την βεβαιωση απογραφης!

Ευχαριστω πολυ, ξανασυνδεθηκα και εμφανιστηκε αυτο που λες, πριν δεν υπηρχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, kanikolas είπε

Αντε να δουμε πως θα κυλησει το τελευταιο 24ωρο. Σημερα παντως κυριακη, εγιναν καποιες απογραφες, ευτυχως!!

Μέτρια πράγματα και το χειρότερο είναι ότι έχει περάσει πολύς καιρος πολλοί πλέον δε θα θυμούνται ότι τρέχει ακόμα αυτό... Μας έδωσαν μικρό διάστημα για την χειρόγραφη απογραφή, και τέλος το έκαναν μέσα στον χειμώνα όπου και νυχτώνει νωρίς, οπότε δύσκολα θα ανοίξουν την πόρτα τους σε έναν ξένο νύχτα, επίσης αυτή τη βδομάδα πρόκειται να χει πολύ άσχημο καιρό πανελλαδικά σχεδόν. Άποψη μου είναι ότι το διαχειρίστηκαν το όλο εγχείρημα εντελώς λανθασμένα και επιπόλαια χωρίς καθόλου αντίληψη της πραγματικότητας και τέλος πλήρη αδιαφορία στους απογραφείς. Αυτά.

Επεξ/σία από andreasgt21
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκαθάρισα σήμερα όλες τις προσωρινές. Μου έχουν μείνει καμιά 50αριά που θέλουν χειρόγραφα. Αν βγάλω και τα κενά, μένουν περίπου 40 κατοικίες, τις οποίες θα χωρίσω μισές μισές το άλλο Σαββατοκύριακο μεσημεράκι, ούτε καθημερινές, ούτε απόγευμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, andreasgt21 είπε

Μέτρια πράγματα και το χειρότερο είναι ότι έχει περάσει πολύς καιρος πολλοί πλέον δε θα θυμούνται ότι τρέχει ακόμα αυτό... Μας έδωσαν μικρό διάστημα για την χειρόγραφη απογραφή, και τέλος το έκαναν μέσα στον χειμώνα όπου και νυχτώνει νωρίς, οπότε δύσκολα θα ανοίξουν την πόρτα τους σε έναν ξένο νύχτα, επίσης αυτή τη βδομάδα πρόκειται να χει πολύ άσχημο καιρό πανελλαδικά σχεδόν. Άποψη μου είναι ότι το διαχειρίστηκαν το όλο εγχείρημα εντελώς λανθασμένα και επιπόλαια χωρίς καθόλου αντίληψη της πραγματικότητας και τέλος πλήρη αδιαφορία στους απογραφείς. Αυτά.

Εγώ μιας και βλέπω ότι η ΕΛΣΤΑΤ αυτοσυγχαίρεται (https://www.kathimerini.gr/society/561624913/i-ilektroniki-aytoapografi-apedose-karpoys/), περιμένω να δω πόσους θα μας μετρήσουν. 😋

Εδώ που μένω δεν γίνεται απογραφή, δεν πέρασε κανείς... 🙂

Εντάξει, μόνο η Μύκονος έχει θεματάκι.

Α, και για κάποιο λόγο, το άρθρο θυμίζει ότι το 1981 βγήκαν αποτελέσματα με "αναγωγή"...

Επεξ/σία από petasis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, VonLoutsos είπε

Εγώ πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω γιατί δεν την ολοκληρώνουν. Αρκετοί μπαίνουν απο κινητό και δεν τους βγάζει όλες τις επιλογές ή έχουν <<λάθη>> και δεν μπορούν να τα δουν. Τα διορθωνεις και μετά τους λες να μπουν να κάνουν οριστική καταχώρηση.

 

9 ώρες πριν, Muchacho είπε

Δεν έχουν άδικο, η πλειοψηφία χρησιμοποιεί κινητά και η σελίδα είναι επικώς απαράδεκτη..

Παρατήρησα και γω το συγκεκριμένο πρόβλημα. Όταν άνοιξε η υποστήριξη είχα 9 με προσωρινή αποθήκευση, οι 7 είχαν κάποιο μικρό λάθος και επειδή χρησιμοποιουσαν κινητό δεν μπορούσαν να το εντοπίσουν. Δεν θα μπορούσε να υπάρχει και version της σελίδας για κινητά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2021 στις 5:55 ΜΜ, fotandreao είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Στον τομέα μου έχω δύο κατοικίες μεταναστών που εργάζονται σε αγροτικές εργασίες στην περιοχή. Κάποιοι από αυτούς δεν έχουν ΑΜΚΑ όπως μου είπαν. Γνωρίζει κάποιος πώς περνάω στο σύστημα τέτοια άτομα;

ΠΑΥΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, italos17 είπε

ΠΑΥΠΑ

Καλημέρα σε όλους! Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν διατύπωσα καλά την αρχική μου ερώτηση. Έχω άτομα που δεν έχουν τίποτα(ΑΦΜ-ΑΜΚΑ-ΠΑΥΠΑ). Με ενημέρωσαν από την εποπτεία στην περιοχή μου, μετά από ερώτηση μου προφανώς, ότι απογράφονται κανονικά χωρίς κανένα από αυτά τα στοιχεία!

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα !

ειμαι και εγω απογραφέας (απογοητευμενη απο την ανοργανωσιά , την άγνοια  για βασικα πράγματα -και τις απαιτησεις που εχουν απο εμαςπου κανουμε την πραγματικά  δύσκολη δουλειά- οι εποπτες και οι τομεαρχες της ΕΛΣΤΑΤ ) τελοσπαντων , εδω που φτάσαμε θα το πάω ως τέλος . Εγω ειμαι στο 60% της αυτοαπογραφής με πολυ προσωπικό κόπο και τρέξιμο .

μηπως γνωρίζετε εστω κ απο κουβέντες ή ατυπα

1. ποιες ειναι ημερομηνιες που θα κανουμε την εντυπη /τηλεφωνικη απογραφη ? κυριως την καταληκτική ? ισχυει πως θα είναι μόνο 10 μερες ? εως την 23/12 ?

2. στην τηλεφωνική απογραφή στην υπογραφή του απογραφέντα ,θα βαζουμε στο πεδιο την λέξη ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ? καθως ειναι αστειο να ψαχνουμε τον οποιον για υπογραφη , γτ μπορει να βρισκεται οπουδήποτε .

3. στην κλασσικη ερωτηση ποσο ειναι το καθαρό ποσό για τα ερωτηματολογια κατοικίας 2,25 και ατόμου 2,30 μικτά εχεις κανείς ξεκάθαρη απάντηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kouk_oni είπε

3. στην κλασσικη ερωτηση ποσο ειναι το καθαρό ποσό για τα ερωτηματολογια κατοικίας 2,25 και ατόμου 2,30 μικτά εχεις κανείς ξεκάθαρη απάντηση ?

Ακριβως δε ξερω, αλλα επειδη εχω δουλεψει με τιτλο κτησης (και απο ότι θυμαμαι ειναι το ιδιο) υπολογιζε χονδρικά περιπου 30% κρατησεις - οποτε γυρω στο 1.6 καθαρά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ακριβως δε ξερω, αλλα επειδη εχω δουλεψει με τιτλο κτησης (και απο ότι θυμαμαι ειναι το ιδιο) υπολογιζε χονδρικά περιπου 30% κρατησεις - οποτε γυρω στο 1.6 καθαρά

Ευχαριστώ για την απάντηση , αλλά το 30% δεν ειναι κάπως υπερβολικό ? εννοω σε κατακρεουργουν σε κράτησειςαν είναι ετσι , καθως ολα τα εξοδα για την διάδραση με τους πολίτες είναι δικά μας . Για το τιτλο κτήσης που αναφερεις θα πρεπει να κάνουμε εγγραφή κάπου ωστε να πληρωθούμε γτ το διαβασα στην αρχικη εγκύκλιο αλλα δεν κατάλαβα τι είναι

Επεξ/σία από Kouk_oni
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kouk_oni είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση , αλλά το 30% δεν ειναι κάπως υπερβολικό ? εννοω σε κατακρεουργουν σε κράτησειςαν είναι ετσι , καθως ολα τα εξοδα για την διάδραση με τους πολίτες είναι δικά μας . Για το τιτλο κτήσης που αναφερεις θα πρεπει να κάνουμε εγγραφή κάπου ωστε να πληρωθούμε γτ το διαβασα στην αρχικη εγκύκλιο αλλα δεν κατάλαβα τι είναι

Βρε να παρακαλας να ειναι μονο 30% (αν και νομιζω οτι θα ειναι παραπανω και θα αγγιξει το 40 μιας και απο το 2019 μπαινει και ΕΦΚΑ σε αντιθεσω με παλαιοτερα που ήταν μονο φορος+χαρτοσημο με βαση αυτό)... Τωρα, πολλα λιγα τοσα ειναι, εγω τα ελεγα σε συγγενεις κ φιλους που νομιζαν οτι θα βγαλουν λεφτα αεριτζιδικα εξαρχής... δεν αξιζε η ταλαιπωρια για ψιχουλα εν τέλει... ΑΝ ισχύει το άρθρο (που το εχω δει σε άλλες 2 μεριες) τότε οι κρατήσεις θα ειναι ~40%*...

Για την πληρωμη θα σας ενημερώσουν οταν τελειώσει η διαδικασία και κάνουν εκκαθαριση (καθως δε θα παρουν όλοι το ιδιο ποσο, οποτε και θα ήταν πιο εύκολο)

 

*τόσες κρατήσεις εχω και εγω ως μισθωτος αν σε παρηγορεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για τις προσωρινα αποθηκευμενες ειναι ατομα που τους λες "παρακαλω πατηστε ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ" και μεσα σε λιγα λεπτα το κανουν.

Ειναι ωστοσο και καποιοι (ευτυχως λιγοι) που τους ειδοποιεις τηλεφωνικα, σου λενε "α ναι ναι, θα πατησω οριστικη". Το ξεχνανε, τους ειδοποιεις μεσω email, παλι το ξεχνανε!

Ε πατηστε τη  @@@@μενη οριστικη υποβολη ρε παιδια να τελειωνουμε!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, andreasgt21 είπε

Μέτρια πράγματα και το χειρότερο είναι ότι έχει περάσει πολύς καιρος πολλοί πλέον δε θα θυμούνται ότι τρέχει ακόμα αυτό... Μας έδωσαν μικρό διάστημα για την χειρόγραφη απογραφή, και τέλος το έκαναν μέσα στον χειμώνα όπου και νυχτώνει νωρίς, οπότε δύσκολα θα ανοίξουν την πόρτα τους σε έναν ξένο νύχτα, επίσης αυτή τη βδομάδα πρόκειται να χει πολύ άσχημο καιρό πανελλαδικά σχεδόν. Άποψη μου είναι ότι το διαχειρίστηκαν το όλο εγχείρημα εντελώς λανθασμένα και επιπόλαια χωρίς καθόλου αντίληψη της πραγματικότητας και τέλος πλήρη αδιαφορία στους απογραφείς. Αυτά.

Συμφωνω αλλα δεν ξερω αν φταιει και η ΕΛΣΤΑΤ για ολο αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...