Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή ίσως δεν το ξεκαθάρισα. 

Μας έστειλαν ένα email από την εποπτεία όπου μας έλεγαν να πάμε στον ΕΦΚΑ και να ζητήσουμε μία "Βεβαίωση απογραφής για τίτλο κτήσης". 

Ρωτάω διότι δεν το γνωρίζω: Εγώ είμαι άνεργος. Μπορώ να πάρω το παραπάνω χαρτί; Θα έχει κάποια επίπτωση στο επίδομα μακροχρόνιας ανεργία που λαμβάνω ή ισχύει κάτι άλλο για τους ανέργους; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, psixakias είπε

Επειδή ίσως δεν το ξεκαθάρισα. 

Μας έστειλαν ένα email από την εποπτεία όπου μας έλεγαν να πάμε στον ΕΦΚΑ και να ζητήσουμε μία "Βεβαίωση απογραφής για τίτλο κτήσης". 

Ρωτάω διότι δεν το γνωρίζω: Εγώ είμαι άνεργος. Μπορώ να πάρω το παραπάνω χαρτί; Θα έχει κάποια επίπτωση στο επίδομα μακροχρόνιας ανεργία που λαμβάνω ή ισχύει κάτι άλλο για τους ανέργους; 

Είχα ρωτήσει την επόπτρια μου, επειδή είμαι και εγώ άνεργος. Μου είπε ότι και οι άνεργοι πρέπει  να έχουν τίτλο κτήσης για να πληρωθούν και ότι παραμένουν εγγεγραμμένοι στο μητρώο των ανέργων και συνεχίζουν να λαμβάνουν το επίδομα ανεργίας, εφόσον το λαμβάνουν, διότι το χρονικό διάστημα απασχόλησης είναι μικρό και έτσι δεν επηρεάζεται η ανεργία. Αυτά μου είπε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, SaulGoodman είπε

Είχα ρωτήσει την επόπτρια μου, επειδή είμαι και εγώ άνεργος. Μου είπε ότι και οι άνεργοι πρέπει  να έχουν τίτλο κτήσης για να πληρωθούν και ότι παραμένουν εγγεγραμμένοι στο μητρώο των ανέργων και συνεχίζουν να λαμβάνουν το επίδομα ανεργίας, εφόσον το λαμβάνουν, διότι το χρονικό διάστημα απασχόλησης είναι μικρό και έτσι δεν επηρεάζεται η ανεργία. Αυτά μου είπε. 

Σωστα ετσι ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, psixakias είπε

Επειδή ίσως δεν το ξεκαθάρισα. 

Μας έστειλαν ένα email από την εποπτεία όπου μας έλεγαν να πάμε στον ΕΦΚΑ και να ζητήσουμε μία "Βεβαίωση απογραφής για τίτλο κτήσης". 

Ρωτάω διότι δεν το γνωρίζω: Εγώ είμαι άνεργος. Μπορώ να πάρω το παραπάνω χαρτί; Θα έχει κάποια επίπτωση στο επίδομα μακροχρόνιας ανεργία που λαμβάνω ή ισχύει κάτι άλλο για τους ανέργους; 

https://www.efka.gov.gr/el/menoy/sychnes-eroteseis-kai-apanteseis/asphalise-eisphores/titlos-kteses

Αναφορά σε κείμενο

Απαιτούνται δικαιολογητικά για να εργαστεί κάποιος με τίτλο κτήσης; Φυσικά. Ο υπόχρεος που θα πληρωθεί με τίτλο κτήσης θα πρέπει να πάει στον ΕΦΚΑ και να απογραφεί με ιδιότητα «αμειβόμενος με παραστατικό παρερχομένων υπηρεσιών», την οποία προσκομίζει  στον εργοδότη του. Προσοχή !!! Επειδή εκδίδονται διάφορες βεβαιώσεις από το site του ΕΦΚΑ – πολλοί υποστηρίζουν ότι μπορούν να την εκδόσουν ηλεκτρονικά ( για να αποφύγουν την ταλαιπωρία της φυσικής παρουσίας στο αρμόδιο υποκατάστημα του ΙΚΑ) και κάποια λογιστήρια κακώς την δέχονται χωρίς να αναφέρεται επάνω η ένδειξη « αμειβόμενος με παραστατικό παρεχόμενων υπηρεσιών». Σε περίπτωση ελέγχου από το ΙΚΑ επιβάλλονται μεγάλα πρόστιμα τόσο στον εργοδότη όσο και στον εργαζόμενο. Το συγκεκριμένο το αναφέρω μετά από προσωπική επαφή με προϊστάμενο του ΙΚΑ, αλλά και από σεμινάριο για τον τίτλο κτήσης. Η συγκεκριμένη βεβαίωσης εκδίδεται ΜΟΝΟ με φυσική παρουσία στο αρμόδιο υποκατάστημα του ΙΚΑ του εργαζόμενου. Για να εκδοθεί χρειάζεται να έχει μαζί του την αστυνομική του ταυτότητα και την υπογεγραμμένη σύμβαση μεταξύ αυτού και του εργοδότη του.

https://taxvoice.gr/?p=8718

Για να εκδοθεί χρειάζεται να έχει μαζί του την αστυνομική του ταυτότητα και την υπογεγραμμένη σύμβαση μεταξύ αυτού και του εργοδότη του.

εχεις υπογεγραμμένη σύμβαση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prefuse είπε

https://www.efka.gov.gr/el/menoy/sychnes-eroteseis-kai-apanteseis/asphalise-eisphores/titlos-kteses

https://taxvoice.gr/?p=8718

Για να εκδοθεί χρειάζεται να έχει μαζί του την αστυνομική του ταυτότητα και την υπογεγραμμένη σύμβαση μεταξύ αυτού και του εργοδότη του.

εχεις υπογεγραμμένη σύμβαση;

Όχι εμένα δεν μου ζήτησαν υπογεγραμμένη σύμβαση . Είχα μαζί μου Αστυνομική ταυτότητα, Εκκαθαριστικό εφορίας και τον Ορισμό Απογραφέα, το χαρτί με την φωτογραφία μας επάνω. Μου την έδωσαν κανονικά τη βεβαίωση απογραφής και ούτως ή άλλως στο σεμινάριο μας είχαν πει ότι μόνο αυτά τα έγγραφα χρειαζόμαστε για να την εκδώσουμε.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλωμένος ανεργος χωρις επιδομα, και χωρις ΕΦΚΑ, τομεάρχης,πρεπει να πάει στο ΕΦΚΑ της περιοχης για να δηλωθεί η ιδιότητα "αμειβόμενος με παραστατικό παρεχόμενων υπηρεσιών" ;

Επεξ/σία από Jason13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Jason13 είπε

Δηλωμένος ανεργος χωρις επιδομα, και χωρις ΕΦΚΑ, τομεάρχης,πρεπει να πάει στο ΕΦΚΑ της περιοχης για να δηλωθεί η ιδιότητα "αμειβόμενος με παραστατικό παρεχόμενων υπηρεσιών" ;

Ναι...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα λήγει οριστικά η απογραφή από ότι μου είπε ο κολλητός που είναι απογραφεας. 

Εμείς δεν καταφέραμε τελικά να απογραφουμε. Δεν πειράζει. 

Καλή χρονιά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Σήμερα λήγει οριστικά η απογραφή από ότι μου είπε ο κολλητός που είναι απογραφεας. 

Εμείς δεν καταφέραμε τελικά να απογραφουμε. Δεν πειράζει. 

Καλή χρονιά. 

 

Σημερα ληγει οριστικα η αυτοαπογραφη. Ο απογραφεας μεχρι και 12 Ιανουαριου που θα περναει τα ερωτηματολογια στο συστημα, μπορει να σε απογραψει κανονικα (βεβαια θα μου πεις "τοσο καιρο δεν με βρηκε, τωρα θα ερθει?"

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kanikolas είπε

Σημερα ληγει οριστικα η αυτοαπογραφη. Ο απογραφεας μεχρι και 12 Ιανουαριου που θα περναει τα ερωτηματολογια στο συστημα, μπορει να σε απογραψει κανονικα (βεβαια θα μου πεις "τοσο καιρο δεν με βρηκε, τωρα θα ερθει?"

Α, εντάξει ρε συ, ευχαριστώ. Νόμιζα ότι έληγε οριστικά σήμερα η διαδικασία της απογραφής τελικώς. Θα κοιτάξω για τηλεφωνικη αν μπορεί να μου την κάνει κανένας από την εποπτεία γιατί ο απογραφεας δεν παίζει να μας καλέσει τηλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους/ες και καλή χρονια με υγεία!

Σχετικά με τις κενές κατοικίες όπου οι ιδιοκτήτες είναι αποθανόντες, και δεν μένει κάποιος, πώς σας έχουν πει να τις δηλώνετε; Κενό στο όνομα αντιπροσώπου;

Εγώ επίσης συμπληρώνω ότι είναι κενή  που προορίζεται για άλλο λόγο: Αποθανών ιδιοκτήτης...

Επίσης, μιας και κόλλησα και εγώ όπως η μισή Ελλάδα ήρθε η ώρα όσες μου μείνανε να τις κάνω τηλεφωνικά. Γνωρίζεται αξιόπιστες white pages πέραν του 11888;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nant25 είπε

Πότε θα μας πληρώσουν ξερετε;

Υπολογιστε 1.40 η οικια και το ατομο...Εαν κανεις 150 οικιες και 300 ατομα ειναι περιπου

(150+300)*1.40=630 ευρω...στο χερι εννοειται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ppaio είπε

Υπολογιστε 1.40 η οικια και το ατομο...Εαν κανεις 150 οικιες και 300 ατομα ειναι περιπου

(150+300)*1.40=630 ευρω...στο χερι εννοειται...

Για τους περισσότερους ( πραγματικά νομίζω είναι δύσκολο να βγουν 2 άτομα μ.ο, άσε που όσοι είχαν 1 τομέα δεν είχαν τόσες κατοικιες) είναι όνειρο αυτό. Εγώ έχω περίπου 110 καθαρές οικίες αφού βγάλω τις ανύπαρκτες και γκρεμισμένες που μου έδωσαν. Μετά, από αυτές οι 40-45 θα δηλωθούν κενές είτε γιατί είναι είτε γιατί δεν έδωσαν σημασία ζωής μετά από 5+ επισκέψεις. Σίγουρα θα βγάλω μέσο όρο κάτω από 2 άτομα ( δεν τα έχω περάσει ακόμα όλα ηλεκτρονικά, περίμενα να τελειώσει η απογραφή) άρα σύνολο κάτω από 250 ερωτηματολόγια. Μακάρι να πάρω κάνα 350€ καθαρά αλλά το βλέπω για λιγότερα.

Καποιοι απογραφεις σίγουρα είχαν καλύτερες περιοχές ή πήραν έξτρα τομείς αλλά νομίζω πολλοί από εμάς θα πάρουν πολύ χαμηλές απολαβές. Άλλοι είχαν χωριά, άλλοι είχαν περιοχές με εξοχικές κατοικίες κτλ

Εντάξει δεν μπορώ να πω πως είχε και φοβερή δουλειά από άποψη εργατοωρας τουλάχιστον.

 

Επεξ/σία από Darky
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ppaio είπε

Υπολογιστε 1.40 η οικια και το ατομο...Εαν κανεις 150 οικιες και 300 ατομα ειναι περιπου

(150+300)*1.40=630 ευρω...στο χερι εννοειται...

40% κρατήσεις?? 🙄 👀 Υπερβολικό μου ακούγεται, αλλά δεν το αποκλείω.. Τόσο πρήξιμο ριώνπαπα για 5 κατοστάρικα.. 😁 😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...