Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Darky είπε

Εντάξει δεν μπορώ να πω πως είχε και φοβερή δουλειά από άποψη εργατοωρας τουλάχιστον.

 

Σε αυτό θα συμφωνήσω κ εγώ, γιατί βλέπω ότι όλοι λένε πως τα λεφτά είναι ψίχουλα αλλά αν υποθέσουμε ότι 1 μήνα δουλειά με 5νθημερη 8ωρη εργασία είναι περίπου 500 ευρώ καθαρά, εννοείται ότι κ για την απογραφή δεν θα μας έδιναν τζάμπα πολλά λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αφιέρωσα περίπου 35-40 ώρες σύνολο, διανομή, τηλέφωνικές συνεντεύξεις, επαναληπτικές επισκέψεις, συμπλήρωση εντύπων, εργασία στον υπολογιστή. Έχω 168 οικίες, 350 κατοίκους και 5 αρνητές. Οι 100 έκαναν αυτοαπογραφή. Στην ουσία για μιας βδομάδας εργασία, σε ώρες που μου ήταν βολικές, θα πληρωθώ τουλάχιστον 700 ευρώ. Καθόλου άσχημα, μάλιστα έχω μετανιώσει που όταν μου πρότειναν και επιπλέον περιοχή, δεν δέχτηκα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nant25 είπε

Πότε θα μας πληρώσουν; 

Περίμενε πρώτα να τελειώσει η απογραφή. Έπειτα θα γίνουν έλεγχοι για την σωστή συμπλήρωση των στοιχείων, διασταυρώσεις εντύπων με ότι είναι περασμένα στο σύστημα και έπειτα θα εγκριθεί το ποσό που θα πάρει ο καθένας μας. Λογικά μέχρι το φθινόπωρο θα μας πληρώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω την εξής ερώτηση:

Όπως είχα πεί και προηγουμένως είμαι απογραφέας σε κάποια περιοχή και έχω τον εξής προβληματισμό:

Σε κάποια σπίτια που πάω να απογράψω εμφανίζεται ο εκπρόσωπος του νοικοκυριού και μου λέει ότι αυτός και τα υπόλοιπα μέλη της οικογενείας του έχουν απογραφεί σε κάποια άλλη περιοχή. Συνεπώς εγώ απογραφώ μόνο στοιχεία της κατοικίας. Δηλαδή στο γαλάζιο έντυπο συμπληρώνω από την 1-14 ερώτηση. Έτσι δεν είναι;

Όμως τι βάζω ως εκπρόσωπο του νοικοκυριού; (γιατί όταν το μεταφέρω στην ηλεκτρονική μορφή ΔΕΝ γράφει πουθενά εκπρόσωπος νοικοκυριού).

Αυτό το ρωτάω διότι τα απογραφόμενα μέλη είναι μηδέν (δηλαδή τα μέλη του νοικοκυριού ήταν φιλοξενούμενα). Άρα έχει νόημα να συμπληρώσω την γραμμή στο γαλάζιο έντυπο που αναφέρει εκπρόσωπος νοικοκυριού;

Επιπλέον δεν δίνουμε καμία απόδειξη ότι απογράψαμε την κατοικία (αυτό δεν το βρίσκω και πολύ φυσιολογικά τέλος πάντων). Έτσι δεν είναι;

Τέλος ως απογραφέας στην ηλεκτρονική μορφή βάζουμε τα στοιχεία μας και όχι τα στοιχεία του ατόμου που μας δίνει την πληροφορία.

Θέλω να μου πείτε αν τα παραπάνω είναι σωστά όπως τα λέω. Δηλαδή θέλω να καταλήξω ότι το άτομο που μας έδωσε τα στοιχεία ή που εμφανίζεται ως εκπρόσωπος νοικοκυριού ούτε του δίνουμε απόδειξη, ούτε ζητάμε κάποια υπογραφή τίποτα. Αυτό είναι πολύ στον "αέρα". Δεν νομίζετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε ειναι η ληξη των εργασιων για τομεαρχες...? Θελουμε να βγαλουμε εισητηρια για το εξωτερικο και οι ΔΥ της ΕΛΣΤΑΤ δεν απαντανε εδω και 1 μηνα...σχεδον...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμάς που δεν έχει γίνει η απογραφή γιατί δε μας αφήσανε ποτέ αριθμό με ποιόν πρέπει να μιλήσω? 

Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο? (Παιανία Αττικής)

ΕΛΣΤΑΤ δε σηκώνουν τηλέφωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Tsino είπε

Σε εμάς που δεν έχει γίνει η απογραφή γιατί δε μας αφήσανε ποτέ αριθμό με ποιόν πρέπει να μιλήσω? 

Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο? (Παιανία Αττικής)

ΕΛΣΤΑΤ δε σηκώνουν τηλέφωνα

ΛΕΟΝΤΑΡΙΟΥ 5, 15351, ΠΑΛΛΗΝΗ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ (4ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΛΛΗΝΗΣ)

2106664476

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2022 στις 2:06 ΠΜ, psixakias είπε

Θέλω να κάνω την εξής ερώτηση:

Όπως είχα πεί και προηγουμένως είμαι απογραφέας σε κάποια περιοχή και έχω τον εξής προβληματισμό:

Σε κάποια σπίτια που πάω να απογράψω εμφανίζεται ο εκπρόσωπος του νοικοκυριού και μου λέει ότι αυτός και τα υπόλοιπα μέλη της οικογενείας του έχουν απογραφεί σε κάποια άλλη περιοχή. Συνεπώς εγώ απογραφώ μόνο στοιχεία της κατοικίας. Δηλαδή στο γαλάζιο έντυπο συμπληρώνω από την 1-14 ερώτηση. Έτσι δεν είναι;

Όμως τι βάζω ως εκπρόσωπο του νοικοκυριού; (γιατί όταν το μεταφέρω στην ηλεκτρονική μορφή ΔΕΝ γράφει πουθενά εκπρόσωπος νοικοκυριού).

Αυτό το ρωτάω διότι τα απογραφόμενα μέλη είναι μηδέν (δηλαδή τα μέλη του νοικοκυριού ήταν φιλοξενούμενα). Άρα έχει νόημα να συμπληρώσω την γραμμή στο γαλάζιο έντυπο που αναφέρει εκπρόσωπος νοικοκυριού;

Επιπλέον δεν δίνουμε καμία απόδειξη ότι απογράψαμε την κατοικία (αυτό δεν το βρίσκω και πολύ φυσιολογικά τέλος πάντων). Έτσι δεν είναι;

Τέλος ως απογραφέας στην ηλεκτρονική μορφή βάζουμε τα στοιχεία μας και όχι τα στοιχεία του ατόμου που μας δίνει την πληροφορία.

Θέλω να μου πείτε αν τα παραπάνω είναι σωστά όπως τα λέω. Δηλαδή θέλω να καταλήξω ότι το άτομο που μας έδωσε τα στοιχεία ή που εμφανίζεται ως εκπρόσωπος νοικοκυριού ούτε του δίνουμε απόδειξη, ούτε ζητάμε κάποια υπογραφή τίποτα. Αυτό είναι πολύ στον "αέρα". Δεν νομίζετε?

Σαν εκπρόσωπο του νοικοκυριού βάζεις έναν γείτονα που σας έδωσε τις πληροφορίες για την κάθε κατοικία. Έτσι τουλάχιστον είχαν πει σε μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση: Μοίρασα 15 φυλλάδια να τα συμπληρώσουν και να περάσω να τα πάρω. Τελικά αυτοί με πήραν τηλέφωνο και τα συμπληρώσαμε τηλεφωνικά. Στην πλατφόρμα σημείωσα ότι έγινε τηλεφωνική συμπλήρωση, όμως τα έντυπα δεν τα πήρα πίσω. Τα έσκισαν και δεν δεν τα πήρα πίσω (ήταν κενά). Υπάρχει πρόβλημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι που και ποτε θα μπορεσουμε να μαθουμε τα αποτελεσματα και να δουμε λεπτομερειες για την απογραφη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, merkon είπε

Eγω αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι που και ποτε θα μπορεσουμε να μαθουμε τα αποτελεσματα και να δουμε λεπτομερειες για την απογραφη...

Βιάζεσαι. Αργούν πολύ... Μήνες... Δε θυμάμαι μήπως είναι και ένας χρόνος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εμενα παντως και την οικογενεια μου δεν μας απογραψανε παροτι μπηκα σε διαδικασια να παρω τηλεφωνα στα γραφεια καθως και δυο σπιτια στην γειτονια οποτε δεν ξερω κατα ποσο ακριβης ειναι η απογραφη (εννοωντας οτι για δεν μπορει να ετυχε μονο σε εμας).Χιλιες φορες να σου επετρεπαν να απογραφεις μεσω των κωδικων ταξις

Επεξ/σία από chrisxkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...