Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά τώρα ανακάλυψα αυτό το φόρουμ. Είμαι απογραφέας και κάθε φορά τρέχω να προλάβω την προθεσμία. Έχω 22 αρνητές στα 140 νοικοκυριά, μήπως είναι πολλοί; 

Επεξ/σία από apodimitiko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, apodimitiko είπε

Ρε παιδιά τώρα ανακάλυψα αυτό το φόρουμ. Είμαι απογραφέας και κάθε φορά τρέχω να προλάβω την προθεσμία. Έχω 22 αρνητές στα 140 νοικοκυριά, μήπως είναι πολλοί; 

Σχετικά normal είσαι. Περιπου 15%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Miracle Worker είπε

Εγώ είχα κάνει οριστική εντός προθεσμίας, είχα εκτυπώσει και τη βεβαίωση και με πήραν χθες και μου λένε δεν έχει γίνει οριστική. Λέω μα-μου, κάτι δεν θα είχε αποθηκευτεί λένε. Ξαναμπαίνω, μου έβγαζε επιλογή μόνο για επανεκτύπωση της βεβαίωσης, να δω τα στοιχεία χωρίς να μπορώ να πειράξω κάτι και να κάνω αποσύνδεση. Καλώ πίσω, λέω μπήκα τώρα και όλα είναι εντάξει. Να την κάνουμε τηλεφωνικά απαντάνε. Μα λέω, όλα είναι κομπλέ, ξαναπήρα και τη βεβαίωση απογραφής. Σας έχουν στις λίστα με τις μη οριστικοποιημένες μου λένε, ίσως έγινε λάθος.  Αυτά, τίποτε άλλο.

Τι στο καλό, δε μπορούνε να δούνε οι απογραφείς αν είναι οριστικοποιημένη ή όχι;

πες του να δει τον κωδικο κατοικιας.αν το εκανες ονλαην πρεπει να πατησεις οριστικη υποβολη. στον απογραφεα βλεπει 2-οριστικη αυτοαπογραφη.   αν εκεινος βλεπει 1-προσωρινη αποθηκευση τότε δεν έκανες οριστικη υποβολη.

1 ώρα πριν, apodimitiko είπε

Ρε παιδιά τώρα ανακάλυψα αυτό το φόρουμ. Είμαι απογραφέας και κάθε φορά τρέχω να προλάβω την προθεσμία. Έχω 22 αρνητές στα 140 νοικοκυριά, μήπως είναι πολλοί; 

πηγαινε μαζι με τομεαρχη να τους ξηγησει το ονειρο. τι εννουον αρνητες? ειχα τετοιους μεχρι που πεφταν σαν ωριμα φρουτα και γινοταν απογραφη. 3αρνητες ειχα. 4αδιαφορους(ονλαην-εντυπο-τηλεφωνο) δεν εμφανιστηκαν. κενη κατοικια κ τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, xxatziva είπε

πες του να δει τον κωδικο κατοικιας.αν το εκανες ονλαην πρεπει να πατησεις οριστικη υποβολη. στον απογραφεα βλεπει 2-οριστικη αυτοαπογραφη.   αν εκεινος βλεπει 1-προσωρινη αποθηκευση τότε δεν έκανες οριστικη υποβολη.

πηγαινε μαζι με τομεαρχη να τους ξηγησει το ονειρο. τι εννουον αρνητες? ειχα τετοιους μεχρι που πεφταν σαν ωριμα φρουτα και γινοταν απογραφη. 3αρνητες ειχα. 4αδιαφορους(ονλαην-εντυπο-τηλεφωνο) δεν εμφανιστηκαν. κενη κατοικια κ τελος.

Ετσι είναι δυστυχως..αν είσαι νέος και ευγενικός και ειδικά αν είσαι γυναίκα δεν σου δίνουν σημασία και δεν σε παίρνουν στα σοβαρά στην καλυτερη. Σ ολη τη διαρκεια της απογραφης επρεπε να υπομενω τις φωνές τους ακόμα και απειλες. Λες και γινεται πρωτη φορα απογραφη. Καποιοι απογράφηκαν τελικά κάποιοι οχι. Εχω 11 αρνητές. Δυστυχως δεν πήγα μαζι με τομεαρχη. Αλλιώς θα ήταν αν έβλεπαν αντρα 30+. Αν υπήρχε και πρόστιμο θα χαν απογραφεί όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xxatziva είπε

πες του να δει τον κωδικο κατοικιας.αν το εκανες ονλαην πρεπει να πατησεις οριστικη υποβολη. στον απογραφεα βλεπει 2-οριστικη αυτοαπογραφη.   αν εκεινος βλεπει 1-προσωρινη αποθηκευση τότε δεν έκανες οριστικη υποβολη.

πηγαινε μαζι με τομεαρχη να τους ξηγησει το ονειρο. τι εννουον αρνητες? ειχα τετοιους μεχρι που πεφταν σαν ωριμα φρουτα και γινοταν απογραφη. 3αρνητες ειχα. 4αδιαφορους(ονλαην-εντυπο-τηλεφωνο) δεν εμφανιστηκαν. κενη κατοικια κ τελος.

 Ναι δεν εννοώ μόνο να μου πουν οχι (1-2), μιλάω κυρίως για αυτούς που με παίζουν "ναι ναι θα την κάνουμε" που είναι 7-8, κάτι άλλοι που με κοροϊδεύουν ή με βρίζουν (χτυπήστε σε άλλο κουδούνι για την κυρία απογραφή, αφήστε με δεν αγοράζω τίποτα, η κόρη μου μένει εδώ όχι δεν εγω, την έχω κάνει) είναι 4-5, και είναι και οι αδιάφοροι (6-7)...

38 λεπτά πριν, AGGELA96 είπε

Ετσι είναι δυστυχως..αν είσαι νέος και ευγενικός και ειδικά αν είσαι γυναίκα δεν σου δίνουν σημασία και δεν σε παίρνουν στα σοβαρά στην καλυτερη. Σ ολη τη διαρκεια της απογραφης επρεπε να υπομενω τις φωνές τους ακόμα και απειλες. Λες και γινεται πρωτη φορα απογραφη. Καποιοι απογράφηκαν τελικά κάποιοι οχι. Εχω 11 αρνητές. Δυστυχως δεν πήγα μαζι με τομεαρχη. Αλλιώς θα ήταν αν έβλεπαν αντρα 30+. Αν υπήρχε και πρόστιμο θα χαν απογραφεί όλοι.

Πραγματι πολλές φωνές, πολλή αγένεια. Η τομεάρχης μου είναι επίσης γυναίκα. Δεν ξέρω αν αντιμετώπισε τα ιδια, αλλά κάποιους παράξενους τους είχε ήδη αντιμετωπίσει από πριν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως έχω αρνητή απογραφέα. Ποτέ δεν απάντησε στα μηνύματα μου για να μας απογράψει. Το χαρτί το άφησαν σε μία θεία 85 ετών και το βρήκα μετά το τέλος της  ηλεκτρονικής αυτοαπογραφής και σε όσα τηλέφωνα πήρα απάντηση καμμιά. Το τηλέφωνο το βρήκα στο χαρτί που είχαν αφήσει.

Επεξ/σία από peragialos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας φίλες και φίλοι του forum.

Παιδιά επειδή είμαι και εγώ απογραφέας τελικά πότε κλείνει - λήγει η απογραφή;

Ρωτάω διότι με βαριά καρδιά έβαλα ότι δεν θέλει να απογραφηθεί ένα νοικοκυριό ενώ ήμουν στο τσάκ να τους μεταπείσω
και φοβήθηκα μήπως και δεν προλάβω.

Δεν ξέρω αν προλαμβάνω να κάνω καμμιά αναίρεση.

Όχι τίποτα άλλο αλλά επειδή ήταν αρνητές απογραφής προσπάθησα πολύ για να τους μεταπείσω και μπορεί - ίσως να τα
είχα καταφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαινετε μαζι με τομεαρχη. οι αρνητες θα μπουν ως κενη κατοικια με πληροφοριες απο τριτους. ουσιαστικα εκτιμηση απογραφεα ως προς τον αριθμο ατομων. αν δεν το εχετε αυτο το κάνετε ως κενη κατοικια μονόφυλλο μπλε. βαζετε κατοικουμενη ή δευτερευουσα. αν θελησουν να απογραφουν γινεται αρση οριστικης υποβολης και δηλωνουν στην ελστατ πλεον τα στοιχεια τους αφου εχει ολοκληρωθει το εργο απογραφέων-τομεαρχών και δεν μπλεκόμαστε κάπου σε αυτό το κομμάτι. οποτε φροντιστε να κλεινουν οι καρτελες. κανονικα ειναι ως 12-1-2022 η απογραφη. βεβαια σε μεηλ που στειλαν σε εποπτεια μαγνησια ειπαν για 25-1-2022 ληγει η απογραφη. καθε εποπτεια τα δικα της αναλογα φαντάζομαι. ο αρνητης στην αρχη ειπαν μπαινει ως κενη κατοικια,μετα κατ εκτιμηση και πληροφοριες απο τριτους.αλλαζουν τις οδηγιες συνεχεια. αρνητης ειναι οποιος δεν εκανε χρηση κωδικου καθολου. δεν ανταποκριθηκε για εντυπο ή τηλεφωνο.αρα κανονικα θα ειναι καθολικη αρνηση. για αυτο ως κενη κατοικια να πληρωθειτε το εντυπο τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Εγώ είχα κάνει οριστική εντός προθεσμίας, είχα εκτυπώσει και τη βεβαίωση και με πήραν χθες και μου λένε δεν έχει γίνει οριστική. Λέω μα-μου, κάτι δεν θα είχε αποθηκευτεί λένε. Ξαναμπαίνω, μου έβγαζε επιλογή μόνο για επανεκτύπωση της βεβαίωσης, να δω τα στοιχεία χωρίς να μπορώ να πειράξω κάτι και να κάνω αποσύνδεση. Καλώ πίσω, λέω μπήκα τώρα και όλα είναι εντάξει. Να την κάνουμε τηλεφωνικά απαντάνε. Μα λέω, όλα είναι κομπλέ, ξαναπήρα και τη βεβαίωση απογραφής. Σας έχουν στις λίστα με τις μη οριστικοποιημένες μου λένε, ίσως έγινε λάθος.  Αυτά, τίποτε άλλο.

Τι στο καλό, δε μπορούνε να δούνε οι απογραφείς αν είναι οριστικοποιημένη ή όχι;

  Καλημέρα ! Μια χαρά μπορουμε να το δουμε φίλε. Απογραφέας καπου στην Αθηνα ειμαι. Εφοσον εχεις τη βεβαιωση μην ασχολεισαι αλλο με το τι σου λενε. Κρατα τη απλά για 6 μηνες , ότι γραφει κ το pdf.

6 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Σχετικά normal είσαι. Περιπου 15%.

Καλησπέρα σε όλους. Απογραφέας και εγώ, στην Αθήνα καπου. Για μενα ειναι παρα πολλοί. Εγώ σε 140-145 περιπου κατοικουμενα σπιτια, αρνητη δεν εχω βρει. Πλην ενος ατόμουπου αρνειται να δωσει τα προσ. δεδομενα του κτλ κτλ παρολαταυτα ομως εχει κανει πληρως την αυτοαπογραφή του αλλά δεν εχει οριστικοποιησσει το δελτιο του χαχα, αρα θα περαστει κανονικοτατα.

Στις 10/1/2022 στις 7:27 ΜΜ, xxatziva είπε

μεηλ σημερινο ειναι. το στειλαν σε τομεαρχες και να το προωθήσουν στους απογραφεις.

Αν ηταν ετσι,σημερα θα το ειχαμε λάβει ηδη χθες Τριτη. Εμένα μου ειχαν πει πριν τις γιορτες εως κ τις 13/01, εστειλα κι ενα mail αν ισχυει η ημερομηνια αυτη, και μου απαντησαν από την Εποπτεία ότι η πλατφόρμα παραμένει ακόμα ανοιχτή!! Άλλα λόγια ν αγαπιομαστε δλδ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, PopaKaniemba είπε

  Καλημέρα ! Μια χαρά μπορουμε να το δουμε φίλε. Απογραφέας καπου στην Αθηνα ειμαι. Εφοσον εχεις τη βεβαιωση μην ασχολεισαι αλλο με το τι σου λενε. Κρατα τη απλά για 6 μηνες , ότι γραφει κ το pdf.

Καλησπέρα σε όλους. Απογραφέας και εγώ, στην Αθήνα καπου. Για μενα ειναι παρα πολλοί. Εγώ σε 140-145 περιπου κατοικουμενα σπιτια, αρνητη δεν εχω βρει. Πλην ενος ατόμουπου αρνειται να δωσει τα προσ. δεδομενα του κτλ κτλ παρολαταυτα ομως εχει κανει πληρως την αυτοαπογραφή του αλλά δεν εχει οριστικοποιησσει το δελτιο του χαχα, αρα θα περαστει κανονικοτατα.

Αν ηταν ετσι,σημερα θα το ειχαμε λάβει ηδη χθες Τριτη. Εμένα μου ειχαν πει πριν τις γιορτες εως κ τις 13/01, εστειλα κι ενα mail αν ισχυει η ημερομηνια αυτη, και μου απαντησαν από την Εποπτεία ότι η πλατφόρμα παραμένει ακόμα ανοιχτή!! Άλλα λόγια ν αγαπιομαστε δλδ

Στις μεγάλες πόλεις και στα κέντρα τους δεν θα έχεις τέτοιο θέμα. Άμα πας σε κανένα χωριό η μικρή πολη εκεί να δεις.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Στις μεγάλες πόλεις και στα κέντρα τους δεν θα έχεις τέτοιο θέμα. Άμα πας σε κανένα χωριό η μικρή πολη εκεί να δεις.... 

6 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Σχετικά normal είσαι. Περιπου 15%.

Μην το λες, φίλο μου τον κυνηγουσαν , σε κεντρικη συνοικια του δημου Αθηναιων, να τον διωξουν από πολυκατοικίες και Έλληνες και μετανάστες.Οπότε για την Αθήνα, θεωρώ πως παίζει ρόλο και η περιοχή που δήλωσες στην αίτηση. Για την επαρχία, δεν γνωρίζω ομολογώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, γνωρίζω ότι είναι κάπως τελευταία στιγμή αλλά δυστυχώς τώρα ανακάλυψα το φόρουμ. Γνωρίζει κανεις σας τι πρέπει να γίνει με τους κωδικούς συλλογικών καταλυμάτων που είναι άδεια; Όπως τα ξενοδοχεία; Δεν μπορώ να τα απογράψω ως άδεια δεν με αφήνει το σύστημα. Ούτε στην Ο3 με αφήνει να επιλέξω το 4,την διαγραφή γιατί λέει αυτό είναι διαθέσιμο μόνο για τους κωδικούς που έχουν απογραφεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, polyxen0301 είπε

Καλησπέρα, γνωρίζω ότι είναι κάπως τελευταία στιγμή αλλά δυστυχώς τώρα ανακάλυψα το φόρουμ. Γνωρίζει κανεις σας τι πρέπει να γίνει με τους κωδικούς συλλογικών καταλυμάτων που είναι άδεια; Όπως τα ξενοδοχεία; Δεν μπορώ να τα απογράψω ως άδεια δεν με αφήνει το σύστημα. Ούτε στην Ο3 με αφήνει να επιλέξω το 4,την διαγραφή γιατί λέει αυτό είναι διαθέσιμο μόνο για τους κωδικούς που έχουν απογραφεί. 

συλλογικα κατω απο 30ατομα τα κανει ο απογραφεας απογραφη. ανω των 30ατομων τα κανει ειδικος απογραφεας απο ελστατ. μιλα με τομεαρχη-εποπτη να δειτε τι γινεται. επισης συλλογικα το ξενοδοχειο? παράξενο. μπορεις να επιλεξεις νο2 δεν υπαρχει και ετσι σβηνει απο το συνολο ο κωδικος αλλα ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ εισαι σιγουρος οτι δεν μενει καποιος εκει μεσα. με το νο2 κατεβαινεις -1 κωδικο απο το συνολο σου.

Επεξ/σία από xxatziva
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα είμαι απογραφέας  , γνωρίζει κανείς είτε απογραφέας είτε τομεάρχης αν κλείνει σημερα στις 12 το βράδυ η ηλεκτρονική πλατφόρμα και πότε παραδίδουμε τα έντυπα ?

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kouk_oni είπε

καλησπέρα είμαι απογραφέας  , γνωρίζει κανείς είτε απογραφέας είτε τομεάρχης αν κλείνει σημερα στις 12 το βράδυ η ηλεκτρονική πλατφόρμα και πότε παραδίδουμε τα έντυπα ?

ευχαριστω!

Νομιζω αύριο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...